:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,657,364
Активни 390
Страници 27,774
За един ден 1,302,066
АНАТОМИЧЕН ДЕФЕКТ

Борците срещу корупцията в България нямат зъби

Доклад на "Трансперънси интернешънъл" ни атакува заради политиците
Властта в България се изкушава все повече от корупцията, показва годишният доклад на организацията "Трансперънси интернешънъл" ("Международна прозрачност"), публикуван завчера. Страната е класирана на 54-то място от 133 държави, като е получила индекс по честност 3,9 от възможни 10. Предната година тя е била на 45-то място с индекс 4,0, но вече се очертава тенденция политиците в годините на Симеон Сакскобургготски да се доближат по корупмираност до властта от времето на Иван Костов.

Ето какво показва таблицата от последните години за корупцията в България, сравнена със стотина други държави (броят на наблюдаваните страни се е променял и затова класацията не е съвсем пропорционална на индекса):

----------------------------

1998 г. - 66-о място, индекс 2,9

1999 г. - 63-о място, индекс 3,3

2000 г. - 52-о място, индекс 3,5

2001 г. - 47-о място, индекс 3,7

2002 г. - 45-о място, индекс 4,0

2003 г. - 54-о място, индекс 3,9

---------------------------

Основният извод в тазгодишния доклад на "Трансперънси интернешънъл" е, че органите за борба с корупцията в България са безсилни.



Само добро намерение



"Въпреки създаването на два специални антикорупционни органа през последните две години България все още няма ефективна институция, която да озаптява и предотвратява корупцията, пише в документа. Нито междуведомствената комисия срещу корупцията, известна като Бяла комисия, нито парламентарната комисия срещу корупцията има разследващи прерогативи.

Създадена през декември 2001 г. и председателствана от министъра на правосъдието Антон Станков, Бялата комисия е съставена от представители на министерствата на правосъдието, вътрешните работи, финансите и други ведомства и е упълномощена да следи какви мерки взема правителството срещу корупцията. Тя координира изпълнението на националната стратегия срещу корупцията и предлага мерки за повишаване на нейната ефективност. Тъй както Бялата комисия няма разследващи функции, тя препраща делата към следствените органи. Под предлог за запазване на следствената тайна тя не прави никакви усилия за сътрудничество с гражданското общество. Освен това комисията не може да има пълно работно време, защото нейните членове са заети със служебни задължения и в министерствата", констатира международната наблюдателска организация.



Втори ялов опит



"През септември 2002 г. правителството реши да компенсира някои от тези недостатъци и предложи да се създаде Парламентарна комисия срещу корупцията, съставена от 24 депутати от всички парламентарни групи. Тя може да предлага поправки и наблюдение над съществуващите закони, да предлага допълнителни мерки за ефективност, но също отбягва централния проблем на антикорупционната стратегия в България - липсата на следователски правомощия.

На 23 януари 2003 г. президентът Георги Първанов предложи публичен дебат за възможностите да се създаде независима антикорупционна институция, която да е овластена да прави разследвания. Той изтъкна спадащото обществено доверие в държавните институции и външния натиск за подобряване на мерките срещу корупцията. Институцията би имала същите следователски права като Министерството на вътрешните работи и ще фокусира вниманието си върху престъпленията, извършвани от сравнително тесния кръг висши официални лица. Събраните сведения ще се изпращат в прокуратурата за решение дали да се повдигне обвинение. Критици обаче твърдят, че няма защо да се създава нов орган, след като е по-добре да се засилят съществуващите институции", пише в доклада на "Трансперънси интернешънъл".



Намеси ли се властта, става лошо



Българската секция на радио Би Би Си запита Миклош Маршал, директор за Европа на "Трансперънси интернешънъл", кой вариант е по-добър. "Винаги е за предпочитане съществуващите институции да функционират добре и тогава няма нужда от допълнителни органи, каза той. В някои ситуации е необходимо да се създаде специална антикорупционна агенция, но ключът към ефикасността на такава агенция е нейната независимост. Ако агенцията е подчинена на изпълнителната власт и ако няма достатъчно финансиране, тогава това се превръща в поредната козметична мярка. Много правителства правят точно това. По принцип мога да кажа, че в Централна и Източна Европа ефикасността на такива специални антикорупционни агенции е под въпрос. Отново подчертавам - те имат смисъл само ако са независими от правителството и се финансират от държавния бюджет, като отпусканите за тях средства се гласуват от парламента", заяви Миклош Маршал.

"Трансперънси интернешънъл" твърди, че в редица държави достъпът на обществото до информация за даренията за политически партии е налице, но в страни като Австрия, Беларус, България, Финландия, Испания и Турция нивото на публичност е ниско и данните се представят на едро, така че е невъзможно да се прецени кой на кого какво е дал. В Албания и Хърватия пък въобще липсва публичност по въпроса. Според българското обществено мнение политическата корупция е най-сериозният проблем, като българите посочват партиите като най-корумпираните институции през последните години, пишат от "Трансперънси интернешънъл".



Как е направено изследването?



Организацията е събирала публикации в авторитетни издания, следила е изявления на компетентни лица и институции, поръчала е и анкети. През 2002-2003 г. Уестминстърската Фондация за демокрация е финансирала изследване в България за установяване на нов индекс за прозрачността на финансирането на партиите. Запитани са били 180 души от София, Бургас, Варна, Велико Търново и Кърджали, разделени в четири групи: местни и национални лидери на политически партии, представители на бизнеса, неправителствени активисти и журналисти. Всички са стигнали до общия извод, че в България няма ефективно използване на механизмите за ограничаване на незаконното финансиране на партиите. Хроничен проблем е, че не се налагат санкции. Голямото мнозинство смята, че обществото няма достатъчно информация за принципите на финансиране и контрол на партиите. Две трети от запитаните са съгласни, че законът за финансиране на партиите трябва да се промени и само 9 процента са доволни от него.

Изработеният след изследването индекс за прозрачността на финансирането на политическите партии се вмества в диапазона от 0 (много корумпирани) до 10 (съвсем чисти). Той има качествено и количествено измерение. При качественото измерение представителите на партиите са си дали най-високия индекс - 2,25, а най-ниска оценка са получили от бизнесмените (0,71). Неправителствените активисти са им дали оценка 1,30, а журналистите - 1,76. Сумарно качественият индекс за финансовата почтеност на българските партии възлиза на 1,52. При количествения компонент, който се основава на финансовите отчети на партиите, се получава индекс 3,36. Само 90 от 268 партии (33,6%) са огласили доклади за приходите и разходите си до 15 март 2002 г. Изследването е дало еднаква тежест на качествения и количествения компонент и затова общият индекс от тях е 2,44 от 10 възможни, което се смята за твърде лош показател.
18
1016
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
26 Март 2004 22:32
Кой раздава зъбите?Много малко Форумци-нищо ново не мога да прочета.Каде сте - копате ли?


26 Март 2004 23:03
Тука сме, брав'чед, ама днес материалчетата не си заслужатат да ги четеш, камо ли да ги коментираш..
26 Март 2004 23:41
*************************************
ПРИ ТЕЗИ ЦЕНИ НА ЗЪБОЛЕЧЕНИЕТО - ЕСТЕСТВЕНО!
***************
А АКО СА БОКСИОРИ СРЕЩУ КОРУПЦИЯТА НЕ ЗЪБИ, А И ГЛАВА НЯМА ДА ИМ ОСТАНЕ..............
27 Март 2004 00:50
Новият морал много бързо усвой старите номера. Сладка е властта, как да се откажеш, още по-вече щом никой не ти държи сметка. Просто институциите не си вършат работата, затова има корупция. НДСВ пък вместо да се бори с корупцията бълва закон след закон, кой от кой по-калпави. Човек може да си помисли, че няма да остане жив престъпник след толкова закони, а те вместо да намаляват се увеличават. За финансирането на партиите няма какво да говарим всички на думи са против, но на дела не пропускат да си напълнят касите.
27 Март 2004 02:35
BG tepqrva shte pada v klasaciata, tova stana i s drugite Centralno i Iztochno evropeiski strani. Osnovnata prichina e, che tezi obshtestva zapochnaha po-smelo da si kazvat istinata v ochite, i dokato predi za korpucia se govoreshe glavno po krqchmite i po sqmnitelni publikacii, v segashno vreme ia priznavat i pravitelstvata na tezi strani. De fakto nishto ne se uvelichilo, problemqt e, che nishto ne se e promenilo. Pravitelstavat sa bezsilni, tova e chisto vqpros na mantalitet na naciata - ako nema koi da dade, kolkoto i da iskash ne shte da stane. A dali e Koceto ili Simeoncho na vlast, tova nema da nakrivi kalpaka na lelia Cena i bate Gosho ot dadenata komisia, koiato izdava tezi razreshitelni, ili onezi licenzi...
27 Март 2004 06:45
Ще стане маи както си го мисля.Ще доиде 2007-ма и ще почнат а това а онова.Последните които са дошли на масата намират само огризки.Не че не са прави ама маи ни хвърлят само прах с този ЕС.НАТО е друго това го знаят и малките деца.Я Турция колко време е член на НАТО.Дано сме живи да видим...
27 Март 2004 10:56
МИ НЯМАТ ЗЪБИ, КАК ШЕ ИМАТ ОТ ТОЛКОВА МНОГО СЛАДКО ДЕТО ПАПКАТ НЕ ИМ ОСТАНАХА, АМА НИЩО ИМА И МЕТАЛОКЕРАМИКА ЗА ЦЕЛТА
27 Март 2004 11:12
Борците срещу корупцията в България нямат зъби
-
В ръцете на политиците парите означават власт
Нямат зъби, но затова пък що ръце имат и лапат ли, лапат.
27 Март 2004 11:40
Защо класацията започва от 98? А преди това? Или "Сега" ги е срам да публикуват статистиката? Защо сравнявате само с Костов?
А, забравих! Корупцията дойде и си отиде с Костов!
Де манипулации, де...
27 Март 2004 13:35
За годните преди 98 им трябва специална скала, дето почва от -10
27 Март 2004 13:48
Е па тия ако немат зъби има доктори за тая работа ! Те сега могат да си ги оправят божем е безплатно !
По два кариеса получава на година всяко дете заради лоша устна хигиена
26 март 2004 | 14:15 | Радио НЕТ, новини в 13.30 часа
По два кариеса получава на година всяко дете заради лоша устна хигиена, заяви председателят на Сдружението на стоматолозите Георги Савов. През месец април сдружението ще организира безплатни прегледи в цялата страна.

Всички права запазени - Информационна агенция "ФОКУС"
27 Март 2004 13:50
Когато си тъп, обикновено е завинаги!
27 Март 2004 14:00
Не е толкова важно мястото, колкот величаната на индекса. Ние изоставаме 2.5 пъти от Финландия. Това е пълната класация за 2003:

1 Finland 9.7
2 Iceland 9.6
3 Denmark 9.5
New Zealand 9.5
5 Singapore 9.4
6 Sweden 9.3
7 Netherlands 8.9
8 Australia 8.8
Norway 8.8
Switzerland 8.8
11 Canada 8.7
Luxembourg 8.7
United Kingdom 8.7
14 Austria 8.0
Hong Kong 8.0
16 Germany 7.7
17 Belgium 7.6
18 Ireland 7.5
USA 7.5
20 Chile 7.4
21 Israel 7.0
Japan 7.0
23 France 6.9
Spain 6.9
25 Portugal
26 Oman 6.3
27 Bahrain 6.1
Cyprus 6.1
29 Slovenia 5.9
30 Botswana 5.7
Taiwan 5.7
32 Qatar 5.6
33 Estonia 5.5
Uruguay 5.5
35 Italy 5.3
Kuwait 5.3
37 Malaysia 5.2
United Arab Emirates 5.2
39 Tunisia 4.9
40 Hungary 4.8
41 Lithuania 4.7
Namibia 4.7
43 Cuba 4.6
Jordan 4.6
Trinidad and Tobago 4.6
46 Belize 4.5
Saudi Arabia 4.5
48 Mauritius 4.4
South Africa 4.4
50 Costa Rica 4.3
Greece 4.3
South Korea 4.3
53 Belarus 4.2
54 Brazil 3.9
Bulgaria 3.9
Czech Republic 3.9
57 Jamaica 3.8
Latvia 3.8
59 Colombia 3.7
Croatia 3.7
El Salvador 3.7
Peru 3.7
Slovakia 3.7
64 Mexico 3.6
Poland 3.6
66 China 3.4
Panama 3.4
Sri Lanka 3.4
Syria 3.4
70 Bosnia & Herzegovina 3.3
Dominican Republic 3.3
Egypt 3.3
Ghana 3.3
Morocco 3.3
Thailand 3.3
76 Senegal 3.2
77 Turkey 3.1
78 Armenia 3.0
Iran 3.0
Lebanon 3.0
Mali 3.0
Palestine 3.0
83 India 2.8
Malawi 2.8
Romania 2.8
86 Mozambique 2.7
Russia 2.7
88 Algeria 2.6
Madagascar 2.6
Nicaragua 2.6
Yemen 2.6
92 Albania 2.5
Argentina 2.5
Ethiopia 2.5
Gambia 2.5
Pakistan 2.5
Philippines 2.5
Tanzania 2.5
Zambia 2.5
100 Guatemala 2.4
Kazakhstan 2.4
Moldova 2.4
Uzbekistan 2.4
Venezuela 2.4
Vietnam 2.4
106 Bolivia 2.3
Honduras 2.3
Macedonia 2.3
Serbia & Montenegro 2.3
Sudan 2.3
Ukraine 2.3
Zimbabwe 2.3
113 Congo, Republic of the 2.2
Ecuador 2.2
Iraq 2.2
Sierra Leone 2.2
Uganda 2.2
118 Cote d’Ivoire 2.1
Kyrgyzstan 2.1
Libya 2.1
Papua New Guinea 2.1
122 Indonesia 1.9
Kenya 1.9
124 Angola 1.8
Azerbaijan 1.8
Cameroon 1.8
Georgia 1.8
Tajikistan 1.8
129 Myanmar 1.6
Paraguay 1.6
131 Haiti 1.5
132 Nigeria 1.4
133 Bangladesh 1.3
27 Март 2004 15:00
A be neznam koi kakwi klasacii gleda ama takawa glupost sa wsichkite tezi neshta che chak si mislia i wutreshno se radwam na naiwnosta na niakoi hora .Towa wsichkoto ne e manipulacia ne e greshna statistika ili podprawena takawa ami si e samata istina !Dano da razmisli nai nakraia bulgarskia narod i da naprawi neshto i da kage neshto a ne da si misli che ot nego nishto ne zawisi i taka moge neshto da se promeni a da chakame che niakoi shte ni oprawi towa mnogo me sumniawam da ne kaga che ne go wiarwam ...
27 Март 2004 22:57
Добре де, като гледам класацията за 2003-та, която Pesimista-bg е поместил тук, виждам че България и Чехия имат същата цифра = 3.9. След 1 месец обаче Чехия влиза в ЕС, та за какво по-точно става въпрос? Не че съм за корупцията, нито казвам че в Б-я няма такава, но просто се питам понякога какви точно са критериите на ЕС. Май че с два аршина мерят.
28 Март 2004 06:51
******************
ТЕ ЗА ТВА ГИ БИЯТ ЛЮБОПИТНИТЕ, ДА НЕ ГЛЕДАТ У ЧУЖДА ЧИНИЯ!
28 Март 2004 12:44
Нямат зъби, ама как лапаааат ....
28 Март 2004 18:25
>>>>>>>>>>>>>><<<<<<<<<<<<<<<<
като го духат или смучат зъби не требат
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД