:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,012
Активни 479
Страници 4,577
За един ден 1,302,066
Политика

Приказките за български сенат са галопиращ популизъм

Броят на депутатите не е пряко свързан с населението. И защо ни е необходимо да бъдат иззети функциите на Конституционния съд?
Галопиращ популизъм е идеята за съкращаване на депутатските тела, съчетана с раждането на български сенат и зачеркването на Великото народно събрание.

Ако идеите спираха до орязването на Народното събрание до 120 депутати, можеше да говорим само за обикновен популизъм. Ако някой просто лансираше само идеята за втора камара, стигаше отговорът на дядо Славейков по този въпрос: "Какви са тия бабини деветини"!?

Българите ненавиждат депутатите си - това е факт. Той е толкова валиден, колкото и твърдението "французите ненавиждат депутатите си". Това обаче не пречи на французите да поддържат сенат, който е по-многоброен от Съвета на щатите в най-голямата по население демокрация - Индия. Съизмерима с нас страна като Белгия има две камари с общ брой на депутати - 221.

С две думи, няма връзка между населението и броя на депутатите. Разбира се, българският парламент може да работи и със 120 народни представители. Той може да работи сигурно и с 60 депутати. И какво от това? Единственият видим плюс за държавата е, че ще се спестят няколко депутатски заплати. Да не би парламентът да стане по-действен орган? Да не би броят на депутатите да е обратнопропорционален на качеството на работата им?

Добре, народните представители стават 120. След това какво правим? Според Иван Костов трябва да направим втора камара, в която вкарваме 40, 60 или 80 "сенатори"? Да де, но така пак натаманяваме правоимащите докъм 200. Предложението за конституиране на Горна камара нагледно показва, че проблемът въобще и никога не е бил броят на депутатите. Пък и как да вярваш на депутати, които късат ризите си с възгласа "Не на депутатите".

Добре, да приемем, че някакви хора всъщност несръчно се опитват да ни говорят за необходимостта от контрол върху законодателната дейност на НС. Горните камари се правят за това - да контролират решенията на долните камари. Но в България това го прави Конституционният съд. Защо е необходимо да изземваме функциите му?

Практиката показва, че в горните камари на западните демокрации обикновено влизат доказали се политици - бивши президенти, премиери, заслужили депутати. Така е там. Тук - откъде да ги вземеш тези хора? Колко политици у нас са безспорни? Вижте списъка на 20-те най-популярни политици в България. Колко от тях искате да задраскате?

Има и нещо друго - далеч по-важно. В Европа съставите на горните камари почти във всички страни с двукамарни парламенти не се избират пряко. Само в САЩ, Италия и Япония Горната камара се избира пряко, но и в тези страни си има особености. Самата истина е, разбира се, че в двукамарните парламенти на бивши соцстрани като Полша и Румъния изборите са преки.

Та въпросът е: ние какво искаме? Горна камара от лордове, които не се избират пряко, или да накараме електората да уважи още един вид избори? И да гласуваме - за президент, за Долна камара, за Горна камара, за местни органи на властта и за евродепутати... И ако се стигне до правилното решение - да има избори за сенат, тези избори по действащата недъгава избирателна система, която мултиплицира политическото невежество ли ще бъдат? Не вярвам, че българският политик ще се навие да прави избори за сенат по мажоритарна или по смесена система - за него партийната листа е манна небесна.

Най-лошото в лошата идея е, че България е предизвикана да скъса с поредните си традиции. Примерно да няма вече Велико народно събрание. Българското Велико народно събрание наистина като че ли не олицетворява големия си замисъл - да бъде приравнено на цялото електорално тяло. По-успешно е този статут да бъде даден директно на народа, който да се произнася по ключови проблеми чрез референдум. Предложенията за промени в закона за референдумите обаче като че ли са насочени точно в обратна посока - да не се дава право на народа да се произнася по въпроси от компетенцията на ВНС. Примерно ВНС може да реши да раздели България на северна и южна, но народът не може да вземе такова решение.

Тогава защо някой крещи, че е за референдум и против ВНС? Само за да си чува гласа ли?
10
901
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
31 Март 2004 21:48
Великото народно събрание (ВНС), може да е имало смисъл преди 100-200 години. Обаче сега какво решава то? (Пазител на конституцията ли е или на конституцинния ред?). Май си едно обикновено НС, обаче с 400 членове. Ето защо:
Следва следващото НС да е "велико" като се изберат тези 400 умни глави. Това ВНС следва да заседава сама 1 ден! И да приме, че премахва от конституцията институцията ВНС. След което да се саморазпусне. На следващия ден тези 400 депутати (по пропорционалиате листи) следва да се редуцират до 240. (По сметките по системата Д, онт това е много лесно). И продължават да работят като обикневено НС. Това е! Конституцията не е свещенна крава!
01 Април 2004 08:20
Напълно съм съгласен с текста на Петьо Цеков. На целия ни тоя хал остава и Сенат да правим - със стотина нотабили, които допълнително ще ни изпият мозъците.
Разбира се, че съм за орязването на депутатите - щото има доста галфони сред тях, но целите приказки за 120 депутати наистина са популизъм.
За ВНС е спорно. Чувам сериозни доводи против него. Но пък е наша традиция, която не ни е пречела досега, наистина.
01 Април 2004 10:49
С две думи, няма връзка между населението и броя на депутатите.
Няма сега. А трябва да има. Не може България в един момент да се окаже с население равно на броя на депутатите. Лично аз съм за 1 депутат на 70000 гласували. При 100% гласували това са около 98 депутати.
-
Това за горна и долна камара - България си има изградена организация по въпроса. Има КС, има президент, който може да връща закони, има ВНС със специални функции - по-добре е от едно случайно избрано НС, както в случая с голямата лъжа на жълтурковците за 800-те дни. В България има прекалено много конюнктурни интереси и ВНС засега е добра бариера пред продажността на политиците ни.
01 Април 2004 11:18
Ако накои , които си нямат хал хабер от математика смятат , че като се намалят на 120 нар.представители , т.е. 120 заплати от по 900 лв. се спестат и се раздадат на 2 милиона и половина пенсионери ще се събере и по половин стотинка на пенсионер и така ще се оправим...........просто поредния мит!
01 Април 2004 11:31
Владислав,
много опростенчески го пресмяташ, да не си математик
Ето няколко неща при намаляването на броя на депутатите:
- голямото лапане, заради което се натискат за депутати - подкупи, комисионни, назначаване на свои хора, участие в разбойническата приватизация и т.н. При по-малко депутати се надявам да не успеят да лапнат пак толкова.
- по-качествени закони - би трябвало да им остава по-малко време за крадене
- е и твоите стотинки, само че не по 900 на депутат, а по доста повече.
01 Април 2004 12:07
Галопираща глупост и цинизъм дори, а не популизъм е идеята за разни сенатоподобни тела. Такава тъпотия не си струва да се обсъжда изобщо!
01 Април 2004 15:31
Един умник беше казал че България няма традиция за референдуми. А за сенат има ли? Прав е бил дядо Петко Славейков!
Смисъла на Парламента е там да се съберат представителите на (почти) всички обществени групи и да търсят общоприемливи решения. Това изисква голям (оптимален) брой представители. Намаляване броя ще икономиса няколко заплати, но загубата ще е неизмеримо по-голяма.
01 Април 2004 15:57
Смисъла на Парламента е там да се съберат представителите на (почти) всички обществени групи и да търсят общоприемливи решения. Това изисква голям (оптимален) брой представители. Намаляване броя ще икономиса няколко заплати, но загубата ще е неизмеримо по-голяма.
Само, че ние живеем в България и тук нещата са наопаки. Депутатите в НС не са представители на обществени групи, те не търсят общоприемливи решения. И това изисква по-малък брой крадци, пардон - депутати, в НС. Ползата от намяляването им е главно в това, че намалява броя на паразитиращите и вредата от тях е възможно дае по-малка. Много е възможно при по-малък брой депутати, на тях да не им остава много време за краднене, защото са малко и все пак трябва да свършат поне малко от това, за което са избрани.
01 Април 2004 16:22
Песимисте,
За некачествените депутати сме виновни и ние с вас - ние ги избрахме. Дано поумнеем до следващите избори. А за другото - колкото по-малко депутати, толкова по-малко крадци: Ами да премахнем изобщо парламента, да си изберем един диктатор с надеждата че няма да успее да краде. Да, ама не! Диктаторът Маркос успя да открадне толкова, колкото цял парламент не успя.
01 Април 2004 18:29
Ако диктаторът се казва Аугусто Пиночет, аз съм съгласен.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД