Управителите на общежития в Студентския град получиха известие под формата на плакат за пролетното чистене, което ще е първото по мащабите си от 15 г. по думите на кмета Софиянски. Предвидени са и награди за най-активни граждани и квартали, но община "Студентска" едва ли ще е сред отличените.
Студентският град е ръбато чедо на популярния в миналото "градоустройствен панелизъм". Все пак проектантите му са проявили човещината да му оставят няколко големи поляни - т. нар. зелени площи, включително парка на тогавашния МЕИ. Сега въпросните площи рядко са зелени, най-често са бели, жълти, черни, червени - в зависимост от цвета на найлоновите торби. А дърветата под блоковете са като целогодишни коледни елхи - обкичени са с мартеници и кондоми.
Боклуците привличат много бездомни кучета и клошари. Благодарение на първите мазните отпадъци са по-малко от възможното, а благодарение на вторите стъкларията от нощните запои на кандидат-висшистите е направо скромна.
Но невинаги в "Щутгарт", както е известна най-голямата студентска спалня у нас, е било така. Управителката на едно от особено потърпевшите от мизерията общежития твърди, че "бекярщината" е започнала след 1990 г. Оттогава се пръкнали десетки заведения, а с тях - и мизерията.
Не че и днес няма норми срещу замърсяването. Като например ректорска заповед 1449, според която наемателите, замърсяващи общежитието или околното пространство, се наказват с изгонване от него. По гледката около блока обаче личи, че тя е толкова заповед, колкото площите са зелени.
В целия Студентски град е чисто само на две места - около семейните общежития, струпани край Зимния дворец, и около блок 42, където е седалището на "Социално-битово обслужване" на Софийския университет.
|
|