:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,666,669
Активни 680
Страници 9,234
За един ден 1,302,066
Разследване

Чуждият инвеститор - месия или печалбар

Големите компании носят в страната не само пари, но и нова култура. Според работниците обаче бизнесмените идват у нас с желание за бърза печалба за тяхна сметка
Снимка: "Сега"
През петнайсетте години преход в България понятието чужд инвеститор придоби едва ли не магическо звучене. Надеждите, възлагани от управляващи, работници и местни жители на големите компании, които идват да произвеждат у нас, в повечето случаи не се оправдаха. Все още в България почти няма населени места или определени групи хора, които рязко са увеличили стандарта си на живот благодарение на навлизането на чужд капитал. Нещо повече. Работниците и служителите в компании с чужд собственик в повечето случаи се оплакват - от повече работа и по-малко пари.

Причините са много и най-разнообразни. На първо място нестабилната бизнессреда кара чужденците да плащат свръхразходи по старта на бизнеса си и по разрастването му. Често променящото се законодателство заставя бизнесмените да бъдат твърде предпазливи, влагайки пари у нас.
Другият проблем е в качеството на самите инвеститори. Те в по-голямата си част не са нито първокласни, нито стратегически. А това пък се обяснява отново с особеностите на българската инвестиционна среда.
Вярата в лоялността на чуждите собственици на хиляди българи през последните години се изпари "яко дим", след като фирмите им бяха купени от чужденци измамници. Приватизацията на авиокомпания "Балкан" от Гад Зееви, който я доведе до фалит, продажбата на "Химко"-Враца на регистрирани в САЩ руски фирми, които се съдиха и стреляха, покупката на "Плама"-Плевен от консорциум от уж именити компании, зад които се крият няколко нашенци, "Сторко"-Плевен и т. н. са печални примери, хвърлящи сянка върху всички инвеститори.
Безспорен факт е обаче, че навлизането на чужд капитал донесе

нова корпоративна култура в страната

Логично най-жизнеспособните и развиващи се фирми, в които навлязоха задгранични капитали, са в хранително-вкусовата промишленост, търговията, услугите и банковото дело. Компании като "М-Тел", "GloBul", "Shell", "McDonalds", "ЛУКойл", OMV, "Овергаз", "Кока-Кола", "Метро", "Била" промениха не само разбирането за търговия, но и облика на голяма част от страната. Те осигуряват голям процент от заетостта у нас, както и носят след себе си съпътстваща мрежа от подизпълнители и дистрибутори.
Търговските вериги работят по една и съща схема в страните, в които инвестират - постепенно увеличават броя на обектите си, използват масирани рекламни и PR кампании, за да разширят пазарния си дял. Понякога ползват местни компании франчайзанти. Капиталовложенията им са насочени основно към придобиване на подходящи терени, изграждане на прилежащата инфраструктура и разработване на обекти. От чужбина се пренасят и новости в работата с клиентите - карти и бонуси при покупки на едро, промоции, дегустации и т. н.
Тези компании

промениха разбирането за предлагане на услуги в България

Тази наложена система вече се усвоява и от чисто български компании - "Еко петролиум", "Темпо", "Хепи" и др.
Макар да осигуряват голяма заетост, веригите не предлагат кой знае какви стимули на своите служители. Практиката е да се наемат студенти или току-що завършили младежи, които нямат големи претенции за заплащането и осигуровките. Работните заплати не надвишават средните за София - 300-400 лв., а текучеството е голямо. Причините са относително ниската квалификация, която се изисква за този вид работа, и ниските заплати по принцип у нас.
Далеч по-интересно за сравнение е пазарното поведение на инвеститорите в промишлеността. От централите на чуждестранните корпорации към българските им предприятия освен финансови потоци се осъществява и

трансфер на нови технологии, проекти и специалисти

Повечето мултинационални компании въведоха, преди българските закони да ги принудят, строгите изисквания за качеството на продуктите и опазването на околната среда.
Сред примерите за такава политика е белгийската "Солвей", която приватизира "Соди"-Девня за $ 160 млн. през 1997 г. и го прекръсти на "Солвей Соди". Корпорацията е инвестирала 15,7 млн. лв. само в екологични мерки и подобряване на условията на труд. Стремежът е да се поддържат условия, характерни за всички фирми от групата, уточниха от девненския торов завод.
"Това е единственото предприятие в България без текучество. Желаещите да работят с нас са многократно повече, отколкото свободните места", зарича се техникът от "Солвей Соди" Желязко Желязков. Средната заплата в завода се е увеличила двойно от приватизацията досега и вече е 1000 лв., без да се броят екстрите - храна, служебен транспорт, допълнително осигуряване и т. н. "Целта на собствениците е да автоматизират максимално производството, затова хората в предпенсионна възраст се подготвят 1 година за излизане от работа. Дават им се по 12 заплати, с които могат да започнат свой бизнес, ако желаят", обяснява Желязков.
Окрупняването на пазара и

затварянето на цикъла суровина-производство-търговия

е цел, към която се стремят много от чуждите компании, стъпили у нас. Гръцката индустриална групировка "Виохалко", която се появи на родния пазар на черни и цветни метали преди 10 г., целенасочено окрупнява дейността си. Първата инвестиция е през 1993 г. - "ТеПроМетал". Следват "Стилмет" от 1994 г., "СофияМед" - 2000 г. и "Стомана индъстри" - 2001 г. В "Стомана" гърците държаха 75% от капитала, а бившият мажоритарен собственик - "Еврометал", притежаваше останалите. Общо в дружествата си в страната "Виохалко" е инвестирала 148 млн. евро и $ 42 млн. В момента 2700 души работят в 9-те фирми на групировката в България. "Това е значително увеличение на броя на служителите, тъй като при купуването на бившите "Стомана Перник" и КЦМ те не работеха, т.е. нямаше работници в тях", обяснява Лили Самарджиева от "Виохалко".
На жилищния комплекс, възникнал около "Стомана"-Перник и наброяващ население от над 20 000 души, промените в предприятието се отразяват пряко. Любопитното е, че докато стоманодобивният завод беше още държавен и в него се подвизаваше наемателят "Еврометал", това веднага се усети по магазините. През този период - 1999-2001 г., в квартала се появиха дузина скъпи магазини, а цените на местния пазар за плодове и зеленчуци не само гонеха, а и надминаваха стойностите по най-скъпите тържища в столицата. По това може да се съди, че работещите в комбината са взимали редовно, и то високи, заплати, защото голяма част от местното население работи там, а и много от нововъзникналите частни фирми правят бизнес предимно със "Стомана". Тогава се носеха слухове, че е имало заплати и от по 1 млн. лв. (неденоминирани).
След купуването на "Стомана" от гръцката "Виохалко" цените в кварталните магазини се нормализираха. Включително тези на наемите и на жилищата. Макар че никой не се оплаква, че заплатата му в "Стомана" е намалена. По-скоро вероятно са изчезнали предишните драстични разлики.
Колкото до самата работа, кранистка с 6-годишен трудов стаж в завода, пожелала анонимност, се оплака, че работата й е станала досадна: "Непрекъснато ни карат да правим безумни предложения - за повишаване на качеството, за подобряване на работата, за намаляване на престоите. Вече имам чувството, че повече мисля, отколкото работя", казва жената. В същото време не се оплаква от заплатата, която естествено е тайна, но твърди, че ако получи предложение за същите пари за по-малко работа, не би се поколебала да напусне.
Най-натрапчиво се усеща присъствието на инвеститорите в хранително-вкусовата промишленост. Ярък пример за

сливания и придобивания в местен мащаб е пивоварният сектор

Това е и отрасълът, в който има реална конкуренция на световните играчи в този бранш. Има и български, затова анализът си струва. В България има 13 пивоварни. Най-голям пазарен дял има "Брюинвест" - собственик на "Загорка". 50% от акциите й са собственост на холандската група "Хайнекен", а 47%- на "Кока-Кола". Чуждестранният инвеститор стъпи на българския пазар през 1994 г., купувайки 80% от старозагорската пивоварна за $ 21,7 млн. През 1997 г. чрез БФБ-София, същият инвеститор изкупи мажоритарния пакет акции от "Пивоварна Ариана", а през 2003 г. я вля в "Загорка". "Оттогава досега в компанията са инвестирани над 70 млн. евро", каза изпълнителният директор Димитър Алексиев. 600 души работят в двете фабрики. Почти всички са включени в някакви образователни програми. Според него служителите му получават най-високите средни заплати в страната. Ръководството обаче не допусна репортери да провери всички тези декларации в разговор с работниците.
На второ място по пазарен дял с 22,6% се нарежда белгийската "Интербрю", която държи "Каменица"-Пловдив, "Астика"-Хасково, "Плевенско пиво" и "Бургаско пиво". Компанията дойде в България през 1995 г. чрез приватизацията на 67% от "Бургаско пиво" и 70% от "Каменица". Белгийците изкупиха от "Дару инвест" и мажоритарния пакет от "Астика". Две години по-късно - през 1997 г., погълнаха купената от РМД пивоварна в Плевен. Трета в класацията е бившата вече "Булбрю", настояща "Варненско пиво". Нейна собственост са "Варненско пиво" и "Леденика"-Мездра.
Преди година на българския пазар стъпи и датският производител на "Туборг", "Bock" и "Koff" - "Карлсберг". Първоначално датската компания изкупи 67% от акциите на "Пиринско пиво" от бившия приватизационен фонд "Златен лев". Последва покупка на 59% от "Шуменско пиво". 70% от акциите бяха собственост на турската компания "ФАФ Метал". Делът в "Пиринско пиво" беше увеличен до 98% след изкупуване на акции от миноритарните акционери. През ноември 2003 г. по същия начин беше увеличена собствеността и в Шумен - до 89%. Датската компания, собственик на 35 дъщерни компании за производство на бира в целия свят, планира сливане на двете пивоварни.
Пивоварната, в която се инвестира най-сериозно в момента, е "Болярка ВТ", твърдят от Съюза на пивоварите в България. Дружеството бе придобито чрез масова приватизация от бившия приватизационен фонд "Мел инвест холдинг", който държи 90% от акциите. Останалите са разпределени между дребни акционери. Пивоварната има пазарен дял между 7-9%. След нея са "Ломско пиво" и "Пивоварна София". Резултатът от чуждестранното участие и силната конкуренция в бранша е, че българинът пие все повече и по-качествена бира на приемливи цени.
За разлика от големите промишлени предприятия, които твърде малко разчитат на вътрешния пазар, хранително-вкусовите компании се насочиха към България

главно заради свободната пазарна ниша

И чак след това тръгнаха да атакуват и други дестинации. От приватизацията на завода за шоколадови изделия в София през 1994 г. досега "Нестле" е инвестирала около $ 20 млн. Освен в нови поточни линии фирмата насочва капиталовложенията си към повишаване на трудовата култура на 1000-та си служители. И тук работниците се оплакват, че собственикът пести от всичко. Най-вече от консумативите.
Извън Гърция, където е създаден, производителят на кроасани "Чипита", има 7 съвместни производствени предприятия. В заводите си в Полша, България, Румъния и Русия има по 52%. Общите продажби на групировката са нараснали от 4,1 млрд. евро през 1990 г. на 199,2 млрд. евро през 2002 г. През тази година "Чипита България" предвижда да завърши изграждането на завода в София, където са инсталирани 4 продуктови линии- 2 за миникроасани, 1 за кроасани и 1 за бейкролс. Наскоро се чу за подготвяно сливане между "Чипита" и "Роял Фуудс".
Интересът към местния пазар беше в основата на инвестицията и на френската групировка "Данон". "Данон Сердика" е дъщерно дружество на "Данон груп", създадена през 1993 г. като "джойнт венчър" между "Сердика София" и френската компания. От 1999 г. "Данон груп" изкупи изцяло акциите на софийската млечна фирма. "За 10 г. ние инвестирахме над 45 млн. лева, включително и в насърчаване на спорта сред децата", каза Цветелина Георгиева от маркетинговия отдел на компанията. Корпорацията финансира световното футболно първенство за деца "Данониада". "Малко са хората, които напускат при нас. Дори непрекъснато има молби за работа. Условията са добри, французите плащат добре дори за софийските стандарти. "Заплатата е към 700-800 лв. в зависимост от курсовете, които правя месечно", похвали се шофьор на камион в "Данон". По думите му работата не е от леките, смяната започва в 3-4 часа.

Чрез чуждите компании у нас родни продукти излизат по света

"ЕПИК Електроникс Асембли"-Ботевград например предизвика интереса на френските автомобилни производители, които оглеждаха възможностите за изнасяне на част от производствата си у нас. "Фирмата притежава единствения у нас сертификат за качество QS9000, който е разработен от автомобилните гиганти "Крайслер" и "Дженерал мотърс". Дружеството произвежда микрокомпоненти за мобилни телефони и електронни модули за автомобилите "Крайслер", "Форд" и "Ауди". Белгийската "ЕПИК" създаде завода почти на "зелена поляна". След неуспешна РМД приватизация и разваляне на сделката преди 3 г. цеховете на бившата "Микроелектроника"-Ботевград бяха разграбени. В средата на миналата година на специално тържество бе назначен 1000-ият служител на "ЕПИК Електроник Асембли".
В голямата си част работниците са от Ботевград и Правец. Заради високите изисквания на работата, в "ЕПИК" работят предимно млади и високообразовани хора. За по-възрастните няма място в завода. "Преди работех в "Микроелектроника", познавам работата, но сега не ме вземат в "ЕПИК", вече съм на възраст", обясни пред екип на "Сега" шивачка от местната фабрика "Ботевтекс", 100% собственост на германската фирма "Канда". "Заплатата не е много висока, но не можем да се оплачем", допълва нейна колежка. Шивашкото предприятие дава хляб на много хора, останали без работа след ликвидацията на "Микроелектроника". Близо 1000 души ще работят в шивашката фирма до края на годината. Смените са тежки, изчислени са до последната секунда. Най-тежко е през лятото, когато температурата се покачва главоломно заради техниката.

Севлиево е пример за община, живнала заради чуждите пари

Американската инвестиция допринесе за развитието на целия регион. "Само бабите не говорят английски", шегуват се местните. "Американ Стандарт" има над 100 производствени предприятия в света. През 1992 г. янките създадоха смесено дружество със севлиевския завод за битова арматура "Видима Идеал". През 1996 г. на зелено бе изграден най-големият завод за санитарен фаянс в Европа. В момента около 99% от продукцията е за износ. Около тях се създаде цял производствен комплекс от компании, доставчици на детайли за основните производства. "Идеал Стандарт" инвестира в битова газификация, изгради луксозен градски хотел.
"Нещата в Севлиево не са така, както бяха преди години. Работата е много тежка, а заплатите не отговарят на изискванията", оплака се 26-годишният Мирослав. Той вече не работи в завода, издържал е около година. Напускат и голяма част от старите служители, защото не могат да се справят с тежкия физически труд - пренасяне на суровини, профили и арматура. "Ако работата се увеличава с 30%, заплатите растат с 3%", категоричен е Мирослав. Средната заплата за неспециалист не надхвърля 300-350 лв. В същото време стандартът на живот е скочил рязко. Подобно на Перник цените в магазините и на услугите са високи, а парите отиват в Търново, Ловеч и Габрово, откъдето са повечето "гастарбайтери" в Севлиево, твърди младежът.


Таблица: Очаквания за икономическото развитие на България (1998-2006 г.)
Година199819992000200120022003200420052006
% Ръст на БВП4,02,35,44,14,84,85,05,3
БВП12,73512,94612,59713,55715,56316,93318,45620,17320,980
ПЧИ0,6200,8191,0020,8130,8741,4001,6612,0172,098
ПЧИ % БВП4,96,38,06,05,68,39,010,010,0

Забележка: БВП и преките чужди инвеститори (ПЧИ) - са в милиарди долари
Източници: АЧИ, БНБ, Министерство на финансите

Графика: Структура на преките чуждестранни инвестиции за 2003 г.

Приватизация - $ 364 млн. - 27%
Инвестиции на зелено - $ 500 млн. - 36%
Експанзия и реинвестиции - $ 500 млн. - 37%

По данни на Агенцията за чуждестранни инвестиции

Петте най-големи инвестиции в България (1992-2003 г.)

1. "Cosmote"Втори GSM-оператор "Глобул"$ 530 млн.
2. "Solvay""Соди"-Девня$ 350 млн.
3. "Umicor""Пирдоп" меды$ 300 млн.
4. "ЛУКойл""Нефтохим"$ 150 млн.
5. "American Standart""Видима"-Севлиево$ 150 млн.

По данни на Агенцията за чуждестранни инвестиции
 
Приватизацията на "Соди"-Девня от "Солвей" е една от най-големите гордости на правителството на Иван Костов. На снимката: Почти целият син кабинет се стече на откриването на инсталацията за тежка сода по покана на борда на "Солвей", воден от барон Даниел Янсен.
 
Промоциите и рекламните игри са част от битката за пазарен дял, която е най-яростна сред пивоварите.
28
3845
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
28
 Видими 
14 Април 2004 22:08
Нещата с лошите условя на труд и ниските заплати ще се променят тогава, когато се появят достатачно нови работодатели и започнат да се конкурират за работна ръка, сиреч да почнат да си крадат един на друг работниците. За съжаление това нещо не могат или нямат интерес да го проумеят синдикатите и наи-вече сегашното правителство, което олевя до безобразие. Налице е пресният пример с отказа на правителството да опрости данъчната система и да въведе плоското облагане, точно с аргумента "сакън някои богат да не се напечели". Сякаш за тези, които работят за по 150 лева, е някаква утеха, че богатите плащат 29%...
14 Април 2004 22:35
A be, Belchev mi kolko triabva da plashtat tiya bogati, be djanam? PLashtali 29% - ot kakvo be brato ako e ot dohoda si, shto da ne plashtat, da ne bi tiahnoto sashtestvuvane da e privilegiya za BG? Az bez da sam bogat plashtam 35% za danaci v USA, predi tova v Canada plashtah 45%. Ili ti predlagsh tezi deto imat zaplata ot po 100 leva da plashtat 29 leva danaci plius che gi doi koi kakto mozhe. Pravitelsvtoto olevialo? Kreten bratko na kub!
14 Април 2004 23:06
Vsicki sini gargi na pomena na BG sodovata industria sledva da znaiat ce podobna investicia BG napravi samostoiatelno prez nacaloto na 80-te! No i toiva ne bi moglo da stane bez bezmilostnia trud na devnenci prez nacaloto na 70-te !
Imam kolegi pocinali ot infarkt togava i drugi -bolni do dnes -geroi na inzenernata Himia -boli gi ruku turcite i drugite goveda -Prodavat se mamo Belite manastiriiiiii!
14 Април 2004 23:33
Продукцията на "Видима"-Севлиево е повод за гордост на родните управници пред чуждестранните им гости.


Гордостта на родните управници - фабрика за бидета.
14 Април 2004 23:36
Drug, tova, koeto plashtash e sborat ot danaci + socialni osigurovki. Dobre, che me podseti da spomena i socialnite osigurovki, zashtoto s tiah gledai kakvo stava. Sled tova dobavi oshte 20% DDS i akciza za benzina, dobavi i imotnite danaci. Ne mi davai primer s Kanada ili Shvecia, zashtoto nie triabva da navaksame mezhdu 30 i 80 godini v razvitieto si, ne te.
14 Април 2004 23:59
Тъп въпрос. Печалбари, разбира се. Това е бизнес, кой ще дойде да губи пари. Тъп въпрос.
15 Април 2004 00:51
O.K. Belchev, vse pak ne kazvash kolko spored teb triabva da plashtat bogatite. Bednite - kucheta gi yali...
15 Април 2004 01:00
Аз пък от край време предлагам при избори гласът на всеки да тежи пропорционално на сумарните данъци, които е платил за последните три години. Ама кой ли ме слуша, нали туй няма да е "демократично"..
15 Април 2004 01:26
Абе Анацефал, как я измисли тая система бе брато?Тъй като си анацефал, т.е. безмозъчен ще да си помислил със задника си май!
15 Април 2004 04:11
" Според работниците обаче бизнесмените идват у нас с желание за бърза печалба за тяхна сметка"
Как ще идват за БЪРЗА печалба като строят предпрятие?
Работник може да каже такава глупост!Интелигентен журналист не трябва да я преповтаря!
Авторът още ли не е научил че, за щастие, ВСЕКИ работи за печалба!
И собственици и работници!
Този капиталистически принцип се усвои и от комунистическите страни и е двигател за блгоденствие на цял свят!

15 Април 2004 08:49
И като споменаваме пивоварните, историята на Каменица е истинска сага за съдбата на чуждите инвеститори отсам границата.
Създадена през 1881 год. от белгийци.
Продадена по-късно на българи, поради "невписване" на собствениците в местните условия.
Взета от германците по време на клиринговото споразумение с Райха.
Станала руска, като част от репарационните условия.
Върната на българите по силата на двустранно споразумение.
Приватизирана от белгийци посилата на закона за приватизация.
Засега толкова. Змията захапа опашката си.
Бира волно се лее, чужд инвеститор песни пее.
15 Април 2004 09:08
Статията дразни с простотиите си.
Хората са дошли в България единствено и само да изкарат пари. Трябваше още през 1990 г. да им раздадат всички предприятия без пари или срещу символична цена. Сега България и гражданите й щяха да спечелят много. Не би. Авторката грубо смесва в едно истински инвеститори и откровено паразитни образования, които нямат нищо общо с корпоративната култура и управление. ДА на кадърните предприемачи и свобода за тях, НЕ на набедените мениджъри и профсъюзите.
15 Април 2004 09:49
Абе уж в началото на статията "повечето надежди не се оправдали", а след това - тук средни заплати от по 1000 лева, там по 700-800, там курсове, спорт за децата, а пак в Севлиево "неспециалист" /т.е. общ работник/ вземал 300-350. На друго място пък студенти или току-що завършили /най-вероятно несемейни/ почвали с по 300-400 лева! Е дай боже всекиму! Друга пък вземала добри пари, ама работата й била "досадна". Абе що не си ..е ......а?! И кое точно "не се е оправдало"?! Максимализма на тая "авторка" просто няма граници! Колко да получават разните там пикльовци, за да са доволни?! С по 1000 ЕВРО ли да стартират?!
15 Април 2004 09:55
Koмпании като М-Тел, Лукойл и Овергаз променили облока на страната...
Ха ха ха !
Посочените са обикновени монополисти, което ще рече, че просперитета им се дължи изцяло на гърба на потребителя, а като изключим Лукойл, другите две не са дори някакви стратегически инвеститори.
За Солвей Соди смея да напомня, че беше продадена не от Костов, а от Румен Гечев за 160 млн. долара (официално), и то в момент когато чистата и печалба беше 30 млн. на година...
Изобщо цялата ни приватизация и икономика е една тъжна картинка.
Ще ги видим всичките ни "лица" на икономиката след 3 годинки като се усетят в другите условия...
15 Април 2004 10:01
Колкото до самата работа, кранистка с 6-годишен трудов стаж в завода, пожелала анонимност, се оплака, че работата й е станала досадна: "Непрекъснато ни карат да правим безумни предложения - за повишаване на качеството, за подобряване на работата, за намаляване на престоите. Вече имам чувството, че повече мисля, отколкото работя", казва жената


Ебаси простотията. На тази и 100 лева са и много.
15 Април 2004 10:15
Да, кранистката е права: Най-много мразим да мислим, оти не мойм.
Гледах на паркинга на Метро, как колите търпеливо чакаха едва тътрещия се служител на Метро да прибере количките. За тази си скорост на работа във филиалите на Метро в други страни гарантирано щеще да бъде уволнен още първия ден на третата минута.
15 Април 2004 11:00
"Госпожата" явно не е ходила на други освен българските паркинги на Метро.
По цял свят клиентите сами си прибират количките, а никой не ходи да им ги прибира. Ако не желаят - загубват си депозита, който в Германия например е едно евро - пъха се монета при вземане на количката, която монета се освобождава при закачане обратно на количката.
15 Април 2004 11:12
Раличка не прави разлика между лешояд и инвеститор, без значение наш или чужд.
Моля Другите от Америка да си траят по въпроса за данъците в България, щом не плащат у нас. Това са си наши вътрешни работи, макар че разбирам чисто икономическия им интерес – ние все пак издържаме родителите им, ама взе да ни идва нанагорно.
Все едно ние да седнем и обсъждаме данъците на Щатите или Канада.
Не ви ли се вижда нелепо?

15 Април 2004 11:22
Добра статия.
15 Април 2004 11:49
Така и не разбрах смисъла на тази статия.
Нито има някакъв анализ, нито изводи.
Авторката да беше взела само част от идеята - лошите условия на труд или размера на инвестициите или социалния ефект от тях, или..., но не да забърква такава боза.
Пак е писано за единия хонорар, но няма ли редактори.
15 Април 2004 12:02
Хиршфелд - ''ко се правиш на много знаещ. В САЩ и много други страни си има хора, които да тичат след количките, въпрос на фирмена политика.

Що се отнася до самата статия, то тя е доста хаотична и без ясна теза. Не разбрах, сега инвеститотрите добри ли са или са лоши и кои са добрите ако кои са мошениците.

Иначе ви моля да не профанизирате проблема. Защото проблем наистина има.
И той не ев това, че някой гони висока печалба и т.п.

Проблемът е, че чуждите сериозните инвеститори идват със СВОЯТА висока фирмена култура, и след някоя и друга година усвояват НАШАТА. А НАШАТА включва, шурорбаджанащина, мързел, непукизъм, и други приятни неща.
Когато нашите момчета се поиздигнат се превръщат в отровенни първенюта и чорбаджии, а не мениджъри каквито трябва да са.

Аз специално имам поглед върху Видима, ако някой има търпение да чете мога да напиша цяла повест.

Чесно казано, нямам никаква идея как нещата могат да се подобрят.

Редактирано от - (o)g(o) на 15/4/2004 г/ 12:11:23

15 Април 2004 12:21
Хиршфелд, хабер си немаш, само дрънкаш глупости.
15 Април 2004 13:09
Това е много важна тема не само за момента, но и изобщо за бъдещето на България!За да се подобряват условията на живот у нас ние избрахме капитализма , но трудното бе взаимодействието между дуржавната и частната собственост.Трябваше да се помисли преди всичко за опазването на държавната, защото в нея бе овеществен труда на всички българи , които сега живеят мизерно(пенсионерите) и при приватизацията да се осигурят достатъчно средства за тяхното съществуване.В замяна на това се напълниха джобовете на тези, които оглавиха партии , министерства, кметства , ликвидационни съвети, бордове на директори, приватизационни процедури , процедури по ЗОП и т.н..., или се свързаха по някакъв начин с властта.Те я употребиха за лично облагодетелствуване!Привличането на чуждите стратегически инвеститори трябваше да стане чрез специални икономически зони и политика за промишлено производство.Защо другите да могат(Унгария, Чехия, Словакия, Словения, Хърватия, Полша, Литва, Латвия, Естония например), а ние не?Трябваше да поканим големи компании да построят нещо ново у нас в сферата на машиностроенето и електрониката и другаде , където имаме подготвена работна ръка!
15 Април 2004 14:15
До управитела
На верига МЕТРО
Пу цялата страна
~~
МОЛБА
~~
От Дафинка Косева Босева( и снимка ше ви пратя ама от фотото казаха в пуниделник).
~~
Г-н Управител, ШЕФЕ(така де!)
~~
Моля да буда приета на работа.Сдвете ръце ви се моля.То вие си упръйте ваште хора , ама ако остане едно местенце цял живот ши ва споминавам.И мама и татко и те ши ва споминавът кат пращат зимнина от село.
~~
Тука съм закрепила една афтубиография с кламер ама да ми го върнети вашта….не за друго ми го зех от дицата на кумшииката и им дадох един и шейдесет, имам да им давам оште толкуа, то кламерите били мноу съпи бе.
~~
Живея наблизо до магазина, пари за транспорт нища.И куче храня.
Несимейна съм одавна.Той замина за чужбина.Работи на пуртукалите в Гърция с Весито отдолу под нас живее нигодника му ниеден.
~~
И тока го дигнаха тая зима.Бъдети хора да ни фаштам другия край.Знам си правата.Румито тя беши касиерка в кабелния кат я съкратиха и заплаши шефа че ако ни я върни на работа ши са запали пред общината, и са запали.Сига държавата и плашта , можело значи.Не съм лесна тъй ша знаиш.
~~
Умръзна ми живота.Разчитам на вас.
~~
~~
С пуследна надежда:
~~
Дафа
~~
~~
АФТУБИОГРАФИЯ
~~
На Дафинка ай ся няма да го пиша пак
Родена съм с римско сечение на името на Цезар, без малку да ма изтарвът затуй маика ми са карала с башта ми, искала да ма кръсти Клеопатра(от благогарнос към Цезар).То ако не беше дошла баба Дафа да лепне по два шамара и на двамата така щях да са казвам, недаи си божке.
~~
Зодия стрелец съм на 16 дикември 1972г, аз са убаждах и на Алена да я питам дали ши ма земити на работа.Тя каза че звездите са благосклонни ама трябжа да са пазая от мъж със сини очи и тъмно син шлифер.
~~
Майка ми и баща ми живеят на селу.Ние тука с кака са ширим в двустайния в Меден Рудник.Сами сме кат кукувички.Тя кака щеши да са жени ма Тончо го удари крана, бог да го прости и тяхните си зеха пералнята и хладилника дето им бяха зели за гудежа.
~~
Иначи съм работила сичко.Тошев, началник склад ми беше кат баща, питайте го как носихме след работа ерма на неговите прасенца в Маринка, тва четиристотиниусъмдисет килуграма ей с тия ръце ги пренесах.После пихме по една ракия, ма тя жина му хич ни ма убича и ма сложи да спа при брат и в бараката утзад, ама тва е стара история.
~~
И на кумпютер мога да работя ма хич нища.Щот баба каза чи са ублъчвам и посли нямаа хвана.
Мога да давам ношни смени ни ми е за пръв път.Кат бях санитарка в спешнуту и със шофьора на линейката и първа помошт сме давали, и джобни падаха.Доктор Ненов идин път цялу пидисе лева дади, кат го видяхме с Танчето на операционната.
~~
И по спешност да ма извикати имам мобифон. Остана ми от един пациент приехме го по спешност при катастрофа загубил двете си раце.Та ченгетата не го забилязали и го зех аз ми той няма да му трябва вече на горкичкия.
~~
Зарат вас си платих телефона и ся ку ни ми са убадити въй въй въй.
Станете бугати СЕГА … с мен.
и скрено ваша Дафа

15 Април 2004 15:51
Мила ни Дафинке,
Трогна и разплака ни! Ша та земнеме - само си за нас! Офръчна, па и умна, била си.
И добра препоръка имаш - от Старшото, дет сме му казале и да ти отфарне. Само за фотото имаме колебане - черничко ли си повече, или дебеличко ? Та кат го земниш - ей где сми:


София 1784
бул. “Цариградско шосе”, 7-11 км.
МЕТРО Кеш енд Кери България
Адрес: Отдел “Човешки ресурси”
Факс:02 9762 404
E-mail:jobs@metro.bg
15 Април 2004 20:56
Другият проблем е в качеството на самите инвеститори. Те в по-голямата си част не са нито първокласни, нито стратегически. А това пък се обяснява отново с особеностите на българската инвестиционна среда.

Другият проблем е в качеството на самите инвеститори. Те в по-голямата си част не са нито първокласни, нито стратегически. А това пък се обяснява отново с особеностите на българската инвестиционна среда.


Това просто можеше да бъде цялата статия и щеше да е напълно достатъчно.

Инвеститорите некачествени, защото качествени почти не припарват( Защо не припарват? Защото нищо здраво няма да припари до нищо болно, та чак заразно болно!

Докато не се излекуваме от смърдящите и заразени политици и групировки-никой няма да припари на места на вилнееща чума.
15 Април 2004 21:44
Shako, ot imeto na drugite ot Amerika shte ti kazha, che ne izdarzhash roditelite mi po prostata prichina, che ne zhiveyat tam. Kakto i da e, dori i da zhiveeha tam pak ne bi gi izdarzhal zashtoto sa si zarabotili pensiite, koito mezhdu vrpochem savsem ne sa tova, koeto bi triabvalo da badat. A ti, kato ya dokarash do pensiya, togava shte imash dumata. Ta shut up and fuck off!
15 Април 2004 21:51
сам

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД