:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,664,318
Активни 428
Страници 6,883
За един ден 1,302,066
Интервю

Полк. Валери Рачев: Сега най-важното е всички българи да разберат ползата от членството в НАТО

Националният интерес трябва да се формулира предварително, а не постфактум да си задаваме въпросите защо сме в Ирак и кой ни прати там, смята зам. началникът на Военна академия
Полковник Валери Рачев е роден на 8 ноември 1953 г. Женен, с една дъщеря. Има следдипломна специализация "Управление на кризи в международните отношения". Магистър по военно дело. Зам.-началник на Военна академия "Г.С.Раковски" и директор на Департамент "Национална сигурност и отбрана".



- Полковник Рачев, как ще се осъществява на практика взаимодействието на страната ни с централата на НАТО?

- Това, което би трябвало да се дискутира преди формалното пресъединяване на България към НАТО, е преходът от успешната интеграционна политика към успешна политика на членство в Алианса. Мисля, че успешната интеграционна политика не означава обезателно успешна политика на членство. Политиката на членство трябва да бъде направена така, че тя да достигне практически до всички българи. Те да разберат смисъла на членството в НАТО и как то ще допринесе за развитието на българската нация. В противен случай има опасност членството да се бюрократизира на дипломатическо и на военно равнище и да се превърне в рутинна дейност. Това би обезмислило усилията, които ние вложихме в защитата на така наречения цивилизационен избор. За това за мен е важно да станат няколко неща.

Първият ключов въпрос е ние да сме наясно къде влизаме, в какво състояние се намира НАТО, кои са неговите неизменни ценности, кои от аспектите на организацията се подлагат на различни предизвикателства и най-вече какви са тенденциите в развитието й. Защото дълбоката същност на процесите в Алианса е преминаването от пасивна в активна роля. От времето на Студената война той изпълняваше ролята на балансьор на световния мир преди всичко като потенциал, но не и като действие. Сега парадигмата на функциониране се променя. Ние виждаме как динамизирането на политиката разтърсва държавите, платформите на основните политически партии, международните отношения, както и общественото мнение. Този аспект е много по-важен от чисто организационния и военно-техническия.

- Как ценностите на НАТО могат да стигнат до обикновения човек?

- Готови програми няма. Има упорита, последователна, системна и премислена политика, изучаване на положителния и негативния опит, преки контакти с носителите на идеи на Алианса и ежедневна жестока работа.



--------------------

През членството на НАТО трябва да прозира и икономическият, и социалният, и културният, и информационният аспект. Ако ние превърнем прословутия въпрос за базите във въпрос от военното-техническо естество и не го направим политически, икономически, социален и международен, просто не си заслужава усилието. Примерно с базите на САЩ - ако не доведем американското политическо внимание, американския конгрес, американския бизнес и не инициираме ново равнище на стратегическото партньорство, то това ще се превърне във факт с местно значение.

--------------------



Затова първият опорен пункт за успешната политика за членството в НАТО е да бъде съхранен стратегическият фокус. В същото време трябва да се съхранява и развива постигнатият политически консенсус. Много би било жалко, ако по един или друг повод, при следващата политическа кампания постигнатият политически консенсус започне да се разпада.

- В тази връзка има ли някаква опасност, ако БСП дойде на власт, да покаже негативно отношение към НАТО и да повлияе на бъдещото ни членство?

- Не могат да се правят такива аналогии. БСП е партия като всяка друга, независимо колко е близка до някакви общоевропейски политически платформи, които си имат своята специфика. Българските реалности и очаквания от членството в НАТО са твърде различни. Трябва да бъдат направени няколко важни извода. Ако след 11 септември 2001 г. Америка влезе във война с терора, а стара Европа остана вън, то след 11 март 2004 г. вече всички сме в една лодка. Хората забравиха манифеста на Бин Ладен от 1988-1989 г., в който той обявява война на либералната демокрация и на този тип живот. Той не визира кой участва и кой - не, в Ирак. Това, което се случи в Испания, е проблем на начина на комуникация, как се използва проблемът с терористичните атаки при опита да се спасят политическите избори. От тази гледна точка урокът трябва да бъде научен. Големите цели на нацията не могат да бъдат поставени под въпрос заради конюнктурни политически съображения. Най-добрата политика към войната с тероризма е политиката на честността. Аз не бих искал да генерализирам изводите от това, което се случи в Испания, и по-скоро това, което би могло да се случи, защото самото заявление на новия испански премиер има условност, че ако до 30 юни не се подобри ситуацията, чак тогава ще изтегли войските.

- Видяхме, че достигането до членство в НАТО е трудно. Така ли стои въпросът и с отказването от членство?

- Както се влиза, така и се излиза. Подаваш заявление за членство и подаваш заявление за напускане. Преди години Франция напусна военната организация на Алианса. Всеки е свободен да прави това, което счита, че е в негов национален интерес. Специфичен подход имаше и при интегрирането на Испания в НАТО, който трая около десетина години. Всичко това са теми от историята. Това, което трябва да мислим в момента, е как ще изглежда Алиансът в бъдеще, за да можем по най-добър начин да пресечем националните интереси с колективните. Това е другият опорен пункт - активната външна политика, която трябва да премине от фазата на аргументиране на необходимостта на България да стане член на Алианса във фазата на превръщане на членството във фактор за външна политика, която пряко допринася за гарантирането на националната сигурност на страната ни. В тази външна политика има три проекции. Първата е стратегическото партньорство. После е регионалната писта на България.



-------------------

Ние имаме три региона, за които трябва да материализираме членството в НАТО - Западните Балкани, Кавказкия регион и Молдова и Приднестровието. Това са писти, за които членството в НАТО трябва да даде нов импулс на българската външна политика. Важен момент е и политиката на България спрямо тези държави, които в момента са приоритетни за Алианса - например големият Близък Изток - една зона от Либия до Северна Африка и до Пакистан и Афганистан. В това направление се фокусира вниманието не само на САЩ, но и на Европейския съюз. Очевидно там ще бъде проектирано новото глобално партньорство. Там неминуемо ще се намеси и Русия, безусловно ще участва и Япония, а вероятно ще се включи и Китай.

---------------------



За да сме сигурни, че затваряме кръга за членство в НАТО, трябва да сме сигурни, че сме си свършили домашната работа. Тя има няколко принципни проекции. Тяхното съдържание се извлича както от процесите в НАТО и това, което натрупахме като опит от интеграционния процес, така и от средата, в която се гарантира националната сигурност. Включително и от участието на страната ни в мисиите за налагане на мир и операциите в борбата срещу тероризма.

Много важни са няколко ключови неща. Първото е да се извърши преглед на механизма на взимане на решения в страната ни по въпросите за сигурността и особено тези, които са свързани с операциите по поддържане на мира и с борбата с тероризма.

- Смятате, че решенията не трябва да се взимат от парламента?

- Не.



-------------------

Става дума за това, че при нас процеса е изключително политизиран. Чака се политическо решение и едва след това започва подготовка. За мен нещата трябва да бъдат точно обратно. Подготовката трябва да се извършва по дефиниция. Тя трябва да бъде същностна страна на всички институции, които са отговорни за националната сигурност. Изключително важно е политическите решения да се взимат на базата на реален потенциал. И после този потенциал да се адаптира към конкретния характер на мисията.

----------------------



А не както досега - чакаме първо да се вземе политическо решение и след това да започват подготовките, които са под натиска на времето, на недостигащите ресурси и на променящата се обстановка.

Вторият извод е, че ние трябва да продължим да работим върху формулирането на националния интерес от участието във войната срещу тероризма и в операциите за поддържане на мира. Не може ние постфактум да си задаваме въпроси какво правим в Ирак и кой ни прати там? Всичко това е въпрос на работа върху дефиницията за националния интерес. Съществуващите концепции за национална сигурност и военна доктрина не са библии. Те са неща, които трябва да следват дневния ред на живота, за да може да се прави политика, адекватна на очакванията и на потребностите на българите. В противен случай между политиката и очакванията на българите се получава голям дисонанс. Може би това е причината за това, което се случи в Испания на изборите. Там имаше около 90% различия между обществените нагласи и политиката на правителството. Разбира се, че не е задължително политиката на правителството да е на 100-процента следвана от обществените нагласи. Тя затова е политика, защото преследва далечни цели.

- Имаме ли вече изграден механизъм, с който да гарантираме, че можем да пазим тайните на НАТО?

- Според мен въпросът е концептуално решен. В нашите служби за сигурност има 100-процентова яснота какво трябва да се прави. Нормативната уредба, която се прие, може и да има някакви слабости, но тя е принципна. Тя дава отговор на почти всички въпроси, които НАТО би задал по повод на класифицираната информация. Сега остава всичко това да се превърне в рутина. Военните и гражданските лица трябва да разберат, че пазенето на тайните на НАТО е част от националната сигурност на България. Ние, военните, имаме тази култура. Този въпрос обаче не трябва да води до капсулиране и затъмняване на работата на министерство на отбраната и службите за сигурност. Опитът, които натрупахме през последните години, показва, че всяко затваряне на тези институции за обществото води до опасни последици за самите организации.
60
3747
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
60
 Видими 
26 Март 2004 21:19
Takiva genialni misli mogat da se rodijat samo pod furazka, kaska ili v protivogaz
.Otdavna ne se biah smial taka/po tozi nachin/.thx mr.Rachev, vie varnahte
u men nadezdata za po dobr zivot.az razbrah vahseto poslanie.vie ste moiat model
za oficer ot novata bg-armia.da vdignem chashi i koziruvame.
26 Март 2004 21:49
Политиката на членство трябва да бъде направена така, че тя да достигне практически до всички българи.




Ми ако практически не ща? Как ще ме достигнат натовците?
26 Март 2004 22:03
Може би иракската криза се появи доста неочаквано, за да произведе негативен ефект и криза в трансатлантическите отношения.Необходимо е да се направят изводи от тази криза в посока”правила на поведение”в Алианса.Възникналите различия м/у европейската и американската позиция се състоят в техните визии по въпросите на международната сигурност.
Ако историческият опит кара европейците да възприемат по друг начин конфликтните ситуации по света, давайки си сметка, че употребата на военна сила не е средство за решението им, то американската позиция, която е теоретически изложена в тяхната Национална Стратегия за Сигурност- бе приложена конкретно в Ирак.САЩ отдават предимство и защитават жизнените си интереси, смесвайки понякога тяхната (световна) мисия с национални интереси, като считат, че могат да не се съобразяват със световната общност, и държат настрана партньорите си от Алианса, само защото притежават средства за това.В този случай е много важно да се подчертае, че понятието”партньорство”не означава, че една страна ще решава вместо другите.

Същевременно, би било абсурдно и наивно да се претендира, че ЕС и САЩ се противопоставят радикално едни на други и, че трансатлантическите отношения са обречени.
Вярно е, че съществува известно напрежение, но ролята на политиците е да направят така, че да се заличат съществуващите различията м/у Европа и САЩ, като вторите трябва да разберат, че ЕС е негов съюзник.Много желателно е бъдещата американска администрация да има това в предвид и да се дистанцира от политиката и поведението на neo-cons*, които гледат на Алианса като на ресторант, в които един трябва да стои на касата, а другите- да мият чинии.
В този контекст мисля, че хората у нас занимаващи се с евроатлантическата интеграция би трябвало да имат по-ясен отговор за бъдещето на отношенията в НАТО и трябва да изоставят конюнктурната визия , че очите на България са отправени към касите на Брюксел, а сърчицето й тупка по Вашингтон.

*Всяка прилика на абревиатурата с френския смисъл на тази дума е случайна.

26 Март 2004 22:24
Засега виждам огромна загуба за България-настаняването на НАТОВ-ските полицейски части на нейна територия-нещо което нямаше дори по време на комунизма-също така виждам липсата изобщо на боеспособна Бг армия, или с други думи виждам НАТО-вско окупиране на България и територията и и дори още по лошо-американско окупиране на Бг и територията и използването и за свои глобални полицейски цели нямащи нищо общо с интересите на Бг, също така виждам икономическа стагнация в Бг именно заради НАТо-вските формирования тук, също така предвиждам скорошно подпомагане на Гърция от Русия във следващия конфликт с Турция, и накрая виждам може би и загуба на Бг на част от сегашната и територия във връзка с идващите военни конфликти в района!Е тотално сте на загуба в Бг, много поздрави от съседско, ама винаги сте били задръстени особено в политиката.
26 Март 2004 22:42
Това вече не е НАТО, а нещо друго. А полза от него ще имаме, но по-малка от вредите.
26 Март 2004 22:46
q къде ги видя всичките тия страхотии? Каква окупация ти се привижда? БГ да не е във война с НАТО, че ще ни окупират? Доколкото съм чувал Гърция в момента се занимава с подготовка за олимпиадата, а не за война с Турция. Изобщо ти да не би да четеш вестници от миналия век?
26 Март 2004 23:01
LZ, за хора без очи и уши не е за чудене че не ВИЖДАТ а още по-малко да имат поглед върху политически въпроси-или с други думи овцете-простия народ наистина не вижда, това което виждам ще стане с абсолютна сигурност-разбира се детайлите подлежат на вариации, но което ОСНОВНО СЕ ОЧЕРТАВА ДА СТАНЕ ЩЕ СТАНЕ!Виждам как нещата да стане това се нареждат едно по-едно с абсолютна сигурност-сега слушай-скоро ще има война и то голяма в региона-между Турция и Гърция-Турция ще загуби-столицата на Гърция Константинопол ще и бъде върната, за Бг се очертават огромни загуби със сегашната и насока-затова казах че на карта дори е заложено съществуването и като ДЪРЖАВА-също е подложено под съмнение съществуването и на други страни около Византия.
26 Март 2004 23:02
Имам предвид страни като албания и Македония драги LZ.
26 Март 2004 23:05
Само ще спомена че най-вероятно за да оцелее в някакви минимални граници изобщо Бг ще бъде принудена да иска някакъв вид протекторат и гаранции от Русия, а дали ще и се окаже е твърде спорно-това ще се решава от Русия и съюзниците и-в случая Гърция-все пак е възможно да се остави на Бг някоя територия по на север.
26 Март 2004 23:08
LZ, и накрая преди да започне патакламата Бг също няма да види никакво жизнено подобрение-напротив ще се задълбава все повече в икономиката и другите сфери а живота тук няма никак да олекне-все пак ясно се вижда че върху това се работи усилено-или пак ти липсва зрението, а LZ?
26 Март 2004 23:13
В НАТО няма натовци - има холандци, германци.
Проблема за българина да бъде българин в НАТО
Във Варшавски договор не е имало такъв - там бъгаринът успешно се е справял с ролята на казахски военослужащ
26 Март 2004 23:18
q ти направо ме разби! Може ли няколко уточняващи въпроса (отдавна не съм ходил на училище) - по кое време Константинопол е бил столица на Гърция?
Имаш ли представа какви са армиите на Гърция и Турция?
И последно какво общо има България с един военен конфликт между Гърция и Турция? Помежду си ли ще се бият или заедно срещу България, та ще ни остане само територията около Дунава?
26 Март 2004 23:33
LZ, все пак може да си благодарен че ти дадох поне малко представа, нали имаш мозък?Можеш да си правиш още изводи, нали следиш и политиката?Така, също не съм в състояние да ти кажа всички подробности, нъл тъй?
Константинопол-столица на Византия глупчо, също така голяма част от територията на Бг и Турция спада към Византия, нали така?Българите и някои други народи по-допущение ги пуснаха да се населят около империята с цел да се покръстят, та чрез тех и Русия после, та това отдавна стана, сега не ми е ясна много Бг ролята тук вече освен че може да се съюзява винаги с някой рушител на вярата включително Турция, нали?Само ще ти кажа че от самата Бг зависи дали ще и се остави територия-св.Климент е казал-ако се пази вярата ще има Бг народ до границите на Византия-иначе не!
26 Март 2004 23:35
В НАТО турците и гърците се бият в щабни учения. Иначе само се поздравяват както могат
Може би това е НАТО - България да поздравява по надлежен наичн Македония или Албания. Та дори и Сърбия - без разбира се да бъде разбрана погрешно?
26 Март 2004 23:36
LZ, така и да кажа, имам много добра представа кой какви армии!Турция няма да бъде превзета от Гърция, а от Руска армия, но столицата и някои други места ще бъдат предадени на Гърция, сега светна ли се?Едва ли....
26 Март 2004 23:38
q пак ти прочетох постингите и стигнах до извода, че си ясновидец. Я зарежи НАТО и войните и кажи как виждаш класирането ни в Португалия.
26 Март 2004 23:41
LZ, само да уточня че армията на България е една от най-плачевните на Балканите-ще се съгласиш нали?Турската е някъде на 5 място в света по-многобройност-на първо е Китайската, след това US армията, следва Русия и Индия....и после някъде беше Турция.По технология обаче САЩ и Русия държат първите места-особено САЩ, по боеспособност обаче безпорно Руската армия е номер едно, американските негри и мексиканци все пак......
26 Март 2004 23:44
LZ, не съм ясновидец-това което ти казвам може да достигне всеки с малко повече акъл, от спорт и футбол не се интересувам много и нищо не мога да ти кажа по-въпроса.
26 Март 2004 23:48
А защо руснаците ще се бият с Турция, ще превземат Истанбул и ще го подарят на Гърция? Защо БГ ще остане без територия?
26 Март 2004 23:51
ЛЗ - не обръщай внимание на Инчето , чукчето Кю-то бе човек !
На нея това са и дали за задача и трябва да я изпълнява , нали трябва да си намокри хляба със нещо !
Въпроса е ясен и със и без нейното съгласие !
26 Март 2004 23:53
Миличка "q",
Спомняш ли си стиховете на Висоцки:
"..но ясновидцев, впрочем как и очевидцев
во все века сжигали люди на костра..."
>>>>>>
Хайде, бъди ми по-сериозна сега, когато" НАБЪЛГАРИ-ТО"(ТОВА СЕ ПОЛУЧАВА КОГАТО БъЛГАРИЯ Е В СРЕДАТА НА НАТО) е вече фъкт.
Друг е въпроса какво ще стане с НАТО, като си събуеме вътре чорапите...
..
целувки
от слънчо
26 Март 2004 23:57
Здрасти Незнайко, абе таман стана интересно Ама добре, че се обади, та се сетих, че имам още някоя кутийка с бира в хладилника.
Ха наздраве!
26 Март 2004 23:58
LZ, защо ли?Я си напъни сивото вещество, а защо?Ами защото Турция ще нападне и окупира Гръцки територии, това ще предизвика международен скандал, тогава Русия ще се намеси и просто ще атакува Турция от север, тогава на балканите ще стане много тежко, защо Бг се минава ли?Защото по всичко личи че ще вземе Турска страна, като дори и тя подпомогне някои Турски части с окупацията, а това ще стане под натиска на американците и базите им в Бг ще играят роля, не е трудно да се сетиш елементарно бе ЛЗ, значи омръзнало ми е да се занимавам с инвалиди в политиката, а за Бг винаги съм бил на мнение че не са на висота в тази област, съгласен си нали?Не е ли очевидно?
27 Март 2004 00:06
"ясновидци", хи хи, това се разиграва пред погледите и предпоставките както казах са очевидни, логика и информация, след това знание, но не от CNN и вестник 24 часа само, там са само последиците и моментните факти главно.
27 Март 2004 00:08
q а защо Турция ще окупира гръцки територии? За да я приемат по-лесно в ЕС ли?
27 Март 2004 00:14
Турски военни самолети и кораби нарушават Гръцкото пространство ежедневно, така или иначе, защо ще окупира ли ЛЗ?Защото САЩ ще обещаят подкрепа на Турция, както се вижда, но накрая няма да има кой знае каква, ами Европейците сами ще се оставят да се оправят, другия вариант е Европейците да обещаят да не се месят, а някои дори и подкрепа, както и сега е видно че Европа не е възможно да бъде единна-просто това са различни народи и интереси, та обаче и там няма да излезат сметките, трети вариант е Турците да искат да се съединяват под егидата на US базите в Бг с албанците и да искат освобождение и на братята им в Бг и Гърция, и затова ще окупират, а не съм казал че няма да окупират и Бг територия, нали?Но това няма да стане, а защо, елементарно-защото в Бг ще има US бази, политиката не е кокал за всеки нали?
27 Март 2004 00:19
LZ, и най-елементарното-САЩ ще предизвикат умишлено размирици за издигане правата на мюсюлманите защото Турция си остава засега най-големият им съюзник в Европа, въоражаваха я до зъби срещу СССР бившия, сега я държат силна и заради Европа-ЕС, да не мислиш че US базите в Бг ще ги бръсне за нещо България?Напротив те ще окажат милитаристичната подкрепа на Турци и Албанци.....
27 Март 2004 00:21
ЛЗ, заговор ЛЗ заговор.....винаги има планове и заговори във всяка политика и всичко се прави с оглед.А знеш ли коя е главната цел?Глобализация и съсредоточаване на пълната власт в ръцете на синедриона, или казано просто глобален диктат, но има подцели и заговори....
27 Март 2004 00:23
ЛЗ - нямаш си на идея как се кефим на Ина , тя е хубав човек прави ми смях даже когато спя !
Жената ме пита
Бе ти какво правиш та се смееш нощно време кога спиш ?
и аз и викам
Бе сънувам една финландка дето ми разказва приказки от 1001 нощ !
А тя
Добре де те откъде знаят на север тия приказки , нали са от средиземноморието ?
И аз още повече се насмях че нямам отговор ?!?
Заеби не е лесно да си Българин във Франция !
Ае наздраве !
27 Март 2004 00:34
НЕЗНАЕЩ, ми какво сега пиеш ли айрана във Франция?Я кажи коя страна най-ти харесва в Европа?
27 Март 2004 00:36
Във Европа или ЕС ?!?!?
27 Март 2004 00:46
НЕЗНАЕЩ, в Европа става дума, зарежи сега ЕС-а?Но включваме и него разбира се...
27 Март 2004 00:58
А Инче не се измъквай като мокра връв из дупе ! Я те знам тебе , познавам те още кога беше мънинка и тичаше по мене кат пале !
Обичам всъщност всички държави на всичките земни кълбета защото всяка от тях си има своята красота , история , култура , и политически боклуци !
Е има некои кълбета къде нямат история но съществуват , като МАРС например ти да не си оттам ?!?!?!?
27 Март 2004 01:27
q теориите ти наистина ме впечатлиха и за теб вероятно има голяма логика в тях. За съжаление обаче изобщо си нямаш понятие какво става в днешна Турция и то със сигурност е точно обратното на това, което ти си мислиш. Разботата ми е такава, че почти непрекъснато пътувам и Турция е една от страните, които често посещавам.
Турция се стреми към членство в ЕС на всяка цена. Отношенията и с УСА сега са съвсем различни в сравнение с преди 5-6 години.
Турците са мюсюлмани, но не са фанатици. Така че не се плаши - война с Гърция няма да има, няма и да освобождават Албания или България.
27 Март 2004 02:18
Интересен спор. Жалко немам време да чета всичко. За фуражката - нищо ново под слънцето. Маршови стъпки, ура и бегом от мен до другото дърво........
Явно г-н, др. полковник е решил да има публикация, за да то направят генерал....
27 Март 2004 04:02
q/LZ/etc.

След прочитането на мненията относно задаващия се катаклизъм на Балканите ми става още по-приятно, че съм при Uncle Sam. Дано не стане както го предрича q (Нострадамус даже трябва да завижда). Ако пуцането почне ще го гледам по телевизията. Това е, освен ако някои терористи не доидат пак тук да ни трепат междувременно (и пак ще бъде по TV).
27 Март 2004 08:01
q - ti si stoial na slunce mnogo dulgo vreme bez shapka.Slagai si po-neshto na glavata be 4ovek nedei taka - gologlav.A ina4e gurcite v America sa edni ot na-bogatite hora.Da ne ti kazvam za vlianieto.M. Dukakis ako si 4uval shteshe da stane prezident predi vreme-etni4eski gruk.Iasu file , iasu Palikare.
27 Март 2004 08:57
Segashniat shef na CIA sushto e etni4eski gruk.
27 Март 2004 11:33
Като чета тия "умни" мисли на въпросния полковник, що ли не се учудвам за хала на войската ни ? И това е зам.началник на Академията - представям си другите на какво ниво са !!!
27 Март 2004 11:42
Ура-а-а-а-а!!! След сърбите и косоварите дойде и наш ред да се радваме на НАТО!!
27 Март 2004 12:13
NASCAR, много се лъжеш тук на балканите е много по-добре, а и ще бъде отколкото в САЩ, там и сега е абсолютна простотия, а съвсем скоро какво ги чака в чифутланд, чувал ли си че се подготвя police state там, а?Повечето гои там всъщност нема да зацепат докато не започнат да ви окошарват един по един, хи хи хи,
http://www.infowars.com
раздел police state.
27 Март 2004 12:16
ANGEL, ми сигурно съм чувал за влиянието, именно затова Бг ще духа супата, тя нема влияние никъде....
27 Март 2004 12:35
q, ДА НЕ ВЗЕМЕШ ТИ ДА ИЗДУХАШ СУПАТА ВМЕСТО БГ А
27 Март 2004 13:04
Хм, и аз като чета "мъдростите" на полковника се замислям, първо НАТО няма оправдано съществуване след разпада на В.договор, този блок също трябваше да бъде разпуснат, иначе не следваше и другия да се разпуска.Още повече това приближаване до границите на Русия, е направо опасно и няма да доведе до нищо добро, оставането на НАТО се превръща не в гарантиращ мир блок, ами в прецедент за създаване на напрежение, нови войни и тероризъм.Ето една статийка-"Русия предупреждава НАТО за ядрено превъоражаване"-цитат от нея-Сергей Иванов заяви че сев.атл.орг.(НАТО) следва агресивна стратегия спрямо Русия и се отнася към Русия повече като към враг отколкото партньор, ако НАТО продължава своята заплашителна военна доктрина, тогава Руското военно планиране и доктрина ще бъдат изцяло обновени и преоценени, Русия внимателно наблюдава процеса на трансформирането на НАТО-каза Иванов, той заяви че някой от членовете на НАТО директно и индиректно водят антируска политика, особено е притеснително приемането и разполагането на военни самолети в Литва , Латвия и Естония.Русия години се опитваше безрезултатно да отклони експанзията на НАТО към границите и, и притесненията и изключително нарастват, тъй като такива самолети ще могат да се изплзват за шпионаж върху територията и"Държавната дума заседава за приемането на нова резолюция в деня на приемането на НАТО на новите членки 2 април, а притесненията им са че НАТО се очаква само да продължи да се разширява, болшинството от населението на нашата страна гледа на експанзията на НАТО като на заплаха срещу страната ни", между другото Владимир Чизов-мин., заяви че Русия е загрижена и защото това едвали ще е последната вълна на разширяване".....цялата статия: http://www.spacewar.com/2004/040325162354.83luiw w8.html
27 Март 2004 13:50
q, prosledih mislite ti.... , kak da ti kaza..., dumi njamam....
Abe ste se opitam da ti go kaza kratko: nesushtestwuwashti argumenti sa twoite! A za towa dali ste ostane posle neshto ot Bulgaria, sled twoja balkanski apokalipsis.... ami neshto koeto go e imalo 1300g. ne iz4ezwa taka leko be dzanum))
Njamalo koj da ni pomogne ako se slu4i...., e sefte)), to wse edno mnogo ni pomagaha predi) I predi sega reshenieto e bilo winagi edno: wsi4ki na fronta))
Dwamata mi pradjadowci bjaha na fronta, dwamata mi djadowci bjaha na fronta, ako se nalozi i az i brat mi ste otidem.
Abe ste se opitam da ti go kaza kratko: nesushtestwuwashti argumenti sa twoite!))


27 Март 2004 13:59
Филип, така ли?Бг съществува съвсем отскоро някъде от миналия век, преди това нямаше такава около 500 години, беше Османска Империя, по преди също на изчезваници, ха така още ли ти се струва че говоря глупости, това все пак са исторически факти, нъл тъй?Що се отнася до аргументи, не съм имал за цел да давам такива, но ги давам за текущата политика и събития, като казвам че не Бг влиза в НАТО а НАТО в Бг и като виждам начина и плана по който става това който е тотално смешен и глупав и крайно неизгоден за Бг по същия начин текущата политика в икономиката и други сфери си е направо закопаване и то дълбоко, иначе другото са по далечни предвиждания на базата на развоя на текущите събития.
27 Март 2004 14:21
Най голяма полза от НАТО ще има Рачев-ще взима натовска заплата, а от нас ще му се изплаща!!!И ще пътува по света и у нас безплатно!
27 Март 2004 14:23
Преди 40 г. почти същите заглавия се появяваха в немската и френска преса: "Сега е важно да се разбере ползата от талидомида за всички изнервени от живота хора". 10 години по-късно, след като се бяха родили десетки хиляди бебеда без крайници, се оказа че талидомидът е причина за тази потресаваща инвалидност. Оттогава, колчем чуя, че някой произнася мантрата "сега най-важното е" и пр. си представям една емайлирана тавичка с един мозък в нея и една лелка с прокъсани, потъмнели от белина гумени ръкавици, която мие тоз остатък от човешката анатомия със струя чешмяна вода.


Както казва Лари, простотията не ходи по гората.
27 Март 2004 14:42
Този човек говори глупаво и несвързано. Например: "с базите ще дойде и американския конгрес". На въпроса " Ако дойде БСП на власт...?" отговаря: "Не мога да правя такива АНАЛОГИИ" , говори за някаква зона "от Либия до Северна Африка " и т. н. и т. н. Речта му наподобава на тази на Ахмед Доган, като наговорените глупости се прикриват с изобилие на купешки думи, използвани безразборно. Ако редакцията на "Сега" е желаела да ни покаже, какво скудоумие има из висшите военни среди, то тя е постигнала целта си.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД