:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,670,450
Активни 605
Страници 13,015
За един ден 1,302,066

Европейските двукамарни парламенти

Снимки: Ройтерс
Британският парламент, който води началото си от средата на 13 век, е едно от най-старите представителни събрания в света. Още от 14 век парламентарното управление на страната се осъществява от двукамарна палата. Камарата на лордовете (горната) и Камарата на общините (долната) заседават отделно и са конституирани на напълно различни принципи. Камара на лордовете се състои от 500 пожизнени перове, 92 техни наследници и 26 висши духовници. Камарата на общините има 659 места.

Членовете на долната камара се избират на избори и имат 5 годишен мандат, освен ако парламентът не се разпусне предсрочно. Когато се говори за парламента като за законодателен орган, се имат предвид както двете камари, така и монархът, защото само тяхното единство образува в правов смисъл онова, което се нарича парламент. Правителството се отчита само пред Камарата на общините, която осъществява и парламентарния контрол над държавните финанси.

Особеността на британския парламент е, че функционира в уникалните условия на липсата на писана конституция. Някои от правилата от организирането и функционирането му се съдържат в "обичайните" закони на страната (те са много малко), други - в неписаните норми (актове) на конституцията, конвенционалните съглашения. Реалното функциониране на целия британски парламент се основата на двупартийната система в кралството. Тя определя цялата организация на избирателния процес - от издигането на кандидатите и делението на страната на избирателни окръзи до начина на пресмятане на гласовете на избирателите.



-----------

Във Франция, където парламентът е също двукамарен, структурата на законодателното тяло се състои от сенат (от 321 места - 296 от които за метрополията, 13 за отвъдморските територии и 12 за французите, които живеят в чужбина). Долната камара на френския парламент е Националното събрание с 577 места. Членовете на Националното събрание или депутатите се избират пряко, на избори по мажоритарна система, с 5-годишен мандат. Членовете на сената се избират непряко, от избирателна колегия във всеки един от департаментите, с 9-годишен мандат.

Характерното е, че на всеки 3 години се обновява само 1/3 от Горната камара, което намалява влиянието на изборността и е предпоставка да няма резки промени в политиката. Избирателната колегия като цяло включва 108 000 члена, от които около 600 депутати, повече от 3 000 - генерални и регионални съветници и около 104 000 представители на общините. На практика по такъв начин именно общините избират сенаторите.

По смисъла на учредителите на Петата република, условия, при които се изгражда сенатът, трябва да му създадат политическо лице, различно от това на Националното събрание. Сенатските избори се провеждат в главния град на департамента по смесена система. Пропорционална - за департаментите, в които се избират 5 и повече членове на Горната камара. Тези департаменти са 13, а броят на сенаторите от тях 69. В останалите департаменти се прилага мажоритарна система на два тура.

Националното събрание може да бъде предсрочно разпускано, сенатът - не. Право да разпуска събранието - най-важното и само лично осъществявано - е на президента на републиката. Във Франция функционира и Конституционен съвет, който освен висш орган за конституционна юрисдикция, упражнява и контрола по спазването на забраните за заемане на определени длъжности от депутатите и сенаторите.

Председателят на сената заема трето място (след президента и премиера), а председателят на събранието - четвърто място в държавната йерархия. Но в случай, че постът на президента е вакантен, той става временно изпълняващ длъжността.

-----------

Двукамарен е и парламентът на Германия, което е типично за почти всички федерации. Той се състои от долна камара - Федерална асамблея или Бундестаг (603 места; депутатите се избират по смесена мажоритарно-пропорционална система, като всяка партия трябва да получи минимум 5% от националния вот или три преки представителни мандата; членовете на парламента има 4-годишен мандат) и Федерален съвет или Бундесрат (с 69 вота, в който са пряко представени правителствата на отделните провинции, всяко с от 3 до 6 вота, в зависимост от населението, които представлява).

Федералната република се състои от 16 земи (лендери) или провинции, както ги наричаме ние, които по своята същност са отделни държави със собствено държавно управление. Те имат собствени конституции, които обаче трябва да отговарят на духа и принципите на основния закон на федерацията. Тази федеративна структура има дълга традиция в държавата, прекъсната единствено по време на унитарното управление на националсоциалистите 1933-1945 г.

Германският федерализъм свързва в себе си външно единство и вътрешно многообразие, аналогично на това в САЩ и в Швейцария. Съхраняването на регионалното многообразие и е най-важната традиционна задача на федерализма. Разпределението на задачите между федерацията и провинциите е съществен елемент в системата на разделение и уравновесяване на властите, заложена в основния закон на страната. От това следва и участието на провинциите във формирането на политическото волеизявление на равнище федерация, а именно чрез Бундесрата.

Федералната система има и предимството, че дава възможност за експериментиране в ограничен мащаб на социални реформи, както и че формира конкуренция между самите провинциите, което намира отражение и в техните законодателства.

В основния закон на федерацията от нейната компетентност са например въпросите на отбраната, на отношенията с чуждите държави, валутната и паричната политика, жп и въздушните комуникации и част от налоговата система. Към сферата на законодателствата на отделните провинции-държави принадлежат например гражданското и углавното право, икономическото и атомното законодателство, трудовите правоотношения.

Всеки навършил 16 години притежава два гласа, първия, от които дава за отделен кандидат от своя избирателен окръг по относително мажоритарна система - избран е онзи, който събере най-много (първи) гласове. С втория си глас решава влизането на депутата в Бундестага по т.нар. партийни списъци за отделната провинция.

------------

Австрия има също федерално управление и двукамарен парламент - Федерална асамблея или Бундесферзамлунг. Той се състои от Горна камара - федерален съвет или Бундесрат (64 члена; те представляват всяка една от провинциите на основата на населението, но всяка провинция има поне 3-ма представители с четири или шестгодишен мандат) и долна камара, Национален съвет или Националрат (183 места; чиито членове се избират пряко от народа и имат четиригодишен мандат).

-------------

В Кралство Белгия двукамарният парламент включва Сенат (71 места; 40 представители, избрани с пряк вот, и 31 представители, избрани непряко; които имат 4-годишен мандат) и Камара на депутатите (със 150 места; чиито членове са пряко избирани на основата на пропорционално представителство за 4-годишен срок). Двукамарен е и парламентът на Испания. Той се нарича Кортес Генералес и се състои от Сенат (с 259 места, 208 от които са пряко избираеми, и още 51, назначавани от регионалните законодателни органи за 5-годишен срок) и от Конгрес на депутатите (350 места; представителите се избират с пряк вот от общи листи по пропорционална система, също за 4-годишен мандат).

----------

Малко по-различна е двукамарната система на парламента - Генералните щати, в друга от конституционните монархии на Европа - Кралство Нидерландия или Холандия, както го наричаме в България. Законодателната власт тук се осъществява от монарха (номинално) и от Генералните щати, които се състоят от първа и втора камара. 75-те депутати в първата камара се избират от провинциалните щати, на основата на пропорционално представителство за срок от 4 години. Втората камара (150 депутати с 4-годишен мандат) се избира на основата на преки общи избори по партийни списъци. Само втората камара има право на законодателна инициатива, заедно с Държавния съвет (съвещателен орган към короната).

-----------

От новите европейски демокрации, без да се броят Русия и Украйна, с двукамарни парламенти са Полша, Чехия и Румъния.

В Полша парламентът се нарича Национална асамблея или Zgromadzenie Narodowe и се състои от Сейм (460-местен; чиито членове се избират по сложна пропорционална система за срок и от четири години) и Сенат (100 места; членовете, на който се избират мажоритарно, на регионален принцип, също за 4 години). Парламентът на Чешката република има Горна камара - сенат (с 81 места; членовете, на който се избират с пряк вот за 6-годишен мандат; като на всеки 2 години се подменя 1/3 от състава му) и Камара на депутатите или Poslanecka Snemovna (с 200 места; депутатите се избират с пряк вот и имат четиригодишен мандат). В Румъния двукамарният парламент също се състои от сенат (140 места; неговите членове се избират пряко на основата на пропорционално представителство за срок от четири години) и Камара на депутатите или Adunarea Deputatilor (с 345 места като представителите в нея се избират чрез пряк народен вот по пропорционална система, също за четири години).
 
Премиерът на германската провинция Бавария и лидер на Християнсоциалния съюз Едмунд Щойбер и канцлерът Герхард Шрьодер по време на изслушване в Бундесрата.
 
Британската кралица и съпругът й принц Филип откриват със специална церемония в Камарата на лордовете работата на парламента.
3702
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД