:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,657,626
Активни 400
Страници 191
За един ден 1,302,066
ИНФЕКЦИЯ

В Ирак не е като във Виетнам - по-лошо е

Вашингтон сее зараза от виетнамски синдром, срещу която новите му съюзници нямат имунитет
Снимки: в-к "Таймс"
Вашингтон пламна миналата седмица от виетнамски синдром, от който смяташе, че се е излекувал след 30-годишна терапия. След едногодишен инкубационен период, откакто започна войната в Ирак, вирусът на страха от нов Виетнам тръшна миналата сряда едновременно няколко сенатори и предизвика възможно най-болезнения дебат за американското общество - за затъването във военно тресавище, от което няма лесно измъкване, и за разединението на нацията.

Пръв подхвана темата в Сената демократът от щата Масачузетс Едуард Кенеди, чийто покоен брат Джон Кенеди изпрати в началото на 60-те години първите американски войници във Виетнам. "Ирак се превръща в тресавище", каза той и наруши табуто да се чопли трудно зарасналата рана в душите на американците. Раната обаче се оказа повторно гноясала от иракската инфекция и сенаторът демократ от Западна Вирджиния Робърт Бърд направи смел разрез: "Чувам ехо от Виетнам. Със сигурност не само аз го чувам. Правителството признава, че нарастващото американско военно присъствие в Ирак само ще ни завлича все по-дълбоко във водовъртежа, в подвижните пясъци на насилието, което стана белег на тази нещастна и бедна страна." Доайенът Бърд, който е в Сената от 45 години, е преживял цялата политическа драма от войната във Виетнам и пази силни спомени. Той е сред най-острите критици на окупацията на Ирак.

Сенаторът републиканец от Аризона Джон Маккейн, който е бил пет години военнопленник в Северен Виетнам, скочи като лично засегнат: "Това е напълно погрешно сравнение, аз имам известна представа от Виетнам". Заедно с други сенатори той настоява за изпращане на още войски в Ирак.

Извикан пред Сената, държавният секретар Колин Пауъл доразви миналия четвъртък тезата на съпартиеца си Маккейн: "Не мисля, че подобни сравнения са особено полезни. Виетнам бе в друга част на света, по друго историческо време. Много е различно. Народът в Ирак иска да живее свободно в демократично общество. Там няма държави спонсори, които да го заливат с оръжейни доставки. Това не е блато, което ще ни погълне."

"Аналогията е фалшива", възмути се и президентът Джордж Буш на пресконференция във вторник вечерта. "Мисля, че тази аналогия изпраща погрешно послание до нашите войски и до врага."

Искат или не искат властите в САЩ, заразата от прословутия виетнамски синдром бързо плъзна в медиите и излезе от правителствения контрол. Във внезапно пламналия национален дебат се включи и старейшината на телевизионната журналистика Уолтър Кронкайт, който като водещ на вечерните телевизионни новини в мрежата Си Би Ес си спечели слава през 60-те години с обективно и смело отразяване на Виетнамската война, включително и от самия Виетнам. По повод спора в Сената 87-годишният ветеран заяви: "Виждам много голяма прилика. Не откривам здрав разум в аргумента, че не съществува паралел, както й се иска на администрацията (на Буш). В момента сме изправени пред засилваща се партизанска война, която ни струва човешки и материални загуби."



Приликите са лесно забележими



1. Войната във Виетнам започна с измислен повод - инцидент в Тонкинския залив през 1964 г., при който северновиетнамски катери уж нападнали два американски крайцера, които проникнали във виетнамски води.

Войната в Ирак също започна с измислен повод - имало опасност режимът на Саддам Хюсеин да употреби оръжия за масово унищожение, които се оказа, че той не притежава.

2. Войната във Виетнам се оправдаваше с погрешната теория на доминото, според която ако не бъде спрян комунизмът там, съседните държави щели да паднат като плочки на домино в лагера на световния комунизъм.

Войната в Ирак се оправдава с погрешната теория на доминото, според която ако се демократизира Ирак, съседните арабски тоталитарни режими също ще се демократизират.

3. Затъването във Виетнам роди термина "ескалация" на войната, който означаваше изпращане на все повече американски войски, надхвърлили в края на 60-те години половин милион души.

Затъването в Ирак налага изпращане на допълнителни сили (в началото на седмицата бе обявено за още 10 000 души) към намиращите се там 135 000 американци. За американски подкрепления настояват и съюзниците, включително и България.

4. Виетнамската офанзива Тет през 1968 г. по време на лунната Нова година, извършена едновременно в сто населени места, бе смазана от американците, но разедини американското общество, което видя жестокостите срещу разбунтувалия се народ.

Иракският бунт от последните дни, който обхвана повечето големи градове, силно разколеба американската нация, че изпълнява освободителна мисия в Ирак, и подкрепата за войната рязко спадна (до 40-45 процента).

Несъгласните да се сравнява Ирак с Виетнам обаче също са прави, защото има разлики. В Ирак положението изглежда ще се окаже по-лошо, отколкото във Виетнам.



Някои съществени разлики



1. Във Виетнам американците имаха силен съюзник - южновиетнамския режим с функционираща държавна структура и с немалка подкрепа сред местното население. Главният им противник, комунистическият Северен Виетнам, се намираше зад ясно очертана граница и можеше да бъде бомбардиран без задръжки.

В Ирак американците си назначиха местна власт без почти никакво влияние над която и да е територия в страната, опираща се на новообучени военни формирования, чиято лоялност е повече от съмнителна. В сравнение с Временния управляващ съвет на Ирак или в сравнение с хипотетичното иракско правителство, което би трябвало да поеме управлението на страната на 30 юни, някогашният сайгонски марионетен режим би могъл да мине за легитимна власт на народа. Противникът в Ирак не е ясно забележим и няма как да бъде бомбардиран.

2. Бунтовническото движение в Южен Виетнам (т. нар. патриотични сили) бе в джунглите, а американците се чувстваха в безопасност в големите градове. За борбата с партизаните можеха да се използват дефолианти, които обезлистяваха горите и изкарваха "виетконгците" на светло под бомбите.

Бунтовниците в Ирак са в градовете, където са и коалиционните сили. Те се крият в човешката джунгла на гражданското население, което няма как да бъде заляно с химикали, нито да бъде бомбардирано масово. За да са на сигурно място, окупаторите трябва да напуснат градовете и да си направят бази в пустинята, което би означавало да окупират пясъци.

3. Войната във Виетнам се водеше като тренировка за по-голяма битка срещу тогавашния главен враг на САЩ - съветския лагер. Виетнам бе полигон за изпитание на нови конвенционални оръжия и допринасяше да усъвършенстване на военните сили.

Войната в Ирак, която се представя като война срещу новия стратегически враг на САЩ - тероризма, не допринася с нищо за повишаване на бойната мощ на Щатите, защото е асиметрична. Но тя изтощава ресурсите на САЩ дори още повече от Виетнам, който за десетина години глътна 108 милиарда долара. При сегашния темп от 4 млрд. долара месечно в Ирак тази сума ще бъде достигната за малко повече от две години.

4. Във Виетнам американците разчитаха на малко чужди съюзници в боевете - южнокорейци, австралийци, тайландци, филипинци и новозеландци - и не се опасяваха от сериозни дипломатически усложнения при евентуално тяхно недоволство.

В Ирак американците въвлякоха "коалиция на желаещи" от трийсетина държави, за да оправдаят провала си в ООН и нарушаването на международното право и да придадат някаква легитимност на операцията. Сега започват да съжаляват, защото както писа в неделя "Ню Йорк таймс" зле подготвени съюзници като България и Украйна не им вършат работа, а само ги ангажират да мислят и за тяхната защита. Освен това някои коалиционни партньори свиват участието си и подбиват бойния дух на другите.

5. През войната във Виетнам Пентагонът загуби подкрепата на общественото мнение в САЩ, когато американските жертви надхвърлиха 50 000 души. В Ирак досега са дадени само 620 американски жертви, но обществото е разстроено и почти узряло да настоява за изтегляне на войските. Първата му санкция може да бъде отказ да даде втори мандат на Джордж Буш на изборите през есента.



Срамна болест без цяр



Виетнамският синдром, чиито симптоми са чувство на национален срам от стратегически погрешна политика и вина от насилието над въстанал народ, три десетилетия пазеше американците от авантюри като виетнамската. Иракската сага на Буш започна в момент, когато изглеждаше, че психиката на Америка окончателно е излекувана, когато след шока от атентатите на 11 септември американският народ се сплоти и повярва, че като единствена свръхсила е призван да въведе ред в света. Ирак обаче мачка самочувствието му.

Още по-жалка може да се окаже съдбата на съюзниците на една губеща свръхсила, които не са развивали имунитет срещу синдрома на позорното поражение. Всяка от тях, включително и България, се успокояваше досега, че е на прав път, след като толкова други държави също са се записали в коалицията, предвождана от най-голямата световна сила. Този аргумент е толкова убедителен, колкото и успокоението преди 90 години, че щом толкова много пътници от всякакви държави се качват на толкова голям кораб като "Титаник", сред които и четирима американски милиардери, значи всички са в безопасност.

България започна да усеща, че корабът, с който плава в арабските пясъци, силно се тресе. Но, както някога от "Титаник", така и сега не може да се слезе по средата на пътя. Ако нашето държавно ръководство прояви със закъснение съобразителност, трябва да помисли как да се нареди по-близо до спасителните лодки, в случай че американският "Титаник" в Ирак започне да потъва. Някои министри ентусиасти като Паси и Свинаров обаче все се натискат да изпълняват бодряческата роля на оркестъра на кораба, за да печелят овации. Но както е известно, оркестърът свири до последно, забравен от спасителите, и се отправя към дъното с катастрофиралия "Титаник".
269
899
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
269
 Видими 
14 Април 2004 21:02
Авторът на тази статия е червен боклук: като смята, че с цитирането на няколко американски демократи ще замаже изискването за аргументация, Терзиев всъщност се излага като журналист.
14 Април 2004 21:36
ВИЕТНАМ-ЧИСТИЛИЩЕ.
ИРАК - АД!

14 Април 2004 21:37
Чичо Фичовщините са живи и ще пребъднат в пошъл някъкъв си! Да живее лустрацията и ебацията!
14 Април 2004 21:43
Таваришчите съвсем изумяха.
Утре сигурно ще четеме за 1000 гаубици заминаващи ОТ Бургас за Кербала и потоци от лава, заливащи Змеево в резултат на бойните действия във Фалуджа.
Ех, този див копнеж по мазните варели на Саддам и танкерите пълни с лепкав нефт!
Успокойте се таваришчи. Вече сме в НАТО.
P.S. Прилагаме една рецепта за привикване към новите реалности:
1. Взема се една бутилка концентрат, произведена в НАТО. Като за начало по-плахите могат да започнат с Danzka - напомня любимата напитка, само дето е по-хубава. По-смелите могат да започнат направо с шотландско, а най-смелите с бърбън.
2. Наливате си.
3. Пиете бавно и си павтаряте мислено "НАТО"(франкофоните - ОТАН).
4. Точка 3 се повтаря до привършване на батьйлката.
След неколко упражнения се наблюдава известна привързаност към евроатлантическите ценности.
След това може да се премине към други евроатлантически питиета - Prazdroj, Budwar, Wybrowa, Palinka, Ouzo, Yeny raki и т.н.
Наздраве и учете български. Ще ви потребва!
14 Април 2004 21:44
Анализът е добър, паралелът беше неизбежен още в началото на войната в Ирак и е напълно обяснимо защо американските управляващи скачат като ужилени само при споменаването на Виетнам. Защото там ядоха голямото дърво и сега ще го ядат същото, ама този път ще е и четвъртито. В случая не ми се жали за американците, а за нас си. Оказа се, че откак сме отвоювали освобождението и независимостта си, се оставяме да ни управляват истински путьовци /без грам извинение/.
14 Април 2004 22:09
Не са никак удобни тези точни сравнения за някои малоумници във форума.
Трябва да си наистина абсолютен глупак(като оня овалния от Овалната стая), за да не видиш истинското положение на нещата.
14 Април 2004 22:13
Ей, ХуйКин! Като си в НАТО, не забеляваш ли, че си и в гъзЪ на скункса...?
14 Април 2004 22:15
ЕЕЕЕЕ тва за скункса беше простоооооо ....... един път
14 Април 2004 22:43
Излага се само Пошъл Галошев, който е проспал и демонстрациите в Манхатън завчера. Терзиев и Стойнев се налагат като добри аналитици, където доминира темата а не автора. )) на Терзиев - за последния пасаж.
14 Април 2004 22:55
Ей, Хуйкин и Подъл Пошев, вие какви сте такива лайнари бе? Утре пак ли ще плащаме репарации зарад акъла на ония двете гниди Свинярчето и чифутската отрепка?
14 Април 2004 23:07
И какво предлагате? Всички се прибират по къщите си и чакаме разбутаното гнездо на осите да се успокои от само себе си. Или да облекат Саддам в нов костюм и да го върнат като законен президент в Багдад? Щото някакъв луд събрал няколко хиляди талибана и дал срок на всички чужденци да се махат.
Да не мислите, че като го оставят на мира и с това всичко ще свърши? Готови ли сте да посрещнете половин Ирак под формата на бежанци или си мислите, че те ще бягат в Африка? В момента неговите хора ловят де що видят чужденец и са готови да му отрежат главата. Критерия е един - щом не се кланяш на Садр - умираш. Първо ще избие всички несъгласни с него в Ирак, после ще прати малоумниците си да отмъщават наред и да налагат неговата воля.
Как ще ги спрете - с резолюции на ООН ли? Ще им показвате постингите си във форума как сте ги защитавали ли? Или ще гледате новините и ще си викате - ей и тоя път ни се размина. Ценностите на нашия свят не означават нищо за тях, техните са ужасяващи за нас. Кога ще проумеете, че тия мутанти могат да бъдат спрени само по един начин - чрез физическо унищожение.
14 Април 2004 23:12
ЛЗет - оно требе да го на***ш та да усети , иначе не става !?!?!?
14 Април 2004 23:15
А ти, ЛЗ, не задълбаваш ли малко повече, а? Както виждаш арабите пуснаха и китайците, и руснаците, а днес и нашенеца журналист.
14 Април 2004 23:19
LZ, комсомолецо! Кой разбита гнездото на осите, бе, братчед?
Ако пепелянките са взели да се хапят една друга, ти ше тръгнеш да ги разтърваваш???
И къв ше бъде резултатът?
14 Април 2004 23:21
Гаубичният дивизион пак е превъзбуден.
Рибята, успокойте се. Нема никакви гаубици. Тия вашите спонсори ще ви побъркат, бе!
14 Април 2004 23:24
Хугин ти пък със тия гаубици от първа световна нищо не правят !
14 Април 2004 23:33
Nesbnaestia twpanar ia kazi edna frenska gaubica prodadena na rusnacite predi WWi ! Ima li takava? sto ne se grwmnesh be ahmak !
Snosti mi stana iasno ce voinata ste e dwlga i tezka 1 !Tezko liatio ni ocakva !
14 Април 2004 23:35
Nesnaiko verno li e ce fransetata imali kamuflazi samo otzad !
14 Април 2004 23:38
Да де, физическо унищожение, нищо друго не остава. Освен да си вдигнат дърмите, да се извинят за пораженията, да си платят за тях и като се приберат, да хванат ционистите, които ги подведоха, па бой, бой, бой. Засега ще убиват за радост на лаханите, хинините, олигофрените и лустрирания от форума.
14 Април 2004 23:45
Абе пускат ги заложниците, ама има още 40 души + чешки журналисти в неизвестност. Чух по някаква ТВ в новините, че Садр бил искал да преговаря с янките - това не е ли напредък? До вчера поставяше ултиматуми и се правеше на голямата работа, ама като взеха да му намаляват бойците и почна да се замисля. Въстание било избухнало - глупости. Иракчаните са над 25 милиона - ако се дигнат няма даже и новините кой да пусне оттам.
Рейвъне, бях комсомолец, ама отдавна. Гнездото на осите не съм го разбутал аз, а умниците отвъд океана с техните измислени ОМП-та. Ако през 90-та бяха махнали Саддам тоя батак нямаше да го има, но сега си е чиста глупост.
За съжаление обаче връщане назад няма и по-важното е какво ще се прави оттук нататък. Положението е кофти, но може да стане и по-зле.
14 Април 2004 23:47
Дрън-дрън!!! Ако американците имат Виетнамски синдром, то ние имаме доста такива синдроми в 1300+ годишната си история. От друга страна, и много от нашите съседи имат подобни синдроми от нас... Въпросът е -- ние ли ще имаме иракски синдром (по-вероятно) или иракчаните ще имат български синдром.


Наздраве!!

14 Април 2004 23:55
Ние вече го имаме иракския синдром, а иракчаните (освен тия в Кербала) едва ли знаят, че има и български бойци. Да се надяваме, че Господ е българин и всички ще се върнат живи и здрави.
14 Април 2004 23:56
еЛЗет - ти си ИДЕАЛЕН ходжа по ислямски фундментализъм !
Чуй се кви ги приказваш:
Ценностите на нашия свят не означават нищо за тях, техните са ужасяващи за нас. Кога ще проумеете, че тия мутанти могат да бъдат спрени само по един начин - чрез физическо унищожение.

14 Април 2004 23:56
Перо слаб си даже когато говориш и глупости ! За мене не си интересен !
Сори - като пропишеш български може и да ти обърна внимание , някой ден !
Но и това не е сигурно защото цървули като тебе гш сменям много бърже защото нямат стойност ?!?
ПП- за гаубици не говори защото нищо не знаеш , и си много малък за да ги знаеш !
15 Април 2004 00:00
Целта на войната във Виетнам беше реална: да се спре настъплението на ЦЦЦП в Азия и в Третия свят. В началото на 60-те години СССР бе (поне външно) по-силен и по-агресивен отвсякога. Той планираше да построи комунизма към 1980 г.! Беше създал водородната бомба и току-що бе пратил първия спътник и първия човек в космоса. Кастро току-що бе се укрепил в Куба и се беше обърнал към СССР за подкрепа, която доведе до най-реалната опасност от война между САЩ и СССР след ВСВ. Куба се приемаше като пример в цяла Латинска Америка. Комунистически Китай беше в нормални отношения с Москва. Освободен от Франция Индокитай вървеше уверено по неговия болшевишки път. Оттам пък беше съвсем близо до все още крайно бедна (и доста комунизирана - цф. Индонезия) югоизточна Азия и до индийския субконтинент. Течеше вече и деколонизацията на почти цяла Африка, дето на много места идеха просъветски тоталитарни режими. Антиамериканизмът-антиизраелизмът в Близкия изток бе в апогея си - готвеше се изличаването на Израел, което трябваше да стане през лятото на 1967 г.
*
Виетнамските комунисти успяха да мобилизират национализма на народа за своите партийни цели, а САЩ премина през най-драматичните моменти в историята си след ВСВ - борбата за граждански права, войната с бедността, младежкото движение от края на 60-те години. Америка излезе преобразена от това десетилетие. В началото на 70-те години тя се изтегли безславно от Виетнам, но вече бе станало ясно, че комунизмът няма да се построи до 1980 г., че възвръщаемостта на инвестициите в страните от СИВ клонеше към нулата (у нас я стигна през 1975 г.). Китай бе скъсал с Москва и тръгна по пътя на непа. Почти заедно ц петролната криза, която не успя да разбие запада, дойде “разведряването” и кампанията на Картър за правата на човека, които нанесоха първия смъртоносен удар на съветската империя (втория удар нанесе Рейгън през 80-те години). Комунизмът, така страшен в началото на 60-те, през 80-те рухна като картачнъй домик и Виетнам цега усилено търси път към капитализма, от когото се отказа така категорично тогава. А виетнамците търсят да емигрират в САЩ…
*
Така че [б]войната във Виетнам бе загубена, но мирът - спечелен[/б] - жалко за войната - можеше да има и два Виетнама, както има две Кореи… Стана ясна далновидността на ръководителите на САЩ (либерални политици, които правеха “великото” общество и “воюваха” с бедността - защото консерваторите са привърженици на изолационизма!) през 60-те години. Става ясно, че политиката на САЩ тогава бе продължение на традицията на Уилсън и Рузвелт в подкрепа на свободата и демокрацията в цял свят. Следвоенна Европа бе плод на американската далновидност и щедрост. Светът след 1989 г., какъвто ще стане, ще е също плод на американската далновидност, мъжество и щедрост. Сега задачата не е по-малко трудна, но пък вече няма СССР…
*
За ролята на демократизацията на Ирак за промяната на региона като цяло писах и вчера под статията на Б. Димитров. Радвам се, че на форума няма мислещи хора, които да се съгласят с пропагандата на автора. Иде времето, когато такива писания ще стават само за забава, като писанията на “северното сияние” сега…

*
Все още нямам достъп до форума.

15 Април 2004 00:02
Pomoriiski -da ubivame v Kerbala e prestwplenie ! Tam nie preebahme rusnacite predi 23 godini i celia SIV! Obratno v ropdinata -Makedonia zove ! Mislia ce s malko po-dobwr podhod mozem da se preborim s albancite -inace po-dobre da stanem Vlasi ! Ocakvam reakciata na Moskva ! Ima li palamud v Pomorie ! Leele edno ispansko pia! No niamampalanmud ta se zadovoliavam sws siomga - 10 dollara -polovin kilo ! Niama smetka !
15 Април 2004 00:04

Третата световна тоталитарна заплаха (след нацизма и болшвизма) през 20 в. е близкоизточният тоталитарен национализъм (драпиран често с религиозни одежди). Както другите две форми на тоталитаризма, и той е следствие на аномална, половинчата, неуспешна модернизация; израз е на фрустрациите на човека-маса, изтръгнат от традиционните си корени, ненамерил още нова опора. Макар “антиглобалистки” по лозунги, той сам е глобализиращо явление, продукт на модерната технология, особено на пропагандната технология. Нацизмът абсолютизираше “расовите” фактори, болшевизмът - класовите, а близкоизточният тоталитаръм - културните. Но и трите са еднакво ирационални и деструктивни.
*
Ирак, макар и без ОМП, макар и без пряка връзка с Ал-Кайда и 11 септември, беше сърцето на близкоизточния тоталитарен национализъм, неговият юмрук. Затова демократизацията му ще има решаващо въздействие върху целия регион - писал съм по-подробно за отслабването на тероризма (в цял свят), за решаването на израело-палестинския въпрос, за влиянието й конкретно върху съседните Иран, Сирия, Ливан, С. Арабия и залива, споменавал съм за влиянието й върху Египет, Йордания, дори за кюрдския въпрос в Турция. Северозападна Африка, която е икономически заложник на Европа, няма капацитета за замести Предния изток като мотор на терористичния национализъм, а Либия отдавна показва желание за промяна. Заедно с развитието в Афганистан и с влиянието му в съседните Пакистан и Централна Азия, демократизацията на Ирак може да пречупи гръбнака на тази глобална заплаха. Задачата обаче е не по-малко сериозна от реконструкцията на Европа след ВСВ.
15 Април 2004 00:07
Тия дето си мислят, че ония с двете дупки на носа не си мислят това дето ний си мислим - хич не могат да мислят.(за мозъчните клетки LZ и Фичо)

Редактирано от - Gan(ю)гоТрий на 15/4/2004 г/ 00:11:14

15 Април 2004 00:13
комунист=боклук=нещастник=комплексар=терзи ев=sultanbg=хекторфончебурашка=янбибиян=г анюгошибай=влаха=незнаещ/олиго=рейвъннану ла=поморийскацаца=мъртъвгръмнатвглаваталу канов=гаднаистория=шовинизъм=простотия=му тра=останалвисториятакатоfuckedup!!!
15 Април 2004 00:16
Fico dobre doshewl ! Za Vietnam obace si v greshka -USA ne inkasirea porazenie -prosto nastroeniata biaha drugi v stranata i sveta a i ne si struvashe ! Edinstvenia plus za USA e boinia opit ! No ne me razbiraite krivo -ta nima SSSR ne bi mogwl da izvlece boen opit !?! Oste po-losho -onova govedo sws samoleta v Iaponia gi razori ! Eh da ne sa bili tolkova slabi -more da gi znaehme ! Cakam tvoia komentar za snostnite "galimartii"vwrbanovi ! Losho spored men ! Petrola maimata mu no budzetnia deficit ste izgwrmi !
Kwde sme nie ! Pod Nacionalnoto dwrvo -krivata krusha !
rumwncite maina .sa vzeli strahotna porwcka -boen jip-samo za 20K ste se prodava -basta ti ste gi proklina ! 34 stata vece imat razrteshenie za ROM jipa !
A nie vse narodni predstaviteli stoim !
15 Април 2004 00:22
НА ТОЗИ ДЕН през 1919 г.

С декрет на съветската власт са създадени трудово-възпитателните лагери, наречени ГУЛАГ (Главно Управление на ЛАГерите).
Да фичо това което искаш със Перо ?!?!?! Но не би не става , сега не 1919 и не е съветска власт ?!?!?

Редактирано от - nesnaecht на 15/4/2004 г/ 00:24:16

15 Април 2004 00:26
А някой дърти путьовки и путьовци не знаят, че не е възможно много скункове да имат един общ гъз, както не е възможно и един скунк да има много гъзове...
15 Април 2004 00:29
Gan ти какво предлагаш? Да изпратим психоаналитици на Садровците, Ладеновците и другите подобни фанатици да ги убедят, че не трябва да правят така ли? И после да чакаме да кажат - ей не сме били прави, вече няма да слагаме бомби и да гърмим по другите.
15 Април 2004 00:30
Фичо, бе! Те твойте молитви към бог Онан край нямат...
А Пошъл Тошев така се е побъркал, че и клавиатурата му пелтечи вече...
Pero воайорства и се е надървил за нови вълнения...
15 Април 2004 00:32
LZ Абсолютно си прав . Но американците ще загубят не за друго а защото не водят война , а си играят на война и се им е къв хем те да са главните ама друг да свърши работата Като толкова нещат да ги убиват мирните араби що не вземат да пръската порно списания и бира , а още по-добре и банкноти по един долар мерака на тарамбуките за революция ще им мине тутак си .Справка индия с фанелките има да търчат след хеликоптерите
15 Април 2004 00:35
Рейвъне , трудна е да се отървеш от фунционери(администрация) ! Заеби като болест са ! Карай все тая БЕЗИНТЕРЕСНИ СА ЗА УМНИТЕ , А ТЕ НЕ СА МАЛКО !
15 Април 2004 00:44
[/ s]
15 Април 2004 00:48
LZ, ако ти не разбереш твоите деца, къде ги стяга чипика - ще се намери кой да го направи и те ще тръгнат след него, без да разбереш. Психоаналитиците няма да ти решат проблема - само ще ти вземат парите.
15 Април 2004 00:56
Male, male Daniela Gorcheva e pak tuk!
15 Април 2004 01:08
Кащяло да те няма бе Фич? Пак си си тука. И на миризма, и на цвят.
От анти-хлебарщина забравих да ти кажа здрасти. ( лявата лапа на джаба).
В кондиция ли си да те мятаме? Ако още не - имаш моята подкрепа. Изотдоле с цел повдигане.
15 Април 2004 01:10
***********************88
В ИРАК НЯМА ВИЕТНАМЦИ.
В ИРАК НЯМА ВИЕТКОНГ.
_______________________
. '' . ИРАК НЯМА ДА СТАНЕ ВТОРИ ВИЕТНАМ, А ПЪРВИ ИРАК.
15 Април 2004 01:12
Drug, тая Даниела Горчева не беше ли една партизанка от mediapool.bg ?
15 Април 2004 01:13
В Ирак не е като във Виетнам - по-добре е има пясък и всичко се вижда ?!?!


Подп. Петко Лилов: Всеки, който желае да напусне другарите си, носи лична и морална отговорност

14 април 2004 | 22:55
БНТ. “Актуално”

Подп. Петко Лилов, командир на втория български батальон в Ирак


Петко Лилов: Снощи близо до база Кило имаше инцидент с наш патрул. През време на този патрул се получи инцидент от близък парк, гробищен парк. Беше обстрелван нашият патрул с два изстрела от ръчен противотанков гранатомет. Нашият патрул действа много правилно в ситуацията. Открива незабавно решителен огън по посока на стрелящите, като по този начин парира техните по-нататъшни действия и ги обезкуражава при използване на огнестрелно оръжие, при което с повишена скорост патрула се изтегля от опасната зона. В последствие се доказва, че единия от нападателите е тежко ранен и в момента се намира в близката градска болница в Кербала. Другият от нападателите при опит да се опита да му помогне е бил арестуван и в момента се намира в коалиционните сили. Води се разпит с него и ще разберем, по-нататък. Документите на другия участник, който е ранен и се намира в болницата също са иззети и се провежда разследване.


Водещ: Разбрахме, че има няколко молби на войници за завръщането им в България. Това ще се отрази ли по някакъв начин на военния дух на останалите?


Петко Лилов: Отношението към мисията е лично дело на всеки един от нас. Имаме две групи военнослужещи след подалите рапорти, които наистина са преживели огромен стрес и за които е целесъобразно да се върнат в България, при близките си, да се възстановят при спокойни условия и друга група, при която се е получило несъответствие между очакванията и действителността на една военна мисия. За тях има съответен подход. Техните рапорти ще бъдат уважени. Бойният дух на останалите очаквам да продължават останалите да изпълняват задълженията си, още повече след успешните действия, които до сега нашия батальон провежда.


Водещ: Това означава ли, че всеки, който поиска може да прекрати мисията?


Петко Лилов: Всеки, който желае да напусне другарите си носи, разбира се и лична най-малко морална отговорност, за това, което върши.

Редактирано от - nesnaecht на 15/4/2004 г/ 01:17:31

15 Април 2004 01:16
Мисля, че проблема на Буш е концентриран в изказването на Колин Пауъл:
"Не мисля, че подобни сравнения са особено полезни. Виетнам бе в друга част на света, по друго историческо време. Много е различно. Народът в Ирак иска да живее свободно в демократично общество."
НЕкои сАображения:
1. Основна грешка на всички, командващи световни империи е, че ВИНАГИ си мислят, че СЕГА Е РАЗЛИЧНО. Историята винаги ни е учила, че никога не се учим от грешките на историята. Империите, времената, диктаторите и начина им на действие винаги е различен, но начина на мислене е винаги еднакъв.
2. Народът на Ирак СИ НЯМА ХАБЕР ОТ ДЕМОКРАЦИЯ и НЕ ИСКА ДА ИМА! Народът на Ирак иска хляб, работа (каквато и да е!) и сигурност. Е, малко свобода не е излишна, но ако разполагаш само със свобода - си умираш гладен. И нека уточним - свобода ли е да имаш правителство, НАЗНАЧЕНО от чужда държава?
3. По повод дебелашките изказвания, пък и по-наукообразните такива в стил Фичо, че арабите били фанатици, рязани, чалми и т.н. - не съм нито историк, нито пламенен комсомолец, за да ви залея с факти. Но познавам достатъчно много араби - колеги, приятели, познати. Не са генетично, расово и каквото и да е по-различни от нас. Но когато от 6-годишен гушваш калашник, вместо Мечо - трудно е да бъдеш убеден в ценностите на демокрацията. А изживяването на неизживяно детство в зряла възраст е просто фарс.
Иракчаните (а и околните страни) имат нужда преди всичко от СИГУРНОСТ и хляб. Засега не от свобода, още по-малко от макдоналдска консуматорска идеология. Много мразя крайни изявления по отношение на цели раси и народи....
Естествено, че САЩ можеха да внесат СИГУРНОСТ и преди, и след войната. Но САЩ имат от поне 50 години (вече има разсекретени данни на ЦРУ по въпроса) доктрина за нео-колониализма, която спазват методично. Част от тази доктрина е да се инсталират марионетни правителства, да се приватизират държавните активи от частни (американски, естествено!) фирми и да се дават огромни обвързващи заеми, които да се използват (със "съвета" на американски "консултанти" не за инфраструктурни проекти, а за социални помощи и заплати. Евентуални военни интервенции според доктрината се оправдават със човешки права, свободи и т.н. - знаете...
Има линкове към сайта на ЦРУ, не става въпрос за "конспиративна" жълта преса.
Така че Буш просто следва това, което му наредят чичковците с дебелите пури и шкембета. Демокрацията за тях е като комунизЪма на Тато - нещо хубаво, но недостижимо за всички, освен за определените такива...
15 Април 2004 01:19
Гарване,
Кълвеш като изумен. Такива като теб тъпчат в празното пълно. И после се сърдиш, че акъл ти дават. Запомни от Нептуна - сексуалните обекти са ебекти и точка.
15 Април 2004 01:23
Фичо Чичо, виден хакер, ООНанист, генен инженер и социален работник. Лице на "манхатън форевър" и на "бахама-мама дискавъри".
Стани ! МИРНО !
15 Април 2004 01:30
В добра поза го докара Ганюго. А кой ще се цапа да му го на- Трий?
15 Април 2004 01:30
Ганюготрий! И после старшинката вика: "Д''ейба ваш''та мама! Кой откраднА инициативата от масата на ротнио???"
Нептуне, как празно, бе, приятелю??? Ми тоя написА у форумо втора "Британика"!!!
15 Април 2004 01:36
Чи де ни е проблема Мъдрий? Тогаз да му го наБримчим.
15 Април 2004 01:38
Брей Гаргич - голем тъпкач те изкара Нептун-бар-плаж: "Такива като теб тъпчат в празното пълно"
Поздравления !
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД