:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,754,435
Активни 384
Страници 10,902
За един ден 1,302,066

Магистратите "за" реформа в системата, но зависи каква

Магистратите смятат, че е нужна реформа в съдебната власт, установи допитване на "Сега". Онзи ден еврокомисарят Гюнтер Ферхойген предупреди в Брюксел, че България и Румъния може да не влязат в ЕС през 2007 г., ако не извършат "необходимите реформи в съдебната власт". Той не конкретизира какви да са промените.

Преди дни обаче главният европреговарящ Меглена Кунева обяви, че сме поели ангажимент да извадим следствието от съдебната власт до 2005 г.

"Сега" попита магистрати как приемат предупреждението на Ферхойген.



Нели Куцкова, председател на Съюза на съдиите в България:



При последното посещение на г-н Ферхойген в България в тесен кръг той каза, че подобни на българските и румънските проблеми имат прибалтийските страни, Полша и Чехия. Като пример за подражание посочи Словения.

Личното ми мнение е, че проблемите в съдебната система са много. Опитът показва, че механичното събиране на три отделни вида правоприлагаща дейност - следствие, прокуратура и съд, не само не създава система, а напротив - създава противоречия.

Има нужда от изцяло нова концепция за устройството на съдебната власт, промяна в конституцията и промяна в останалото законодателство. В тази връзка Великото народно събрание е неизбежно, дори и за да закрием ВНС като институт.

Но съвсем не мисля, че проблемът на съдебната власт е главно в следствието. За мен не по-малък проблем е устройството на прокуратурата, което допуска най-голямата власт в държавата да се съсредоточава в ръцете на един човек.



Ангел Александров, директор на Националната следствена служба:



Ще перифразирам поета. Когато в Брюксел гръм удари, ехото в София отеква. Тази максима важи с пълна сила за изявлението на г-н Ферхойген. Стане ли дума за реформа в съдебната власт, всички винаги се захващат със следствието. Не съм сигурен, че г-н Ферхойген иска това, но така ще го изтълкуват.

Само че с команди правораздаване не се прави. За тези години, откакто са приети конституцията и Законът за съдебната власт, така и не оставиха следствието да функционира, за да го проверят като модел.

Забравят се и честите похвали от европейски специалисти, че сме създали разследващи органи с изградени структури, в които работят юристи.

Безспорно трябва да има реформи. Те трябваше да започнат отдавна от НК и НПК. Двата закона, създадени преди повече от 30 г., логично няма как да обслужват новите обществени отношения. Едва след като се оправят те, можем да се вглеждаме в структурите на съдебната власт.
1
853
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
18 Март 2004 21:58
добри божилов е идиот!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД