Много е трудно да намериш черна котка в тъмна стая, особено когато котката я няма.
Конфуций, 551-479 г.преди Христа
На постоянните читатели на тази колонка дължа потвърждението, че горното заглавие и цитатът от Конфуций са им добре познати. На 7 юни миналата година започнах коментара си с древния китайски философ и подчертах, че главната добродетел във неговата философия е добронамереността. Стандартите на поведение трябва да се определят от тази добродетел и така да се работи за благоденствието на обикновените хора.
В същото време заявих, че в България конфуцианската философия трудно може да бъде определена като популярна. Може би защото не е удобен модел за поведение.
Поводът за този материал бе компроматът за двойното гражданство на министър-председателя Симеон Сакскобургготски. Тогава цитирах стандартите и ценностите на БиБиСи и завърших със следните думи: "Кой има интерес от взривяването на обществото с подобен компромат? Със сигурност тези интереси са политически и икономически. Истината обаче ще излезе на повърхността. Убеден съм."
Днес всичко това е също актуално, но приведено вече към провокаторите на компромата, свързан с царските имоти и тяхната реституция.
На 7 юни 2003 г. в шест точки обясних съвсем ясно, точно, категорично и обосновано защо министър-председателят няма двойно гражданство и защо през целия си живот е притежавал само българско гражданство.
Днес, 31 януари 2004 г., също в шест точки ще приведа ясни, точни, категорични и обосновани аргументи защо имотите на Симеон Сакскобургготски са реституирани правомерно и преди 1947 г. са били еднолична собственост на Цар Борис III и неговите правоприемници.
1. Исковата молба срещу акта на Софиянски за връщането на Врана е недопустима, тъй като ищците нямат правен интерес да атакуват реституцията.
2. Инициативният комитет е по-скоро политически, отколкото граждански и преследва с неоснователни юридически претенции поддържането на кампания, насочена срещу личността на министър-председателя.
3. Нотариалният акт от 1928 г. не поражда имуществени права за царското семейство, а констатира съобразно тогавашното законодателство вече придобити права върху собствеността на Врана и другите царски имоти.
4. Законът за обявяване държавна собственост имотите на семействата на бившите царе Фердинанд и Борис III от 1947 и предхождащият списък на личните имоти, принадлежащи на бившия цар, направен от комисия, назначена от тогавашния министър-председател Кимон Георгиев през 1946 г., доказват категорично кой е бил собственик на тези имоти. Никой, дори и комунистите, не би си позволил грандиозната глупост да одържавява със закон държавни имоти. Което от своя страна означава, че те са били частни. А комисията, назначена от Кимон Георгиев, без да храни и най-малка симпатия към Царица Йоанна и Цар Симеон II, добросъвестно и професионално е описала всички недвижими имоти и движими вещи на царското семейство.
5. КС е отменил ЗОДС от 1947 г. като противоконституционен през 1998 г. Заедно с отмяната на закона отпадат и правните последици, породени от него за в бъдеще време. Т.е. би трябвало да се възстановят имуществените правоотношения такива, каквито са били преди приемането на ЗОДС. 5 години НС не е приел специална процедура и затова се ползват общите разпоредби на реституционните закони.
6. Интендантството на цивилната листа на Негово Величество - това е личната, частна администрация на българските царе, която е осъществявала счетоводството и надзора върху личните средства и имоти и е действала от името и за сметка на Царя. Интендантът е действал като специален пълномощник на Царя. Придобитите права, обаче, са възниквали пряко в полза на представлявания, в случая - Царя. Асен Ошанов показа пред обществото пълномощното, подписано от Цар Фердинанд, с което упълномощава своя интендант да сключва сделки за парцелите във Врана.
Конфуцианската мъдрост за черната котка намира своето продължение в шотландския и българския фолклор. През юни миналата година разказах и двата анекдота. За шотландеца, който непрекъснато поръчва чай с лимон или чай със захар, въпреки че чай няма. И за българина, който иска баничка с боза, или с лимонада, или с айран, или с вода, а баничките просто са свършили. След това идва милиционерът, който препоръчва на продавачката да вземе тавата с баничките и да удари по главата глупавия гражданин.
И накрая още един цитат: "Макар и изгнаник, да останеш верен на род и Родина, заслужава уважение и почит, а не ругателство и политическо хулиганство, с които авторите на тази гнусна клевета са прескочили не само политическите, но за съжаление, и моралните норми."
Това е, което заяви Лютви Местан на 6 юни м.г. в НС по повод компромата с двойното гражданство на премиера. Мисля, че може да го каже и днес по повод инсинуациите около реституцията на царските имоти.
"Мнения" щ бъдат давани само от червено-сини курви и апаши!
Нормалните хора няма какво да коментират тука!