Заринати в боклуци от незапомнени времена живеят обитателите на блок 43 в ж.к. "Младост 1". От него всяка сутрин тътрят сънени крака ученици към близкото школо. От него започват деня си хиляди софиянци на път за работа. Пред него е автобусната спирка, която дори носи името му.
Най-грозното проклятие в една 100-годишна фамилна история, разказана от Маркес, е в рода Буендия да се пръкне издънка със свинска опашка. И ако в Южна Америка това се случва веднъж през век, то само на 20 минути от центъра на София тази прокоба е сразила близо 1000 столичани. Онова, което ги отличава от вас, надявам се, е неприличното им хоби да сметоотделят през терасите си.
И тази история има начало. То обаче се е случило толкова отдавна, че вече я разказват оттук:
Няколко холерични бабета ентусиастки, чиито имена вече никой не помни в квартала, опитали в по-топлите месеци да организират бригада, която да изрине сметището в подножието на блока. Акцията приключила с няколко междусъседски скандала и още толкова торби боклуци под прозорците на нисковиреещите. Оттогава никой не е изричал и наум думата "уборка".
Ако попитате каква марка кисело мляко или шоколад предпочитат обитателите на блок 43, ще получите най-различни отговори, правдивостта на които е доказуема и само с един поглед навън. Всички са обаче единодушни: "Никога не съм хвърлял отпадъци през балкона. Съседката отгоре беше. Ония от четвъртия етаж не са виждали контейнер, откак са се нанесли."
На партера във вход "А" живее съседката Петрова. На 76 години е и твърди, че е свикнала вече със свинщината под прозореца си. Пускала си щорите и излизала само на северната тераса. Там и простирала, след като й се наложило няколко пъти да препира заради валящата отгоре пепел от цигари. Веднъж намерила на терасата си дори употребявана дамска превръзка, чиито немощни крилца очевидно не са се справили със земното притегляне. Петрова само изсъсква: "Мискинка!" И отчита като положителна тенденция това, че съседите захванали компактно изхвърляне на отпадъци през терасата: "Повечето си ги слагат вече в торбички. Хубавото е, че поне през зимата не мирише." През лятото било ад. Сега дори като навали, "нищо не личи". "Виждала съм как хвърчат огромни торби, долу се разбиват и всичко се разпилява. Буркани, кутии от консерви, стъкла. Изхвърлят и железа. Не знам откъде ги вадят. Тук и деца от училището се въртят, идат да пушат. Ами ако се хакне некое на тия острите работи...", разсъждава Петрова и гледа към контейнера, само на 10 крачки от опасната зона.
Гледката край четирийсет и тройката напомня "селско сметище край цигански катун в Сливенско", шегуват се от отсрещния пазар. И накрая всички теглят по една на общината, презират се, че са ходили да гласуват, цъкат с език за поредното имотно завоевание на царя и пращат "поздрави" на майката на строителния министър Церовски.
Домсъветите отговарят за хигиената на т. нар. прилежащи площи, категорични са общинарите. 1200 наказателни постановления са връчени миналата година на домсъвети, занемарили прилежащите им пространства, информираха наскоро от Столичния инспекторат. Преди да наложат парична санкция, ревизорите връчвали предписание за доброволно почистване. Никой обаче в 43 не си спомня инспектор да е минавал край кочината им със заплахи, че ще ги санкционира, ако не почистят.
НАКАЗАНИЯ
До 500 лв. е глобата за смет, хвърлена през балкона. От края на миналата година около четири пъти са увеличени паричните санкции за замърсяване. Глобите се събират от общините и отиват в бюджетите на кметствата, гласи законът за управление на отпадъците. Миналата година инспекторите са бръкнали в джобовете на над 34 000 софиянци за хвърлени фасове, хартии и летящи от балкони и прозорци отпадъци. Аритметиката показва, че 3% от жителите на София са били спипани, докато цапат обществени места. Инспекторите са издали и близо 30 000 предписания за нередности.
|
|