Игра - действия, замислени със свое развитие и цели (в политическите, в човешките отношения).
Съвременен тълковен речник
Въпреки че PR вече стана пълноценна част от българския речник, съм длъжен да уточня, че Public Relations означава в буквален превод "връзки с обществеността". А през изминалата седмица станахме свидетели на редица PR изяви, някои сполучливи, други не, а повечето могат съвсем спокойно да бъдат наречени и PR игри.
Всичко започна от един списък,
публикуван в иракския вестник "Ал Мада". В него наред с адресати от цял свят попадна и БСП като получател на 12 млн. барела петрол от режима на Саддам Хюсеин. Целта на барелите е била да извоюва политическа подкрепа за иракския диктатор по целия свят. БСП фигурира в списъка на "Ал Мада" с още близо 270 имена на лица, фирми и организации от над 50 страни, които получавали от Саддам барели петрол в замяна на политуслуги.
Този списък предизвика ужас и сензация в страните, чиито физически и юридически лица или партии са получавали ваучерите за черното злато. Съвсем естествено това се случи и у нас.
Първата PR акция на БСП бе повече от сполучлива, макар и само за 24 часа. Новината бе тиражирана от световните медии, а на следващия ден само един национален ежедневник я публикува с големи букви на първата си страница. Останалите вестници бяха леко оглушали. Оттам насетне
PR-ът на социалистите се търкулна стремглаво надолу.
Сензационните разкрития бяха подети от всички медии. Ръководството на БСП реагира първосигнално и заяви, че партията няма нищо общо с петродоларите и обвини правителството на ОДС, което управляваше страната през печалната 1998 г. Сините отвърнаха на удара с удар. Партията на Саддам БААС била от приятелския кръг на БСП. PR-ите на "Позитано" 20 и на "Раковски" 134 изпаднаха в трескава подготовка за кървав двубой. PR-игрите започнаха. От БСП заявиха, че това е удар срещу България и нейната външна политика. От СДС казаха, че през последните 7 години БСП няма нищо общо с външната политика на България - напротив, в част от тези години социалистите били против приоритета НАТО.
PR-ите от "Позитано" обаче си спомниха емблематичния американски филм "Да разлаеш кучетата". В него Робърт Де Ниро, в ролята на специалист по кризисен PR, спасява президента на САЩ от сексуален скандал. Екипът на Белия дом, ръководен от Де Ниро, измисля несъществуваща война в Албания и насочва цялото журналистическо войнство към тази тема. Сексуалните похождения на президента остават на твърде заден план и бързо се забравят от репортерите.
Каквито и проверки да се правят, каквито и изявления да звучат, скандалът с финансовите отношения между БСП и режима на Саддам
може да бъде потулен само с друг по-голям скандал.
Това е съветът, който всеки професионалист PR би дал на социалистите. Както казаха от "Позитано", мазното петно избледнява след третото или четвъртото химическо чистене. Елементарното правило е, че едно петно не се забелязва, ако до него има друго - по-голямо и по-мазно.
Какво се забеляза в публичното пространство през тези 2 седмици? Кръжецът, нападащ премиера заради връщането на царските имоти, се активизира неимоверно. Бяха ангажирани дори далечни наследници на Хаджи Боне, чиито имот е продаден на търг от БНБ още в края на ХIХ век. Бе направено "сензационното" разкритие, че нотариалният акт от 1928 г. за двореца "Врана" няма подпис на нотариус. В съда бе атакувана заповедта на кмета Софиянски, с която се връща владението на "Врана" на законните наследници на цар Борис III.
Всички тези акции от правна гледна точка нямат никаква стойност. Тяхната цел обаче бе съвсем друга. Да насочат общественото внимание в друга посока. Засега халосните залпове вдигат безсмислен шум. Едно изследване на общественото мнение от тази седмица сочи, че 58% от анкетираните въобще не се интересуват от споровете около връщането на имотите на министър-председателя. Същите анкетирани са поставили
твърдо на първо място Симеон Сакскобургготски като предпочитан премиер
с преднина пред Стефан Софиянски, Бойко Борисов, Георги Първанов и други.
Въпреки това Коалиция за България направи неуспешен опит да прокара през парламента формирането на анкетна комисия за връщането на царските имоти.
Най-накрая БСП изигра и последния си коз. Бе обявено тържествено, че социалистите ще искат вот на недоверие на правителството. За какво? Все още не е ясно. Само че да искаш самоцелно вот на недоверие с една-единствена цел да прехвърлиш болежката от болната на здравата глава едва ли е политически оправдано.
Засега PR-ите на "Позитано" губят битката за публичното настроение. Същото изследване сочи: 34% от анкетираните смятат, че информацията за петродоларите е достоверна, от тях 72% са на мнение, че БСП се е възползвала от въпросните 150 милиона долара.
И Митко Цонев, и редакцията ме вземат за ливада.
Ще взема да им отвърна със същото.