Всеки втори българин е суеверен и смята, че на човек може да му се направи магия. Това сочат данните на социологическо проучване, направено от "BBSS Галъп интернешънъл" по поръчка на списание "Жената днес". Изследването е първото представително проучване на нетрадиционната тема за суеверията на българина и магическите практики, каза главната редакторка на списанието Мира Баджева. Целта е да се даде възможност за различен поглед върху социалното поведение на хората у нас в края на 15-годишния демократичен преход. Анкетата е проведена през март тази година сред 1000 души над 15-годишна възраст.
Резултатите сочат още, че половината българи допускат съществуването на телепатия и вярват, че сънищата могат да предричат бъдещето. 60% от анкетираните вярват, че човек може да бъде урочасан и това да бъде главна причина за неблагополучията в живота му. Сред около една трета от българите са разпространени гледането на карти, хороскопите, разчитането на знаци като счупено огледало, черни котки и фаталното число 13. Всеки пети българин твърди, че лично той знае конкретен случай на направена магия - бяла или черна.
Само 17% вярват в съществуването на призраци, а 2% са участвали в сеанс за връзка с мъртъвци. 30% от анкетираните обаче си признават, че са им гледали на кафе, карти или са били при врачка. В прераждане на душата вярват 38% мъже и жени, сочи още анкетата. Според данните жените са по-склонни да вярват в съществуването на свръхестественото.
"Изненадата е, че суеверията и вярата в магии са разпространени повече сред младите - до 35 години, а не сред по-възрастните или нискообразовани българи", коментира изпълнителният директор на "Галъп" Марчела Абрашева. Според психолога Мадлен Алгафари тези данни могат да се обяснят с историческото време, в което са родени и формирани като характер по-младите. Тя обясни, че 30-годишните са израснали във време, когато науката вече започва да обръща внимание на духовното и нематериалното.
"Суеверията могат да бъдат обяснени със занижената самооценка на българина и недоверието му към света", каза още тя. Според нея нашенският модел на възпитание не толерира индивидуалността и това е причина българинът да не се възприема като автор на живота си, а да вярва в ирационални сили.
"Многото врачки, шамани и астролози - компетентни или самозвани - просто отговарят на голямото търсене", каза Марчела Абрашева. Повечето българи смятат, че магии се правят за предпазване от нещо лошо или за отстраняване на врагове, а не толкова за поощряване на доброто, за любов или здраве, сочи проучването.
|
|