:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,670,274
Активни 643
Страници 12,839
За един ден 1,302,066
Пропаганда

АЕЦ "Белене" - една скъпоструваща илюзия

Преди да решат да строят нова атомна централа, управляващите трябва да проучат нужна и рентабилна ли е тя. Развитието на енергийния пазар в региона показва, че отговорът по-скоро е "не"
Снимка: Велислав Николов
След като Европейската комисия призна грешката си и обществото си отдъхна облекчено, че все пак няма да демонтираме цялата АЕЦ "Козлодуй", както можеше да се очаква, на дневен ред отново изникна въпросът какво правим оттук нататък.

Преговорите по останалите глави ще приключат съвсем скоро, междувременно ще стане ясно какъв е резултатът от партньорската проверка и дали ще ни е от полза при затварянето на преговорна глава "Други въпроси". Това е последният шанс да удължим поне с малко живота на 3-и и 4-и реактор на АЕЦ "Козлодуй". Управляващите обаче изобщо не са оптимисти и постепенно се опитват да отклонят вниманието в друга посока. Правителственият говорител Димитър Цонев посъветва общественият дебат да се насочи към строителството на АЕЦ "Белене". И може би е прав, защото ако ползата и вредата от АЕЦ "Козлодуй" са достатъчно разисквани и ясни на обществото, алтернативата АЕЦ "Белене" все още е обвита в плътна мъгла.

Идеята за дострояването на "Белене" бе пусната в обращение в началото на 2003 г., когато се разбра, че затваряме глава "Енергетика" с обещанието да закрием 3-и и 4-и реактор на АЕЦ "Козлодуй" до 2006 г. Един вид погребваме два реактора, ама откриваме нови. За всеки случай правителственото постановление от началото на 90-те години за замразяването на строежа бе отменено и енергийният министър Милко Ковачев обеща, че за около година ще се реши кой, как, с какви пари и по какъв начин ще строи АЕЦ "Белене". Никой обаче не коментира трябва ли изобщо да се захващаме с такава голяма инвестиция.

Строежът на



нова атомна мощност е доста скъпо мероприятие



и фактът, че през последните няколко години единствената държава в света, която си го е позволила, е Южна Корея, е доста показателен. Според различните изчисления АЕЦ "Белене" ще струва между 1 и 3 млрд. долара. Толкова пари са в състояние да преобърнат финансите на държава като нашата за години напред. И със сигурност ще трябва да се иска санкцията от МВФ. Може би затова енергийният министър Милко Ковачев вече няколко пъти допусна, че парите могат да бъдат осигурени от фирмите, които ще изградят новата мощност. Това твърди и един от кандидатите - "Atomic energy of Canada". Но каквито и форми за финансиране да се намерят, крайният резултат е един и същ - тези пари ще бъдат връщани от джоба на българския данъкоплатец през цените на тока.

В същото време либерализираният енергиен пазар, който ще действа по времето, когато АЕЦ "Белене" почне да произвежда ток, стеснява извънредно много възможността



проектът да излезе рентабилен



Балканският пазар поначало е малък, а и не е гарантиран (това ясно се видя от отказа на Турция да купува наш ток веднага щом той й се стори скъп). Много балкански страни също строят нови енергийни мощности, а изгледите за износ на ток в страните от Европейския съюз не са особено големи. А и предстоящата либерализация на пазара дава по-голям шанс на малки, гъвкави производители на електроенергия.

За построяването на АЕЦ "Белене" засега няма не само приблизителни, а и никакви икономически разчети. При това положение за каква нова атомна централа говорим изобщо? Само за да удовлетворим натиска на атомното лоби ли?

Според експертите, участващи в междуведомствения съвет по изграждането на АЕЦ "Белене",



засега се очертават два плана -



довършване на оригиналния проект от 1981 г. или строителството на нов реактор тип "Канду".

Защитниците на първата теза пледират за нея, наблягайки най-вече на икономическата полза от това, че вложените вече над $ 1 млрд. ще бъдат почти напълно усвоени. Видимо зад този проект стои чешката "Шкода". Но апологетите й обикновено избягват да се разпростират върху евентуалната опасност доставеният от Чехия реактор да се окаже неизползваем заради дългогодишния си престой и 14-те години разстояние от времето на производството му.

Освен това енергийният пазар през последните години се разви така, че единична мощност от 1000 мегавата вече е твърде голяма за нашата система. Това заплашва сигурността й, тъй като през лятото има периоди, в които тези 1000 мегавата са почти една трета от потребностите. Ако се стигне до авария в такъв реактор,



това ще означава пълен срив на системата



Виктор Козлов, шефът на "Атомстройекспорт", която навремето започна да строи АЕЦ "Белене", заяви наскоро, че на тази площадка всичко трябва да прави отначало. Според него руските специалисти няма да продължат строежа, без да са проучили внимателно всички въпроси - особено доставката на ядрено гориво и преработването на употребеното. Липсата на генерално решение за преработването на горивото от АЕЦ "Козлодуй" впрочем е и един от най-тежките проблеми пред атомната ни енергетика в момента.

Вторият план за АЕЦ "Белене"



изглежда доста по-лъскав, но само привидно



Зад него стои създателят на технологията "Канду" - канадската фирма "Атомик енерджи ъф Канада" (AEC), която очевидно ще се яви на един бъдещ конкурс в съдружие с японските "Хитачи" и "Иточу" и италианската "Ансалдо". По време на неотдавнашното си посещение при премиера Симеон Сакскобургготски те заявиха, че са в състояние да осигурят финансиране, и дори споменаха колко ще струва токът от реактора, който трябва да построят - 5 цента за киловатчас (цената от АЕЦ "Козлодуй" в момента е 1,724 стотинки без ДДС).

Защитниците на тази технология обикновено наблягат на факта, че при нея се използва естествен, а не обогатен уран, както в АЕЦ "Козлодуй". Т.е. създава се възможност България да възстанови уранодобива, закрит в средата на 90-те години. В по-смелите писания на тази тема дори се говори, че има възможност като гориво да се използва изгореното в АЕЦ "Козлодуй", но това, разбира се, граничи с илюзиите. Истината е, че в Канада се правят такива опити, но крайният резултат все още не е ясен.

Но и използването на роден уран ще бъде



съществена стъпка към енергийната независимост на България,



която в момента разчита главно на Русия и за ядреното гориво, и за природния газ, а до известна степен и за въглищата.

Само че технологията "Канду" е съвършено непозната в България, а и в повечето държави с атомни централи. Опасенията, че самото изграждане ще струва прекалено скъпо, са едната страна на проблема - в случая усвояването на технология, която няма нищо общо с познатата, означава страната да хвърли огромни средства за едно ново начало. А и няма държава с нашите размери, в която да съжителстват и двете технологии. Това е икономически нонсенс, защото ще трябват двойно повече пари и усилия за складиране и преработване на радиоактивните отпадъци.

Всичко това, разбира се, са идеи и предложения, направени далеч преди да се вземе същинското управленско решение, което по плановете на правителството трябва да стане през април. За решения, които могат да имат големи последици за страната, трябва да се водят многобройни дискусии. А управляващите днес като че ли се опитват да ни поставят пред свършен факт. Което със сигурност е грешна, а и скъпоструваща тактика.
26
1152
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
26
 Видими 
29 Февруари 2004 22:58
Икономически неграмотно, фактологически неточно, публицистически бездарно писание. За ядрената физика въобще няма какво да говорим. Няма да се изненадам авторът да има нещо общо с мафията, която преди време "модернизира" Марица-Изток.
29 Февруари 2004 23:06
Shto si gubite vremeto da pishete za baloni pod naljagane, mozhehte da sprete na vtoroto izrechenie che Belene e muha za da prikrie zatvarjaneto na Kozloduj.
29 Февруари 2004 23:52
Интересно, кой ли е платил (пардон, поръчал) тая статия на тоя полуграмотн автор? Абе, аланкоолу, ти имаш ли си на представа какво е това уран и най-вече какво разбираш ти под естествен уран? И другата голяма глупост - щели да ползват отработеното гориво от Козлодуй?! Че отвори си учебника по физика бе, момче, пък тогава пиши тези глупости! Виж до какво се разпада урана и имаме ли право да държим плутоний в България!
Ето такива гадове ни предават и продават! Пфу!...
01 Март 2004 06:59
Че е платено платено е...Разсъждава върху въпроси, дето не са по мярката на шапката му. Да се изказва съмнение по такъв начин е доста съмнително което гвори че сумата е значителна
01 Март 2004 07:15
Не го дочетох. Приспа ми се..........
01 Март 2004 07:34
na bg i tribvat AEC-ove samo ako si osiguri dostatachno konvencionalni ikonomicheski proizvodstva v stranata koito da iziskvat el.energia.inache da si proizvejdame orajie i atomna el energia i da go iznasiame na sulio i na pulio i ot tova da pecheliat komunistite nomenklaturchici si e jiv komunizam definiran ot lenin:chto eta komunizam-eta NEP+electrifikacia+sovetska vlast.
T.e bivshite komunisti shte davat saveti v upravitelnite bordove na predpriatiata s zapadno uchastie.
01 Март 2004 08:41
Логично е след като се очаква икономически разтеж, т.н. създаването на нови производствени мощности да се планира сега и създаването на мощности за производство на ток. Помним как България се беше превърнала в дискотека, благодарение на това, че създаването на енергийтите мощности изоставаше! сега се очертава да се повтори дискотеката отново. Може би надеждите се в това, че бившия енергиен пръстен "Дружба" вече в вързан с ЕС и ще купуваме и ток от там! Ща се касае за ядреното гориво, автора на статията да се заинтересува, кой в момента може да произвежда "таблетките" с гориво за зареждане на реактора (да му напомня, че това не е пернишка печка на въглища и урана не се сипва с лопатка в реакторите). Сега горивото го возехме от 2000 км. ако сложим канадски реактор ще почнем да возим горивото от 8000 км., па и ще търсим специализирани превозни средства. Другия вариант е пак да си копуваме гориво от руснаците, защото те вече са усвоили технологията за реакторите Канду. Просто автора е написал една посредствена платена, антибългарска статия!
01 Март 2004 09:03
Ядрената енергия е най-скъпата. Сега за Козлодуй всички реват, че давал евтин ток, ама цената му е занижена изкуствено. В него не са начислени разходите по закриването и по съхранението на отработеното гориво за в бъдеще. Проблемът е, че българинът харчи ток 3 пъти повече от европееца и дори от румънеца. И си настоява да използва много ток, да остане евтин, ако може и да крадне, като циганите. Сега кво се оказва? Горният автор не дава да закриваме Козлодуй, ама не дава и да строим нова АЕЦ. Убаво. ТОгава кво да правим - да се хванем за ушите и да се повдигнем ли? САмо ме учуди един факт от статията - инвестициата щял да я плати българския данъкоплатец с цената на тока. Всяка инвестиция се плаща от продажбата на продукта, създаден с нея. Кой тогава трябва да я плати - Канада, САЩ или ЕС? Авторът нещо да няма температура? Щом има интерес у чужди компании за строителство на АЕЦ у нас, значи има икономическа логика. А авторът е доста некомпетентен, за да се докосне до нея.
01 Март 2004 09:39
Забравете за ядрена енергетика. Някой да е чувал за алтернативни енергоизтоници, като например сливенският вятър. Ще взема да емигрирам ако решат да дострояват атомна електроцентрала, започната преди аз да съм роден
01 Март 2004 09:41
Христо Николов този път се е изцепил здраво. Има и добри статии на тази не е от тях. То много добре е записана и рубриката "Пропаганда". Пропаганда се прави не като се лъже а като се смесва истина и лъжа. Истина е че се хвърля прах в очите заради безумното затваряне на блокове в Козлодуй, истина е и че нова АЕЦ е скъпо нещо. И след това започват неистините. Нови АЕЦ се строят последните години не само в Южна Корея. В Азия се строят нови АЕЦ и в Япония и в Китай и в Индия. В Европа в последните години се пуснаха два блока на АЕЦ Темелин в Чехия, един блок в Румъния (там искат да строят общо 5 блока в Черна Вода и се строи и в момента), миналата година започна строителството на нова АЕЦ и във Финландия. Гениално е откритието че парите за строежа на АЕЦ ще се връщат от потребителите на тока. Ако се строи ВЕЦ или ТЕЦ сигурно няма да е така според автора. Само за АЕЦ е в сила. Да не се заяждаме за дреболии като на едно място четем "За построяването на АЕЦ "Белене" засега няма не само приблизителни, а и никакви икономически разчети" а малко преди това сме прочели "Според различните изчисления АЕЦ "Белене" ще струва между 1 и 3 млрд. долара". Хайде да не продължавам, че ще трябва да ми плащат хонорар за редактор. Добра рубрика, "Пропаганда". Хайде на бас, че автора няма да напише нищо за "пазарните" инвестиции в Марица - Изток!
01 Март 2004 09:48
Че статията е малаумна, спор няма. Ама като гледам Fractal-чо е силна конкуренция. Същия се хваща за ръчичка с автора на статията, взимат по една лопатка и кофичка и да отиват да събират обеднен уран в Сръбско, после в Афганистан, Ирак и тн.
01 Март 2004 11:48
Важното е очакваният икономически растеж. Ако случайно в България нещата потръгнат, да не се окажем пак на режим на тока и да почнем да внасяме вместо да изнасяме.
На мен шумотевицата окло АЕЦ Белене ми прилича на предизборна. Да затваряме блокове от АЕЦ Козлодуй, но вижте какво ЩЕ построим (светлото бъдеще).
01 Март 2004 13:14
То изтървахме питомното и сега ще плащаме за дивото.
01 Март 2004 14:57
Напълно се присъединявам към критиците на статията.
1. Не може едновременно да се твърди че:
Балканският пазар поначало е малък, а и не е гарантиран
и че "Балканските страни сами изграждат нови мощности". Поне едното твърдение е неверно.
2. В момента АЕЦ се строят не само в Корея, но също и в страни като Финландия например, известна с еко-пристрастията си, А най-близкият пример е в съседна Румъния и то точно по същата КАНДУ технология. При това съседите от север приемат тази технология точно поради наличието на местни източници.
3. Чехският реактор е закупен. Част стои на склад, част от оборудването чехите си го изкупиха обратно на безценица и го пуснаха в НОВОоткритата си АЕЦ, кото бранят със зъби и нокти срещу нападките на австрийците.
4. Руснаците предложиха модернизиран вариант на ВВЕР-реактор със мощност 750-800 МВ, което е като на нормален западен-тип реактор. Самата ВВЕР-технология е с висока степен на безопасност, сравнена с други технологии с друг тип охлаждащи агенти.
5. При изчислване на необходимастта от енергийни мощности се взима предвид нуждата от енергопотребление за цели период на експлоатация на съоръжението 30-50 години. Очакваните нови технологии /да споменем само водородните горивни клетки/, както и очакваната експанзия на индустриализацията и стандарта на живот на балканите правят втората ни АЕЦ безалтернативна за всеки трезвомислещ.
6. Финтовете с модернизация на Мариците са за заблуда на наивниците. Без съмнение те са полезни и ще са ценни особено, когато няма вече други мощности в страната.
7. Особено перспективни за нас са и газовите ЕЦ, които обаче по неизвестни причини никой не обсъжда. Такива са изграждащите се мощности в момента в Турция, която по сеизмични причини не може да си позволи АЕЦ на собствена територия.

Редактирано от - Dedovec на 01/3/2004 г/ 15:01:42

01 Март 2004 15:19
Премиерът ще подпише решение за строеж на АЕЦ “Белене” през май

1 март 2004 | 15:13 | БНР - новини в 15 часа



Премиерът ще подпише решение за строеж на АЕЦ “Белене” през май, съобщи в Русе председателят на парламентарната Комисия по енергетика Веселин Близнаков. За да вземе решение министър-председателят трябва да получи от Министерството на енергетиката не по-късно от края на април цялата необходима информация. Американската фирма “Парсънс” подготвя технико-икономическия анализ, който ще бъде предоставен в този срок и консултативният съвет към Министерството ще го предаде на премиера под формата на доклад. Строежът ще продължи около 4 години. Експертите ще решат дали реакторът ще бъде 600 или 1000 мегавата, а срокът за експлоатация ще бъде не по-малък от 40 години. Обектът е стратегически, подчерта Близнаков, тъй като България така ще запази лидерската си позиция на Балканите като най-голям износител на електроенергия. Изграждането може да започне още в края на тази година, а експлоатацията – през 2009 г.



FOCUS NEWS


01 Март 2004 16:08
Авторът е абсолютно прав. И това не е пропаганда, а анти-пропаганда, тъй че "Сега" пак са объркали линията. Първо, атомните електроцентрали са опасни и аз хич нямам доверие на строителите им. Който е много ербап, да отиде да живее край Белене или Козлодуй. Ха, сега критикувайте! Светът постепенно се отказва от тях и причината, за да не го направи достатъчно бързо, е в съпротивата на ядрените лобита; второ Германия вече пое този път; САЩ, след миналогодишният срив, също започна сериозно разработване на алтернативни варианти... Вместо правителството да мисли как да изгражда курорти и как да създаде сектор за производство на високи технологии, ние пак тъпоумни, бягаме натам надето вее пропагандата и се храним с кофти илюзии.
01 Март 2004 16:22
Goveda bezprosvetni ! Skoro ste se vidite na gazovi lampi ! Estestveno ce sledva da se dade AEC Belene na kanadcite ! Da se pusnat i akcii na borsite vklucitelno Sofiiskata ! Vcera gledah edno specializirano spisanie za proizvodstvo i dobiv na uran v Kanada ! Prekrasno e ! Niama nisto obsto s ruskite siarnokislotni polucii !
01 Март 2004 16:28
Osven tova ce ste bwdem pak kakvito biahme v ENERGETIKATA ste se spasim i ot Maricite -EU vednaga ste gi zatvori zaradi Kioto ! Niama el energia po tri cetiri centa naivnici ! Minimuma e 5-6 centa na KWH ! Koi ste reciklira zemiata v Trakia ?
Tam ima lunen peizash na 1 milion dekara ! Umnozete gi po 2 0 K na dekar v dollari i ste vidite kolko eftino ni e izlizalo vsicko -no bez krwcmaria !
Estestveno i pone 60 % ot energiata sledva da se konsumira v BG !
Inace GR ste ni raskaze igrata !Energetikata na energeticite !
01 Март 2004 16:28
Към просветения перушан (също като мен): щом изпитваш оргазъм от филми за производство на уран, то тогаз се засели край Козлодуй, а като построят Белене (ако въобще направят тази глупост) емигрирай натам. Там ще бъде светло и уютно...
01 Март 2004 16:41
Крез, браво за реакцията
Статията си е тъпа и сигурно пробва реакциите на Форума. Затова ще се повторя: ядрената енергетика НЯМА АЛТЕРНАТИВА, поне докато не се овладее термоядрения синтез. Няма друг достатъчен източник на енергия! А за пишман-еколозите ще напомня, че процесите на ядрен разпад са спонтанни и никак не зависят от нашите желания - т.е. уранът (и другите радиоактивни елементи) си се разпадат и както си лежат в земята и дават същите отпадъци - искаме или не. Въпрос на елементарна съобразителност е да се използват тези процеси, а не само да допринасят директно за повишаване на световната ентропия.
01 Март 2004 16:44
Pero, а как и за колко пари ще возиш нашия уран до Канада и ще го връщаш обратно? Какво ще бъде навлото? Хубаво е да се изцъкаш като за началото на строежа, а после при експлоатацията? А можеш ли да кажеш колко ще струва разрушаването на вече направения фундамент? А за Канду си мечтаят и Французите!

Редактирано от - Zaro на 01/3/2004 г/ 16:46:36

01 Март 2004 17:32
Вместо правителството да мисли как да изгражда курорти и как да създаде сектор за производство на високи технологии

Изглежда във Форума си имаме височайше депутатско присъствие. Не вярвам друг освен депутат да си представя (а и да мисли!!!) как правителството изгражда курорти и създава "сектори".
01 Март 2004 18:15
Статията е пълна тъпотия. А пък колегите, които се изказват за вредата от атомните централи, да отидат във Франция, където над 60 на сто от произвежданата енергия е от атомни централи, и там да говорят за вредата от тях. Може да прескочат и до Япония, където знайно е как земята се разтриса отвреме-навреме, но ядрени централи има, без японците да се страхуват от тях. А пък ако ми кажете и какви суровини за производство на електроенергия имаме, направо ще ви се зарадвам: въглища ли - отдавна са закрити рудниците, източно-маришките пък са направо пепел. Има едно отдавна проучвано находище "Оброчище", но там въглищата се намират под пластове вода, и няма засега технология да бъдат извличани. Всъщност има някаква американска, доколкото ми е известно, но тя е толкова скъпа, че по-добре да си построим АЕЦ "Белене". Вода ли? Де ги тези пълноводни реки? Сливенският вятър- не ме разсмивайте! Забравихте и новопостроената румънска ядрена мощност. Вярно е, че 1000-мегаватов реактор е големичък и при отпадане би създал напрежение в системата, но съм чувала да се обсъждат и други варианти. Нека специалистите си кажат думата, не може да сме всезнайковци!
01 Март 2004 18:39
Има и една "хубава" новина за какво може да се използва реактор Канду:
Проект "Параллекс" был разработан в 1996 году. Его участниками стали три страны: Канада, Соединенные Штаты Америки и Россия. Вы знаете, что США и Россия заявили на политическом уровне, а затем подписали соглашение о необходимости утилизации избыточного для военных целей оружейного плутония (по 34 метрические тонны с каждой стороны). Дело в том, что плутоний - ценное энергетическое сырье. И вот один из вариантов сжигания оружейного плутония в ядерных реакторах - это сжигание его в канадских реакторах типа КАНДУ.

Почему в КАНДУ? Потому что, во-первых, реактор этого типа может принять достаточно много плутония. Например, один реактор за один год выжигает до тонны плутония. Второе обстоятельство - реакторы КАНДУ имеют приблизительно годичную кампанию топлива, что определяется физикой реактора, использующего природный, необогащенный уран...

01 Март 2004 19:05
Zaro sigurno se dosestash cenoze da se zatvori cikwla -triabva ni i zavod za iadreni otpadwci ! Nasha ruda nasho obogatiavane i proizvodstvo na gorivo swsto taka ! Nie imame niuzda ot hraniliste ! Vwglevodorodite triabva da se izpolzuvat za sintez ! Grehota e da se goriat ! Mislia ce e dobre da se dovwrshi staria proekt za
Belene ! V Kozlodui ne samo ce ne sledva da zatvariame 3 i 4 -ti no da pusnem sled reenginering i pwrvite dva pone oste za 10 godini !
01 Март 2004 19:07
Ne moga da razbera kakva EU gi trese pederugite -nie ne mozem da si zpwlnim kvotite za vino i sirene da ne govorim za himikali -S ishleme shivaci v EU-znaci ostrov Mavricii!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД