Колкото и да не е за вярване, в парламента има един депутат, който не получава и стотинка заплата, защото цялата я дарява. Този човек не е много популярен в национален мащаб, въпреки че едва ли има човек, който да не го знае в Монтана, защото не обича да шуми около себе си и целта му не е да си прави реклама. Това е избраникът от НДСВ Борислав Великов. През цялата 2003 г. заплатата му се е превеждала директно в регионалната дирекция по социално подпомагане в избирателния му регион. Там пък специална комисия я е разпределяла на бедни хора в областта, които по някакви причини не могат да получават помощи.
Полагащите му се 14 503,04 лв. за работата
като народен представител са раздадени на 197 нуждаещи се.
Човекът, който така се е вживял с проблемите на своите избиратели, е доцент по хидрохимия и преподавател в МГУ "Св. Иван Рилски" в София. Интересното е, че той не е монтанчанин. Родът му е от Оряхово и Борислав Великов е горд наследник на касиера на Тетевенския революционен комитет и близък съратник на Левски Петко Милев - Страшника. Предоставянето на заплатата е всъщност само една част от благотворителната дейност на Борислав Великов.
След смъртта на Йордан Радичков депутатът оглави инициативен комитет за изграждане на паметник на твореца в Монтана. "Най-естествено е паметникът да бъде в Монтана, тъй като това е неговият край, а градът е център на българския Северозапад. Приживе Радичков многократно е изразявал топлото си отношение към Северозапада и родното си село Калиманица", обяснява Великов. Той казва, че ще подкрепи и идеята за обособяване на къща-музей на Радичков в Берковица, както и изграждане на малък паметник или бюст на писателя пред нея.
Той подпомага детски градини, училища, социални домове
в областта, от която беше избран в Народното събрание. Учредява награди за даровити деца, подпомага местни фолклорни състави. С негова помощ през миналия август беше възстановен ломският футболен клуб "Мария-Луиза". Депутатът стана нетов председател, а проф. Александър Чирков - почетен председател. Списъкът на свършените от него добрини е прекалено голям и може би не е нужен да се изрежда, защото избирателите му ги знаят.
Великов веднага прави уговорката, че сигурно и други колеги биха последвали примера му, но не всеки може да си го позволи. А той може, защото има търговско-консултантска фирма - "Аквахим", която се занимава с химически продукти. В нея работят около 45 души. "Освен това нямам сериозни разходи, семейството не си позволява някакви излишества", обяснява депутатът. И добавя, че вече се грижи само за едно дете и това също е облекчение. Всъщност Великов е баща на три дъщери - Людмила на 25 г., Кристина на 21 г. и Боряна на 15 г. Най-голямата е следвала германистика и икономика в Германия и там срещнала голямата си любов Арнд, който вече е зет на народния избраник. Средната също е задомена. Тя обаче е женена за българин и е дарила Великов с първото внуче Александър. Така че парламентаристът сега се грижи само за 15-годишната Боряна.
Всъщност в неговото семейство
бракът с чужденец май е традиция
Самият той е намерил жената на живота си зад граница. След завършването на Химическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" Великов отишъл да кара аспирантура в Карловския университет в Прага. Там в мензата срещнал чехкинята Яна. Както обяснява депутатът, тогава, а и сега, българските младежи се ползвали с много добър авторитет в Чехия и той имал "някои приятелства". С бъдещата му съпруга се срещали епизодично в столовата, цяла година я ухажвал и накрая успял да я спечели. Признава си, че не му било много лесно да я склони да дойде в България, защото все пак в Чехия оставало цялото й семейство. Но той бил категоричен, че ще се прибира в родината и Яна тръгнала с него. Дошли си у нас през ноември 1976 г., а в началото на декември вдигнали сватба.
Съпругата на Великов е учителка по биология и е успяла така добре да научи родния език на мъжа си, че да преподава. Депутатът и сега се смее, като си спомня, че първата книга, която дал на Яна да прочете на български, била "Тютюн", защото това хич не е лесно произведение за запознаване с родния ни език. Но казва, че е имало ефект. Той обяснява, че големият напредък на жена му си личи по това, че решава без грешка наши кръстословици. Депутатът признава, че на него самия му е доста трудно да попълва кръстословици на чуждите езици, които знае.
Той всъщност е полиглот
Знае чешки, английски, френски, немски и руски. И свободно ги използва при командировките си в чужбина. Великов е член на делегацията в Парламентарната асамблея на Съвета на Европа и често пътува до Страсбург, член е на комисията по околна среда, земеделие и местни и регионални въпроси на ПАСЕ.
Депутатът малко недоволства, че децата не са научили достатъчно добре езика на майка им, ама какво да се прави. И професията му засега не е наследена. Голямата дъщеря е завършила икономика, средната - финанси. Така че надеждите са съсредоточени върху малката Боряна, която засега харесвала химията.
Всъщност в депутатските листи Великов е попаднал покрай познанството си с Герджиков. Двамата са много близки приятели, заедно са от 1-ви клас и са живели само на няколко метра един от друг. "Играехме си като малки в черковния двор, организирахме олимпиади, състезания по лека атлетика, тенис на маса, баскет, футбол", разказва депутатът и обяснява, че тази година двамата ще честват 50 г. юбилей на тяхното приятелство.
"Не гледам на себе си като на политик-еднодневка, а като на сериозен мъж и политик, който вече е набрал опит за тези 2,5 г. и може да бъде още по-полезен в бъдеще", казва Великов.
Когато не е в парламента, Великов ходи в избирателния си район или пък преподава в МГУ, естествено без хонорар.
Остане ли му свободно време, играе тенис, плува или пък кара ски, ако е зима.
|
|