В края на януари т.г. няколко световни информационни агенции поднесоха поредната смразяваща научна новина. Екипът на проф. Акира Иритани от университета "Кинки" до Осака успял да имплантира спаначен ген в оплодена свинска яйцеклетка. Това е първият подобен експеримент с относително успешен резултат. Дълбокият му замисъл бил да се пренесе полезното действие на зеленчука върху месото. Очаквало се спаначените прасета да имат по-малко сланина. Но поне засега практическата полза от това насилие над природата е несигурна, защото 99% от спаначените хайванчета умирали. По-важното е друго. Спанакът е герой не само в кухнята, но и в науката.
Според историческата ботаника растителният вид Spinacia oleracea (културен спанак) произхожда от Азия и по-точно от Персия. Оттам към края на I хил. пр. Хр. бил пренесен в Китай и Северна Африка.
Проникването му в Европа е свързано с испанските маври. На Иберийския полуостров те го въвели като земеделска култура около XI век, а оттам по-късно бил разпространен в цяла Европа. Сравнително късното му проникване в кухнята е засвидетелствано от близките му имена в повечето европейски езици - spinach (англ.), epinard (фр.), spinaci (итал.). В Англия дълго време го наричали испански зеленчук (Spanish vegetable), откъдето е възможно да е произлязла и английската дума spinach.
Сигурно е, че значителна заслуга за неговата популярност в Европа имали дългите пролетни пости. Според някои сведения първите европейци, които се отнесли сериозно към този неугледен зарзават, били испански монаси, които започнали да го отглеждат в манастирските стопанства.
В книгата "Парижка домакиня" от 1493 г. е отбелязано: "Има един вид храна, наречена espinoche, която се яде в началото на постите." По същото време други извори го сочат като предпочитана храна на студентите в Париж и Орлеан. Сварявали го на супа, пържели го с масло или го задушавали като фрикасе на тих огън в гърне с масло, мляко и ягорида.
Огромно предимство на това растение е, че може да се сее три пъти в годината - в ранна пролет, през есента и в началото на зимата.
През XVI-XVII век за голямо лакомство в Западна Европа минавал спаначеният хляб, приготвен от смляно спаначено семе.
Допълнителен тласък за европейската модерност на спанака се оказали някои династически бракове. През 1533 г. след женитбата си с френския крал Анри II италианската принцеса Катерина Медичи завела в Париж и група италиански готвачи, за да бъде сигурна, че спаначеният сос ще бъде приготвен точно както го обича. По онова време спанакът вече бил станал фундаментален продукт в италианската кухня и днес все още държи тази престижна позиция. По времето на Мария Медичи ястията от дивеч, приготвени в спаначено легло, се наричали "по флорентински".
Модерната митология на спанака е свързана с анимационния герой Попай Моряка, който неотдавна навърши 75 години. По този повод в САЩ организираха големи тържества, а най-известният нюйоркски небостъргач Емпайър стейт билдинг три дни беше осветен в спаначено зелено. Попай Моряка влиза в детския свят през 1929 година първо, като герой на комикси, а няколко години по-късно оживява и в анимационни филми. През 30-те години е бил по-популярен дори от легендата Мики Маус. Чудната си сила Попай дължал на огромните количества спанак, които изяждал. Заради мощното въздействие на това рекламно послание фермерите от Тексас са му построили паметник в градчето Кристал сити, смятано за световна столица на спанака.
Днес митът за спанака като особено полезна и здравословна храна е пренесен и в Интернет. Зад името spinach в мрежата твърде често се крият американски тийнейджърски сайтове за екстремни спортове.
Задушен спанак със сирене
Продукти: 500 г пресен спанак, 1 с.л. олио или зехтин, 1 ч.л. смлян кориандър, половин ч.л. куркума, четвърт ч.л. червен пипер, 150 мл течна сметана, 250 г сирене, половин ч.л. захар.
Спанакът се изчиства, измива се и се нарязва на ситно. Подправките се пускат за няколко секунди в сгорещения зехтин, след което се добавя спанакът с малко вода (50 мл). Задушава се на слаб огън, докато омекне. Добавят се сметаната, сиренето, нарязано на кубчета, и захарта. Разбърква се и се оставя да къкри още 5-6 минути.
Палачинки със спанак и сос от сирене
Продукти: 120 г брашно, 2 яйца, 250 мл прясно мляко, олио за пържене. За плънката: 500 г сварен и отцеден спанак, 30 г масло, черен пипер, сол, 300 г сос бешамел, 100 г настъргано сирене.
От брашното, яйцата и прясното мляко се забърква тесто и се приготвят палачинки. В горещия сос бешамел (брашно, масло и прясно мляко) се пуска настърганото сирене и се бърка няколко минути, докато се стопи. Свареният спанак се нарязва и се задушава за няколко минути в маслото. Готовите палачинки се пълнят със спанак, завиват се и се поливат със соса. Отгоре се поръсват с черен пипер.
Леща със спанак
Продукти: 200 г леща, 250 г спанак, 1 глава лук, стрък пресен чесън, парче целина, 1 домат, 4 с.л. олио, кимион, черен пипер, сол.
Лещата се изчиства, измива се, залива се с три ч.ч. вода и се слага да ври. След десетина минути се добавят лукът, нарязан на ситно, целината на малки кубчета и олиото. След още десетина минути се добавят нарязаният домат, кимионът и солта. Малко след това се добавя и нарязаният на ситно спанак и се вари още десет минути. При сервирането всяка порция се застройва със заливка от оцет, зехтин, чесън и босилек.
Спанак с гъби
Продукти: 500 г гъби, 300 г спанак, 1 глава лук, 3 скилидки чесън, 3 с.л. олио, 1 ч.ч. ориз, сол, черен пипер.
Ситно нарязаните лук и чесън се задушават няколко минути в горещото олио. Прибавя се изчистеният и измит ориз и се запържва, докато се изцъкли. Добавят се нарязаните гъби и нарязаният спанак. Задушава се няколко минути, като се бърка, след което се залива с 3 ч.ч. топла вода и се вари на слаб огън около половин час. Накрая ястието се подправя със сол и черен пипер.
Спаначено руло
Продукти: 750 г картофи, половин ч.ч. брашно, 2 яйца, 500 г спанак, 60 г масло, половин глава лук, 2 твърдо сварени яйца, сол, черен пипер.
Картофите се сваряват, обелват се и още докато са горещи, се пасират. Прибавят се брашното, две яйца, сол и черен пипер. Омесва се тесто и се поставя върху влажна домакинска кърпа.
Спанакът се измива, задушава се, нарязва се на ситно и леко се запържва в малко масло заедно със ситно нарязания лук. Сваля се от огъня и се прибавят двете сварени яйца, нарязани на ситно, сол и черен пипер. Сместа се разбърква и се разстила по дължината на картофения лист. С помощта на кърпата внимателно се оформя руло, полива се с масло и се пече 15 минути в умерена фурна.
Страницата подготви: Ясен Бориславов
Текстове към илюстрациите:
1. Портрет на Мария Медичи от Аньоло Бронзино, 1551 г.
2. Попай Моряка - анимационният герой, на когото фермерите от Тексас построиха паметник.
Отдавна казвам, че момчето не разбира от кулинария и питиета, но...в случая важи - "в царството на слепите евноокият е цар", очевидно.
Та така - без много подробности по изложените и не ясно откъде преписани рецепти, отчитам най-голямата заблуда в която хранителният автор на "Сега" въвежда непросветения читател. Във втората и в последната рецепти се споменава за "сварен" спанак. Такава предподготовка за консумация е напълно неприемлива. Спанакът не бива да се вари, тъй като в него не остава нищо, а цветът му се променя към сиво-зеленикав. За да се запазят веществата и свежият зелен цвят, той се бланшира - 4-5 минути в подсолена леко вряща вода, изважда се и веднага се слага в ледоностудена вода, а после се отцежда и с него се правят плънки и всичко друго. НИКОЙ, разбиращ от готвене поне малко, не ВАРИ спанака!!!
Сосът пък от "сирене" да си го яде момчето, дето си мисли че от "сирене" става сос. Щото какво се разбира у нас под сирене е ясно. От него сос не става. Маслеността на сиренето в 100 гр суха маса трябва да е над 60%, за да се използва този млечен продукт за сос - например рокфор.
Та ето така възпитават от медията горкия читател и в редица други сфери - непрофесионално, половинчато....
Пратете го на курс, колко пъти да препоръчвам. Културата на храненето и винокултурата не са като оная работа.... Ама и на шефското дамско тяло май му е все едно какво предъвква. Затова кг са ви в повечко, уважаеми главни и заместнички