За ред неща в България се плащат държавни такси. Какви да са те определя правителството. Плащанията стават според одобрените от кабинета тарифи. Събраните суми отиват в бюджета. Дотук всичко е ясно. Но оттам нататък не е.
Невъзможно е да се плати държавна такса, без да се ползват услугите на някоя банка. Това пък
означава такса плюс -
плаща се и на банката за извършената услуга "превод". Казано с други думи - не може да се плати само това, което иска държавата. Обслужващите банки получават комисионите.
Но има и такса "екстра плюс". Плаща се, когато някой реши да се издължи на държавна институция и на банката на гише в самата институция. Тогава комисионите стават по-високи и от банковите.
Ето какво установи проверка на "Сега" на три места в столицата, където стотици граждани всеки ден плащат различни държавни такси.
Районният, градският и апелативният съд в София
се обслужват от ТБ "Биохим" АД
Служителите им също си получават заплатите чрез банката. Таксите, които гражданите дължат на съда, са определени в "Тарифа 1 към Закона за държавните такси за таксите, събирани от съдилищата, прокуратурата, следствените служби и от Министерството на правосъдието".
"Биохим" има гише в районния съд. Обявени са и таксите, които банката взема за превеждане на суми по сметката на съда.
До 1 лв. - 0.55 лв.
До 2 лв. - 0.80 лв.
До 5 лв. - 0.90 лв.
До 10 лв. - 1.95 лв.
До 20 лв. - 2.55 лв.
До 40 лв. - 3.25 лв.
До 60 лв. - 3.95 лв.
До 80 лв. - 4.35 лв.
До 100 лв. - 4.75 лв.
До 200 лв. - 5.15 лв.
До 300 лв. - 5.55 лв.
До 400 лв. - 5.95 лв.
До 500 лв. - 6.35 лв.
До 600 лв. - 6.75 лв.
До 700 лв. - 7.15 лв.
До 800 лв. - 7.55 лв.
До 900 лв. - 7.95 лв.
До 1000 лв. - 8.35 лв.
Над 1000 лв. - 1% от сумата
Така доскоро за свидетелство за съдимост, което според държавната тарифа струваше 10 лв., се плащаха 11,95 лв. Запознати обясняват, че единственият начин да се избегне таксата за банково обслужване е клиентът да има сметка в "Биохим" и да нареди превод от нея към сметката на съда. След като в средата на януари ВАС отмени високите съдебни такси, същото свидетелство вече струва 2 лв. Таксите, определени от "Биохим", обаче остават. Така че за да платите 2 лв. на гишето им в СРС, всъщност трябва да оставите 2.80 лв.
На гишето, където се издават свидетелствата, обясняват, че таксата може да се плати чрез всяка друга банка, но трябвало да се знае сметката в "Биохим" и най-лесно било на гишето им в сградата на съда. Имаше и закачена табела, която гласеше:
"Таксата се плаща на касата до входа"
На касата пък съобщаваха с табела следното: "За свидетелство за съдимост: 1 - лична карта; 2 - 11.95 лв." (сиреч изброяват атрибутите, нужни за документа). Сега инструкциите са изменени: "Свидетелство за съдимост - 2.80 лв."
Ако сумата се плати чрез друга банка по сметката в "Биохим", таксата за обслужване ще е значително по-малка, твърдят запознати.
На гишето на "Биохим" обаче далеч не се плащат само таксите за свидетелства, а всички държавни такси, дължими на съда.
Паричните гаранции, определени от магистратите като мерки за неотклонение, също се заплащат по сметката на съда.
И в градския съд виси съобщение: "Държавните такси и удостоверенията се заплащат във всяка банка по сметка..." Посочената сметка също е в ТБ "Биохим".
От "Биохим" обясниха,
че комисионата за неклиенти
на банката за превеждане на суми по сметки в "Биохим" е 0.25%, като все пак зависи от сумата. За превеждане на 10 лв. вземали 1 лв. такса, което е почти два пъти по-малко от вземаното на място в съда.
Паспортният отдел на МВР в София се обслужва от Банка ДСК
От ДСК обаче обясняват, че сметката на СДВР не е в ДСК, а в БНБ и ДСК извършва превода на сумата.
В сградата на паспортното на бул. "Мария-Луиза" има гише на ДСК, където желаещите да се сдобият с документ за самоличност или международен паспорт например могат да ги платят. Цените са определени в "Тарифа 4 за таксите, които се събират в системата на МВР по Закона за държавните такси".
На гишето са обявени цените на личните карти и паспортите. Касиерката обяснява, че таксата за всяка преведена сума по сметката на СДВР е 2 лв. Така независимо дали плащате лична карта от 7 лв. или бърза поръчка за международен паспорт от 150 лв. цената е 2 лв. На гише "Информация" обясняват, че дължимите за документи суми могат да се платят във всяка друга банка по сметката на СДВР.
Ако решите да преведете дължимата за лични документи сума не на гишето на ДСК в сградата на паспортната служба, а в клон на банката,
ще платите два пъти по-малко - 1 лв.
Това е таксата за физически лица.
Столичният КАТ се обслужва от Стопанска инвестиционна банка, която има гише в сградата на пътната полиция. Сметката на КАТ обаче е в БНБ и само се обслужва от СИБанк. Но за разлика от съда и паспортната служба тук дължимите такси за превод на сума не са изложени на видно място. Служителката от гишето отказа да ги предостави на "Сега". Гражданите идват с конкретен въпрос и не питат за всичко, обясни тя защо таксите не са окачени на видно място. Каза още, че дължимите на КАТ суми могат да се платят във всяка друга банка по сметката на пътната полиция.
Изключение правела таксата за регистрационни номера -
тя не можела да се плати по банков път. Причината - информацията се отчитала всекидневно и ако сумата се превежда чрез различни банки, процесът ще се затрудни много. Цената на новите номера е 40 лв., а таксата да се внесе тази сума - 3 лв.
Служителката от гишето обясни също, че таксите за превод са определени от СИБанк. Цената на нова шофьорска книжка, правена по редовна поръчка, е 18 лв. Ако искате да ги внесете на гишето в КАТ, трябва да платите още 2 лв. Книжка за 3 дни получавате срещу 36 лв. и още 3 лв. такса. Таксата за 1 лв., колкото струва контролният талон, е 30 ст. 50 ст. за временен талон ще ви "струват" други 20 ст. За справка за водач и удостоверение от 3 лв. се плаща 1 лв. такса. Таксата за превод на 40 или 50 лв. е 3 лв.
Въпросът кой определя банките, които да обслужват сметките на различните институции в БНБ, се оказа нелесен за пресцентъра на централната банка. Оттам настояха той да бъде зададен по електронен път. Седмица по-късно се оказа, че от БНБ са изпратили отговор на експерт, но той, незнайно защо, не е получен. След още една седмица очакване пресаташето на БНБ Петя Трифончовска обясни, че
БНБ не може да предостави такава информация
Можели да отговорят единствено институциите.
Експертите от дирекция "Финансово-ресурсно осигуряване" на МВР отговориха по-бързо: "Банките, които обслужват сметките на бюджетните организации, са определени от Министерството на финансите. Сметките на МВР задължително се обслужват от БНБ съгласно чл. 23, ал. 4 от Закона за държавния бюджет на Република България.
СИБанк и Банка ДСК не обслужват бюджетните сметки на КАТ и паспортна служба. Офисите им, намиращи се на тяхна територия, обслужват гражданите - там те внасят съответните държавни такси. Следва да се има предвид, че държавните такси за извършени от КАТ и паспортните служби услуги могат да се внасят и в други банки."
От този отговор обаче не става ясно защо точно ДСК и СИБанк са избрани да обслужват гражданите от територията на КАТ и паспортната служба.
Висшият съдебен съвет препоръчва на съдилищата, прокуратурите и следствените служби да изберат банка, одобрена от финансовото министерство. Преди това е имало препоръка за ДСК, ОББ и СИБанк, обясниха от ВСС.
От финансовото ведомство предоставиха списъка на 21 банки, одобрени да обслужват сметки на бюджетни организации. В него са Банка ДСК, "Биохим", Булбанк, "България-инвест", Българска пощенска банка, Евробанк, Корпоративна търговска банка, Насърчителна банка, Нефтинвестбанк, ОББ, Общинска банка, Първа източна международна банка, Райфанзенбанк, Росексембанк, СЖ Експресбанк, СИБанк, "Хеброс", Хиос, ЦКБ и Юнионбанк.
|
|