С 226 гласа "за" и 4 "против" парламентът ратифицира членството ни в НАТО на тържествено заседание вчера. 10 депутати не бяха в събранието.
Против договора, подписан във Вашингтон през 1949 г., както и при предишни гласувания, се обявиха няколко леви - комунистът Александър Паунов, професорите Андрей Пантев и Огнян Сапарев и о. з. ген. Любен Петров.
Точно четирима бяха и протестиращите пред парламента с плакати граждани, обявяващи Пакта за терористична неофашистка организация.
Минута по-късно ратификационните документи бяха подписани от Георги Първанов, Огнян Герджиков и Соломон Паси. Веднага след това Паси се ръкува единствено със Сергей Станишев от парламентарните лидери и му подари химикалката, с която подписа договорите. По-късно на по чаша шампанско червеният лидер обясни на министъра, че ще използва писалката за влизането на България в ЕС, а Паси му отвърна: "Пази договорите."
Заради тържественото гласуване парламентарният балкон беше препълнен. Ложите за специални гости бяха заети от бивши президенти, премиери, председатели на парламенти, настоящи ръководители на институции, дипломати, глави на вероизповедания. Сред големите липсваше бившият президент Желю Желев.
"Членството ни в алианса е стабилност в тези тревожни времена", каза премиерът Сакскобургготски.
Във всички речи от името на парламентарните групи се лееха благодарности и се описваха лични заслуги. Единствен Иван Костов в дългото си слово намери много повече поводи за критики към управляващите, отколкото за похвали. Той дръпна силна политическа реч, изискваща параметри на нова политика за национална сигурност.
Бившият премиер нагледно обясни, че НАТО ни дава сигурност, отчасти укрепва държавата срещу тероризма и косвено носи инвестиции. Но договорът няма да модернизира българската армия, няма да спре организираната престъпност, няма да реформира МВР, да вкарва бандити в затвора, добави Костов. Включването ни в
НАТО няма да върне
авторитета на едно
слабо управление
и няма да направи предпочитана една силна алтернатива, заяви той. Костов смята, че на България й липсва единна политика на сигурност, организираната престъпност е проникнала във висшите етажи на властта и това прави страната ни привлекателна за терористите. Бившият премиер не пропусна да наблегне на опита на Сакскобургготски да назначи Бриго Аспарухов за координатор на спецслужбите и върху назначаването на бивши служители на ДС на ръководни постове в службите от президента.
Също като Костов и президентът Първанов обясни, че влизането ни в алианса изисква актуализация на концепцията за национална сигурност и приключване на Стратегическия преглед на отбраната. "Членството не означава автоматично получаване на придобивки. Няма място за излишна еуфория. Предстои ни още много работа, за да достигнем жизнения стандарт на страните-членки в алианса", каза още той.
Според президента българската дипломация и парламентът трябва да настояват НАТО да поеме командването в полския сектор в Кербала и заедно с ЕС да удължи ангажиментите си в Косово. Накрая Първанов си пожела Народното събрание скоро да ратифицира, а той самият да подпише указа по договора за присъединяването ни към ЕС.
"Постигнат е един от националните ни приоритети. Включването в алианса е сближаване с тези общества, чийто начин на живот искаме да стана и наш", заяви лидерът на мнозинството Станимир Илчев от трибуната. Той специално похвали усилията на настоящото правителство, което удържало вътрешнополитическите атаки.
Доволен от ратификацията беше и соцпредседателят Сергей Станишев, който подчерта, че резултатът е успешен заради последователната позиция на БСП
през последните
няколко години
Станишев поиска да се договаря финансовата рамка на мисиите ни в чужбина. И е убеден, че с влизането ни в НАТО трябва да развиваме многопартийната демокрация у нас, а да не залитаме към екзотични идеи.
ДПС е една от партиите, които са в завидна позиция, тъй като е била сред първите на старта и на финала към НАТО, гордо заяви лидерът му Ахмед Доган. Той наблегна на избегнатата опасност с членството ни в алианса от двустранна конфронтация на Балканите, от прекрояване на границите в региона и етническа дестабилизация.
"Материализирането на националните ни интереси би трябвало да ограничи опцията на самоцелната първосигнална политика, основана на примитивното разбиране на властта като близост до хазната и софрата, като я замени с ясна категориална политика, предполагаща силна и политическа стратегия за решаването на цели гнезда от проблеми като данъчните, бюджетните, инвестиционните", каза Доган.
Най-щедра в
благодарностите
към всички останали беше Надежда Михайлова, която поименно похвали Соломон Паси, Филип Димитров, Стефан Софиянски, Иван Костов, Петър Стоянов, Симеон Сакскобургготски и Георги Първанов. Последният според нея "въпреки участието си в мащабни антинатовски кампании през 90-те години извървя своя път към атлантическите идеи".
Най-важното за страната, обясни синята лидерка, е да се превърне в непреодолима бариера пред организираната престъпност, да ограничи достъпа до класифицирана информация на бивши сътрудници от ДС, да въведе граждански контрол върху МВР, конституционно да реформира съда.
Днес е знаменателен ден за България, днес ние правим най-голямата крачка за откъсване от миналото и отваряме нова страница в нашата история, каза и съпредседателят на парламентарната група "Народен съюз" Александър Праматарски.
Заради мирния преход и политическия консенсус за пътя на България стана възможно ратифицирането на договора днес, заяви нововремецът Мирослав Севлиевски.
След дълги ръкопляскания депутатите се отдадоха на шампанско в кулоарите.
КОНТРА
Четиримата депутати, гласували против ратификацията на членството ни в НАТО, обявиха, че алиансът не може да се противопостави на тероризма и членство на България в него е излишно. "НАТО не може да пребори тероризма, защото той представлява отмъщение на бедните", каза Александър Паунов. Любен Петров пък обяви НАТО за терористична организация и като пример посочи делата й в Югославия. Огнян Сапарев смята, че сме свидетели на пародиен фарс заради предварителното отпечатване на ратификацията в "Държавен вестник". А Андрей Пантев каза, че е гласувал против, защото "идеята някой да ни пази има много близки и далечни трагични, пагубни и комични исторически проекции".
|
|