:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,812
Активни 455
Страници 5,377
За един ден 1,302,066
Тънки сметки

СДС брои жертвите от развода с Костов

Командира привлича седесари в големите градове, но трудно ще структурира партията си в провинцията. Местните сини ръководства остават верни на Надежда Михайлова
Снимка: Емил Иванов
Преливането на членове на СДС към новата, все още нерегистрирана партия на Иван Костов стартира, но не е набрало скорост, показват данните от областните структури на синята партия.

Две седмици след като Иван Костов и симпатизиращите му депутати хвърлиха партийните си книжки, бракоразводното дело все още тече и никой не се наема да гадае как ще завърши то. На този етап не повече от 10 на сто от членовете на СДС, които в средата на февруари бяха малко над 36 000 души, са напуснали и вероятно чакат конституирането на новата партия. Предстоят събрания в структурите на СДС, които ще отчетат загубите.



"Вълната на отлив от СДС към този момент не е силна",



смята зам.-председателят на СДС Емануил Йорданов. Тази констатация като че ли се споделя от противниковия лагер, но с едно уточнение - отливът тепърва предстои. "Твърдото ядро на СДС и голям брой симпатизанти ще дойдат в новата партия", уверен е Йордан Соколов. И Йорданов, и Соколов смятат, че



личността на Иван Костов поражда ентусиазъм



В Благоевград процесът на разделяне е трудно забележим, защото организацията на СДС там е малобройна и слаба поне от пет години. Надежда Михайлова назначи служебно ръководство, което напоследък не й симпатизира. В Сандански също има напуснали, но председателят на местната организация Антон Цанев твърди, че ще има и такива, които сега ще влязат в СДС.

Структурата на СДС в Бургас е зад Надежда Михайлова и Костов едва ли има шанс за пробив в града. Бургаските седесари се сърдят на Командира още от 2001 г., когато той вкара от местната листа безпартийния Петър Жотев - бивш вицепремиер и министър на икономиката. Бургаското СДС не диша Жотев. Затова и първата работа на седесарите там бе да поискат той да напусне парламента. Не е странно, че миналия понеделник местната структура обяви шахматен дуел на Жотев, който е известен майстор на играта и често може да бъде забелязан да мести пешки в градинката пред Народния театър в София.

Най-масовото напускане до този момент в Бургас бе в края на февруари, когато 28 седесари от "Клуб 15" хвърлиха партийните си книжки. В клуба останаха 4-ма верни на "Раковски" 134. В същото време общинският лидер д-р Антонио Душепеев твърдеше, че има само две молби за напускане на партията и 14 желаещи да влязат в нея.

Подялбата на седесари е в пълен ход във Варна. До Костов се наредиха депутатите Благой Димитров и проф. Димитър Камбуров, Мария Брайнова, общинският лидер Стелиян Севастиянов, Васко Василев. Двама депутати - Христо Кирчев и Николай Младенов, и областният лидер Янко Станев останаха при Надежда. Въпреки че е изключително противоречива личност, областният лидер Янко Станев продължава да има стабилни позиции във Варна и успя да организира местната общинска и областна организация на СДС да излязат с декларации в подкрепа на Надежда.

Добри позиции в организацията във Велико Търново има новият член на НИС Димитър Йорданов. Преди време обаче партията там се разцепи и групата начело с бившия депутат Тодор Великов със сигурност ще се ориентира към партията на Костов.

Структурата на СДС във Враца бе една от първите, които излезе с декларация в подкрепа на легитимното ръководство на СДС. Лидерите на врачанския актив поискаха депутатът им Асен Агов да напусне парламента, защото действията му са неморални и противоречат на принципите на християндемокрацията. Врачанската структура на партията на Костов със сигурност ще бъде една от най-слабите.

В Габрово нещата не стоят точно така. Председателят на областния съвет на СДС Асен Найденов и заместник-председателят Емануела Стоянова депозираха оставките си от ръководните постове пред Националния съвет. Преди тях партията напусна секретарят на областното ръководство на СДС Лиляна Хранова.



18 от 19-имата членове на местния клуб "Ивайло"



заявиха желание да се включат в партията на Костов.

Осезаем отлив на седесари се наблюдава и в Севлиево.

Ловешката структура на СДС по традиция е слаба - на местните избори миналата година до балотажа стигнаха кандидатите на БСП и ОБТ. Шефовете на структурата твърдо подкрепят Надежда Михайлова. Ловчанлии поискаха оставката на депутата си Владислав Костов, който премина в противниковия лагер. "В СДС-Ловеч досега не е подадено нито едно заявление за напускане на СДС", твърди областният председател на партията Минко Христов. Точно на обратното мнение е бившият областен председател на СДС в Ловеч и ексдепутат Васил Мандев - той твърди, че повече от 60 на сто от членовете на СДС в Ловешка област ще излязат от партията.

СДС от доста време



има проблеми със структурата си в Пловдив



и затова се очаква приливът към партията на Костов под тепетата ще бъде осезаем. Още в първите дни на развода имаше пловдивски структури, които масово хвърлиха партийните си книжки. Лидер на СДС-Пловдив до февруари бе депутатът Васил Паница - един от най-приближените до Костов. Друг неформален лидер на "новото СДС" е бившият кмет Спас Гърневски, който миналата година сам напусна партията. "Раковски" 134 прогнозира, че Гърневски и Паница трудно ще работят заедно. Лагерът на Костов пък смята, че Надежда въобще няма да има с кого да работи в Пловдив.

Организацията на СДС в Русе също вече е разцепена. Областният лидер Иво Цанев и общинският председател Бисер Начев напуснаха партията и бяха заместени временно от Димитър Славов и Юлиян Траянов. По думите на новите лидери "в област Русе няма индикации за широк процес на напускане на партията от съмишленици на Иван Костов, макар все още да е рано за изводи". Предстоят областна и общинска конференция, които ще преброят жертвите от развода.

Досега от 850 членове на организацията в областта са подадени само 7 писмени заявления за напускане на партията. Шест от 14-те сини общински съветници в Русе са обявили, че излизат от партията, но само двама от тях са го направили писмено. Тези цифри въобще не показват реалната картина в Русе, раздялата със СДС там тепърва предстои, смятат от лагера на Костов. Със сигурност обаче емблематичният кмет на Русе Елеонора Николова няма намерение да прекъсва връзките си с СДС.

Подобна позиция имат и останалите деветима кметове на големи градове, които бяха избрани с бюлетината на СДС през миналата година - всички те остават верни на "Раковски" 134.

Най-голямата организация на СДС - софийската, вероятно ще даде най-много членове на новата партия. Както и в други организации,



върхът е верен на Надежда, а низините клонят към Костов



Областното ръководство призова 7-те столични депутати на Костов да напуснат парламента, но многолюдните срещи на Командира с електората във ВИАС нагледно показаха, че доста редови партийци са готови да се включат в новата партия. Оптимистите на "Раковски" 134 смятат, че Костов няма да нанесе повече поражения върху структурата от Бакърджиев, а песимистите твърдят, че в отделни столични общини просто няма да има СДС.

Според обективните прогнози около 600 души от СДС-София, т.е. 10% от всички членове на партията в столицата, ще отидат при Костов. Най-мащабен е разводът в "Лозенец", където 40% от членовете вече не са в СДС. В "Люлин" напускат три клуба, а в "Младост" - нито един. В "Оборище" засега няма оставки, но има колебаещи се. В "Триадица", "Овча купел" и "Слатина" положението е същото.

Единични оставки има в "Подуяне", "Илинден", "Сердика". В "Изгрев" също, но там ще има мащабно оттегляне. Очаква се два клуба от Панчарево - в Бистрица и Горни Лозен, да напуснат СДС. Във Връбница оставки подадоха 10 души. В "Красно село" напускат три клуба, в "Мусагеница" - един. Масови оставки ще има в община "Средец". Клубът в "Манастирски ливади", община Павлово, също напуска вкупом.

Изключително трудно СДС ще възстанови позициите си в София-област, лидер на която бе Иван Сунгарски. Ексдепутатът минава на страната на Костов.

Няма индикации за мащабно напускане на седесари от структурата в Стара Загора.

СДС-Търговище обаче остана без шефа си Явор Александров, който чака обявяването на новата партия.

От Шумен няма информация за напуснали, но в Нови пазар си подадоха оставките общинският председател Галина Антонова и юристът Милен Марков, който на местните избори беше кандидат на СДС за кмет на Нови пазар. Двамата са общински съветници и вероятно ще се обявят за независими.

Единствената известна реакция до този момент от Хасково бе декларацията на областното ръководство, с което Евгени Чачев бе призован да напусне парламента.

Първият прочит на синия развод показва, че Иван Костов може да разчита да отнеме седесари преди всичко в големите градове, но трудно може да структурира партията си в провинцията. Ръководствата на СДС по места останаха верни на Надежда Михайлова и това ще й помогне да запази основата на партията. Отливът на членове от СДС обаче е далеч от своя пик и новият главен секретар на сините Ваньо Шарков тепърва трябва да брои числеността на партията. И в двата лагера очакват допълнителна членска маса, която да дойде от мащабната група на седесарите, напуснали партията далеч преди тазгодишния развод. Костовистите смятат, че могат да оберат всички недоволни от политиката на Надежда Михайлова през последните две години, а "Раковски" 134 твърди, че напускането на Костов, Соколов, Муравей и др. ще бъде решаващ довод за завръщането в СДС.
31
914
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
31
 Видими 
04 Март 2004 21:13
Who cares?
04 Март 2004 21:17
ми аз не , ама да им припомня само-пилците на есен
ако ги има още де, че папото свърши и както и те.е лека им...
04 Март 2004 21:19
Особенно ме трогнаха мненията на господата М.Христов и В.Мандев, които добре познавам. И двамата са прави!!!!
Когато имаш две кухи гърнета - преливането и процентите винаги са верни
Иначе, тов.Костов си остава болшой учонъй
04 Март 2004 21:43
Със сигурност Чичо по-късно ша напише, че на сДС-тата не им требат преливане на кадри и обикновен чугун, а преливане на идеи и най-паче тезиси.
Дет' ся вика - по тезисите ИМ ша ги припознаем и обикнем /с малко и завинаги/
04 Март 2004 21:46
Тоз Петьо цял ден с глупости се занимавал. Що ни земе да учи английски и компютър белким си намери по-добра работа. За повече пари...
Иначе е умен, сигур и диплома има, ама май го мързи.
Нейсе, аз напредвам и вече имам предложения. Сега тука едни дават хилядо лева на месец, ама само за два месеца. Данъко аз си плащам, сигуровките те.
Работата чиста и законна, ама дали да се съглъсявам. Искат ме щот съм знайл езици – цигански, турски, руски и сега английски. Компютара отделно.
Да, ама аз се притеснявам да не изостана с английския и подир два месеца да не загубя още по-добра далавера и я закъсам кат Петьо Цеков.
04 Март 2004 22:07
Петъо, много си зле. не става дума за няколко членове, те даже и в разцвета на Костов и партийните облаги не бяха повече от 100 000 (на око). Важното кой ще спечели симпатизантите на "синята идея", които винаги са били поне 5 пъти повече от членската маса....
04 Март 2004 22:12
Па тя жертвата е една- Кухата лейка- Надежда, дето се е възприела като истински лидер!
04 Март 2004 22:13

върхът е верен на Надежда, а низините клонят към Костов


Ами, това е то. Онези, които са в низините, искат да отидат на върха. И си правят нова партия. Накрая ще се получи класическото "много вожд - малко индианец".
Засега Ив. Костов има много поддръжници, все мургавелки като него самият. Нека ги организира в партия, пък те после щеима да се цепят....

Редактирано от - Бахур на 04/3/2004 г/ 22:14:35

04 Март 2004 22:15
Защо решихте , че идеята е "синя"? Кое точно я отличава от "червената" идея днес? Вторите окрадоха каквото можаха преди 10-ти, първите - след това и все в името на някакви си червени или сини идеи! А по митингите на БСП преди беше пълно с баби, а по митингите на СДС - с дрипльовци. Сега, ако въобще някой отиде на митинг - при СДС е пълно с баби, а при БСП май не толкова с баби, отколкото със сравнително по-млади хора. Пита се в задачата къде отидоха дрипльовците или може би вече няма такива
04 Март 2004 22:19
Защо жертви ?
Да не сме на бойното поле ?



Никой не е жертва. Всеки сам решава за себе си.
Истината е, че огромната част от сините привърженици, са с Иван Костов.




Редактирано от - Miranda на 04/3/2004 г/ 22:23:09

04 Март 2004 22:22
И Йорданов, и Соколов смятат, че
личността на Иван Костов поражда ентусиазъм


Но Ева Соколова и граждаското общество от форум "Българка" са на мнението, че точно Соколов поражда ентусиазъм.
04 Март 2004 22:42
Напред към бирата и да преброим кебапчетата !
Нали така може да се преведе заглавието ?!?!?
04 Март 2004 23:35

БСП, БСП, БСП е шампион!
04 Март 2004 23:41
А, джантите, кво стана с джантите, бе Мирандо?
04 Март 2004 23:47
естете, надка май ше го ритне костов по тезисите
05 Март 2004 00:10
Ей чекайте малко намерих нещо уникално !
Те даже и аз не го допрочетох но ще е върха сигурно ! Нема начин !

Използваните цитати са от пълната стенограма на инструктажа на Надежда Михайлова пред ловешкия актив, публикувана в бр. 197 на в. "Дума".
Бай Ганьо revisited

Кампанията, която тече в момента, ни се хили с най-злобното лице на предизборна надпревара, което сме наблюдавали от 1989 г. насам. На фона на заплахите, разправите и директните обиди към гласоподавателя, картата с черепите от 1990-а изглежда като нелепа шегичка. Гротескните елементи в цялата ситуация омесват дъха на чалга и кюфтета, байганьовските заплахи към противника, откровените обиди и сексуални компромати и не на последно място нескритото презрение към мишената на всички т. нар. послания, обекта на грубиянско убеждаване и нелепо коткане - негово величество избирателя.
"Ако е неясно това и неясно и предишното, то те ще си гласуват за онова, което са видели. Плюс това инерцията още яко ги действа."
А в началото всичко тръгна толкова кротко и скучно - и предизборните студиа, и споровете около водещите, и лозунгите - най-вече лозунгите, изглеждаха като уморена, кретаща на патерица реплика от предишни кампании.
Софиянски ни каза, че го познаваме; Овчаров без хъс подметна, че е на ход; Камов - че е време (за една гроздова). На човек му се искаше да възкликне: "Ееех, а бяхме млади, госпожа, какъв ентусиазъм, какви страсти се разгаряха..." После лека-полека покълнаха зародишите на някои по-нестандартни идеи - тук данъкоплатци метат улиците, там кандидати за общински съветници мият прозорци. В няколко града се въртят закачливи радиоклипове, наподобяващи вечерна проверка, в които името на един от кандидатите се спряга в компанията на Дарвин, Дюренмат, Бондарчук и местни знаменитости. Локалните проблеми за кратко блеснаха във фокуса на кампаниите - във Видин млад доктор се закле, че мостът с Калафат е в кърпа вързан; в Разград друг политик начерта програма за преборване с безработицата, почерпана сякаш от картина на Верешчагин ("По две работни места на ден" вместо "По пет на нож". Макар партиите инстинктивно да следваха съвета на ВМРО, че кандидатът за кмет трябва да е местен, свестен и известен, номинираните за таз слава масово потърсиха услугите на къде повече, къде по-малко професионални имиджмейкъри от града на жълтите павета. Натрупали опит в търговската реклама, сегелевчета забълваха вариации на няколко модерно звучащи призива, които в зората на кампанията дадоха на наивниците надежда, че ще могат да се насладят на една надпревара по остроумие. Като трън в гащите "Гергьовден" лансираше идеи, които останалите радостно започнаха да крадат. Най-активен в процеса на творческо преобразяване се оказа софийският кандидат на Евролевицата, който си присвои тяхната хрумка за безплатни юридически съвети към жертвите на Топлофикация и интереса към нелюбимото на властите Интернет-общество.
Тия ручейчета с интелигентски измишльотини, вместо да се слеят в една европейска вълна на новото мислене, най-ненадейно отключиха портите за чудовища, родени от съня на избирателя. Извинете, може би е неправилно да обвиняваме първите опити за оригиналничене. Всъщност, със сигурност е неправилно. Кутията на Пандора, както винаги, отключиха самите политици.
"Чакай сега, позитивна кампания не значи, че трябва да го чешиме..."
Отегчена от цивилизования тон на задължителния позитивизъм в началните дни, дейната натура на вицепремиера Бакърджиев даде сигнал за разгорещяване на страстите, като нарече червените кметове олигофрени. Уви, както и при епопеята със събарянето на мавзолея, този първи взрив не разклати цитаделата на всеобщото безразличие към предстоящия местен вот. Кален в битките с непоклатимостта на камъка, Бакърджиев не се обезкуражи, прегрупира силите си и продължи атаката от Лом. Очевидно неуспял да си организира подслушване и незаконен запис от страна на враговете, валякът на изборните успехи на СДС се принуди да изрече заплахите си в стила "бий червените!" публично. За което бе порицан с половин уста от премиера. По-късно от грешките му се поучи Надежда...
"Вчера в Аксаково, във Варненско, традиционно червено - там имаше един кмет, който умря, благодарение на което имаме някакви шансове от БСП."
Ударите под кръста на червения враг заваляха все по-организирано. БСП-кметове бяха пратени на прокурор; финансирането на непокорните общини бе спряно. Още по-прогресивно мислещи умове предложиха директно да им се спре снабдяването с хляб и мляко или да им се отрежат токът и водата. Незабравим ще остане случаят с кандидата за кмет от Народен съюз в Ловеч, който падна по стълба и се събуди на следващия ден, обзет от силна любов към идеите на СДС до степен, че сам се отказа от надпреварата. Както подмятаха зевзеци - след падането се оказа по-седесар и от испанския посланик. Друг кандидат от вражеския лагер не се събуди изобщо - вестниците поспориха дали е бил заклан или застрелян, но накрая премиерът обобщи, че станал жертва на битово убийство. Скоро след този случай билбордовете на Йоан Костадинов в решаващия за много неща град Бургас осъмнаха изрисувани с червена боя - несъмнена заплаха към наглеца от противниковия лагер, дръзнал да събере огромен рейтинг пред галеника на управляващите.
"Политиката е, зле звучи, но не е така просто, щото е симпатичен кандидатът и ще го изберат."
Основната причина за ожесточеността на кампанията се крие в това, че за първи път централната власт официално превърна местния вот във вот на задължително доверие към себе си. За разлика от БСП през 1995 г., която си знаеше, че големите и важни градове като София и Пловдив са предварително бита карта за нея, СДС сега се гордее с влиянието си в тези традиционни бастиони. ("Дето се казва във Варна каквото и да каже ще го изберат") Но за да запази авторитета си, трябва да пробие в далеч по-непрестижните крепости на малките общини или поне в неясни, но значими градове като Бургас (в който сега е съсредоточена голяма част от икономическата власт на държавата), Враца, Ловеч, Монтана, Видин.
Ако ликът на обезобразения по билбордовете Костадинов възтържествува, това няма да е загуба на Васил Илиев (съперникът му от СДС - Бургас), а поражение на Костов. Вината на медиите е, че приеха инерцията местен вот=избор на кметове. Единствен самотният бегач на дълги разстояния Емил Кошлуков предупреждаваше още от края на пролетта, че борбата ще е за общинските листи. Които не го чуха, останаха излъгани, че се изправят пред мажоритарен вот - и медиите, и гласоподавателите, и имиджмейкърите от жълтите павета с наивното им желание да се прочуят по примера на Жак Сегела. Заради огромната важност на изборите на работа бяха впрегнати сините политици от всички възможни калибри. С премиерско решение бе провалена готвена от половин година конференция за България в Брюксел. На министрите бе забранено да пътуват в чужбина, за да обикалят родината като апостоли на днешната власт.
"- Кой освен теб е депутат тук?
- Кирчо, той и Минко от Троян..."

По места обаче ги посрещаха провинциални активисти, скумросани от страх да не се провалят, стегнати като за сватба и преизпълнени с жаркото желание да се харесат на Центъра. Като чете човек обясненията на ловешките нещастници пред министър Михайлова, задето не са успели да доведат достатъчно ентусиазирана аудитория на срещата й с обществеността, пред очите му оживяват всички видове службогонци, описани с ирония, погнуса и състрадание в цялата световна литература. Наред с хронологията на празните обещания, отблъскващите гафове и злобните заплахи, тази кампания ще остане в историята и с демонстрациите на верноподаническо престараване.
Цялата история не вдъхва никакви поводи дори за най-дългосрочен оптимизъм. Покрай очевидните изцепки, изборите се свързаха и с частни неща като среднощни арести на репортери и уволнението на най-стойностната журналистка на БНТ Елена Йончева; с далеч по-потискащи проблеми като липсата на житейска преспектива за огромната част от населението изобщо и подновените опашки за спиране на парното. Въпреки отчаяния призив на опозицията "Гласувай, без теб не може", на 16 октомври пред урните отново ще се съберат най-вече оредяващите твърди електорати.
Останалите погнусени ще останат затворени в битовите си проблеми, страховете от пророчествата за земетресение и мечти по нов джакпот. С две думи - на ход е резигнацията.


Вера Джамбазова




05 Март 2004 00:23
Бройката не е важна - важно да са качествени хората. Само така може новата партия да спечели авторитет по места - ако местните й представители са авторитетни и уважавани хора.
05 Март 2004 01:16
05 Март 2004 02:25
...дремемунанекойзатияониятакиваонакива...
05 Март 2004 02:28
Мирандо, естрогена и резерпина май пак си ги занемарила напоследък...земай ги сестро, земай, да не те земат ония от Карлуково!
05 Март 2004 03:06
Па ли Петьо Цеков бе?
той мое изкара сбирка на монахини оргия.
Дай следващата статия да четеме
05 Март 2004 03:14
Ревали са тия от "Дума", реват и ще реват.
Тва е положенито на ситуацията
Имайки в предвид, че "Сега" се предвръща в оранжава "Дума"

Редактирано от - генетик на 05/3/2004 г/ 03:18:19

05 Март 2004 06:12
Who cares? - повтарям Жулязка. Ама все пак, резултата трябва да е малко по-силна опозиция на сегашната ЖЧТМ (жълто-червено-турска мъгла)....
05 Март 2004 10:15
Евала, Джулязке, и на мене не ми дреме на дуката
Защо "Джулязка", а не "Жулязка", например?

ПП: Макар, че отдавна не ми пука, продължавам да смятам Костов за най-добрия министър-председател след възстановяването на демокрацията. Разбира се, критерият е много нисък, предвид равнището на другите, преди и след него.
05 Март 2004 10:32
Петьо Цеков - рядък (и затова още по-ценен) пример на български журналист, който си върши работата както трябва. Статията е с много истинска информация и нормален анализ. Реалистично, по същество и без бомбастика. Свалям му шапка.
05 Март 2004 11:50
hick, свалянето на шапка е опасна процедура! Най - малкото ще ти изстине главата. Другите нещастия, които могат да ти се случат при това деяние ти ги спестявам.
05 Март 2004 11:51
А бе, има нек'ва информация, ама доколко е вЕрна?
05 Март 2004 12:52
100 % от членовете на организацията в Уелингтън, Нова Зеландия е напуснала СДС и очаква новата партия да "вземе властта". Не за друго, ами поне да направи една амнистия, че 5 годин е много работа...
05 Март 2004 12:52
За протокола! Първо - партията на Костов още не е конституирана.
Второ "ръководствата" не са показател, а само "елемент" от процесите - повечето от тях имат лични мотиви - разбирай интереси да "ПОДКРЕПЯТ" Надежда.
Освен това предстоят местните събрания на СДС където ще валят още оставки от хора прагматици, излъгани от Надежда и сие! Пендачанска ще се окаже права - седесарите ще напуснат СДС!
05 Март 2004 13:02
Джулязка е галено от Джулия.
05 Март 2004 13:28
След коментара на Дж(Ю)лязка просто няма какво да се каже...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД