:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 128
Страници 18,309
За един ден 1,302,066
Диалози

Емил Кошлуков: НДСВ много бързо изкопира стила "Костов" и "Виденов"

Винаги са нужни избори, ако елитът не се справя със задачите. А дали ще станат такива, зависи и от вас, казва жълтият депутат в разговор с форумците на "Сега"
Снимка: Велислав Николов
Виолета: Разделяй и владей! Сигналите за коалиция дойдоха от НДСВ. Ако се перефразира, каква е целта на "Новото време" - да разцепи СДС, за да се направи нова дясна коалиция? С кого бихте се коалирали?



"Новото време" е обединение на хора за конкретна кауза. Всеки, който споделя нашите виждания за нова и по-различна България, е добре дошъл. Ние поддържаме няколко важни според нас законопроекти и управленски принципи. Разбира се, има колеги и от СДС, които споделят някои от нашите възгледи.



kon: Г-н Кошлуков, в свое изказване във в. "Новинар" заявихте, че "отивате да се веселите с безсмислени млади хора". Кои млади хора определяте като "безсмислени"?



Това е вътрешнозаводска шега, която използваме с някои приятели. Става дума за част от моите познати, с които често се виждаме - Дони, Тончо, Нина Николина, Любо от ТЕ, Диди от Топ 100 и подобни безсмислени млади хора. Междудругото, на тях им харесва определението.



Палома: Къде изчезна вярата на младите, които останаха? Защо не можете да запалите тези от по-зрялата младост? Може би, защото не можете да предложите нито идеи, нито материални блага, а за идеали и възвишеност - не може и да се говори!? Е, как и кой да тръгне след вас - нововремците? А няма ли след вас хора (между които могат да се намерят и човеци), ще си останете сами, самотни, неуспели и позабравени. Дори и многото пари не помагат...



Разочарованието е повсеместно. Трудно е да повярваш на когото и да е. Но ние не искаме да ни вярват, бихме желали да оценяват политиката, която представяме и нашите инициативи. "Новото време" е вносител на няколко конкретни идеи пряко за младите хора. Бих посочил само идеята за първа опция за назначение в държавната администрация на завършилите с отличие различните специалности - в Закона за държавния служител.



Ivanusa: Г-н Кошлуков, преди време се срещнахме в Плевен и говорихме надълго и нашироко за моето следване в САЩ. Вие вече бяхте завършили своето и тъкмо започвахте политическата си кариера. Сторихте ми се голям оптимист за нещата, но в настоящата ситуация в България виждам, че те не са толкова цветущи. Какво ще посъветвате хората в САЩ, които скоро завършваме с цената на толкова лишения?



Все още смятам, че си струва да работиш в България и затова аз самият съм се върнал. Разбира се, вашето образование няма да бъде така добре платено тук, но това е въпрос на личен избор. Ако искаме да променим съдбата си и родината си, трябва да работим за това. Емиграцията не е решение на проблема. Представете си какво щеше да стане, ако Яворов беше емигрирал в Лондон и започнал работа в Times - "Две хубави очи" щеше да звучи различно, нали?



Filosofa: 1. Имахте някакво проектозаконче - за изборите ли беше или за политическите партии. (Според вас щеше да промени политическата система). 2. Вие към коя категория се причислявате в момента - "Народен представител" или "Представител на Народа"?



1. Имам няколко проектозакона, които ще променят политическата система. За съжаление, всички стари партии и цялото политическо статукво също разбират тяхното значение и се борят със заби и нокти да ги спрат. Новата избирателна система (Избирателният кодекс) сменя изцяло начина, по който подбираме и назначаваме управниците си. Новият Закон за политическите партии приключва тъмното финансиране и партиите с по една шепа хора. Законът за лобизма, Етичният кодекс на народния представител - това са все части от пакета политически закони, които преобръщат модела на управление. Надявам се да успеем да ги прокараме в парламента, но не крия, че е много трудно.

2. Ще ми се да вярвам, че съм сравнително добър народен представител, но това го решават такива като тебе. В крайна сметка оценката е при избирателите, нали?



pisnami: Г-н Кошлуков, колко проектозакона сте подготвили за 2,5 години депутатство и колко са минали поне на първо четене?



И на мен ми писна. Внесъл съм (като първи вносител) десетина законопроекта и поне 2 пъти по толкова заедно с други колеги. Изключително трудно е да накараме този парламент да приеме важните закони за България. Но безсилието не е оправдание. Ще продължим да се борим за тях и се надявам, че ще се превърнат в закони. Имаме съвсем реален шанс със Закона за референдумите (допитването до народа). Той вече е за второ четене в програмата на парламента, макар че това ни коства всекидневни скандали с нашето ръководство и всички останали партии.



lelka: Г-н Кошлуков, не считате ли, че след като не сте съгласен да бъдете депутат от НДСВ, ще бъде по-честно и морално да напуснете парламента? Все пак вие сте избран за депутат именно от това движение, а не като независим и става подмяна на вота. Смятате ли да станете "родоначалник" на нова партия и кое пространство ще заеме евентуално тя?



Мисля, че лоялността е към кауза, идеи, а не към партия и личности. Когато влязох в този парламент, аз се подписах под програма за управление и развитие на страната. И ще настоявам тя да бъде осъществена. Не мислите ли, че ако НДСВ измени на обещанията си към хората и се откаже от целите, които е заявило, ще бъде честно това да го кажем, вместо да го премълчаваме? Всички в "Новото време" имаме една мечта за страната си и искаме тя да се сбъдне. И ще се радваме да я направим с всеки, който я споделя.



Марко Ив.Тотев: Г-н Кошлуков, два бързи: 1. Ще остане ли царят в политиката след 2005-а? (Вие лично как предпочитате?) 2. Ще има ли обединение между СДС и НДСВ за следващите парламентарни избори? (Вие лично как предпочитате?)



1. Царят си знае най-добре. Ще бъде малко неловко да отговарям от негово име.

2. Аз не съм член на НДСВ. Но с радост ще подкрепя всяко обединение, ако то работи за България. Лично аз предпочитам да се изгради нова политическа сила, която да е адекватна на съвремието. Старите партии си изиграха ролята. Те всеки ден се забъркват все по-дълбоко в кризи и скандали и не вярвам да се измъкнат успешно от блатото на прехода.



ruis: Г-н Кошлуков, Емо, ако зависеше само от теб, какво би променил в правителството и защо? Какво би променил в политиката на НДСВ? С здраве.



Отговорът е прекалено дълъг, за да го поберем тук. Но съвсем накратко: приоритетите, националните цели, отчетността и контрола на кабинета и работата в екип. Общо казано - всичко.



Не пей ми се:

1. Има ли днес в НДСВ клиентела?

2. Каква е каузата на НДСВ? Може ли да формулирате днес завладяваща кауза, послание? Има ли партията НДСВ дългосрочна програма за управление?

3. Каква е разликата в политическите идеи и послания между НДСВ, ДПС, БСП и СДС? Къде минава разделителната линия? Очертайте я.

4. Какво мислите за връщането на имотите на премиера? Смятате ли, че сега е моментът за тези действия? Какво е вашето лично мнение по този въпрос и считате ли го за правилно? Къде е границата на морала?





1. За съжаление, май има. Виждам скрит лобизъм по доста от законопроектите, а някои от нещата, които правим, са направо смайващи. В този вестник в една статия бях направил критичен анализ на НДСВ, където описвах точно тези проблеми. Но с две думи - ние много бързо изкопирахме стила "Костов" и "Виденов".

2. На мен ми се струва, че изобщо няма партия НДСВ. Каузата, с която дойдохме на власт, се изпълнява половинчато и бавно или изобщо не се изпълнява.

3. Модернизация. Това е, което отличава "Новото време" от всички останали. Ние бихме искали да изградим България от XXI век, а останалите живеят още в XIX.

5. Мисля, че това е най-пикантният въпрос. Ако има нарушения, смятам, че съдът трябва да бъде сезиран и да се произнесе. Наистина звучи странно тази реституция, но това не е въпрос на парламента, а на прокуратурата.



atay: Уважаеми г-н Кошлуков, искам да знам мнението ви нужни ли са предсрочни парламентарни избори в БГ.



Винаги са нужни избори, ако управляващият елит не се справя със задачите. А дали ще станат такива, зависи и от вас.



Наум: Г-н Кошлуков, как гледа момчето-затворник на ставащото днес? На пълзящата рекомунизация, на ченгетата на власт, на мултаците на висши позиции, на кадровите недоразумения, сменили няколко бои, и подигравката с онова, което трябваше да бъде нов морал, отговорност и всекиму своето... Предаде ли депутатът момчето-затворник? Тук е мястото да уточня, че за онова момче от 1990-а, струва ми се, бих си дал живота. Депутатът, хм, смътно го познавам... Колко струва депутатът през погледа на момчето с "Фашизмът"?



За съжаление, наистина НДСВ прекалено много "дружи" с "другарите". БСП участва във властта при това управление и доста нафталинени кадри от Партията бяха възстановени. Опитвам се да реагирам (като в случая с Бриго Аспарухов) и естествено не съм се отказал от убежденията си на антикомунист.



гошо: Г-н Кошлуков, смятате ли, че в скандалното продаване на апартаменти, от морална гледна точка, е извършена злоупотреба със служебно положение? Какво ще направите по въпроса като депутат, чийто предизборен лозунг беше "нов морал"?



Да, смятам. Новият морал изчезна от политиката на кабинета. Но всеки път, когато се опитаме да потърсим сметка на самозабравили се управници, обикновено министрите казват: Гледайте си работата, нас ни е назначил царят, вие кои сте? Докато българските депутати не съберат кураж да върнат достойнството на парламентаризма и не осъзнаят, че те са народни представители, а не фигуранти и натискачи на копчета, кабинетът ще прави каквото си иска. Това е един от основните скандали между "Новото време" и останалите колеги от НДСВ.



I Vsichki Goli: Младите си бяха разочаровани още по време на първите студентски стачки. След тях обаче някои отидоха да поучат в Америка, а други останаха да се борят с българската действителност... Ако има свободни места за депутати и аз с удоволствие ще работя в България.



Нудисти, отидох да уча в Америка, защото сметнах, че мога да придобия знания и опит, който да е полезен за страната. След което се върнах и се опитвам през всичките тези години да отстоявам идеите, които ни обединяват от началото на прехода. Надявам се, че не ми препоръчвате да остана с гимназиално образование, нали ?



Nikolll: По повод младите хора и назначенията им в държавната администрация - имате ли представа, че след поемането на поста министър от г-н Церовски той уволни 43 специалисти под 35 г., основно защото са назначени по времето на СДС? (Няма как да не започнеш работа по нечие време, нали?) Ако да, какво направихте вие? Стабилността на администрацията е от особено значение. Аз не твърдя, че тези хора са най-добрите, но на нов персонал особено в специфична като тази област са необходими най-малко 6 месеца, за да навлезе в проблематиката.



"Новото време" е основен противник на партийните назначения и уволнения. Но и НДСВ както всички останали старовремски партии разбира управлението като лична "демокрация". Мисленето на повечето политици продължава да си бъде марксистко. Затова ние се борим за ограничаване на държавната администрация, ясни закони за държавните служители и либерален модел. Лошото е, че повечето политически мъже си представят България също както Тодор Живков, само дето те искат да са Тодор Живков. Толкова разбират - толкова правят. Да се надяваме, че ще го променим.



MARKONI: Г-н Кошлуков, вие откарай време сте в тези политсреди. Може ли да кажете какъв долу-горе % от антикомунистите са пребоядисани комунисти, щото по действията им ми се струва че %-ът е много голям.



Да бъдеш антикомунист е въпрос на вяра и убеждения, а не на декларация. Както казваше бившият президент Желев, демокрация се прави от демократи. От друга страна, трудно е да имаме истински демократи при положение, че до вчера огромната част бяха членове на БКП и съдружни организации и съзнателният им живот мина в изучаване на "научния комунизъм". Не можеш да си легнеш черен и да се събудиш бял, нали? И Майкъл Джексън не го може, на него му отне години да го постигне. Не ги оправдавам, само ги описвам.



MadPearl: Идеята за патриотизма е изцяло в полза на управляващите. Те искат да даваме всичко от нас, за да съградим Велика България, а в същото време се облагодетелстват финансово и материално (апартаменти и др.) Вече без никакъв срам казвам, че не ми се живее в България и че страната ни е потънала в бездната на неморалната политика и вълчите взаимоотношения между хората. Накрая искам да кажа, че политиците - в това число и вие, г-н Кошлуков, убихте всичко детско в мен.



Патриотизмът е акт на лоялност към държавата и нацията. Ако искаме да насърчаваме патриотизма, наистина е важно самите управляващи да дават пример. Жалко е, че голяма част от изпълнителната власт, а и от депутатите се държат по този начин. "Новото време" се опитва да прави, каквото може. За пример - новия Закон за религиите и вероизповеданията, с който възстановихме единството на Православната църква. Отне ни години да го постигнем, но днес една от основните институции на българската нация - Източното православие - е възстановена. Надяваме се, че ще прокараме и други закони, които защитават българщината.



nadia_kirila: Познавам ви само виртуално, за съжаление. Споделям мотивираните и аргументираните ви различия, които ви правят по-свободен и по-отговорен от други. Затова ви моля да споделите разбирането си за понятието "ГРАЖДАНСКО ОБЩЕСТВО" - за неговата същност, съдържание и съвременен смисъл. Има ли такова "животно" у нас сега и кои фактори го определят? (Днес много хора говорят за гражданско общество, но малко знаят що е то).



Станах председател на тази комисия - по въпросите на гражданското общество, защото твърдо вярвам, че не може да има устойчива демокрация, без да има развито гражданско общество. Наистина много политици лицемерно заявяват уважението си към него, като тайно се надяват, че гражданите никога няма да се самоорганизират и да станат фактор. В нашата комисия се опитваме да правим закони и да насърчаваме инициативи, които помагат. Считам, че вече има сериозни наченки и със законите, които се надявам да приемем, например този за референдумите, ще дадем възможност на хората да участват пряко и активно в управлението на съдбите си. Но това е процес и манталитет. Вероятно ще минат години, преди да имаме сериозни резултати.



патриарх Никифор: Г-н Кошлуков, няма ли най-накрая някой да излезе и да каже на хората кой у нас се страхува от мажоритарния вот за Народно събрание? На всички ни е ясно, че партийните "елити" не искат мажоритарност - защото са обречени при такъв вот. Не си ли струва една публична кампания в тази посока? И още един въпрос. Според вас БСП наистина ли е получавала субсидии от Саддам - било то пряко или косвено?



Страхуват се всички политици от сегашния елит, защото знаят, че може би няма да подушат властта повече. Лошото е, че този страх обединява старовремските партии и прави битката за Избирателния кодекс почти непосилна. Политическият елит брани на живот и смърт статуквото и ще се опита с всички средства да спре възможността за истински избор. И на Костов, и на Станишев, и на Панайотов им се ще те да редят депутатски листи с послушковци и безлични хора, за да могат да крадат и безобразничат на воля. Бих се радвал да направим обществена кампания в защита на Избирателния кодекс, но затова трябва развито гражданско общество. Въпреки всичко, идеята ви е добра и ще разчитам на вашата подкрепа.



ТАПА: Кошлуков, не се обръщам към теб с "господин", защото си ПИЧ отвсякъде. Дано си искрен в изказванията си. Защото всенародната любов е много по-сладка от многото, но мръсни пари и привилегии. Давай напред с нови хора и с чисти идеи. Само не се сближавайте и коалирайте с престъпниците Софиянски, Надка и Костов!



Благодаря за доброто мнение. Нямам никакво намерение да се сдружавам с Надка, Костов и Софиянски. Мисля, че ако се появи нещо ново, "Новото време" ще е само инициатор на процеса. Истинските хора ще трябва да дойдат извън днешните политици. За да променим България, са нужни усилията на достойните български граждани, а не на паразитната политическа класа.



Cruella de Vil: Какво спира чуждестранните инвеститори да инвестират в България? Нито при приватизацията дойдоха достатъчно сериозни фирми, нито сега има достатъчен интерес за строеж на нови фабрики и заводи. Тъй като това е пряко свързано с нови работни места и повишаване на стандарта на живот, какво прави правителството в тази насока и смятате ли, че направеното е достатъчно?



Инвестициите ги спира корупцията в администрацията и разбитата съдебна система. Въпреки че има някои успехи (туризма, инвестициите "на зелено"), все още големите пари са встрани от България. За истинския капитал са нужни ясни правила на играта. Но за нашите политици това е най-вредното - все пак риба се лови в мътни води, нали? Някои от законите на "Новото време" откриват малко по-добри възможности, ще продължим да работим в тази посока - Закона за дружествата със специална цел, насърчаването на капиталовите пазари, новата данъчна политика в корпоративното облагане. Вярвам в Милен Велчев, Ралица Агайн и Миро Севлиевски и се надявам да наложат модерните принципи на икономиката и в България.



onzi: Мислите ли, че наистина ще можете да направите отделна парламентарна група? И че няма да ви изядат с парцалите (пример - НИЕ). Дайте примерна прогноза за следващите парламентарни избори (нарочно не пиша година).



Нова парламентарна група за нас не е цел, а инструмент. Истинската цел е нов политически субект, който да даде представителство на българските граждани в управлението. Групата НИЕ нямаше кауза и цел, тя беше само конюнктурно образувание. "Новото време" не желае да се отдели само за да има отделна стая, секретарка и кола. Ние ще направим група само и единствено ако това ще помогне да променим политическото статукво.



каруцаря: Това с Яворов и "Times" е твърде сълзливо, а това за работенето за България си е направо демагогия. Малко повече непосредственост няма да навреди. Не смята ли нашият събеседник, че към настоящия момент възприемането на елементи на мажоритарен вот носи със себе си риска НС да се изпълни с провинциални феодали, протежета на съмнителни "стопански дейци", ала Жорж Ганчевци, Митьо Пищовци, певици, футболисти и други проводници и крепители на модела избори "кебапче"? И как си представя прокарването на закони в толкова шарен парламент?



Не смятам, че мажоритарният елемент ще изпълни прогнозата на Станишев, която вие цитирате. Системата, която предлагаме е 95% сходна с немската. Тя е доказала своето преимущество и се счита за "Мерцедеса" на избирателните системи. Нали не вярвате, че ако листите ги пишат в тъмни стаички на партийните централи, те стават по-добри? Междудругото, ако някои иска да купува депутати, днешната система е много по-удобна - достатъчно е да се спазарите със Станишев срещу няколко варела нефт и ще имате цяла парламентарна група, вместо да си правите труда да участвате в избори, да издигате кандидати, да правите кампании и т.н. Твърдо вярвам, че в деня на изборите трябва да имаш избор, а не да ти спускат готови листи от централата. И да възпроизвеждаме едни и същи муцуни в Народното събрание. Всички са недоволни от политиците, но когато дойде време за гласуване, ги преизбират. Не виждам нищо страшно в това българският народ сам да определи своите представители и не смятам, че народът ни е глупав и прост, за да избере Митьо Пищова. Държавите с подобни избирателни системи са доста напреднали и далеч по-демократични от нас. Пак ви връщам към Германия. Тази избирателна система помогна на държава с нацистка партия и тоталитарна система, съсипана от войната и окупирана от чужди сили, да се превърне във водеща в Европа. Мажоритарният вот винаги крие рискове, но те са далеч по-малки от фиксираната листа, която днес имаме. Не забравяйте, че вие самият ще избирате и ще прецените дали да гласувате за Пищова или някой друг.



Продължава в понеделник.
 
Преди да започне да отговаря, Кошлуков мисли какво ли му готвят форумците на "Сега".
 
Юни 2001-а. Ник Маринов, Максим Димов, Кирил и Кошлуков в предизборна треска.
5
1064
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
07 Февруари 2004 05:25
Е мина цялата патардия с клавиатурите. И аз да попитам, стана ли ви нещо ясно....?????
07 Февруари 2004 08:05
А Кошлуков не копира ли стила "Желев" ? Макар и не напълно?
07 Февруари 2004 09:17
Не , Формолираное' леко' неправилно.Не млади бизнесмени, а МЛАДИ АИДУЧЕТА, 4е надникнете им в биографите да видите с какво хаидушко мляко са закармени тя 'бивши' комсомолчета.Ето , те това е Другари СВЕТЛОТО БАДЕЩЕ НА НАЦЯТА, това е цвета на НАРОДА (разбираи овча кошара).
08 Февруари 2004 17:06
Покана

На 11.02.2004 г., вторник, от 18:30 ч., в залата на МеждуУчилищенЦентър, на ул.“А.П. Чехов” /третата пряка вляво по ул.”Ф.Ж.Кюри” тръгвайки от Кино ИЗТОК в посока към ИНТЕРПРЕД/, ще се проведе открито събрание на гражданско сдружение “Диалог”.

Да изложат своята позиция ще дойдат депутати от групата на 29-те, готови да отговорят и на Вашите въпроси.

Заповядайте!

Ако познавате хора, които споделят нашите виждания – поканете и тях.

08 Февруари 2004 17:10
Благодаря за информацията .
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД