В централата на движение "Конституционна монархия" в Багдад на специален трон седи Ал Шариф Али Бин Ел Хюсеин, претендент за иракската корона. Портретът на последния монарх Фейсал Втори е точно зад него, а от дясната му страна е поставено знамето на Кралство Ирак. Той уверено заявява, че всички негови сънародници изпитват носталгия към монархията след последните 33 години на диктатура.
В близкото обкръжение на Ал Шариф има един иракчанин, който е живял и учил в България. Той му е разяснил цялата тактика и стратегия, използвана от бившия монарх и настоящ премиер на България Симеон Сакскобургготски за завръщане във властта.
Ал Шариф прекара
48 години в изгнание в Лондон,
работейки като банкер. Усмихнато твърди, че ще спечели повече от половината места в новия парламент, ако изборите се проведат честно. Майка му - Бедиа - е братовчедка на крал Гази, вторият иракски монарх. Неговото семейство бяга от Ирак, когато е 2-годишен, след кървав преврат, свалил монархическото управление. Този преврат ликвидира една относително демократична държава. От 1922 до 1958 година начело на Ирак се сменят трима крале. Всички произхождат от династията, управлявана от Шариф Хюсеин - водач на първата арабска революция срещу Османската империя. Пръв от тях е Фейсал Първи, управлявал от 1922 до 1933 година, след него на трона до 1939 г. седи Гази Първи. Последният на трона бе Фейсал Втори, който бе свален с кървав преврат на 14 юли 1958 г. от група военни начело с генерал Абдул Карим Касим.
Кралският син Ал Шариф, който се връща в Ирак след падането на Саддам Хюсеин, залага на спомените от доброто минало. Той твърди: "Хората могат да правят сравнение между двата начина на управление на Ирак и да решат кой от тях е по-добър - републиката или монархията. "
След убийството на последния крал
в страната не е имало свободни и демократични избори. Ако Ал Шариф успее във вота на 30 януари да вкара повече депутати в преходния парламент, който ще подготви и приеме нова конституция, неминуемо ще бъде поставен въпросът за реставрация на монархията в Ирак. Пред медиите той заявява, че "конституционната монархия е най-доброто решение за страната след шест провалени републикански управления". Ал Шариф уверява, че неговата партийна листа е единствена по рода си и ще привлича гласоподаватели от цял Ирак, които изповядват различни политически и религиозни идеи и принадлежат на различни етноси. Неговият оптимизъм произтича не само от лошите спомени, които народът има от времената на Саддам, но и от желанието за промяна на настоящото правителство. Въпреки че се причислява към сунитите, чиито религиозни водачи призоваха за бойкот на изборите, той настоява всички да участват във вота, тъй като това е единственият начин да се попречи властта да бъде монополизирана.
Движението "Конституционна монархия" бе основано в началото на 90-те години в Лондон. Лидерът и цялото ръководно тяло винаги са работили далеч от популизма на политическите лозунги. Ал Шариф отказа да стане член на преходния съвет на управление на Ирак, съставен след консултации между основните политически сили и американския граждански администратор Пол Бремър. В изследване на общественото мнение, направено по поръчка на движението,
67 на сто от анкетираните са за връщането на монархията
75-годишният Абас Ал Абади твърди, че вижда във възстановяването на монархията гаранция срещу политическата дестабилизация, настъпила след падането на Саддам. Друг възрастен иракчанин, 70-годишният агроном Абдул Хюсеин Салим, пък съзира в реставрацията възможност за постигане на икономически просперитет. Според него това би сложило край на хаоса в стопанството, предизвикан от републиканските правителства.
Има и такива, които не одобряват връщането на монархията. Според 50-годишния Сабих Каид тя няма популярност сред младите, ограничава се само сред възрастното население, което помни кралете си. 25-годишният архитект Джалал Джоде от Басра заявява, че монархизмът не се ползва с подкрепа от хората. В този спор надигат глас и опонентите на претендента за трона. Лидерът на най-голямата шиитска партия - Върховен съвет на ислямската революция Абдул Азис Ал Хаким, признава, че предизборните листи, подкрепящи връщането на монархията, заемат второ място сред шиитското население след листата, която бе
благословена от религиозния водач Систани
Председателят на Ислямския национален конгрес Ахмед Челаби започна консултации с кюрдските лидери Барзани и Талабани и кандидат-монарха Ал Шариф за сформиране на управляваща коалиция след изборите. Наблюдатели считат, че Челаби има за цел да даде министерски пост на Ал Шариф, което би му гарантирало спиране на агитацията за реставрация на кралството.
Ал Шариф в своята предизборна кампания обещава на иракчаните изграждането на правова държава, базирана върху институциите. Той гарантира, че еднопартийното управление и диктатурата са останали безвъзвратно в миналото. Кандидат-монархът заявява, че народът се нуждае от институции, които уважават неговата воля.
МОХАМЕД ХАЛАФ бе комунист, после стана американски демократ, сега може да стане и монархист.
Е, заслужава признание, че за пръв път не лъже.