Догодина парите за здравеопазване рязко ще се увеличат от 4.3% от брутния вътрешен продукт на 5%, сподели пред чужди инвеститори тия дни зам. здравният министър Петко Салчев. Сама по себе си новината, че от 604 млн. лв. през тази година бюджетът на болниците ще скочи на 966 млн. лв. през 2005 г. е добра. В контекста на ставащото в тази сфера обаче по-скоро прилича на операция за спасяване на мъртвец. И на спешни мерки в година на избори.
Открай време управниците ни повтарят, че здравеопазването е зле, защото държавата няма пари. Една от любимите реплики на шефа на здравната комисия в парламента Атанас Щерев е, че когато брутният ни вътрешен продукт стане като европейския, тогава ще има повече пари за здравеопазване, а в болниците няма да се налага да дерат по три кожи от пациентите.
Е, най-неочаквано са оказва, че пари има, при това без да сме чули да се задава рязък скок на икономическия ръст на държавата. На болниците несъмнено са нужни повече пари, но за сравнение увеличението от 360 млн. лв. е с около 80 млн. лв. повече от целия бюджет, с който МЗ отделно от здравната каса ще финансира тази година всички болници и лечението на около 800 000 пациенти.
Увеличението догодина ще е основно от бюджета на здравната каса. А
парите ще дойдат от отблокирането на големия резерв на НЗОК
в БНБ от около 800 млн. лв. Пари, кътани упорито и без логично обяснение 3 години, докато системата колабира.
Тук някой чиновник може да суфлира, че за да се дадат повече пари на болниците, те трябва да са реформирани, иначе парите ще изтичат в бездънна каса. Към момента обаче основната реформа е промяна в начина на финансиране - да се плаща само за извършена дейност, което пък да накара болниците да редуцират неработещите си структури. Т.е. решението за промяна не се взема от болниците, а от чиновниците. Но сега извършената дейност струва повече от парите, които касата и МЗ дават. Така се убиват и работещи, и неработещи структури, и пациенти.
Та защо досега управниците не си направиха "реформата"?
Защо продължават да дават недостатъчно пари с ясното съзнание, че недоплатената от тях стойност на лечението се плаща от пациентите? Какво пречеше и преди 3 години на непечелившите структури да не се дават пари, но за работещите да има достатъчно? Защото ако същото това увеличение беше дадено по-рано, болниците нямаше да стигнат до сегашното състояние, за което такава сума е абсолютно недостатъчна. Та на лечебниците вече са нужни например минимум 90 млн. лв. за спешна подмяна на апаратура, тъй като наличната е опасна за пациентите.
И след като решението се оказва толкова просто и леко, е напълно невъзможно човек да повярва, че пропускът не е умишлен. За да отпуснеш повече пари за здравеопазване, е нужно политическо решение и досега управляващите очевидно не са го смятали за особен приоритет. И се сетиха за него, защото властта им се услади, а идват избори. Но е късно.
|
|