През януари пенсионерите, който са полагали тежък труд или са имали дълъг стаж на висока заплата, получиха двойно повече пари - 420 вместо 200 лв. Вдигането на тавана на пенсиите с над 50% гордо бе посочено от управляващите като мярка в борбата им с бедността. Въпреки новия таван хората не се чувстват по-малко бедни. Те пак смятат, че са ограбени - защото разчитаха, че ограничението за максимална пенсия ще падне окончателно и ще получават толкова, колкото наистина им се полага.
"Разликата между 200 и 420 лв. е, че можеш малко по-безпроблемно да посрещнеш месечните си разходи. На практика разлика в стандарта на живот няма", твърди строителният инженер Димитър Цонев. Той е пенсионер от 1999 г. Охотно разказва за битието си, но не иска да се показва по медиите със снимката си.
Разходите на семейството му по апартамента в столичния квартал "Иван Вазов" през зимата са около 300 лв. - за парно, ток, телефон, вода и средномесечната сума за такса смет и данък сгради. Съпругата му получава 80 лв. пенсия.
Не си позволяват никакъв лукс.
Откакто са пенсионери, не ходят на почивка през лятото. Няма да ходят и сега, когато разполагат с около 200 лв. повече. Обичат театъра и концертите, но през последните години не си ги позволяват. Цонев продължава да работи, за да си покриват разходите. "Абсурд е човек да се оправя само с пенсия, дори и с най-високата", твърди той.
Излязъл е в заслужен отдих след 38 години стаж. Преди 5 години от Националния осигурителен институт му изчисляват реален размер на пенсията 714 лв. С ежегодните актуализации
в момента тя трябва да е 804 лв.
Цонев смята, че си ги е изработил честно и държавата го ограбва, като му плаща само половината от полагащите му се по закон пари.
Той започва да се труди през 1961 г., след като завършва Инженерно-техническия институт. Първото му работно място е район "Хидрострой" в Пазарджик. По това време се строи магистралният канал Тополница-Стряма. Инженерът остава още доста години в "Хидрострой". Влизал е в много тунели, от които не е бил сигурен, че ще излезе. 38-те години стаж обаче са му реални - водил се е масовата III категория. Бил е и зад граница - в Мароко, Сирия, Алжир, Либия, Ирак.
"Никога не съм бил член на БКП. Работил съм зад граница, защото все пак някой трябваше и да работи. Не можеше всички да бъдат партийни функционери". Това разяснение Цонев прави във връзка с теорията, че таван има, за да не се облагодетелства бившата номенклатура.
Таванът е наложен противозаконно и още по-незаконно продължава да съществува след 2004 г., смята инженерът. В осигурителния кодекс беше изрично записано, че ограничението за максимална пенсия трябва да отпадне след 31 декември 2003 г. "Направи се особен прочит на записа в закона и в крайна сметка излезе, че в закона не пише, че отпада таванът. Измислиха някаква схема за таван, равен на 35% от максималния осигурителен доход, но не успяха да обяснят добре логиката й", твърди пенсионерът.
Цонев е възмутен и от факта, че
отново законът не се прилага еднакво за всички.
Както и преди, без таван на пенсиите са бившите президенти, вицепрезиденти, премиери, председатели на Народното събрание и конституционни съдии. "Или сме правова държава, или не сме. Не виждам какво повече от мен за тази държава са направили конституционните съдии. Същото се отнася за бившите президенти и премиери. Нека им дават допълнителни пари за канцеларии, секретарки, вратовръзки и костюми. Не може обаче един бивш президент да е по-равен от мен пред закона", категоричен е инженерът.
Навремето, когато се е осигурявал за пенсия, той е имал договор с държавата. Затова смята, че не може сега разни чиновници да се занимават с определяне на пенсиите, без да се съобразяват със законите. "Ако не ме беше срам да съдя собствената си държава, щях да подам жалба в Страсбург", твърди Цонев.
Всички засегнати от тавана пенсионери смятат, че съвсем неоснователно са противопоставяни на възрастните с 50 лв. пенсии за старост. Тези, които взимат в момента 50 лв., никога не са работили и всъщност взимат социална помощ, а не пенсия, напомнят хората с дългогодишен стаж.
Това противопоставяне е излишно и нелогично, казва бившият летец Иван Дочев. "Поне да ни бяха показали, че това, с което ни ощетяват, отива за пенсионерите с ниски пенсии", допълва той.
Дочев се е пенсионирал през 2002 г. 32 години е бил пилот във военната и в гражданската авиация.
Би трябвало да получава около 1400 лв. пенсия.
За него допълнителните пари от началото на годината са 170 лв., защото за пилотите, миньорите и подводничарите таванът до 2004 г. беше 5, а не 4 социални пенсии - т.е. 250, а не 200 лв. Твърди, че тази допълнителна сума по никакъв начин няма да повиши стандарта му на живот. Последните 10 години, докато е работел, е бил със заплата 1000 лв. Също не е членувал в никаква партия и не се е облагодетелствал като номенклатура. В кариерата израства след 1990 г. Когато преди 2 години останал с доход 250 лв., това бил срив и за него, и за семейството му.
"Има една конвенция на Международната организация на труда, в която е записано, че пенсията ти не може да е по-ниска от 45% от последната заплата. Държавата ни обаче отказва да я ратифицира. Така управляващите трупат резерви, с които после решават разни проблеми", предполага бившият пилот. Един пенсионер-математик изчислил, че за 10 години от ограничението на пенсиите с таван
държавата си е спестила 1 млрд. лв.
Дочев напомня, че в края на миналата година в държавния бюджет остана около 1 млрд лв. излишък. "Управниците обаче предпочетоха да ги изхарчат за предизборна агитация, вместо да изчистят вътрешните си дългове - като тези към ощетените от тавана възрастни хора", казва той.
Досега бившият пилот всеки месец е теглил от онези 20 заплати накуп, които е получил като обезщетение при пенсионирането си. Те почти са се стопили вече. Единственият лукс, който си позволява семейството му, е "Пежо" на 6 години, чиято годишна застраховка е 1000 лв. и отделно плащат за гараж. Решили са обаче догодина да продадат колата. При Дочев живеят и двамата му родители, които са с пенсии по 80 лв. и не биха оцелели без помощта му.
"При нас таван няма, има изземване на пари. На мен държавата ми взима по 1000 лв. месечно при сегашното ограничение", твърди Дочев. "Аз съм внасял 32 години в държавата, не в НОИ, защото той не съществуваше, а сега тя отказва да ми се издължи", допълва той.
Бившият летец смята, че у нас все още
на пенсията се гледа като на социална дейност,
а не като на договор между работещия и държавата. Той вини за поредното налагане на таван социалната министърка Христина Христова. Изживявала се като някакъв висш чиновник, който разпределял някакви помощи. Българската авиационна асоциация, чийто председател е Дочев, поискала среща с министърката миналата година, но от социалното ведомство им отговорили, че тя не приема.
Дочев също като Цонев смята, че таван 35% от максималния осигурителен доход означава приравняване стажа на пенсионерите. Така се ликвидира категорията труд.
Летецът има 100 години осигурителен стаж
заради работа в I категория. "Какъв е стимулът за хората да полагат тежък труд?! Съветвам всички да работят като чиновници, съвсем безопасно е", казва летецът.
И неговият бивш колега от гражданската авиация Димитър Антонов смята, че няма да забогатее с допълнителните 170 лв. на месец. Той има 400 лв. дълг към "Топлофикация" и с увеличението на пенсията се надява да събере за няколко месеца тази сума, за да си изчисти борча. Пенсионер е от 1990 г. Ако беше отпаднал таванът, в момента трябваше да получава 1000 лв. Тъй като никога не си е взимал реалната пенсия, все още продължава да работи, за да издържа семейството си.
Антонов казва, че много от бившите му колеги няма да доживеят да вземат пълните си пенсии.
Dobre, tezi hora sa se trudili chestno i zaslujavat parite si. Edna druga grupa pensioneri se muchat s niski pensii -- i tova e pechalno, no e sushto tolkova istina, kolkoto i purvoto izrechenie.
Problema e, che politicheskata sistema predi 1989 iziade pensiite na tezi hora, a sega nie vkupom plashtame i tehnite pensii, i trupame za sobstvenite si.
Durjavata pak se izgavri s danukoplatcite, i veche go pravi poveche ot 15 godini.