:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,664,248
Активни 441
Страници 6,813
За един ден 1,302,066
ДИАЛОЗИ

Юлиян Наков е за матурите и против приемните изпити

Не бива да слагаме бариери пред учениците, казва зам.министърът на просветата в разговор с читателите в Интернет форума на "Сега"
Снимка: АЛЕКСАНДЪР МИХАЙЛОВ
Drug: Зам-министърът Юлиян Наков не е ли синът на проф. Наков от Медицинска академия? Ако е въпросният, всякакви въпроси са излишни. Просто още един хамелеон.



Моят баща е професор Емил Наков от ВМА, специалист по патология, вече пенсионер.... Гордея се, че съм негов син!



СветлоПиво: как се става зам.-министър на образованието? Друго няма да пиша, защото ще звучи обидно.



Бях повикан от г-н Атанасов на среща в МОН, на която ми бе отправено предложението. Имах кратък срок за размисъл и след като той изтече - приех. После е протекла процедура на проучване и в един момент ми бе съобщено по телефона, че съм утвърден за поста. Това е.



lelka: Защо средношколците бяха превърнати в опитни зайчета вече 10 години? Защо трябваше да се промени добрата стара практика на приемни изпити и матури с нещо, което предизвика съдебни разправии?



Според мене това се е получило поради липса на цялостно обсъдена и приета концепция на необходимите промени. Действало се е разпокъсано и без синхрон, не се е питала системата за мнение, а това е задължително. Така мога да си обясня проблема, който поставяте. В този смисъл стилът на работа в момента е коренно променен, имаме стратегия, план за действие и те са обсъдени от общесвеността, която дава яснота и увереност в необходимостта на избраната посока. Искрено се надявам, че повече няма да повтаряме грешките от миналото.



White man

Докога ще толерирате, и по-лошото - финансирате, измислени университети и университетчета, докато най-старите и най-качествените ни образователни институции, съответно и преподавателите в тях, мизерстват? Не се ли плашите от полуграмотната паплач от студенти, която бълва всяко село и паланка?



Моят ресор е средното образование, но струва ми се с промените в Закона за висшето образование се въвеждат важни изменения, които дават отговор на въпроса Ви.



Докога?: Г-н Наков, докога ще търпим безобразията на един самозабравил се директор - Данчо Балджиев - 24 СОУ. За пет години през това училище минаха 35 учители-тормозени, обиждани, наказвани и уволнявани. Децата ни са му последната грижа, смрад и мръсотия, нефункциониращи тоалетни, обиди и побоища между ученици и учители, пияни преподаватели - физкултурници! В двора имаше малка къщичка за първолаците - сега е разрушена и свърталище на наркомани! Във физкултурния салон директорът организира дискотеки и циркови представления (самия той е циркаджия-маг!) и принуждава учителите да събират пари от децата ни за билети. В разговор учителите заявиха, че се страхуват от уволнения и не смеят да се противопоставят. Разказаха ни за учителите П. Пенев и Н. Георгиева, които са писали жалба до МОН и РИО и той ги е уволнил. Сега съдът ги възстановява на работа, но директорът отказва да изпълни решението и две години ги влачи по съдилищата. Учителите не вярват, че някой може да го санкционира! Назначил е дъщерята на общинска финансистка за адм.директор и общината си затваря очите за финансовите му нарушения. Подавали сме сигнали в РИО, но г-жа Звездова и г-жа Кошарска (експерт начално образование) са от приятелския му кръг и не осъществяват адекватен контрол. От началото на втория срок директорът е наредил всички класове да учат само в една смяна, "за да могат учителите да си водят спокойно частните уроци". Това създава хаос - малките учат по 35 мин., по-големите - по 40 мин., гимназистите - по 45 мин. Викове в коридорите, трясък на врати- от 7.30 до 13.10 - това е учебната среда на нашите деца!!!

Моля ви , отървете ни от този калпазанин-директор, за да спасим децата си!!!



Както се досещате, налагаше се да направя справка за случая в 24-то СОУ.

- По отношение на назначаването на директора - станало е с конкурс в период, когато г-жа Кенарова е началник на инспектората в София-град.

- Във връзка с хигиената на 24 СОУ - информацията е, че са правени многократно проверки, но не е установено нарушение на хигиенните норми - съществуват протоколи от тези проверки, които съдържат и констатации относно финансовата и административна дисциплина. Те могат винаги да бъдат проверени в архивите на РИО на МОН.

- По наша информация няма съдебни решения за възстановяване на уволнените колеги.

- Що се отнася до ученето в една смяна - всичко е в границите на действащите норми...

Въпреки тези данни Вашият сигнал ще бъде предаден на РИО за доуточняване на фактите, които съдържа



shake

Най-доброто в образованието беше стабилността, граничеща с консерватизъм. В момента не говоря за качеството. Всички промени през последните години не доведоха до нищо добро. Първо, защото авторите на реформи не знаят какво правят, второ, защото учителите имат голяма инерция (което не е чак толкова лошо), и трето, защото каквото и да се промени, родители и ученици винаги са против. Предпочитам Англия с нейните закостенели закони.



Напълно съм съгласен с констацията Ви относно стабилността и множеството промени. Когато се предприемат такива, особено в сферата на образованието, е нужно да имаме достатъчно дълга и дълбока подготовка. Това не се е случвало пред последното десетилетие и за това всяка прибързана промяна налагаше поредица от следващи такива... Още повече - образованието е система и към него следва да се подхожда като към такава. Имам предвид да се изгражда цялостна визия, организация и много внимателна работа на широк фронт. В този смисъл разбирам какво не ви харесва в нашата ситуация и защо предпочитате Англия, но и там също се променят постоянно - просто образованието става една динамична зона, от която зависи твърде много, за да не кажа всичко, по отношение на цялостния просперитет на дадена нация. Това налага непрекъснати промени, въпрос е как се правят те!



Ola

1. Какво е мнението Ви за намеренията да се увеличи тенденцията за ранно селектиране на децата посредством изпити по цялата верига на обучението?

2. Нормално ли е толкова много гимназии да слагат изпитна бариера, която, както се оказва, се преодолява само със скъпоструващи частни уроци?

3. Не настъпи ли в решенията за средното образование превес в полза на учителския "бизнес" и запазването на нагрузките за сметка на интересите на децата?



1. Това, което имате предвид, е вероятно предложението за изменение на ЗНП, което фиксира определени години, в които се установява равнището на подготовка на учениците.... Това е доста дискусионен въпрос и в МОН също има различни мнения - важно е да се отбележи, че такава формулировка ни тласка към възпроизводство на модел на мислене, с което Министерството прави опити да се раздели. Уверен съм, че дискусия, и то много сериозна, ще има и в НС. Така ще се стигне до най-доброто решение - факт е, че до този момент подобни записи в ЗНП не е имало!... Често пъти при воденето на дискусия около образованието "качеството" и "достъпът" се противопоставят и този подход е дълбоко погрешен, но най-същесвеното е, че България не бива да игнорира международни конвенции за достъп, които е ратифицирала преди доста години и би било добре да се вгледа в препоръките, давани от ЕС по отношение именно на елитарно-ориентираното средно образование у нас. В такъв смисъл съм уверен, още веднъж ще го подчертая, че дискусиите ще бъдат много сериозни, но съм оптимист по отношение на крайния резултат.

Така формулираният текст придава законова форма на съществуващи практики в тази насока, както и отваря възможност за въвеждане на нови. Доколкото законът предвижда всичко в тази връзка да се регламентира от Наредба на министъра, редно е да припомня реплика на г-н Дамянов: "Докато аз съм министър, изпити за първи клас няма да има!".

2. По отношение на бариерите съм на мнението, което цивилизованият свят е наложил - не бива да се поставят бариери пред учениците! Още по-силно това звучи в период, когато просто ги наричаме "подлежащи на задължително образование" - според Конституцията това е възръстта от 16 г. Ето защо редно би било да се провеждат изпити (т. н. външно оценяване), с които се завършва етап или степен - това е логично и се прави навсякъде, така се опитваме да променим и практиката у нас, но както виждате това не става лесно!

За да стане по-лесно, МОН се нуждае от широка родителска подкрепа, както и от по-голяма гъвкавост по отношение на професионализирането на средното образование, чиято проява към момента са профилите в СОУ и гимназиите. Видно е, че точно тук следва да се осъвременят нещата и да се доближат към икономическите потребности на обществото.

За повишаване на качеството и развитието на талантите - нещо, което всеки от нас подкрепя, е нужна също промяна и в мисленето, и в поведението - селекцията на входа не е най-доброто решение. Поради тази причина МОН ще предложи на обсъждане в следващите месеци стратегия за разкриване и развитие на талантите, която да включи в себе си извънкласните и извънучилищните форми в подобаващата им степен и с оглед съвременните възгледи.

3. Добре познавам този проблем и съм съгласен, разбира се, с децата и техните родители, че интересите и предпочитанията им не бива да стават заложници на нечий норматив или щат. Това все пак е проблем, който следва да реши всеки директор и учителски колектив!



Tomislav D.

Уважаеми г-н Наков,

1. Сигурен съм, няма да отречете факта, че българското образование в настоящия момент до голяма степен подготвя учениците за свят, различен от този в който живеят. И учебното съдържание, и методиката, и административната структура изостават от императивите на съвременните реалности.

Непрекъснато се говори за повишаване на социалната роля на училището, за добиването на адекватна комютърна грамотност, административни и икономически умения, гражданска култура и т.н. Доколкото знам се правят отделни стъпки във всяка от тези насоки.

Има ли обаче стратегия за цялостно преформулиране на задачите на българската образователна система? Предполага ли подобно преформулиране радикална промяна в нейната структура и ще поеме ли някой политическия риск да се захване с подобно начинание?

2. Темата с матурите вече има статут на устойчива конфликта зона. Няма да питам известни на всички неща. Въпросът ми е - какъв е европейският опит в това отношение?

3. Политически деец от началото на XX в. беше наредил Просветното министерство сред "постните дробчета"- т.е. министерство без потенциал за "хубави" сделки и скромни възможности за търсене на личен интерес.

В днешно време около образованието (включително и средното и основното) май се въртят доста сериозни икономически интереси.

Какъв личен и политически морал изповядвате за защита на публичния интерес в подобна ситуация? Каква е политиката ви по отношение на разпределението на "благини" като участие в бордове, жилища и т.н.

С поздрав: Томислав Д.



1. Да, има стратегия за цялостното "преформулиране" на ценностите и целите на образованието, с оглед повелите на модерния свят на цифрови технологии. Тя следва да е на страницата на МОН, проверете - http://www.minedu.government.bg.

МОН изпълнява (макар и в доста ограничени количества все още!) програмата си за въвеждане на информационните и комуникационни технологии в училище - от декемри`03 до април`04 в българското училище ще влязат около 2000 компютъра. Това се осъществява както по линия на доста скромния бюджет на МОН, така и в синхрон с фондация "Миньо Балкански". Това значи около 200 кабинета по информационни и комуникационни технологии. 100 от тях ще бъдат открити до края на април.

По отношение на гражданското образование и административната грамотност на всяко българско дете също се работи усилено - създават се програми и помагала, така че ясно да се изведе тази информация и с акцент да се предоставя на учениците. Няколко комисии работят върху финализирането на тази дейност и се надяваме в следващите месеци да предложим продукт, както и да стартират нужните квалификации.

2. Европейският опит за приключване на средно образование е категоричен и ясен - това са различни по брой конфигурации от изпити, съответстващи на нашите матури. В този смисъл това не е въпрос, който следва да се дискутира, не следва да се вглеждаме в законите - те ясно се произнасят в тази посока. Онова, което трябва да предприемем, е правилно и последователно управление на системата, което довежда до тяхното въвеждене без обструкции.

3. Аз приех този пост с увереността, че моралът ще бъде водещ в поведението ми. Старал съм се да не изневеря на този принцип и не членувам в бордове, не притежавам, а и не съм помислял да се кандидатирам за собственост (жилищна). Смятам, че НДСВ е първата партия, която в рамките на своето управление се вглежда внимателно в тези факти и коригира допуснатите слабости - това е политическа сила на характера, която струва ми се респектира.



ПеткоФенерски

Здравейте, господин Наков,

Надявам се Вече сте разбрал, че г р а ж д а н с к и не се пише в кавички, макар че сте прав - общество, в което се става шеф както Налбант и Звездова (Тонова), двете от ДПС, не е гражданско!

1. Цветанка Звездова (Тонова) е вкарала ученик с подменен бал (заедно с Балева) в училището на Емил Христов, тогава едновременно: Директор, Оргексперт (колега на Звездова(Тонова) и председател на комисията по Информационно осигуряване, като според копията, които предоставих на МОН, далаверата е станала с "разпечатка на информационно осигуряване"! Цветанка Звездова и Мукадес Налбант покриват 2001-2002 г. Емил Христов, като двете комлектоват с неизпратен (фиктивен) отговор преписка до мен по въпроса, която крият и за което писмо разбрах случайно година по-късно при комплектоване от ВАС на РБългария. Вие разполагате с документите.

Кога ще ми подпишете отговор, аз съм учителят, в чийто клас е вкаран ученикът с подменен бал! Не се крийте, Наков, разкажете ми как го правите!

3. Налбант е протеже на ДПС и е "парашутист" от всяка една гледна точка. Не се ли срамувате от това, че е комплектовала с неизпратен отговор преписка в МОН?

Кога ще ми подпишете отговор по този въпрос?

4. Според отговор от прокуратурата до Народното Събрание срещу училищен директор, покровителстван и от Вас, има повдигнато обвинение ОФИЦИАЛНО. Отговорът е от миналата седмица. Защо НС знае нещо и има официален писмен отговор от прокуратурата, а Вие не знаете? Не се ли интересувате от средно образование?

....

Отговорете, господин Наков! Не се крийте! Предизвиквам Ви на открит публичен разговор по въпросите на извращенията на управлението на средното образовние и покровителското Ви отношение спрямо нарушителите (то според мен е израз на Вашия страх и липса на лично достойнство), определете сам мястото, ако Ви стиска! Не се криите зад ДПС!

Петко Фенерски, pfenersky@hotmail.com



С Вас, г-н Фенерски, водим преписка от доста време - случаите, които споменавате, са свързани с документи, които често пъти не могат да бъдат открити в деловодството. Ето защо това, което се комплектува в една преписка, е това, с което се разполага. Ако Вие притежавате копия на подобни документи, бихте улеснили изготвянето на експертното становище, така че заповядайте на среща при мене и носете със себе си нужното, за да ни улесните... Що се отнася до това дали се крия от Вас - знаете, че винаги съм се стремял да получите отговорите на въпросите, които сте ми изпращали и този път ще изпратя на Вашия мейл това, което питате, въпреки че не мога добре да схвана намеците за "покровителстваната" от мене директорка. Надявам се да го изясним при срещата.

Що се отнася до г-жа Налбант, аз не смятам че тя е "парашутист", защото всеки се появява от някъде за пръв път на новото работно място. Що се отнася до нейната компетентност, бих искал да Ви уверя, че цитираните от Вас казуси не биха могли да се случат в периода на нейната работа в МОН. По моя преценка тя е една от открояващите се с качеството на работата си и лоялността си към институцията директорки в МОН.

Струва ми се, че сте бил свидетел на принципни спорове, които съм водил с представители на ДПС (видно е, че внимателно следите всичко, което върша!) и не можете да твърдите, че някой се крие зад ДПС. Просто има принципи и позиции, които ни събират и които ни разделят - знаете това по-добре и от мене... Бих добавил и това - с образованието не бива да се допускат и да се правят политически сделки, то не принадлежи на партиите (които и по етимологията на думата са "част" от цялото), а на целия народ и на човечеството.



питаща

Г-н Наков, няма ли най-накрая да кажете ще местите ли изпитите за гимназиите след 8 клас? На мен не ми е ясно защо се прави това и с какво ще помогне за по-доброто образование на децата. Моля ви да кажете от коя година ще се въведе тази промяна.



В настоящия момент изпитът е осъществяван след седми клас по традиция. Преди 48 години тогава е бил краят на основното образование. Повече от 30 години законите, управляващи системата повеляват друго - основното образование да се приключва след осми клас. Доколкото следва да се регламентира по законов път осъществяването на един изпит за приключване на степен, това логически следва да се прави след осми клас... Но, тук има едно "но", което прави въпроса дискусионен - дали инерцията на традицията да провокира промяна на закона или да преместим изпита, за да го синхронизираме с него. Освен това, решаването на този проблем ще ни даде възможност да приключим с порочната практика училища от един тип да издават документи, несвойствени за тях - като този за завършено основно образование. Прехвърлянето на един и същи учебен срок ту към основното, ту към гимназиалното образование... Тези са накратко някои от важните причини, които мога да посоча при изясняването на тази дискусия.

Дали ще се промени качеството на образованието - един изпит сам по себе си не може да нанесе сериозна корекция в тази посока, той трябва да се свърже с квалификационна работа, както и с нов модел на оценка и контрол в системата - нещо, върху което работим.

Б.Р. Отговорите на въпросите, на който г-н Наков не успя да отговори online, ще прочетете в следващ брой
 
***
 
***
4
3013
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
27 Март 2004 02:33
Натова място не ми остава нищо друго, освен да кажа " Боже ела си прибери вересиите".....
27 Март 2004 09:49
Няма български черти, сигурно е поредният евреин, докаран "да ни оправи" образованието така, че окончателно да се скапе. Успява.
27 Март 2004 11:11
Това патологията, касаплък ли беше???
28 Март 2004 19:33
Аз ще чакам обещаните отговори на г-н Наков в "следващия брой".
Прави му чест на Министъра, че се гордее с баща си, който беше професор-професионалист.
Ама дали някога МОН ще посегне на свещените крави - уни-ченгетата - ето за това и този министър нищо няма да ни каже.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД