Скръбта по трагично загиналия македонски президент Борис Трайковски много бързо отстъпи място на треската около избора на кандидати за освободения пост в двете най-големи партии - управляващия Социалдемократически съюз и опозиционната ВМРО-ДПМНЕ.
Шансовете за независими кандидати в тази балканска държавица винаги са били минимални. Те станаха нулеви, след като и срокът за набиране на подписи бе съкратен до минимум. Ясно е, че новият държавен глава ще бъде кандидат на една от двете големи партии.
Макар че албанците нямат шанс техен кандидат да се пребори в надпреварата за стола на държавния глава, гласовете им са решаващи. Така че и социалдемократите, и ВМРО-ДПМНЕ ще трябва да излъчат такава кандидатура, която да се хареса на представителите на мюсюлманското малцинство, което е на път да стане мнозинство в недалечна перспектива.
"Шиптарите" все пак възнамеряват да посочат свои претенденти за високия пост. Демократическата партия на албанците (ДПА) например смята да излезе със свой собствен кандидат с ясното съзнание, че ще се провали. Партията на демократичния просперитет обаче настоява за обща кандидатура, за да може албанците да покажат, че са
значим политически фактор
в двумилионна Македония. Във всички случаи албанците ще изтъргуват подкрепата си за една от двете големи партии в Македония. Независимо дали кандидатурата им ще бъде обща или не, на първия кръг от изборите гласовете ще се разсеят и никой няма да спечели. Именно между първия и втория кръг албанците ще направят сделка за подкрепата си за социалдемократите или за ВМРО-ДПМНЕ.
Трагедията с Борис Трайковски дава допълнителен аргумент на ДПА да постави въпроса за промяна в конституцията, която да открие възможността за вицепрезидентски пост. А предстоящите избори ще дадат възможност на албанците не само да изтръгнат обещания за такава промяна, но и обещание
резервният пост да бъде зает от албанец
Това би било голямо отстъпление на македонските партии, които все още трудно се примиряват с Охридското споразумение от 13 август 2001, което даде на албанците прекалено много според някои. Ето защо кандидатите за президентския пост и на социалдемократите, и на вемереовците трябва да бъдат доста гъвкави по отношение на албанците.
Макар че претендентът на ВМРО-ДПМНЕ за поста държавен глава ще бъде определен на партийната конференция в неделя, в щаба на партията вече нямат колебания около
кандидатурата на известния кардиолог Сашко Кедев
Той се ползва с най-голяма поддръжка в ръководството на партията и лично на нейния лидер Никола Груевски.
Макар че предишният партиен лидер Любчо Георгиевски е по-склонен да подкрепи лидера на Либералната партия Стоян Андов и на бившия вътрешен министър Любе Бошковски, смята се, че все пак ще надделее кръгът около Груевски.
По-малко са онези, които гледат на Андов като на достоен конкурент на кандидатурата на управляващите независимо от политическия опит на "стария вълк". Освен това, въпреки че ВМРО-ДПМНЕ и Либералната партия се договориха за коалиционно партньорство на президентските избори, кандидатът за държавен глава трябва да бъде определен от ВМРО-ДПМНЕ.
Още един факт говори, че Кедев ще бъде кандидатът на ВМРО-ДПМНЕ. В края на седмицата той и партийният лидер Никола Груевски се срещнаха с Катлин Стивънс, заместник на помощник държавния секретар на САЩ за Европа. Македонските медии тълкуват тези разговори като сигурен знак, че кандидатурата на ВМРО-ДПМНЕ е изяснена.
Докато опозиционният кандидат вече може да се смята за определен, при управляващите нещата стоят доста по-сложно. Там изборът трябва да бъде направен между премиера Бранко Цървенковски и бизнесмена Трифун Костовски. Според в. "Дневник" ръководството на партията се опитва да убеди
Цървенковски да приеме сегашното предизвикателство
Зад тези усилия прозират и чисто кариеристични интереси. За премиерското кресло се оглежда сегашният вътрешен министър Хари Костов, а към лидерското място в СДСМ пък апетити проявяват военният министър Владо Бучковски и вицепремиерката Радмила Шекеринска.
От друга страна обаче, бизнесменът Костовски е по-приемливата фигура за албанците. Към която и кандидатура да се насочат социалдемократите и ВМРО-ДПМНЕ, изборът ще зависи от предпочитанията на етническите албанци. И тъй като държат ключа към коридорите на властта, няма да се стесняват да искат онова, което им е нужно. И без съмнение ще го получат.
|
|