:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,670,619
Активни 583
Страници 13,184
За един ден 1,302,066

Уж сме по-богати, а пак - песимисти

Животът у нас се подобрява, но това не поражда оптимизъм. От 6 г. брутният вътрешен продукт расте с по около 4,5% годишно, безработицата намалява, доходите, макар и бавно, се увеличават, кредитите за миналата година са се удвоили, на прага сме на ЕС, а българите са най-недоволните от живота европейци.

Мащабно изследване на сдружение "Глобална България" начело с политолога Иван Кръстев, социоложката Боряна Димитрова, антропологът Васил Гарнизов и анализаторите Илия Илиев, Деян Кюранов, Петя Кабакчиева, Георги Ганев и Румен Аврамов извежда няколко обяснения за българския песимизъм.

Първото основание за него е ниският социален статус - 54% от българите са песимисти, защото са с малки доходи, лоша работа, недостатъчно образование, живеят в малък град или на село и са над средна възраст.

За останалата половина от песимистите изследователите предлагат няколко хипотези. Първата е, че медиите наистина са средство за производството на социален песимизъм, но "заслугата" им за това не е чак толкова голяма. Според авторите на изследването предлаганият от медиите катастрофичен образ на настоящето е по-скоро пазарен отговор на търсенето на "лоши новини", отколкото идеологическа стратегия на самите медии.

Друго обяснение е, че за немалко хора животът при демокрацията е по-лош от този при социализма. Времето преди 1989 г. изпъква като по-добро, защото за мнозина годините на прехода са били постоянно слизане надолу. Трето обяснение - че в обществото тегнат масови колективни усещания за бедност, за постоянна неспособност на политиците да решават проблемите, за невъзможност да успееш в България с личните си качества. Това води и до изкривявания като това, че става социално престижно да си черноглед дори когато нямаш никакви лични основания за подобна нагласа. 42% от хората казват, че се справят с живота, но едва 17% смятат, че околните се справят. Т.е. малцина смеят да вдигнат очи и да погледнат през собствения си успех. Най-сетне социалният песимизъм на българина се дължи и на предаваното през поколения усещане, че все сме догонващи. Като за губещите от прехода сравненията по-често са с времето на социализма, а за печелещите - с развития Запад.

Изследването разграничава 4 групи песимисти.

АБСОЛЮТНИ ПЕСИМИСТИ (около 54% от населението) са предимно хората с доходи до 100 лв. месечно на член от семейството, предимно жени, със средно или основно образование, пенсионери (1/3), с ниска гражданска активност. Песимизмът им е пряко следствие от техния социален опит в последните 10 г. Силно се влияят от катастрофичните медийни образи, защото те са в синхрон със собственото им усещане за безпомощност.

НЕТИПИЧНИ ПЕСИМИСТИ - хора с по-високо образование и доходи, заети главно в държавния сектор (2/3). Визията им за бъдещето не се дължи на неуспех в личен план, а на възпроизводството на общовалидни клишета. Нетипичните песимисти в много по-голяма степен от хората от другите групи смятат, че у нас има много хора, които ровят в кофите за боклук, за да се изхранват, и че у нас не можеш да си намериш добра работа, ако нямаш връзки.

ОПТИМИСТИ ЗА СЕБЕ СИ И ЗА СТРАНАТА - предимно млади хора, с високо образование и доходи, заемащи ръководни позиции в държавния и частния сектор, с активна гражданска позиция, но с подчертано недоверие към институциите и политиците като останалите групи. Пак като останалите споделят масовите визии за бедността на страната и нуждата от индустриализация - архаична соцпредстава за прогрес. Дори и тези абсолютни оптимисти обаче не откриват реално повишение в социалния си статус спрямо 1989 г. и спрямо последните 5 г. Само 1/3 от тях твърдят, че се изкачват нагоре.

ОПТИМИСТИ ЗА СЕБЕ СИ И ПЕСИМИСТИ ЗА СТРАНАТА - значителна група, обхващаща 26% от хората. Социално-демографската им структура е като тази на абсолютните оптимисти. За разлика от тях обаче те се влияят по-силно от медийните послания. Хората от тази група са убедени, че могат да се справят с живота и имат добри шансове за в бъдеще, но смятат, че мнозинството българи са зле и пред тях се откриват нерадостни перспективи.
11
982
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
11
 Видими 
01 Април 2004 10:25
Песимизмът е е национална черта на Българина. Затова е оцелял и през оптимистичните години на РСО - развитото социалистическо общество. Я да си представим, че целокупния български народ бе повярвал на тогавашните комунистически лъжи за реки от мед и масло, и вместо да се стегне, да беше легнал да чака настъпването на комунизма. Бедна ни майка! И колички щяха да ни купуват и децата щяха да ни правят. Мостове щяха да строят и реки щяха да прекарват. Заводите за полупроводници ги построиха и остана да построят и тези за цели проводници.
01 Април 2004 11:03
Гледам, гледам и не мога да се намеря в нито една от посочените групи.
-
Нещо не е наред в начина на публикуване на резултатите от изследването.
Има много странно смесване на различни неща
54% от българите са песимисти, защото са с малки доходи, лоша работа, недостатъчно образование, живеят в малък град или на село и са над средна възраст.

Това едновременно ли трябва да важи или може и поотделно. Би трябвало да е едновременно, но ако е така излиза, че най-малко 54% от българите са с ниски доходи и лоша работа и с лошо образование и на това отгоре са пенсионери на село.
За останалата половина от песимистите изследователите предлагат няколко хипотези. Първата е, че медиите ...Друго обяснение е, че за немалко хора животът при демокрацията е по-лош от този при социализма. ... Трето обяснение - че в обществото тегнат масови колективни усещания за бедност, за постоянна неспособност на политиците да решават проблемите, за невъзможност да успееш в България с личните си качества. ... Най-сетне ... се дължи и на предаваното през поколения усещане, че все сме догонващи.

Тоест останалите са тъпи (манипулирани от медиите) или наистина живеят по-лошо от преди (при социализма) или са отчаяни от политиците ни и от догонването на останалия свят.
Ако това е така - да закриваме държавата България. Ако не е така - тези социолози да ходят да се гръмнат.
01 Април 2004 11:18
гнусни лъжи на стъкмистиката
01 Април 2004 14:04
Ей копелдаци мръсни как очаквате някой който е със доходи под 100 лв. да е оптимист. Плус това висшето образование далеч не е гаранция за високи доходи особино пък след "демокрацията". Да не говори за това как вече близа 70% от младите отдавна не правят планове за семейство и деца. /това вероятно са дължи на високите доходи, охолния живот и от възможността да се купи жилище или ако щете са се излезне по наем където да се живее с въпросното семейство/ ебаси кой се опитвате да заблудите. Най мразия да ме мислят за глупак и за това как си самовнушавам, че живея зле. А и защо във българия се шири вярвяне че който няма висше трябва да взима под 100 лв. независимо колко отговорна работа върши и колко добре си я върши. Ми вижте САЩ за справка там само 2-3 % имат висше пък средната им класа е доста по-висок процент.
01 Април 2004 15:30
И аз не се намирам в нито една от групите. Сега работя и полу4авам едни пари, ама утре как ще бъде Ето затова да се наре4а оптимист не смея. Ние сме от групата на умерените песимисти. Други ни нари4ат "реалистите"
01 Април 2004 16:27
За инициативата "Бира за нат - NOW" - Sofia Оffice:
ПРЕДЛАГАМ ЗА НАТ ТЕ - БИРОПИЙЦИ (от София и гости):
02.04.04, 14:00, Зона Б-5, "Македонска среща" (добра кухня, каминка)
Запазена маса "За нат те" (персоналът информиран).

01 Април 2004 16:29
Polojenieto v Balgaria, makar i bavno, naistina se podobriava, dokato kak se cuvstva niakoi, si e negov licen problem.
Az sam v grupata na "optimistite za sebe si i za stranata".

Kogato govorim za izmerimi neshta kato blagosastoianie i standart, sledva da viarvame povece na cifri, fakti i danni, a ne na tova koj kak se cuvstval, koj kakvo mislel, koj kakvo smiatal i t.n. Tova sa prosto literaturni sacinenia.

Kakvo kato sme pesimisti, ungarcite sa mnogo po-golemi ot nas, a pak tezi v Bangladesh - mnogo po-golemi optimisti!
01 Април 2004 17:38
Beherit, za spravka 24.4 % ot naselenieto na USA e sys visshe obrazovanie.

Натиснете тук
01 Април 2004 17:47
А според НСИ общо 27% от населението на България е записано да следва за висше образование (колеж, университет, или друг вид професионално образование).

http://www.nsi.bg/SocialActivities/E ducation.htm
01 Април 2004 17:49
http://www.nsi.bg/SocialActivities/E ducation.htm

popraven link...
01 Април 2004 18:15
Групите песимисти не са 4, а 5 - пропуснали са pesimista-bg...
Е ти и на теб група
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД