11-годишната овчарка на съседите ми беше оперирана от инфекция на матката, след което те я изселиха на двора и практически спряха да се занимават с нея. Хранят я с пилешки крака и хляб. Аз се опитвам да се грижа за нея, но имам следните въпроси: Има ли значение по кое време на деня се храни кучето? Четох, че трябва да се храни периодично с телешко, говеждо, пилешко и салати, вярно ли е това? Нямам възможност да я храня всекидневно с готови храни, но от време на време й купувам, за да заглади малко косъма. Вярно ли е, че старите кучета имат проблеми със зъбите и не трябва да се хранят с твърди храни? Освен това четох, че трябва да се чистят очите и ушите всяка седмица, това отнася ли се за възрастните кучета?
---------
"Изселването" на възрастно куче на двора, при положение че цял живот е гледано в апартамент, е много безотговорно. Кучето на съседите ви е свикнало с домашните условия и трудно ще се аклиматизира навън, особено като се има предвид, че вече е в "третата възраст". Първото, което трябва да направите, е да й осигурите топло и сухо място, където да спи, за да не започнат сериозните проблеми. Помислете и за зимните студове, и за летните жеги - те не понасят добре на четирикраките бабички.
С напредването на възрастта метаболизмът на кучето се забавя. Това означава: първо, че по-трудно ще регулира телесната си температура; и второ, че трябва добре да прецените дневното меню, за да не се стигне до затлъстяване и претоварване на сърцето и ставите. Нека да има редовен график на храненията - определете удобен за вас час сутрин и вечер и разделете даваната досега храна на две порции.
Пилешките крака и хлябът в никакъв случай не могат да се нарекат най-доброто, но при положение, че нямате възможност за друго, по-добре преминете на пилешки фенери. Можете да варите на животното свински и телешки карантии, за да избегнете храненето с пилешки кости (като внимавате с дробовете, по-големите количества предизвикват диария).
Съветвам ви да купите витаминни добавки SA37, струват под от 15 лв. и ще ви стигнат за много време. Слагайте ги в храната всеки делничен ден, а оставяйте да почива през уикенда. Можете също, когато варите фенерите, да слагате по 1-2 моркова в бульона, ако кучето ги харесва, или вместо хляб да добавяте ориз.
По принцип ушите и зъбите трябва да се чистят всяка седмица. Разбира се, на повечето животни у нас това никога не им се е случвало. За щастие, кучетата с изправени уши рядко имат проблеми. Важно е да следите и зъбите - зъбният камък може да докара ужасни проблеми. Ако кучето има лош дъх, налепи или са му зачервени венците, няма да е зле да го заведете на ветеринар да му почисти зъбите.
И все пак, храненето не е единствената грижа, която трябва да се полага за кучето, особено когато остарее. Опитвайте се да прекарвате известно време с нея, играйте си, галете я, говорете й. Проверявайте за ранички и образувания по кожата, ако имате възможност, решете я.
I ne zabraviaite redovno da pravite gadosti na horata, otnesli se taka nechoveshki kum kucheto !!!! Kato nachalo mojete da im "minirate" vratata na apartamenta im s kakvoto bivshia im domashen lubimec proizvede ot goreukazanite instrukcii. Moje bi (veroiatno e) sled vreme Sv. Petur shte da vi gi pishe kato chervena tochka.