:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,672,054
Активни 588
Страници 14,619
За един ден 1,302,066
АНАЛИЗ

Данъчната полиция - заложник на много интереси

Без подкрепата на МВР, следствие и прокуратура новият орган няма да заработи ефективно, независимо колко широки ще са му правомощията
Снимка Ройтерс
200 тайни агенти обикалят страната. Снабдени с оръжие, мобифони, лаптопи и други специални средства за комуникация, закодирани срещу прихващане. Нахлуват в офиси и кантори, претърсват и конфискуват документи, компютри и архиви, надничат в банкови сметки. Проследяват пощенски пратки, подслушват телефонни разговори, ровят в боклука. При нужда работят под прикритие - представят се за служители на конкурентни фирми или клиенти. Разследват, издирват и изправят пред съда тези, които се опитат да укрият доходи и данъци.

Тази типична за холивудски екшън картина



ще стане родна действителност,



ако финансовото министерство реализира успешно твърдото си, поне засега, намерение да създаде данъчна полиция. Че нуждата от този орган или поне от някакви спешни мерки срещу ширещата се данъчна престъпност е голяма, говорят нелицеприятните факти, които данъчната администрация изнесе наскоро. От тях става ясно, че само през последните 5 г. по ДДС са хванати измами за над 2,5 млрд. лв. Още поне 4 млрд. лв. са източени, но не са разкрити. Минимум 10% от регистрираните по ДДС фирми участват в престъпни схеми и ощетяват държавата - като се тръгне от елементарното съставяне на документи с невярно съдържание и се стигне до сформирането на сложни вериги от компании с бушони, фантоми и прочие нелегитимни субекти. Цели градове и махали в Лом, Видин, Монтана се изхранват с измами по ДДС.

Противодействие няма. От предадените на прокуратурата 2200 случаи от 2000 г. насам, досега са



издадени само 4 присъди като 3 са условни.



Заради бавното разследване редица емблематични случаи на данъчни измами като фондация "Сапио", "Югоагент" и др., остават безнаказани повече от 10 г., данъчната давност по тях изтича и хазната губи всякакъв шанс да си събере парите. Данъчните отсега предупреждават, че предвид влизането ни в ЕС и предстоящото въвеждане на международните счетоводни стандарти у нас тепърва ще станем свидетели на ново завихряне на данъчната престъпност, но в нова сфера - корпоративните измами.

В подкрепа на данъчната полиция се привежда и опитът на другите страни. Подобни структури работят отдавна и успешно в САЩ, Франция, Германия, Холандия, Испания, Италия, Естония, Латвия, Унгария. В Щатите например по оценка на тамошното финансово министерство 98% от данъкоплатците доброволно си подават данъчните декларации и си плащат налозите точно, защото има такава служба и тя ги респектира и плаши. Над 90% от разследванията срещу данъчни измами приключват с присъди, защото специалната служба работи в тясно сътрудничество с прокуратурата и всичко е добре документирано. Във Франция органът прави по 51 000 ревизии на година и образува над 900 наказателни дела като печели над 90% от тях. В Италия се провеждат около 800 разследвания годишно.

За да заработи данъчна полиция и у нас, най-напред трябва да се направят значителни промени в законодателството, с които да се уредят нейният статут и правомощия. Тук се крие голямото предизвикателство.

От доста време има ясни индикации, че идеята ще срещне



голям отпор от много посоки



Явно усетил тези настроения преди дни финансовият министър Милен Велчев обяви, че не изключва срещу него да се развихри наново компроматна война, както това се случи през миналата година. Тогава малко след като се заговори за данъчната полиция като част от мерките срещу сивата икономика, на бял свят изскочиха снимките на Велчев на яхта в Монако с хора от подземния свят.

Нищо чудно и сега играта да загрубее. Мотивът е ясен - финансовият министър иска службата да работи под негово подчинение. Само че тя ще има прекалено много правомощия и власт, затова апетитите за контрол върху нея и страховете от създаването й са големи. Финансист N1 заяви, че се надява да получи пълната подкрепа на кабинета и парламента и да осигури доброто сътрудничество с МВР, следствието и прокуратурата. Така, неволно или не, посочи и



къде са потенциалните му противници.



Странно, но на първо място сред тях е прокуратурата. Още в първите дни след Нова година, щом се вдигна шум за създаване на службата, главният прокурор Никола Филчев категорично застана срещу Велчев като заяви, че не може всеки министър да си прави полиция, защото това щяло да е предпоставка за корупция. Според него полицията трябва да е там, където са полицаите, т.е. под шапката на МВР. Така Филчев индиректно удари едно рамо на вътрешния министър Петканов. Че позицията на главния прокурор не се е променила говори дори само фактът, че той не се появи на международния семинар за противодействие на данъчните престъпления, който финансовото министерство организира точно с цел да си осигури по-широка подкрепа. А щом главният прокурор не подкрепя, какво остава за по-нисшите ешелони на прокуратурата. Велчев се опита да омаловажи конфликта като заяви, че бъдещето на борбата срещу престъпността срещу фиска не може да зависи от мнението на един човек, а и Филчев не бил политическо лице и нямал официална роля в процеса на приемане на закони. Докато НДСВ и ДПС имали твърдата политическа воля да направят това. Но и



в рамките на мнозинството сблъсъци не са изключени.



Потенциален скрит противник на идеята засега остава и вътрешният министър Георги Петканов, който не крие желанието си да ръководи данъчната полиция, ако се сформира. След като преди година политическият съвет на НДСВ разреши в полза на Велчев спора на чие подчинение да е органът, вътрешният министър още повече втвърди позицията си по въпроса. Възможно е битката между него и финансовия министър тепърва да се разрази с пълна сила и изходът от нея да предреши как кабинетът ще гласува специалния закон за новата служба. Финансовото министерство обеща да го внесе до края на март. Не бива да се изключва и обрат -



Петканов изненадващо да подкрепи Велчев,



тъй като финансовият министър удари рамо на любимото напоследък дете на вътрешния министър - закона за конфискация на незаконно придобитото имущество.

Според някои наблюдатели правосъдното министерство също може да се окаже сериозна пречка пред създаването на данъчната полиция. Причината е, че се налагат промени в Наказателния кодекс, Наказателно-процесуалния кодекс и евентуално в Гражданско-процесуалния кодекс, а също и в Закона за специалните разузнавателни средства. С тях трябва да се разпише как доказателствата, които се събират при данъчни ревизии в хода на гражданския процес, да имат тежест и в наказателния и така по-рядко да се назначават допълнителни експертизи. Има и идея да се въведе наказателна отговорност за фирмите като юридически лица, а не само за длъжностите лица, които ги представляват.

По принцип юристите са много чувствителни, когато се правят изменения в тези основополагащи кодекси. Ако заедно с тях решат да прокарат и свои собствени изменения, това допълнително ще усложни и забави нещата. Заради желанието производството срещу данъчните престъпления да се ускори, от следствието лансираха идеята да се създадат специализирани съдилища, които да разглеждат този тип дела.

Трудно и с много съгласувания ще минат и промените в Данъчния процесуален кодекс и Закона за банките, с които трябва да се осигури свободен достъп на бъдещите данъчни полицаи до данните за граждани и фирми, които представляват данъчна тайна, и до банковите им сметки. Сигурно е, че повечето законодателни решения ще предизвикат неизбежен сблъсък и сред депутатите и техните лобита. Те ще доведат и до



ответни реакции от престъпните среди,



които ще се почувстват застрашени.

Според редица експерти най-важното условие е в борбата с данъчните престъпления да се осигури реално и ефективно взаимодействие на данъчната полиция с останалите институции като МВР, прокуратура, следствие и др. Без него създаването на службата ще се обезсмисли, независимо от това колко широки правомощия ще му се дадат.

Стартът на данъчната полиция ще зависи и от някои чисто организационни действия, които са свързани с харчене на доста бюджетни средства. На първо място трябва да се подберат и обучат служители, които едновременно да имат полицейски опит и да са с добри познания в правото, счетоводството и данъчната система. Ще трябва да се купят автомобили, комуникационна и друга техника. Необходимо е да се прокарат законодателни промени, които от една страна да осигурят по-добра защита на спецагентите от посегателства срещу тях, а от друга - да изградят система за вътрешен контрол срещу евентуални злоупотреби с информацията, до която ще имат достъп. Според американските експерти задължително трябва да се осигури и добро възнаграждение и материално стимулиране за данъчните полицаи.

Явно службата за фискални разследвания ще заработи само ако се тушират разнопосочните интереси. Оптимистичната прогноза е данъчната полиция да стане факт до края на мандата на кабинета "Сакскобургготски". Песимистичната - идеята за трети, пореден път да остане само добро намерение.



ПРЕПОРЪКИ

Съветниците от Финансовото министерство на САЩ препоръчват родната служба за фискални разследвания да получи няколко основни правомощия:

* да се призовават свидетели без предварително разрешение на съда

* да изисква да се предоставят документи и други доказателствени средства като това да има предимство пред банковата, данъчната и други установени тайни

* да подслушва телефонни разговори, да монтира "бръмбари", камери и устройства за проследяване.

* да извършва "прочит на пощенски пликове" без предварително разрешение на съда, т.е. да снема информацията, написана върху пликовете

* да извършва операции под прикритие

* да претърсва и изземва търговски и финансови документи и др.

* да разполага със свободен и бърз достъп до цялата данъчна информация на Главна данъчна дирекция

* да получава информация от МВР за заподозрени, свидетели и други лица, които имат отношение към данъчни престъпления

* да разполага с подходящи съобщителни средства - телефонни и факс апарати, електронна поща и Интернет-връзка, защитени радиосъобщителни връзки, подвижен телефон за всеки агент на терена

* транспортна осигуреност

* други ресурси, свързани с разследването като оръжия, компютри, оборудване за запис и наблюдение

* достъп до криминалистическа експертиза

* да си "вербуват" доверени информатори срещу добро заплащане
12
730
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
04 Март 2004 23:25
Каква е ролята на икономическата полиция и на кого е подчинена?
05 Март 2004 01:17

Айде сега някаква Анелия се изказва по проблемите на данъчната полиция, дето още я няма. Нещо взе да ми става скомина от журналисти всезнайковци. Ако това, ако онова, не знам какво си. Ако, ама акото мирише и цапа гащи, драга Анелия. Кой каквото вземе да прави в България, се намират всезнайковци да кажат - да, ама това няма да стане. Ще се скапе. Масовка от болни диарични типове, които дрисват по малко на всичко наоколо. Полицията и следствието са доказали, че е не разбират от данъчни престъпления. ПРокурорите са подкупни. Данъчна полиция трябва да има. Амин.
05 Март 2004 03:10
Ас ако имам лаптоп и телефон ще стана ли данъчен супермен?
05 Март 2004 03:21
Имаш и лаптоп, и телефон - или ПиСи и кабел. А Суперменско ти е самочувствието анонимно, дейба!
Стига сте плюли журналистите! Я почнете да давате дописки със собствените си имена, дати и пр.
Стиска ли ви?


05 Март 2004 03:38
Хухи тряя че ти е името по паспорт Дееба и името...
та... какво стиска?
05 Март 2004 03:45
Ти ма псуйш на анонимен щот не знайш кой съм.
Ама аз знам, начи не съм анонимен
Джурналис е шибана история... кат политик, ма по-гадно.
05 Март 2004 11:45
ПОДРОБНОСТИ ЗА ЦВЕТЕЛИНА БОРИСЛВОВА КАРАГЬОЗОВА ( СИБАНК) , ИЗВЕСТНА КАТО ЦЕЦА -СЕКСА!!!!!!

Натиснете тук

Натиснете тук
05 Март 2004 11:50
Браво, и Радост се приобщи към интернет-технологиите, започна да работи с линкове. Се едно и също де, ама пак - радва окото с лаконичността си.
Бавно, ама сигурно. А без ич? Кво беше по-рано, с чаршафите.
Туй е откак си тури тая кифла-козирка на главата, изпълняваща ролята на каскетче и бретон едновременно.
Сигурно се е отразило благоприятно на мозъчното й проветрение.
Хвала и напред!
05 Март 2004 15:00
Виолета
ролята на полицията (не само икономическата), в коя да е държава е да пази властта, това у нас са мутрите и политиците, наречени с една дума - мафия. За икономическата полиция - как ще пази властта - ами със свои специфични средства.
05 Март 2004 15:23
Добре е всички да прочетат материала на Радост_Драганова. Заслужава си.
05 Март 2004 15:26
Галилео, като знаеш повече от Анелия, кажи как тази служба ще работи и като полиция, и като следствие, и като прокуратура. Пък ако може и като съд.
05 Март 2004 15:37
Мараба, shake ! Наистина материалчето, което посочваш е добро !!!
Драга ми Виолета, въпроса ти е резонен. В Италия, Polizia finansiara е основния инструмент за борба с мафията. Но ......., нали се сещаш, че има и но !?! В Италия не управлява полуграмотен . Липсва и Кирилчо, който заедно със Милен Велчев и яхтената компания, се занимават със ситемно ограбване на страна. Най-после Италия преживя операция "чисти ръце" в съдебната система и аналозите на горните лица отдавна са осъдени и имуществото им е конфискувано. Същото го чака и сегашния им министър-председател Берлускони. Приликата с днешните български управници е "случайна". Най-силия профсъюз в съдебната система на Италия е Асоциацията на левите прокурори.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД