Словакия усърдно утъпква пътека, която би могла да е от полза и за България в болезнения спор за съдбата на АЕЦ "Козлодуй". Ако имаше кой да тръгне по нея.
Навръх символния за славянството 24 май словашкият министър на икономиката Павол Руско поиска да се преразгледа споразумението между ЕС и страната му, току-що влязла в същия ЕС, за закриване на два ядрени реактора в АЕЦ "Бохунице". Словашкият ангажимент според документа бе реакторите, пуснати съответно през 1979 и 1980 г., да излязат от експлоатация през 2006 и 2008 г. Руско обаче заяви по словашката телевизия, че страната му ще се опита отново да преговаря за удължаване на живота им.
В края на миналата седмица пак същият министър подкрепи планираното разширяване на новата АЕЦ в Моховце, също нарочена от ЕС за "вредна" въпреки свидетелстващите обратното експертизи на МААЕ. Така
Руско люто ядоса съседна Австрия,
която е най-гласовитият опонент срещу словашката ядрена енергетика и най-дейният претендент да запълни енергийния вакуум със собствен износ на ток, ако словашките АЕЦ "Моховце" и "Бохунице" все пак спрат.
Министерската офанзива идва на фона силен обществен натиск за запазване на словашките ядрени централи, които осигуряват около 53% от цялата електроенергия в страната. Със свой принос в общия хор се отличи и лидерът на най-влиятелната опозиционна партия "Смер" Роберт Фицо. В навечерието на словашкото влизане в ЕС той предложи Братислава да се отметне от ангажимента си за АЕЦ в Боховице, ако ЕС продължава да държи на забраната си словаци да работят свободно в другите страни-членки.
Харесваният в Брюксел премиер Микулаш Дзуринда показа, че смята инициативата на Фицо за прекалена, но в същото време многозначително подчерта, че "теоретично е възможно"
главата за Боховице да бъде отворена отново
Ако това наистина стане, словашкият челен опит може да влее сили и у противниците на закриването на АЕЦ "Козлодуй" у нас, които и сега трудно приемат тезата на официалните преговарящи, че повторното отваряне на вече затворени глави е едва ли не светотатство. Оказва се, че поне в Братислава може и иначе - без парализиращ страх от един документ, който в края на краищата е само парче хартия, предназначено да урежда, а не да поражда спорове. Което прави съвсем разумна възможността да се пренапише.
Впрочем подканен да коментира словашката дързост, българският външен министър Соломон Паси предпочете да акцентира върху факта, че Словакия вече е вътре в ЕС. "Когато една страна от кандидат-член на ЕС се превърне в член, има много повече възможности. Ние все още сме кандидати", каза Паси. Позитивният поглед би трябвало да съзре в тази реплика намек, че България може и да се престраши да покаже характер по словашки образец чак след въжделеното приемане в ЕС.
Нюансът е, че самият
Паси и компанията му договориха с Брюксел такива условия
за "Козлодуй", които изключват подобна утешителна перспектива като словашката. Първо и най-съществено: Братислава се ангажира да закрие "Бохунице" чак СЛЕД влизането си в ЕС, а София се зарече да пожертва "Козлодуй" ПРЕДИ. И второ: по отношение на парите, които ЕС трябва да даде за спирането на Бохунице, Словакия уговори само част от сумата, а остатъкът завеща на бъдещата финансова рамка. С което си остави вратичка да оспорва компенсацията дори по съдебен ред, ако я счете за неудовлетворителна, както и да иска предоговаряне на условията. Всички тези шансове липсват в българския случай.
Забележителното е, че словашките преговарящи успяха да постигнат много по-добри позиции пред Брюксел, въпреки че имаха да решават двойно по-сложен проблем от българските си колеги. Все пак у нас става дума само за една АЕЦ, а при тях - за две. Въпреки тоталния натиск на Австрия, която настояваше централата в Моховце също да бъде спряна като условие за влизане в ЕС, Словакия успя да я опази. След героични битки на дипломатическия фронт и като крайна отстъпка тя прежали - както вече става ясно, само временно - единствено двата стари реактори на "Бохунице". Сега връща лентата и за тях.
Линията, избрана от екипа на министър Паси, лиши България от подобно поле за маневри.
|
|