:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,670,904
Активни 581
Страници 13,469
За един ден 1,302,066

Горната камара контролира Долната и внася мъдрост в законодателния процес

Съществуването на Горна камара се гради на презумпцията, че е необходим контрол върху решенията на депутатите, въпреки че в много от европейските държави функционира и Конституционен съд. Горната камара е типична за държавите, които имат федерална структура на управление. Еднозначно дефинирани функции на сенатите обаче няма, затова няма и единен модел.

Специалисти по конституционно право разглеждат сената като начин за минимизиране на личностния фактор върху законодателните решения, още повече когато депутатите се избират по партийни листи и обикновено нямат кой знае какъв ценз или пък житейски опит, например.

По определение законодателят би трябвало да е умен и по-важното - мъдър, но светът познава много умни хора, които вършат глупави неща, а също и мъдреци, които самостоятелно нищо не биха могли да измислят, но които могат да предпазят другите от безразсъдни постъпки.

Този конфликт в управлението на държавите в световната практика се решава със сенатите. В повечето страни с установена демокрация функциите на държавен "ум" и държавна "мъдрост" изпълняват съответно долната и горната камара на парламента. При това обикновено в горната камара попадат хора на достопочтена възраст, които както се смята, са по-опитни и можещи по-добре да предвидят отрицателните последици от взимането и дори от невзимането на дадено законодателно решение. Само че не е изключено, тъкмо поради своята възраст, те да са по-консервативни и по-трудно да приемат нужните понякога радикални решения.

Ето защо горната камара притежава обикновено правото на отлагателно вето, т.е. тя може да върне законопроекта със забележките си за преразглеждане или да изиска за неговото приемане да бъде постигнат по-висок процент от гласовете, т.е. по-голяма убеденост, че той е необходим. Освен това на сената в много страни принадлежи правото да препоръчва или да утвърждава кандидати за важни държавни постове, както и правото да ги отстранява от тези длъжности.

В държавите, възникнали на федеративен принцип, сенатът се формира от представители на субектите на федерацията и една от най-важната му функция е да разрешава спорове между тези субекти.

Страните без сенат - Швеция или Нова Зеландия, например, - обикновено, според специалистите, са страни с устойчива и дори консервативна система, с "флегматично" и не склонно към бързи решения населения, а също миниатюрни държави като Андора, Лихтенщайн и Сан Марино, където може да се свика общо събрание на гражданите. Нямат сенати и доста развиващи се страни или в преход, за които в момента на провъзгласяването им или в началния период на реформи, е нужна и достатъчна проста демократична форма, легитимираща властта - една законодателна камара. С развитието на обществото и усложняването на отношенията в него, смятат юристи, възниква и потребност от Горна камара на парламента.

В повечето страни сенаторите се избират на преки избори или чрез избори за местни съвети, а в някои се назначават пожизнено, както това е в британската Камара на лордовете. Прилага се смесена система (в Италия например има и избираеми, и пожизнени сенатори). Характерното е обаче, че в демократичните страни избирането им не е от партийни листи, а на мажоритарен принцип - хора с опит и авторитет.

В сенатите по света се избират хора, които са доказали, че не се ръководят в действията си от тесни партийни интереси, съхранили моралния си авторитет. Те могат да бъдат бивши президенти, премиери, управители на централната банка, финансови министри. Избират се и бивши членове на Върховния съд, академици, ректори на университети, известни хора от диаспората - изобщо хора с голям държавнически опит, добре познаващи проблемите на страната. По този начин се осъществява и приемственост във властта.

В САЩ например, конгресмените се избират на 2 години, а сенаторите - на 6, като през 2 години се преизбира само 1/3 от състава на сената. Така този съвет, който трябва да притежава прозорливост, да пази устоите на държавата, съхранява и приемствеността при смяната на президента и администрацията.

Дори в последните години пословичните със своя консерватизъм англичани въведоха коректив и вече в Камарата на лордовете гласуват не само наследствени перове, но и удостоени от кралицата (пожизнено) за заслуги пред страната.
8
838
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
31 Март 2004 22:00
Според горните критери кои могат да са българските сенатори?
Батето, Гиньо Ганев и кой друг? (покойния лидер на ДП Ст. Савов също мечтаеше да бъде пожизизнен сенатор). Ами що да не бъда и аз - geo_19. Гласувайте за мен. Няма да ви посрамя! Вервайте ми!!!
01 Април 2004 03:15
Не гласувайе за гео 19, той е маскара. Гласуваите за мен, 12!!!
01 Април 2004 09:15
Бюрокрацията в България трябва да се намалява, а не да се увеличава. Кой ще издържа допълнителните хрантутници с мерцедесите? Трябва да се бръкне данъкоплатенцът. 120 човека стигат, допълнителен сенат е напълно излишен.
01 Април 2004 10:41
България няма нужда от горна и долна камара.
Но броят на депутатите трябва да се промени - като най-удачно за момента ми се вижда според следните два принципа:
- според броя на населението
- според процента на гласувалите
Идеята е политиците да се понапънат да си запазят привилегиите, като си запазят поне броя си, като направят най-накрая нещо полезно и за България.
Според броя на населението - евентуално ще се направи нещо по демографският проблем в България и ще се предпазим депутатите да не станат, колкото хората в България.
Според процента на гласувалите - за да станем по-нормална държава, а не всички са маскари.
Пример с последните парламентарни избори през 2001 г.
На всеки 70000 гласоподаватели по един депутат.
Броят на депутатите се намалява според процента на гласувалите
По резултатите за 2001 г - депутати 98, редуцирани на 66 според процента на гласувалите.
01 Април 2004 14:52
Мараба, народе! Уважаема редакционна колегия на в."Сега", крайно време е да прекратите порочната практика да се публикуват материали от откровенно неграмотни автори/ки, като в този случай. Тази девойка има доста смътна предства от материята с която борави. Преписването от второ и трето-степенни автори прави мечешка услуга на изданието.
01 Април 2004 15:38
Та не разбрах кой ще назначава/избира сенаторите за да бъдат те мъдри и непартийно обвързани? Ние кралица си нямаме, "царят" не показва мъдрост, а на народа предлагат партийни листи. Чула жабата че коват вола...
01 Април 2004 15:53
Руме, Румеее, моята горна камара въобще не може да контролира долната, когато види готино маце! И с двете ръце горната да гласува "долу", долнат все гласува "горе".
01 Април 2004 16:06
Горната камара контролира Долната и внася мъдрост в законодателния процес
Само това да прочетеш и трябва да се откажеш да четеш нататък - т.е. долната камара работи в отсъствието на мъдрост в законодателния процес.
-
Как ще се избират евентуално сенаторите в България - едва ли ще е по-различни от начина, по който се избира КС, съдии, главен прокурор, шефовете на БНБ, БНТ, БНР, БТА и т.н. Текущото управляващо мнозинство (сега жълтурковците) ще назначи своите хора, политически силно обвързани. И ще има едно дълго влачене на отдавна отмрели политически сили с години наред по такива институции, особено когато това е обвързано с мандатност. Другия вариант - избори - Сенат, няма смисъл ние и сега си имаме КС и ВНС.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД