:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,792,349
Активни 542
Страници 19,223
За един ден 1,302,066
Писмо

Частните уроци са резултат не от икономически заговор, а от променената обществена ситуация

Снимка: Архив
В последно време хаосът (наречен дискусия ) около необходимостта от промяна в българското средно образование става все по-внушителен. Позволявам си към него да присъединя и своята хаотична мисъл на човек, чийто съзнателен живот в по-голямата си част е преминал в класната стая.

Убедена съм, че настоящите проблеми в образованието имат два основни източника - умората и променената обществена ситуация.

Умората отдавна властва в класните стаи: размива, преобръща, изражда добрите намерения. Само "ние, които ходим на училище", знаем колко изтощително и психологически натоварващо е половиндневното ни пребиваване там.

Може би защото е свързано с взаимно насилие - до степен, в която 1 час в училище се равнява на 2 часа в офис, канцелария или зад гише. Колкото до "свободния" полуден, и за съвестните ученици, и за отговорните учители той всъщност може да бъде (а и трябва да бъде) много натоварен, за да е пълноценно общуването в клас на другия ден.

Дори когато учениците са в срочна, грипна или "дървена" ваканция, учителите са длъжни да бъдат в училище - около масата в учителската стая, за да се омерзят от празнословие или взаимно облъчване с умора и песимизъм; или да им се търси работа - да правят безкрайни списъци и планове за "мероприятия", които нямат нито време, нито енергия да осъществят - важното е да ги има "черно на бяло" - така искат ония "от горе"! Сакън да не прочете някоя излишна книга българският учител!

Променената обществена ситуация има две страни. Все още живият в мен глас на някогашна ученичка ликува заради свободата - от униформи, "прилични" прически, вечерен час, бригади... И гласът на някогашната "тоталитарна" учителка не скрива радостта си, че сме избавени от т. нар. уравниловка. Защото в момента статутът на по-добрия учител, смея да твърдя, наистина е по-висок. И заслугата за това до голяма степен е на т. нар. частни уроци. Те са неофициалното (показано от ученици и родители) признание към добрите професионалисти.

Противно на битуващото в публичното пространство мнение, съм убедена, че масовостта на частните уроци през последните години



не е резултат от заговор за източване на парите



на по-заможните родители, а от променената обществена ситуация.

В идейния и ценностен хаос, който ни обгръща, голяма част от децата имат насъщна потребност от индивидуален контакт с онзи, чрез когото могат да получат познание и комуто вярват. В учителската си практика непрекъснато се срещам с деца, до такава степен петимни за внимание, лично насочено към тях, че предпочитат консултацията след часовете или дори допълнителната работа, предшестваща поправителния изпит през лятото.

Обикновено жаждата за индивидуални послания при подобни деца компенсира липсата на пълноценно общуване в семейството. Голяма част от силните ученици също имат необходимост от индивидуално обучение, защото са надраснали средното равнище, към което - за да е разбираем за всички - се придържа учителят в масовото училище.

И това е една от причините за "процъфтяването" на частните уроци. Другата е промененият контекст, т. нар. пазарна икономика, в която - иска или не - попада и средното образование. Чрез частните уроци голяма



част от родителите успокояват съвестта си,



че като си плащат, ще получат съответния "продукт" - успешното представяне на наследника на конкурсния изпит. Самите деца също се чувстват по-отговорни, когато родителите им дават пари, и полагат повече усилия, за да реализират заплатените знания. Разбира се, не при всички е така. И част от учениците наистина нямат нужда от частни уроци.

Що се отнася до учителите, негласното признание (чрез това, че ги избират децата и техните родители; че успяват на конкурсните изпити) безспорно увеличава социалния им престиж.

Най-доброто, което може да се случи в училище на детето ви (в настоящата ситуация), е да попадне на



съвестен учител с добра и умерена "частна практика",



вместо да речем на търговец, който между другото взема часове и в училище.

Позволих си да бъда искрена. Може би някои ще открият дори цинизъм в откровеността ми. Но мисля, че мнението ми би могло да бъде поставено на другото блюдо на везните, на които от години тежи многогласната погнуса от частните уроци. Защото въпреки нея те си съществуват, както всяко явление, повикано от особеностите на ситуацията. Частните учители виновно мълчат (в публичното пространство), но помежду си говорят нещата, които се опитах да изложа тук. И ако т. нар. реформа има за цел нещо повече от познатия "прах в очите" (заради който някои министерски чиновници открай време вземат заплати), трябва да спечели преди всичко доверието на всички нас, чийто живот е Училището. За да говорим открито, а не с думи, които те самите се надяват да чуят. Или с мълчание, в което кънтят отчуждението и недоверието към тях.
11
1029
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
15 Март 2004 21:47
Искрена си, и за това си права!
15 Март 2004 22:15
Феноменът "частен урок" е резултат от прехвърляне на отговорността на манипулирани родители за върху изнудвачи учители. И не частната практика, която между впрочем си е чисто данъчно престъпление в смисъл на укриване на доходи от страна на самозвани "елитни учители", е показател за професионалните качества на даден преподавател. Защото стойностните преподаватели не падат толкова ниско, при тях мерилото стои далеч над ограничения върху пресмятане на десетолевка по астрономичен респ. учебен час криминогенен мозък. Частният урок е преместване на изпълнението на професионалните задължеиия, за които са поети ангажименти пред държавата и за което тя плаща с пари на данъкоплатеца, в домашна обстановка. И докато всяка страна в тази взаимоотношения родител-ученик-учител не осъзнае своето място и своите задължения, плиткоумни откровения ще продължават да занимават обществото.
15 Март 2004 23:32
Госпожата
На г-жа Радева искам да кажа следното.
И аз съм учител, инженер по професия, но никога не съм изпращал при колегите си своите ученици. Решавам проблемите на своите ученици, без разлика в успеваемостта им през работното си време. И уверявам Ви - успявам.
Не заслужава да се кичи с титлата "учител" онзи който дели учениците си на надскочили средното ниво и такива под средното ниво, който не се бори за всяка детска душица, а вижда в нейно лице начин да припечелва пари - срамота и човешко падение.
16 Март 2004 05:41
Апостола и Госпожата, ако питате мен ако не друго поне статията е искрена. Вярно е 4е не трябва да се съди за това колко елитен учител си по това колко частни уроци даваш на ученици. Но е вярно също и че ситуацията в държавата е такава че един учител не може да преживее с една заплата от 200 лв, които не се изплащат и на време... Всеки търси начин да оцелее. Какво да се прави... Не смятам че е долно както едва ли не излиза по думите ви да се препитаваш с уроци, ако те си останат само умерена практика. Но и аз съм против учителите които работят в елитни училища по няколко часа седмично само за да им се носи повече слава сред кандидатстудентите

Редактирано от - MOPKOB на 17/3/2004 г/ 06:11:46

16 Март 2004 07:02
Значи да си кажем истината без да намесвам настоящото шишалкавене в тази статия. Всичко идва от беднотията. Трудно се изкарват пари като даскал, само на заплата. Та требва да се изкарват пари по други начини. Некои стават таксета, некои дават частни уроци. Безработица........... В университетите и кьораво и сакато, сал да върви далаверата. Некои не се тормозят. Направо си купуват дипломите.... Така са повечето и от професорите, доцентите, дори академиците. Такива животни на запад нема......ама ..... ...... От научни сътрудници пък не мое да се разминеш. То БАН, то институт до институт. То производство нема, обаче има институт........... Точно като у войската. То войници нема, обаче генерали ехееееееее............. дал господ........... И все важни и все решения взимат, как да направят панахида..............
А таман щех да кажа за етническия мир, ама ще ви омръзна......... Аре стига ДГД................
16 Март 2004 08:56
Светло пиво, очевидно не живееж в БГ и е трудно да разбереш какво става с българското училище и образованието. Но кажи във форума как се постъпва на Запад в елитните училища, държавата стреми ли се всички ученици да учат в елитните училища (друг е въпросът дали всички имат еднакъв потенциал), как се завършва средно образование и се взима диплома? На някой на Запад дошло ли му е на ум да съди държавата и да премахне задължителните матури, за да може неговото отроче да вземе лесно отлична диплома? Не знам кога си учил в БГ и какви са спомените ти от образованието, но те уверявам теб и всички от форума, които живеете на Запад, че нещата са коренно променени, всичко е сринато, образованието е нула, управляват хора, които не знаят какво и как да се направи и защитават само конюктурни интереси, защото икономическите интереси вече са трайно настанени и в образованието. Вече са единици учителите, които като г-жа Радева или Апостола мислят за душевността на ученика и за неговото развитие. Това положението, тетко Маро.
16 Март 2004 09:32
Един твой кумир, светличък, наистина си купи дипломата. За Данчу Мьентътъ става дума. Известен седеруга с очевидни чейнчаджийско-бакалски качества, но се издигна момчето и акъл ни даваше и от Кумисийътъ пу буджйетъ, и от синия екран. И наскоро пак се появи.
А науката, брато, не я закачай. Ти си далече от нея. Неграмотен си и затова я мразиш. Мий си чиниите зад океана и като бай ти Ганя пЦувай учените.
16 Март 2004 11:01
Преди да прати писмото си учителката старателно го е редактирала и въпреки това противоречията изобилстват. Освен морал липсва и рацио. След като са уморени и подложени на омерзение , как събират сили и дръзновение да бичат частно?
Учителите жънещи успех на частно рядко напускат скапаното държавно училище. Ползват го като безплатен рекламен клип. Ползват го като перманентен квалификационен курс (също безплатен). Ползват го като опитна станция, в която могат да отсяват доброто от калпавото в хаоса на нововъведенията. Ползват го...
Учителката говори за съвестни колеи. За отдаденост и призвание не става и дума. Хиперболизира нуждата от индивидуален подход но и през ум не и минава , че имаше и има достойни учители, които успешмо работят с всеки един калпазанин в клс.
Реве от образователните безумия, но не казва да е протестираяла срещу тях. Логично, ще вземат да я уволнят и ще и иде добрата частна практика!
16 Март 2004 11:50
За мен съществуват две едновременно възможни решения на "проблема". Първо, възможно е да се премахне изцяло системата за кандидаствене по предварително определени теми и задачи и да се въведе тестовата система, която се подценява в БГ, но може да е твърде тежка и сериозно да преценява общата култура на кандидата, както и знанията му по определена специалност. Така кумулирани изискванията ще ограничат значително частните уроци, защото ученика ще е принуден да отдели значително време за повишаване на общата си култура, а не да зубри решения и теми на набедени гении. Второ (което не изключва първото), следва всички учители, които желаят да дават "частни" уроци да се регистрират в съответните училища, където работят по основния си договор и директора да изпраща ежегодно списъка до МОН и данъчните. Регистрираните учители да плащат неголям данък или такса на училището. Образованието на нашите деца е нашето бъдеще и държавата трябва да регулира така съществуващите отношения. Не е нужно учителите да се чувстват като престъпници, но не може да се подстрекава и съзнателното изместване задълженията към сивия сектор. Не съм специалист, но е крайно необходимо да има непродължителна дискусия в обществото и скорошно решение на въпроса.
16 Март 2004 12:04
Може да е искрено,
но е слабо.
Първо госпожо, средното образовение за разлика от висшето е един стандарт. Минимално изискване за социална личност. Разбира се резултатите са разпределени според способностите на учениците. Давате ли го?
Аз мисля че не.
Второ "рИформите" в областта на висшето образовение доведоха до пъти повече "Юнивъвситети" на глава от народонаселението спрямо другите страни.
А в областта на средното образУвание сме още по напред. Секи учител отделно "школо".
Няма нищо лошо в допълнителното образование. Напротив. Порочното е, че не се предлага нищо като допълнителна услуга. Предлага се това, което би трябвало вече да е получено от същите хора в училище, но не е.
Разбира се нивото на заплащане на учителите е ужасно ниско. Но това е общ проблем за страната. Като техника и идеология на управление, по скоро даже социален, а не икономически. Просто настоящия модел е такъв. Либерално-олигархичен.
А иначе богати родители наистина могат да си позволят допълнителни услуги. Например домашна прислужница или икономка която да наглежда детето. Или ако е подходяща възраст, да му даде и подходящото практическо сексуално възпитание.
В заключение мисля, че обучението групово или индивидуално има смисъл за знания и умения извън курса на едно "стандартно" училище. А ако е по него, формата е частно училище. Въпреки, че "нивото им" в българия е такова......
16 Март 2004 12:23
Що да не дават уроци даскалята. Щом им плащат ша дават. Койт ни иска да ни дава. Койт казва, че го рекетират за уроци да си осъди даскала, а не да му плаща допълнително. Май никой от недоволните ни ще да си признай, че дава пари и с тайната надежда да са опраят нещата по другия начин.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД