Преливането на членове на СДС към новата, все още нерегистрирана партия на Иван Костов стартира, но не е набрало скорост, показват данните от областните структури на синята партия.
Две седмици след като Иван Костов и симпатизиращите му депутати хвърлиха партийните си книжки, бракоразводното дело все още тече и никой не се наема да гадае как ще завърши то. На този етап не повече от 10 на сто от членовете на СДС, които в средата на февруари бяха малко над 36 000 души, са напуснали и вероятно чакат конституирането на новата партия. Предстоят събрания в структурите на СДС, които ще отчетат загубите.
"Вълната на отлив от СДС към този момент не е силна",
смята зам.-председателят на СДС Емануил Йорданов. Тази констатация като че ли се споделя от противниковия лагер, но с едно уточнение - отливът тепърва предстои. "Твърдото ядро на СДС и голям брой симпатизанти ще дойдат в новата партия", уверен е Йордан Соколов. И Йорданов, и Соколов смятат, че
личността на Иван Костов поражда ентусиазъм
В Благоевград процесът на разделяне е трудно забележим, защото организацията на СДС там е малобройна и слаба поне от пет години. Надежда Михайлова назначи служебно ръководство, което напоследък не й симпатизира. В Сандански също има напуснали, но председателят на местната организация Антон Цанев твърди, че ще има и такива, които сега ще влязат в СДС.
Структурата на СДС в Бургас е зад Надежда Михайлова и Костов едва ли има шанс за пробив в града. Бургаските седесари се сърдят на Командира още от 2001 г., когато той вкара от местната листа безпартийния Петър Жотев - бивш вицепремиер и министър на икономиката. Бургаското СДС не диша Жотев. Затова и първата работа на седесарите там бе да поискат той да напусне парламента. Не е странно, че миналия понеделник местната структура обяви шахматен дуел на Жотев, който е известен майстор на играта и често може да бъде забелязан да мести пешки в градинката пред Народния театър в София.
Най-масовото напускане до този момент в Бургас бе в края на февруари, когато 28 седесари от "Клуб 15" хвърлиха партийните си книжки. В клуба останаха 4-ма верни на "Раковски" 134. В същото време общинският лидер д-р Антонио Душепеев твърдеше, че има само две молби за напускане на партията и 14 желаещи да влязат в нея.
Подялбата на седесари е в пълен ход във Варна. До Костов се наредиха депутатите Благой Димитров и проф. Димитър Камбуров, Мария Брайнова, общинският лидер Стелиян Севастиянов, Васко Василев. Двама депутати - Христо Кирчев и Николай Младенов, и областният лидер Янко Станев останаха при Надежда. Въпреки че е изключително противоречива личност, областният лидер Янко Станев продължава да има стабилни позиции във Варна и успя да организира местната общинска и областна организация на СДС да излязат с декларации в подкрепа на Надежда.
Добри позиции в организацията във Велико Търново има новият член на НИС Димитър Йорданов. Преди време обаче партията там се разцепи и групата начело с бившия депутат Тодор Великов със сигурност ще се ориентира към партията на Костов.
Структурата на СДС във Враца бе една от първите, които излезе с декларация в подкрепа на легитимното ръководство на СДС. Лидерите на врачанския актив поискаха депутатът им Асен Агов да напусне парламента, защото действията му са неморални и противоречат на принципите на християндемокрацията. Врачанската структура на партията на Костов със сигурност ще бъде една от най-слабите.
В Габрово нещата не стоят точно така. Председателят на областния съвет на СДС Асен Найденов и заместник-председателят Емануела Стоянова депозираха оставките си от ръководните постове пред Националния съвет. Преди тях партията напусна секретарят на областното ръководство на СДС Лиляна Хранова.
18 от 19-имата членове на местния клуб "Ивайло"
заявиха желание да се включат в партията на Костов.
Осезаем отлив на седесари се наблюдава и в Севлиево.
Ловешката структура на СДС по традиция е слаба - на местните избори миналата година до балотажа стигнаха кандидатите на БСП и ОБТ. Шефовете на структурата твърдо подкрепят Надежда Михайлова. Ловчанлии поискаха оставката на депутата си Владислав Костов, който премина в противниковия лагер. "В СДС-Ловеч досега не е подадено нито едно заявление за напускане на СДС", твърди областният председател на партията Минко Христов. Точно на обратното мнение е бившият областен председател на СДС в Ловеч и ексдепутат Васил Мандев - той твърди, че повече от 60 на сто от членовете на СДС в Ловешка област ще излязат от партията.
СДС от доста време
има проблеми със структурата си в Пловдив
и затова се очаква приливът към партията на Костов под тепетата ще бъде осезаем. Още в първите дни на развода имаше пловдивски структури, които масово хвърлиха партийните си книжки. Лидер на СДС-Пловдив до февруари бе депутатът Васил Паница - един от най-приближените до Костов. Друг неформален лидер на "новото СДС" е бившият кмет Спас Гърневски, който миналата година сам напусна партията. "Раковски" 134 прогнозира, че Гърневски и Паница трудно ще работят заедно. Лагерът на Костов пък смята, че Надежда въобще няма да има с кого да работи в Пловдив.
Организацията на СДС в Русе също вече е разцепена. Областният лидер Иво Цанев и общинският председател Бисер Начев напуснаха партията и бяха заместени временно от Димитър Славов и Юлиян Траянов. По думите на новите лидери "в област Русе няма индикации за широк процес на напускане на партията от съмишленици на Иван Костов, макар все още да е рано за изводи". Предстоят областна и общинска конференция, които ще преброят жертвите от развода.
Досега от 850 членове на организацията в областта са подадени само 7 писмени заявления за напускане на партията. Шест от 14-те сини общински съветници в Русе са обявили, че излизат от партията, но само двама от тях са го направили писмено. Тези цифри въобще не показват реалната картина в Русе, раздялата със СДС там тепърва предстои, смятат от лагера на Костов. Със сигурност обаче емблематичният кмет на Русе Елеонора Николова няма намерение да прекъсва връзките си с СДС.
Подобна позиция имат и останалите деветима кметове на големи градове, които бяха избрани с бюлетината на СДС през миналата година - всички те остават верни на "Раковски" 134.
Най-голямата организация на СДС - софийската, вероятно ще даде най-много членове на новата партия. Както и в други организации,
върхът е верен на Надежда, а низините клонят към Костов
Областното ръководство призова 7-те столични депутати на Костов да напуснат парламента, но многолюдните срещи на Командира с електората във ВИАС нагледно показаха, че доста редови партийци са готови да се включат в новата партия. Оптимистите на "Раковски" 134 смятат, че Костов няма да нанесе повече поражения върху структурата от Бакърджиев, а песимистите твърдят, че в отделни столични общини просто няма да има СДС.
Според обективните прогнози около 600 души от СДС-София, т.е. 10% от всички членове на партията в столицата, ще отидат при Костов. Най-мащабен е разводът в "Лозенец", където 40% от членовете вече не са в СДС. В "Люлин" напускат три клуба, а в "Младост" - нито един. В "Оборище" засега няма оставки, но има колебаещи се. В "Триадица", "Овча купел" и "Слатина" положението е същото.
Единични оставки има в "Подуяне", "Илинден", "Сердика". В "Изгрев" също, но там ще има мащабно оттегляне. Очаква се два клуба от Панчарево - в Бистрица и Горни Лозен, да напуснат СДС. Във Връбница оставки подадоха 10 души. В "Красно село" напускат три клуба, в "Мусагеница" - един. Масови оставки ще има в община "Средец". Клубът в "Манастирски ливади", община Павлово, също напуска вкупом.
Изключително трудно СДС ще възстанови позициите си в София-област, лидер на която бе Иван Сунгарски. Ексдепутатът минава на страната на Костов.
Няма индикации за мащабно напускане на седесари от структурата в Стара Загора.
СДС-Търговище обаче остана без шефа си Явор Александров, който чака обявяването на новата партия.
От Шумен няма информация за напуснали, но в Нови пазар си подадоха оставките общинският председател Галина Антонова и юристът Милен Марков, който на местните избори беше кандидат на СДС за кмет на Нови пазар. Двамата са общински съветници и вероятно ще се обявят за независими.
Единствената известна реакция до този момент от Хасково бе декларацията на областното ръководство, с което Евгени Чачев бе призован да напусне парламента.
Първият прочит на синия развод показва, че Иван Костов може да разчита да отнеме седесари преди всичко в големите градове, но трудно може да структурира партията си в провинцията. Ръководствата на СДС по места останаха верни на Надежда Михайлова и това ще й помогне да запази основата на партията. Отливът на членове от СДС обаче е далеч от своя пик и новият главен секретар на сините Ваньо Шарков тепърва трябва да брои числеността на партията. И в двата лагера очакват допълнителна членска маса, която да дойде от мащабната група на седесарите, напуснали партията далеч преди тазгодишния развод. Костовистите смятат, че могат да оберат всички недоволни от политиката на Надежда Михайлова през последните две години, а "Раковски" 134 твърди, че напускането на Костов, Соколов, Муравей и др. ще бъде решаващ довод за завръщането в СДС.
|
|