:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,647
Активни 634
Страници 12,212
За един ден 1,302,066
Разни хора

Американската мечта на българите в САЩ

Тук е рай, никога няма да се върнем, казват едни. Зелените карти почерниха живота ни, оплакват се други
Снимка: Авторът
София-Ню Йорк-Балтимор-София

Май не остана място в света, където да не може да се засече българин. Колкото и невероятно да изглежда в огромната Америка случайно да срещнеш нашенци, това се случва много често. Интересното е, че колкото и на родна територия да се недолюбваме едни други, зад граница сме съвсем различни. Живеещи в САЩ сънародници сами се обаждат, ако чуят българска реч по улиците или в някой парк, разговарят се с хора, които виждат за първи път, като с близки приятели и жадно попиват всяка информация за родината. Общо взето, това е характерно за всички нашенци, които срещнах в Ню Йорк, Вашингтон и Балтимор. Разликата беше само в едно - за едни от тях Америка вече се е превърнала в родина и казват, че не искат да чуят за тази ужасна и неуредена страна България, а други наричат спечелените зелени карти "картите, които почерниха живота ни".

Един от сънародниците ни, който е прегърнал американския начин на живот и смята, че се е реализирал отвъд океана, е Николай Иванов от Първомай. Той и семейството му са от 5 години в САЩ. Николай, съпругата му Таня и двете им деца Ивета и Мирослав са се установили в Сокесвил. Обясняват, че за Балтимор този квартал е нещо като Бояна за София. Демек тузарски.

Фамилията е заминала за Америка със зелената карта, която Таня е спечелила. У нас Таня е работила като счетоводител в първомайски завод, а Николай се е опитвал да върти не особено процъфтяващ, както се разбира, бизнес - имал заведение. Когато стегнали багажа да заминават, дъщеря им била в VI клас, а синът в трети.

Сега



фамилията има хубава собствена къща, две нови коли и микробус



Таня работи в банка, а съпругът й има собствен бизнес - занимава се със строителни ремонти. И са доволни. Чувстват се щастливи. "Тук не мислиш за никакви битовизми. Аз не правя сметка колко ще ми струва отоплението през зимата, защото газта е направо на безценица. Абсолютно без пари е и бензинът", обяснява Николай, докато отпива бавно "Джони Уокър" на дървената си веранда. Странното за един българин е, че той и идея си няма колко харчи чисто новата му хонда, която е 4000 кубика. Просто на него никога не му се налагало да си направи труда да изчислява разхода на горивото, защото то е евтино.

Изглежда, че определено добре се е уредил. Домът му е просторен, има поддържана градина с басейн в средата в задния си двор. "Тук можеш да си купиш всичко, банките отпускат кредити и имаш ли работа, нямаш никакъв проблем. В България трябва цял живот да чакаш, за да събереш парите накуп, а докато това стане, ако изобщо стане, мизеруваш", обобщава предимствата на щатската система мъжът.

На него и семейството му и през ум не им минава да се връщат у нас. В Сокесвил се чувстват много добре. Може би защото цялото семейство е заедно. Пътуват където си поискат по света, ходят на почивки по курорти, за които ние не можем и да си помислим.

Интересното е, че макар и да са прегърнали американския начин на живот, в семейството се спазват българските обичаи, говори се на български. Но средата си е казала думата. Често родителите се обръщат към децата на български, а те по инерция им отговарят на английски. Въпреки че перфектно знаят родния си език.

На изпроводяк, след като е изслушал последните новини от родината си, Николай видимо не е очарован и се чуди ще се оправим ли някога.

Съвсем по различен начин вижда Америка обаче Мима, която живее в Ню Йорк. Тя е в САЩ от 5 месеца и казва, че с приятелите й там имат една любима реплика: "Зелените карти, които почерниха живота ни."



"Тук е ужасно, ти си емигрант",



обяснява 30-годишната дама. Тя живее заедно с други нашенци, спечелили заветната карта, в "Бронкс". Това е квартал, населен предимно с чернокожи и... с доста нашенци, защото наемите са по-ниски. Според Мима мястото въобще не е хубаво, не е сигурно, има висока престъпност, на всеки ъгъл се продава дрога и затова тя се прибира от работа със спрей в чантата. Но пък плаща само 700 долара на месец за апартамента - много приемлива цена за Ню Йорк по собствените й думи - и той се поделя между четирима души. "Не мога да си помисля за преместване на по-добро място", признава Мима. Причината е, че работи едва за $ 250 седмично. Труди се при индийци и опакова бижута. А работодателите й не внасят никакви осигуровки, така че се моли да не й се наложи да търси медицинска помощ. Но тя няма избор. Английският й не е достатъчно добър и затова е принудена да търпи. Мима разказва, че с удоволствие би си събрала веднага багажа за България, но съпругът й, който още не е стъпил на американска земя, я разубеждавал. Той е адвокат и й казвал, че тя за седмица изкарвала заплатата му тук. Мъжът й заедно със 7-годишния син ще отпътуват за Америка в началото на тази година. Според Мима точно тогава ще стане съвсем драматично, защото ще трябва тогава да наеме самостоятелно жилище за семейството си, а идея няма как ще го плаща. Засега тя е сигурна само в едно - че ще върне детето си в България, защото поне на този етап няма никакви условия да се грижи за него в Ню Йорк.

Възгледът й за живота в Америка напълно се споделя и от Александър. Той е



завършил право в България, а в Америка работи каквото намери

- строителство, заведения за бързо хранене. И също обитава "Бронкс". Категоричен е, че няма да може да припознае в САЩ родината си. Едвам чака да изкара една година там, за да си дойде след това за няколко месеца у нас. И той работи за смешни пари. Обяснява, че негов познат българин се бил уредил за барман в Манхатън и си докарвал по $ 800 на вечер. "На вечер, представяте ли си?", подчертава младежът. А след това разочаровано обяснява, че него подобен късмет не може да го споходи, защото за да стигне до работа в заведенията на луксозния квартал, се искат поне 2 г. стаж, и то в Америка, препоръки...

Нещо средно между двете крайности е Данчо, който от 10 г. е американец и носи името Дениз. Той нито се оплаква много, нито пък хвали САЩ. Та Дениз, чийто шопски диалект хич не се е повлиял от английския, разказва, че в началото на демокрацията си живял царски у нас - имал месарници, магазини, зареждал престижни хотели в София. Защо му се е наложило да стегне куфарите за Америка през 1993 г. и да остане там нелегално не казва, но обяснява, че



миналото му било "мрачно"



Та пристигнал той в Ню Йорк с $ 30 000 в джоба и изненадващо бързо намерил много приятели българи. Ударили го на живот, пуснали се по казината, Дениз черпел щедро. Парите скоро се изпарили, а с тях и приятелите. Оттогава той не таи никакви хубави чувства към сънародниците в САЩ, казва, че не иска хич да се събира с тях и че те само гледат да те прекарат. И след тази поучителна за него история се стегнал и почнал да работи каквото падне. Животът му влязъл в някакъв нормален коловоз едва когато срещнал съпругата си - полякина. Отишъл и се установил в населяван масово от поляци квартал. Казва, че те са много задружни хора, които си помагат и се държат един за друг. Вече ги е припознал като своите сънародници. Сега Дениз е шофьор на ван, който се дава под наем. Не изкарва много, но можел да живее нормално. Хвали се с красивата си жена и показва нейна снимка. После се тюхка, че тя го излъгала и скрила от него истинската си възраст. Чак като минали под венчило, той разбрал, че булката му е с цели 10 години по-голяма от него. Но в действителност, като гледа човек снимката на жената и Дениз, никога не би предположил тома. Макар и само 38-годишен, той е с побеляла коса, а тежкият живот е оставил отпечатък на лицето му. "Хич не ми беше лесно, ей", въздъхва мъжът. А после добавя, че каквото и да е в Америка, все е по-добро от България. Откак е отишъл там, не се е връщал. И не планува да го направи в скоро време.





Нашенец ръководи телевизията на ООН



Българин се оказа шефът на телевизията на ООН. Иван Стойнов е един от най-уважаваните хора в световната организация, защото през него минават новините, които се разпращат от нея до света.

Стойнов обаче е българин само по рождение и е живял у нас едва 20 дни като бебе. Той е дете на емигрирали в Унгария нашенци. Завършил е полската филмова школа, след това е следвал операторско майсторство в Рим. В началото на кариерата си се е пробвал за малко в Холивуд, но останал разочарован. Казва, че там било по-зле и от италианската столица и мафията била по-голяма, затова се върнал в Рим. В Италия бил назначен за оператор в нереализиран филм на Микеланджело Антониони. "Техникамента долче" трябвало да бъде италианско-американска продукция, но американците искали да държат правата, станал скандал и филмът така и не бил направен. Тогава Стойнов започнал работа към ООН. Правил документални филми за организацията в различни държави - членки. Разказва, че е посетил над 130 страни. "Когато започнаха да се появяват белите косми, реших, че трябва да се установя на едно място", разказва Стойнов. Така започнал работа в ООН и се е издигнал до шеф на телевизията. Той говори много добър български, следи родната политика, познава много наши политици, които са ходили на посещение в организацията. Обяснява, че в Америка не знаят почти нищо за страната ни. Единствената българска стока тук била виното, което обаче според собствената му преценка е много лошо. "Не разбирам защо се изнася толкова лоша продукция. Нали след като веднъж го опитат, американците няма да си го купят повече?", недоумява мъжът. Бил е в България преди 7 г., не е очарован и не му се идва скоро отново. "Там има една постоянна сивота", казва той.
 
Николай от Първомай (в колата) е прегърнал американския начин на живот и не мисли за връщане в България.
 
За много нашенци в Ню Йорк работата в Манхатън, пък било и като бармани или сервитьори, е мечта.
141
2425
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
141
 Видими 
07 Януари 2004 21:26
Тук е царството на ФичоНелите...Хайде Фичо , чакаме те...

Idem per idem...
07 Януари 2004 21:36
Nai-prav e Deniz or whatever vupreki che e BGstanski seliandur sled kato govori angliiski s shopski accent.
07 Януари 2004 21:47
Тук му е мястото да кажат ония "отвъд линията на бозата". Макар че в този форум се изявяват като че ли опредимно хора от първия тип
07 Януари 2004 21:53
тия двамата Мима и Александър да се връщат веднага в БГ и да бъдат осъдени доживот да получават мин . заплата тук за наказание че са заели местата на други хора желаещи да отидат там .
07 Януари 2004 21:59
Бостоне,
не знам дали си спомняш вица за Бай Тошо, който се обзаложил с един британски лорд, че не ще успее да превърне един шоп в галантен господин. Залогът бил Форд "Мустанг" (естествено за какво му е на един лорд боклук като Форд, но това е за целите на вица и затова няма да издребняваме със заядливи питанки). След 3 месеца опити за култивиране на коравият нашенец, лордът изпраща следната телеграма до Тато: "Ела си узми шопо! Нечем ти Фордо, подпис-Лордо". А иначе личното мнение на един хъш от София-тука могат да се правят само пари, но не и да се Живее. Единственото, което не ми липсва от България е хорската завист. Ако това загубим като национална черта ще сме най-готините люде на света.

Редактирано от - Ушопляс на 07/1/2004 г/ 23:32:44

08 Януари 2004 00:30
На който не му харесва в САЩ-чакаме го.
И мин.заплата се вдигна, и с работа ще го уреди социалния министър( що градинки има за оправяне )
08 Януари 2004 00:40
Kak moze tezi hora da se zavirat v NY ? Ami to sie tragedia ! Elate vwv Florida .bezrabotica 4-5 % prakticeski pri belite e nula ! Vsicko zivo backa i kupuva kwsti ! Evtino sledvane za decata ! Prekrasno vreme 25 prez denia 8-10 prez nosta -hodish po teniska na Koleda ! ne se cudete ! A tova za zivota i parite e verno za cial svet -Stambul e Ago za mene -tam det swm azi rodena !
08 Януари 2004 02:32
Kakvi bulgarski otno6enia v USA be ... Elate v MI State , ste te zavlekat s plitkoumni pitanizi , VINAGI GRE6NI SAVETI , givotinsko skudoumie i prostotii .
Sabiraha se po Koleda , pokanili Todor Kolev , turi li zena $ 20 na kalpak , i aide svato , aide brato , da si izkarame gusto .
Kato pitah niakogo edno vreme za tova onova , te gledat vse edno 4e ta6azite sa im izskubnal i vikat : Ama ti mnogo barza6 , be .... Taka si ostanaha po pokrivite prez liatoto na 100 gradusa F , ili da miat piko4i , ....
Niama po ozlobeni i kompleksirani hora ot bulgarite v USA / osobeno ako po niakakav pobod se sabirat na edno miasto /, poviarvaite mi !!!!
08 Януари 2004 03:29
"И За Америка Като За Америка" - Марко Семов... пренасяше ни в един чуден, приказен свят на романтика и мечти - мечтите, с които пораснахме и които ни доведоха тук. Здравей Америка! Майка-кърмилница за едни и мащеха за други - кой където сам себе си приобщи. Сбъдналите мечтите си я обичат, благославят и харесват, останалите разочаровано тъгуват, но пак я харесват - иначе що щат тука?...И така животът си върви, купонът тече...лятото в България, зимата във Флорида, а останалото - както дойде... То това му е интересното на живота - неизвестното бъдеще...И мечтите! Ех, мечтите!...Помечтайте малко, всеки със своята си мечта...Хубаво е, нали?!
08 Януари 2004 03:36
По добре отиваите в Бруклин.За су6тите наеми 6те живеете сред руснаци поляци и други европеиски националности.А в Бронкс и полицята се страхува да минава от там.За булгарите в америка е прав.Авантажи и лицемери.Ти го храни6 и пои6 а тои от благодарност говори по твои адрес.Но прости като на Дан Колов задника.Изоб6то незнаят 4е сум вклу4ил магнетофона и вси4ки телефони разговори се записват когато отида у6 да купа о6те пиене а те използват през това време телефона ми.След това им прата касетката за да разберат 4е и стените имат у6и.Немам врагове за6тото немам приятели пове4е независимо от каква националност са един дол дренки.
08 Януари 2004 04:15
4eta statiiata za "me4tata na idiota" i za koi li pwt se 4udia: ne moja li da se nameri niakoi da se sre6tne s Bwlgari ot vsiakakwv soi:
*novo(sled 1990)do6li (koito o6te ne sa se opomnili kwde sa, 6to sa),
* "stari" na6enci,
* hora s razli4ni profesii i socialno polojenie,
i sled tova da napi6e edin 6to-gode inteligenten reportaj, a ne samo da... pi6e i bri6e...
Za vsi4ki me4tateli, kopnee6ti za lek i oholen jivot: takwv "film" niama! Nito v
the Jewnited States, nito kwdeto i da bilo drugade! Navsiakwde "izstiskvaneto na limona" e mnogo po-iako, otkolkoto v "lo6ata" Bulgaria... A e "lo6a", za6toto vseki misli samo za sebe si, a i dopuskame i se primiriavame s tova ostanalite da praviat sw6toto...Ili - da ne praviat ni6to status quo'to da bwde promeneno...
V "Amerika" (t.e. USA) niama da umre6 ot glad...Ne viarvam tova da stane i v BG... No moje da se slu4i i na svestni hora da si zagubiat rabotata i bukvalno da spiat pod mostovete. Toka, vodata i gazta sa po-evtini, procentno, no zatova pwk ima6 mnogo drugi smetki, koito ti idvat v po6tata vseki Boji mesec...I niamat krai - na6ir i dlwj...Mejduvpro4em - gazta hi4 ne e "bez pari", a samo v poslednite 30 dni be povi6ena s nad 50%! I kakto 4astni lica, taka i golemi business'i pi6tiat 4e...ide kraia na sveta...
30-godi6nata "dama" (a za6to ne - momi4e, jena) e s pravo ne6tastna - $250 na sedmica (malko nad $1, 000 na mesec) sa tova, koeto v BG sa 100 leva...I takova
"goliamo" "Amerikansko" zapla6tane ne e netipi4no za trudoviia 4ovek (osobeno za jeni bez profesiia)...
Advokata Aleksandwr sw6to e prav - postepenno po4va da se use6ta, 4e e maloumen - da si ostavi profesiiata (i v BG - ve4e evreiska, maroderska) i da doide da bwde ob6t rabotnik v USA... Barmana, koito pravi $800 na ve4er e absoliuten lwjec i samohvalko. Pla6tat mu, obiknoveno, malko nad $2 na 4as i se nadiava na bak6i6i... Te sa - pri "dobra" ve4er $ 50-60-70... "Amerikancite" sa edni ot nai-stisnanite hora na sveta. Ako ti dadat ne6to - triabva baia da se oslu6va6 i oglejda6 otkwde to4no 6te ti doide "udara", koito sledva... (Kakto pri Danaicite s darovete...). Po vsiaka veroiatnost barmana se hvali otnosno 1 ve4er, kogato e otkradnal parite ili kredtkartite na niakoi poprekalil s alkohola klient!
Za Pwrvomaicite, koito nikoga niamalo da stwpiat v BG...Kasierka v (evreiska, drugi niama!) banka polu4ava maksimum, moje bi, $9 na 4as. A sobstveniia mu
"remodeling" business e mnogo razteglivo poniatie...Dori da pravi $40 - 50, 000 na
godina, s dvete deca, kw6ta i 2 koli na izpla6tane (v BG mu vikat nepravilno
"leasing", koeto e swvsem drugo ne6to), te ve4e imat goliam problem! Da drwnkat gluposti na vsi4ki me4tateli v BG - kak hodeli po kurorti i t.n., ne na Bwlgarskite "Amerikanci"...! Da ne govorim za fakta, 4e kato kupi6 kw6ta na izpla6tane (nai-obiknoveno - za 30 godini), ti si ve4e zaroben - do grob! (Samite
"Amerikanci" nari4at tova "golden handcuffs" - zlatni beleznici...).
Pero: kwde e tova evtino sledvane v USA...? Bi li mi prasnal 1 e-mail, please?!
Moje pwk ti, sled 3-4, aide 13 godini v "raia", da znae6 ne6to, koeto az swm proziapal - sled nad 20 godini jivot tuk...Ako e taka - 6te vzema da izkaram edno
treto vis6e obrazovanie - samo za6toto bilo "evtino"... Tova za vremeto vwv FL - po Koleda - e viarno. No kaji na me4tatelite bratia-forumci za ostanalite 9 meseca v godinata (4e v steamroom'a na starata bania v Sofiia, sre6tu Halite, 4ovek di6a6e mnogo po-leko i svobodno...!?). Bezraboticata bila 4-5%...Spored oficialnata "stwkmistika" - moje bi...No bratiata-forumci sa computer genius'i i mogat da pro4etat v "Miami Tribune", "Herald" (ili kakvato druga uidurma be6e),
4e ima rabota nai-pa4e za...slugi i slugini! (minimalno zapla6tane, razbira se)!
A pove4eto ot forumcite sa hora zavwr6ili mnogo po-dobro (ot "Amerikanskoto"
vis6e obrazovanie (i to - bezplatno - v "lo6ata" BG...).
Ta - istinata, kume, pravo - ta v o4i!
Ako niakoi go interesuvat nai-ve4e parite (bad and primitive choice) - zapoviadaite
v the Jewnited States. S mnogo trud, postoianstvo i li6eniia - vsi4ko moje da bwde postignato! No v 1 moment 6te si zadadete vwprosa - struva6e li si vsi4ko tova?
Da si zareja rakiiata, hubavite i da6ni Bwlgarski jeni i otnositelno bezstress'ov jivot
za gluposti...
Niakoi ot kolegite-forumci 6te mi tegliat po edna maina - 4e im kazvam istinata, kakvato e, i go kazvam inteligentno, vse pak, no...niama ugodiia nikwde.
Aide - leka vi no6t!
08 Януари 2004 04:17
iztrii mi sopolite,
davai, davai.ama nema koi da 4ue.organizatorite i aktivistite sa ot plovdiv.mihailova-hristo mihailov.nesum stupil pri teh ot 10 godini.slagat bg znameto na opaki, ....obadi se njakak da blezem v vruzka-dreamcarve.com
08 Януари 2004 04:18
Приятелю, iztrij mi sopolite, като ти гледам ник-а, като ти чета мъдрите мисли и като се замисля над речника ти и всичко ми е ясно за тебе. За такива кат тебе няма угодия и на Марс да ги пратиш. Целта обаче е да коментираме статията, затова с теб ще спра до тук. А статията си е много верна. Реват тия дето са в Бронкс и Куинс в Ню Йорк, щото на цял свят е известно и се носят легенди за престъпността там. Нашите хора се забили там обаче, щото било евтиния. Ми то крушката си има опашка, за да е евтино си има причини и е въпрос на приоритет. Ако смяташ, че не можеш да изпуснеш deal-a, живееш там на евтинийката и се примиряваш с недостатъците, а ако не-си напъваш малко задника, бачкаш повече, научаваш английски ( а не си оплакваш съдбата щото не го знаеш, че кат се замисли човек то не зависи от правителството на САЩ това) и не се забиваш в райони пълни с емигранти и особенно с такива от не много светлите прослойки на народонаселението.
За обобщение на края, рай на земята няма! Навсякъде има предимства и недостатъци и всеки сам решава с какво може да се примири и с какво не. Разликата обаче е, че в САЩ за разлика от БГ имаш много по-голям шанс да успееш с честен труд ако не те мързи и не седиш и оплакваш съдбата си. Не е нужно да се занимаваш с политици, фондации, мутри, рекетьори и прочие елементи. И като си докараш малко парици не се заключваш с решетки (изключение правят някои райони на Ню Йорк) щото ченгетата са си на мястото и стрелят на месо когато се налага, не си драпат ..... и да се чудят кой по-голям компромат да извади за другия с прокуратурата.
Айде със здраве.....че трябва да се работи, тука е така тогава само плащат.

Редактирано от - Deal-a на 16/01/2007 г/ 02:30:37

08 Януари 2004 04:23
Pero:
Zabravih (a i ti !) da spomena kakvo i kolko 4ini da ide6 na lekar, zwbolekar ili
advokata-evrein (da te "za6titava" - za ne6to...). Ili pwk - jalna ti maika - da vleze6 v bolnica... Aide - ti napi6i ne6to po vwprosa... Napi6i i za slu4aia, kogato si lucky da ima6 zastrahovka...Niakolko hiliadi $'s ne te opraviat i v toia slu4ai...
08 Януари 2004 04:35
Като си работиш законно и по правилата и застраховките не са толкова страшни, ... е не е евтинийка (извинявам се че по-горе съм го написал с Ф) като в БГ ма поне получаваш нещо ( и то качественно) срещу това, както вече казах, въпрос на приоритет.

Still Bulgarian.....but not so proud
08 Януари 2004 04:37
bulgarian and ...
NEMA KOI DA 4UE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!
http://dreamcarve.com-obadi se.
08 Януари 2004 04:49
u6opljas,
08 Януари 2004 04:50
Проблемът на повечето българи, пристигнали в Щатите, е незнаенето на езика. Говорещите английски бързо се оправят. Останалите са принудени дълго време да работят за малко пари и да упражняват непривлекателен труд, докато научат езика. Под непривлекателен разбирай труд , за който да те е срам да кажеш на роднините си в България, за да съхраниш здравето им. С времето почти всички се оправят. Е, за пет месеца никой не се оправил. Но в рамките на няколко години- научава се езика, намират се по-добри работи, свиква се с начина на живот, прави се кредитна история и т.н. Ако някой си мисли, че е лесно, хич да не тръгва. Първо- да не тръгва без английски и второ- да се подготвя за най-големия си напън в живота. Тук нищо не ти поднасят, всичко си го завоюваш.
По отношение на българите в чужбина се казват много лоши неща, но истината е, че няма кой друг да помогне на новодошлия, освен българин. Българите не са толкова лоши, напротив, в Америка ти идва самочувствие, че си българин, каквото в България го нямаш. Тук можеш да се сравниш с хора от всички националности. Веднъж ти става драго, че си бял човек. Втори път ти става драго, че си от древен народ, с древна история на пъпа на цивилизацията. Трети път , че говориш роден език (винаги те питат какъв език говорите в България), и много се изненадват, че имаме собствен език. Понеже повечето нямат. В такива случаи българите не пропускаме да обясним, че сме дали писмо и на други народи, някои от които велики. И не на последно място самочувствието идва и от доста по- широката ни култура, образование и умения. Българинът не е за подценяване. Българинът е и силно мотивиран. Колонията ни е млада но с големи възможности. Радостно е, че повечето българи не странят един от друг, а се опитват да запазят българското.
08 Януари 2004 04:57
alooo,
po vuprosa za zastrahovkite v bg ne znam.ot 15 godini sum na vun.10 godini s FRG diplomati4eska viza v usa.da ti objasnjavam li za hmo, ppo i dr.imenata sa samo "zastrahovki"kakto i mnogo drugi raboti.
08 Януари 2004 05:02
zayo,
samo dobavi na amerikanec, ot koga ni e durgavata, ne6to za na6ite zakoni za robite-13 vek, i 4e sme si spasili evreite, samo nie ot zjal svjat .............
08 Януари 2004 05:03
прав си Зую !
направи ми впечатление че форумът днес е изпълнен с много повърхностни и негативни мнения, на съграждани които едва ли са живели достатъчно дълго време тук, за да могат да си оформят пълноценна и правдоподобна гледна точка
истината е че без поносим говорим и писмен английски е все едно да отидеш за риба, но да си забравиш стръвта - пак може да хванеш, но "на ръце" е по-трудно, хехе, стана забавно сравнение.
08 Януари 2004 05:06
искам да пожелая на всички мои сънародници тук успешна и спорна Нова Година! нека тя ни донесе здраве и добро настроение, нека всеки един от нас си направи своята малка България тук, тази която му тежи на душата, тази за която милее и тази, която вижда в мечтите си !
08 Януари 2004 05:11
kratunko,
ne stava brate bg tuk, malka ili golema.az pone ne moga.mama mu.re6il sum da si se pribiram
08 Януари 2004 05:23
Kratunko:
(I "prav" Zuio):
Ne swm siguren kogo ima6 predvid po otno6enie "negativni" i "povwrhnostni" mneniia... Nadiavam se, 4e ne men... 6te pojivee6 po-dwlgo v "obetovaniia" "rai" i 6te doide6 na moia... I, ti me predizvikva6...: materialno swm "uspial" moje bi pove4e ot koi da e "Amerikanski" forumec, i pove4e ot pove4eto "Amerikanci"...
A po otno6enie pismeniia i govorim Angliiski (a i drugi ezici) - samo ne se zahva6tai s mene! Samo 4ernoto pod noktite mi (ako si smenia sam masloto na kolata) znae Angliiski pove4e i mnogo po-dobre ot teb i vsi4ki Zuiovci, po vsi4ki Zemni kwlbeta!
08 Януари 2004 05:40
Гледам и се чудя, хем има недоволни хем стоят и стискат зъби. Ами товарищи, като не ви харесва тука .......чао. Дайте шанс на други.
Много е важно от БГ да не тръгваш с големата торба. Ако в БГ си свикнал да работиш и си понаучил езика, нема страшно. Такава е системата............
08 Януари 2004 06:06
Pivo:
O4evidno e, 4e uj govorim vsi4ki na Bwlgarski, a ne mojem da se razberem...
4el swm ti i drugi "sranieta" i ne me u4udva6...
Ne vseki, koito twrsi da se dobliji do Istinata e "tavari64"...
Za sebe si 6te kaja, 4e swm "izial" pone 10 iumruka i 10 ritnika navremeto - v
miliciiata - zaradi sw6tata taia Istina... A ti moje bi si bil komsomolsko sekretar4e niakwde i si agitiral v sw6tiia duh : "Dolu Amerikanskite imperialisti i Germanskite
revan6isti"...!?
Are, 4e mi pisna!
Leka no6t na vsi4ki!
08 Януари 2004 06:10
бруте стига сменя маслото, по4вай да го пие6 !
и си изреjи ноктите!
08 Януари 2004 06:32
Хубаво е да се гордееш, че си българин, но още не е въведена латиницата в българския език. Не се притеснявайте от правописа си господа. Сибила не винаги следи за правописни грешки. Пишете на кирилица, за да не се измъчваме, когато ви четем.
Гордеещият се, че е българин-
макар и трудно, но прочетох, че в милицията си ял юмруци и ритници в съотношение- един юмрук къмто два ритника. Лоша комбинация. Трябвало е ритниците да са повече. Но щом е за истината, може да се изтърпят и повече юмруци.
Кратунко
хубави пожелания. Жив и здрав.
08 Януари 2004 06:36
Статията е слаба, както повечето такива репортажи за българите зад граница. А истината е, че колкото хора има тук, в САЩ, толкова и съдби, не по различни от България. Сред моите приятели и познати има всякакви - корабен инженер в Сан Диего, професор (така де, преподавател) по химия в унивеситет, завеждащ катeдра по чужди езици в Ню Йорк Юнивърсити, изследвател-биолог в научен институт по рака, десетки художници, няколко лекари и зъболекари, 3-ма оперни певци, една джазова певица (вечер) и учителка по музика и ръководител на хор (през деня), още една учителка по музика на деца в предучилищна възраст, учителка по пиано, специалист по интелектуалната собственост (завършила право тук, в Манхатън), собственик на компания за таксита, фотограф, първа цигулка в МЕТ, собственик на сервиз за коли, жураналисти, преводач в ООН, архитект, банков чиновник, техници от най-различен вид, лекар в ООН, застрахователи, компютърни специалисти, писател на биографии (особено царски ), собственичка на каратинна галерия, инженер по радиотехника, собственик на компания за поправка на домове (особено тачена специалност извън града, в царството на големите къщи) и т.н., и т.н.
*
Българите си вярват главно, ако някой им е представен (и препоръчан) от друг приятел. Случайните запознанства са любезни, но отстранени, което е много точна и правилна тактика. Това доказва опита ми.
*
Всички изброени живеят в различни жилища - има хора със собствени домове в Манхатън, повечето, обаче са под наем - един на е на 30 етаж, на 59 улица, точно до мостта на Куинсборо, друг е в близо до Хаустън, на 22 етаж, трети - на източната страна, в браунстоун, четвърти в Инууд - на другия край на Манхатън, пети живее на самата Wall street - общината все още подпомага хората живеещи в даун таун след 11 септември 2001 и им дава субсидия от по $500-700 за да продължават да живеят там, което прави живота в сграда с doorman (портиер) от порядъка на $1700 за маллък дустаен апартамент. Други имат чудесни къщи в Куинс или Бруклин. Мнозина мои приятели, обаче предпочитат за същите пари да си купят собствени къщи - с двор, езеро и гора наоколо и да живеят на "село", където има дори закон за "звездното небе" - не се позволява улично осветление вечер, за да се наслаждават на ярките звезди. Знам, че такъв закон в България е повсеместен, но поне по нещо САЩ да има да ни настига. На село е норамално да има автомобили колкото са членовете на семейството, малък трактор за косене на дърва, грижи за тревата и за бобрите от близката рекичка, които подяждат брега. В града може да имаш, а може и да нямаш автомобил - при добре развитата транспортна градска мрежа на човек не му се ще да плаща огромните застраховки за коли или тикетите (които нарастанха на $100) за неправилно паркиране.
*
Животът е шарен, хора различни. Лично аз нямам нито един приятел, който е казал, че иска да се върне в България. За това дори не е ставало въпрос. Всички говорят как могат да помогнат на някого в България, но да се върнат - не, засега това е твърде невероятна мисъл за който и да е.
*
BTW, децата на българите наистина говорят добре български, но няма нищо странно в това, че отговарят на английски или си говорят помежду си на английски. Всеки психолиг ще ви обясни, че това е напълно нормално. Те автоматично превключват на различни езици и дори сами не осъзнават на какъв точно говорят в даден момент.

Редактирано от - Нели на 08/1/2004 г/ 06:56:25

08 Януари 2004 06:40
Аз познавам Ники от Балтимор. Много добър човек, който обича да помага на хората. Познавам и много други, които като пристигнаха почнаха като носачи, чистачи, а после понаучиха езика и нравите и си стъпиха на краката. Не познавам българин, който да е останал в калта. Хубавото на Америка е че усилията се отплащат. Трудът и интелекатът се ценят и възнаграждават. Не е като в родината, където добродетелта е слуга на порока. Беше ми писнало да гледам порядъчни хора да мизерстват, а безсъвестни бандити и корумпирани типове да живеят охолно и да стават пример за подражание. България е страна с объркана ценностна система. Ако честният труд се възнаграждава с мизерия, а престъплението с Мерцедес, доникъде няма да стигнем.
08 Януари 2004 06:51
Наистина интересен е този феномен наблюдаван при някои мои сънародници тук. Срещал съм хора които органично не понасят тукашната култура, обноски и отношения, но мазохистично стискат зъби, псуват и мечтаят да се приберат в България ( ама само след като направят достатъчно мангизи). Интересното е, че до сега са единици тия които са се върнали ( а чувам че повечето от тях и горко съжаляват за това си решение ).
Обръщение към всеки който се чувствува нещастен тук:
Не виждам логика в това да стоиш в Америка, само и само за да не ти се смеят там на село. Ами след като не е за теб тоя начин на живот - стягай дисагите и друм. Върни си се там където ти е хубаво и се чувствуваш човек и толкоз. Ти не само измъчваш себе си тук, но и околните, тъй като нямаш престава колко е досадно това постоянно дуднене (което е главно в сферите на: ах колко са тъпи тия канадци, леле колко са гадни тия евреи, гле'й значи как иска да те преебе и ти да бачкаш за стотинки, а той да пълни гуша, мръсникът му с мръсник! и т.н.т)...в края на краищата имаш един живот и няма смисъл да го профукваш в мазохистични начинания. Явно нито тая култура е за теб, нито тези производственни отношения, нито пък хората тук могат да оценят колко си велик и интелектуален.
Стягай си бохчичката и...дома. Тъй де.
08 Януари 2004 07:20
До тези дето казват че сме щастливци да сме тука, и да сме се връщали в Бг щом не ни хареса: ПИТАМ ВИ БЕ - АМИ НА ВАС КОЙ ВИ ПРЕЧИ ДА СИ ОПИТАТЕ КЪСМЕТА БЕ. Те шестаците и бандюгите се изнесоха от Бг през 90-те, вече е по-лесно и за Канада и за САЩ. Ама пари сте нямали, ама опашки и чакания с години имало. Ама рискове имало по границите ако ви хванат да влизате нелегално (за тези дето смятат нещата по втория начин да станат). Ами хеи пичове и пТички, вие ако това смятате за непреодолими проблеми, тука като дойдете съвсем ще се огънете бе
Така - а сега моето мнение по статията.
Тия дето в Бг не са имали бъдеще или са живяли на село дето колзета им е бил с септична яма - на тях и на сомалийците, бангладежците и някой други , дето досега са яли доматите с колчетата - Америка много им харесва! То ако говорим за самите Американци - то най големи патриоти са така наречените Red Necks - селяндурите по нашенски. Тоя татулчо дето се хвали в статията с двете си коли и къщатата, първо да каже ясно - НА КОГО ПРИНАДЛЕЖАТ ТЕЗИ ДВЕ КОЛИ И КЪЩАТА му -на него или на банката, и кво ще стане с големия български тарикат - бачкатор (който съм сигурен че не се осигурява достатъчно) ако не дай си боже утре падне от стълбата и стане инвалид. Каде ще живее и какво ще кара? Истината е, че дори с прилични доходи, ако си посигуряваш тила тука, а не живееш само на кредит - не можеш да си позволиш чак кой знае какво.
На онези префърцунтените (ентелигенцията) дето идват с големите очаквания събирани от филмите по БТВ , и дето смятат че тука доларите валят от небето - много им убива на дупето.
Истината така както я виждам аз е посредта - може да не мислиш тука колко ти гори колата ( и аз не съм ги смятал колко горят мойте) ама не е добре полжението и тук. Това което го има дори при безкрайната мизерия в Бг, тука го няма. А други неща дето тука ги има в Бг няма да ги има и след години.
Аз съм добре платен, работя в известна японска фирма за електроника. Имаме две коли - не нови, но изцяло наши. И къща която не нричам наша - ще стане наша след 20 год, като си изплатя моргиджа, ако не ни изядат комарите тука в Канада до тогава. Не умирам от радост че съм канадски гражданин, нито пък се гордея че съм и български. Засега оставам тука, ама няма да е за дълго. Имам приятели по цял свят - никой не казал - ела тука е готино.

Единственните, които им харесва безусловно и Америката и каде ли не по света, са тези, за които стандарта на живот се определя от това колко им струва Уискито тук , и колко в Бг .
Айде наздраве на всички.
08 Януари 2004 07:21
Като чета мненията на толкоз "АВТОРИТЕТИ" по Америка, чудя се дали е необходимо да споделя моя скромен опит, още повече след като съм само от десетина години в САЩ.За разлика от Канада, където готованковци като Светло пиво бозаят от държавата и им остава мнооого време за драсканици по форума, САЩ е СУРОВА и ще си добре само тогава, когато сам си опечеш работата.Всички смешни приказки за оценка на талант и трудолюбие са за тези в България или за наивници.Ако си късметлия или упорит-ще успееш, а дали ще си щастлив-това само ти си го знаеш.
08 Януари 2004 07:22
Finn, каде се изгуби бре човек? Шубето ли те хвана?
08 Януари 2004 07:31
И още - не че се заяждам с селяндурите дето намерили пред кого да се праскат де, ама да ми каже автора кой е тоя модел на Honda дето бил 4000сс. Най-големите - Pilot i Odyssey сa под 3500 , Accorda e под 3000, а това дето виждам на снимката ми прилича на Civic 1996-2001 модел.
Аз съм заклет Хондаджия от години, и не понасям като видя тъпи муцуни за волан на Хонда.
08 Януари 2004 07:37
Бай Хасане, евала ама ела да видиш колко е "социална" е Канада. Имам близки авери почти из всички щати, и сравнявам. Тука застраховката за една кола при същите условия, модел, години и стаж е много ПЪТИ по-висока от тази в Ню Йорк. А пък социалните програми ти не стигат да си платиш биловете, ако не дай си боже останеш безработен.
08 Януари 2004 07:56
Bulagarian and Pround of It - гепи братле. Евала и на тебе !!! Право куме та в очите .Прочетете постинга му!
08 Януари 2004 09:45
Това което пище за Америка се отнасия за всяка друга държава съшо.Ако знаеш езика всичко върви по лесно., освен ако си кацнал с мисълта че вместо листа от дърветата капят парички.Но не само незнанието на езика е съществено.Смяната на обстановката.манталитета на хората, професионалната ти подготовка.В чужбина няма на шурея шурулинката.Ако си добър в работата ще успееш, ако не , сиктир.В същност излиза че всеки отгорните е прав по малко.

P.S Канадски братлето ти Финн, е кака ти Ина тодорова. Bulgarian and proud of it, като си толкова proud я почваи да кликваш долу на кирилица, сиреч български та да те разбере цял свят
08 Януари 2004 09:49
Това което пище за Америка се отнася за всяка друга държава съшо.Ако знаеш езика, всичко върви по лесно., освен ако си кацнал с мисълта , че вместо листа от дърветата капят парички.Но не само незнанието на езика е съществено.Смяната на обстановката.манталитета на хората, професионалната ти подготовка.В чужбина няма на шурея шурулинката.Ако си добър в работата ще успееш, ако не , сиктир.В същност излиза че всеки от горните е прав по малко.

П.С Канадски братлето ти Финн, е кака ти Ина тодорова.Bulgarian and proud of it, като си толкова proud, я почваи да кликваш долу на кирилица, сиреч български, та да те разбере цял свят :Д
08 Януари 2004 09:55
Hush Canadski, много ми хареса! А статията-тя е за близките в България.Може да е много добър Ники, ама е парвеню!Или може би Анелия Башева го е показала така-кварталът е като Бояна, не правя сметка колко ще ми струва отоплението, естествено колата е чисто нова/мръсно може ли да е?/и идея си няма колко харчи, курортите са разбира се такива , за които ние не можем и да си помислим, питието е непременно Джони Уокър и се отпива бавно, децата ПЕРФЕКТНО знаят родния си език/има си хас за 5 години да го забравят !/и т.н. и т. п.

08 Януари 2004 10:31
На прехвалени ягоди с голяма кошница не се тръгва! Обаче хубавото там е, че разчиташ само и единствено на себе си и на никой друг. Естествено само на себе си после можеш да се сърдиш. Имаш ли желание способен ли си няма как да се провалиш такава е системата. Няма американец, българин, китаец, руснак, какъвто и да е.......печели този, който носи най-много пари на работодателя. Това е! Аналогия м/у тук(БГ) и там не може да става..........спокойствието, което можеш да постигнеш в САЩ тук го постигаш горе-долу като си на 2 метра под земята..............така че...........
08 Януари 2004 10:45

Както се вижда и от текста, тези българи, които страдат в Америка, са хора, които не знаят езика. Като го научат, намират по-добра работа и рано или късно се оправят. И вече не се оплакват. И тогава казват като последния герой от статията - тежко беше, ама от България е по-добре. Много са смешни разни антиамериканци из форума, които само да зърнат, че някой се оплаква, веднага реват - а, видяхте ли, видяхте ли тая Америка, тая демокрация и прочее. Видяхме. И прочетохме внимателно. И е по-добре от тук. Съветвам всеки, който може, да тръгва за там. Тук, у нас, е сбирщина от малоумници, които се попържат по цял ден, включително и във форума на СЕГА. Амин.
08 Януари 2004 10:47
Ако хубаво е там, където има храна, най-щастливи на този свят са прасетата.
Всички, за които ужасно и неуредено място е това, в което има малко храна /обувки, леки коли, и т.н./, в по-голяма степен приличат, отколкото се различават от тях.

Г-н Райчев, поздравявам Ви за силното /и смело/ интервю по телевизията тази сутрин.
Поздравявам Ви и за участието Ви във вечерното предаване на радио "Христо Ботев" преди 20-тина дена. С Вашето участие обаче поставихте предаването пред сериозното затруднение да обясни присъствието на повечето поканени събеседници след Вас.
08 Януари 2004 10:56
Много ефектна провокация! Браво на в. 'Сега'
Коментариите са много информативни Поне за мене - доста съм пообиколил из Стария свят, но не съм бил оттатък Голямата вода. Естествено имам познати - и такива, които са успели (така казват ) в САЩ, и някои, които си дойдоха. Предимството на Форума е, че поради анонимността вероятността за искреност е по-голяма. Така че, благодаря, приятели (особено на Нели ) за информацията!

BTW, виждам известно противоречие в плача от експлоатацията и участието във Форума.
08 Януари 2004 11:07
Като подадеш документи за зелена карта и после отидеш в САЩ трябва да си знаеш рисковете. И най-малкото да намериш някой да ти помогне. Или да отделиш 1-2 месеца тук за да научиш езика.
Иначе какво търсят там? Не съм чул човек, който да е работлив, да знае английски и да се е върнал. А имам солидно количество познати със зелени карти.
Провокацията на СЕГА е наистина добра. В този момент, когато завърши подаването на документи за зелени карти е наистина времето, когато трябва да се замислим дали този начин на живот ни допада или не.
08 Януари 2004 11:08
Извинете, може ли някой да ми обясни какъв е СМИСЪЛЪТ на това писание?
08 Януари 2004 11:29
A pak az 1995-96 god, .beh spe4elil zelena karta ili kazano na bulgarski"green card". Kak li nema da ida da im rabota natiq kapitalisti!! Bulgarian and Proud pisaniqta ti sa pravdivi i to4ni, pone taka misla
08 Януари 2004 11:38
Гордата овца, юнашка, слабоумна(BG proud)!! Като си лягаш да не забравиш да си треснеш ежедневната "ножка" в банята..........та да спиш гордо и спокойно.
08 Януари 2004 11:47
Шшшшшш, гордия, що не ходиш да се самозадоволяваш със своята гордост на друго място. Майка ти мина и замина не аз.........слабоумникО! Може да е била на гости на чернокожия си брат в САЩ, но това мен не ме интересува. Много компетентно го раздаваш ама си се поовлекъл, тъпако! На там накъдето си тръгнал аз от там идвам!И последното нещо което ще направя е да се поучавам от теб, повярвай ми! А това че си правил на мексиканци свирки без пари си е кофти проблем..............но ти си знаеш
08 Януари 2004 12:05
Страшно много искам да работя в САЩ. Бях там преди години за известно време - редът и спокойствието ми се отразиха страхотно.
Отсега ме гони шубето, че ако изтеглят името ми от лотарията за зелена карта, може да не събера смелост да замина.
Иначе, сигурен съм, че с нормални дози късмет и упорита работа, САЩ е n-пъти по-добър избор от България.

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД