Още в края на октомври м.г. предупредихме, че стресът и нервите от 2000 г., които бяха изразходвани покрай подмяната на документите за самоличност, са на път да се повторят. Само месеци след като стана ясно, че заради членството в Европейския съюз и по-строгите изисквания на САЩ, ще са необходими нови международни паспорти, вече се лансира идеята за подмяната и на личните карти, и на шофьорските книжки.
А преди 5 години всички отговорни фактори ни убеждаваха, че със смяната, която не беше никак евтина, ще получим едни от най-съвременните документи, които ще служат за години напред. За целта бяха похарчени десетки милиони долари за техника и материали. Избухнаха множеството скандали, куп фирми и банки направиха финансов удар.
Изведнъж се оказа, че цялата процедура ще трябва да се мине наново. И ако за международните паспорти има някакво обяснение, идеята за личните карти и шофьорските книжки си е
чиновническа самоинициатива.
За да се сложи чип. За да разполага всеки с електронен подпис. За който отделно ще трябва да се плати от 50 до 90 лв. за сертификат.
Похвално е, че чиновниците влизат в крак с информационните технологии. Лошото е, че идеите им все са свързани с експерименти с цялото българско население. Защото по закон електронният подпис е пожелателна "екстра", а личната карта е задължителен документ. Защо тогава всички трябва да я сменят?
Същото важи и за шофьорските книжки. При тях има и друг проблем. Да приемем, че чиновниците гледат в далечното бъдеще и имат предвид, че данните от книжката автоматично ще се вкарат в чипа на личната карта. Как обаче един обикновен катаджия на пътя Зимница-Стралджа, например, ще разчете информацията в него, за да разбере правоспособен ли е изобщо нарушилият правилата шофьор? КАТ не може да намери пари за радари, камери и дрегери, камо ли за такава техника. Или може би вече има подходяща фирма за доставката й?
Всъщност
чиновниците са царе на хаоса.
Примерно - сигурно е, че ще трябва да сменим международните си паспорти. Но никой не казва колко ще струва това и какво ще се случи с действащите документи. Според едни чиновници, който си смени сега паспорта, ще може да изкара с него 5 години, колкото е валидността му. Но как ще се придвижва този гражданин в чужбина, след като през 2008 г. в определени страни ще може да се влиза само с биометричните паспорти? Не е ясно!
Според други чиновници, е абсолютно сигурно, че хората ще трябва два пъти да плащат за тази процедура. Въпрос на чист късмет е кога точно ти изтича срокът на паспорта и колко пари ще ти струва правото да се придвижваш свободно.
Странното в случая е, че никой не дава никакви идеи как да се спестят нерви и пари. Примерно - може с промяна в закона да се продължи срокът на сега действащите паспорти. И с нота да се уведомят за това всички държави? Но това ще коства твърде много време и нерви на самите чиновници. Защо да ги губят, като могат да прехвърлят негативите върху гражданите?
КАТ не може да намери пари за радари, камери и дрегери, камо ли за такава техника. Или може би вече има подходяща фирма за доставката й?
Нищо чудно ...