Половината от завършващите ученици не желаят да стават военнослужещи. Това сочи социологическото изследване, направено от Изпълнителна агенция "Военни клубове и информация" неотдавна. Дирекция "Информационна дейност" е провела препитването сред зрелостници от средните училища в страната на тема "Нагласи за постъпване на кадрова военна служба в Българската армия".
Останалите зрелостници, които имат намерение да упражняват тази професия, се разпределят по следния начин - 22,1% желаят да станат офицери, 20,3% - професионални войници, и 8,5% - сержанти.
Най-силен
стремеж към военната професия има сред младежите от турски произход
Това показва анализът на експертите от дирекция "Информационна дейност" Георги Гроздев и Марин Стойчев.
Според анкетираните най-голямо влияние за избора на военната професия имат мнението на познатите военнослужещи, на родителите и представянето на тази професия в медиите.
На въпрос дали имат желание да кандидатстват във висше военно училище положително са отговорили една трета от завършващите средното си образование.
От тях обаче само около 36% са готови в случай на неуспех при кандидатстването за офицери в Националния военен университет (НВУ) да станат професионални войници. Други 27,2% от анкетираните имат желание да станат офицери, но не желаят да служат като професионални войници. Следователно потенциалът за попълване на армията с млади хора е значителен и трябва добре да се използва от ръководствата на Министерството на отбраната и Генералния щаб на армията, казват експертите. Идеята на Генщаба е бързо да бъде създадена социална политика, която да привлича и най-вече да кара военните да остават в армията. Увеличаването на цивилните специалности в НВУ пък ще накара кандидатите да бъдат повече, а влизащите в училището - с по-високи качества, анализират специалистите.
Сред завършващите средните училища не се забелязва
отрицателно отношение относно професията на военнослужещия -
57,7% я оценяват положително. Над една трета от тях обаче не могат да изразят позиция или нямат отношение към професията. В класацията на предложените 17 професии и занятия професията на офицера заема десето място с оценка 2,20 - "среден" престиж с тенденция към "висок" (скалата за престижа е от 1 до 3, като 1 е "нисък", 2 е "среден" и 3 - "висок"). На първо място с 2,67 са професиите на адвоката и собственика на фирма, а веднага след тях е професията на съдията с 2,57. На обратния полюс са "продавач" - 1,28, и "неквалифициран работник" - 1,20.
Изразената оценка по отношение на професията на офицера се припокрива до голяма степен с тази на военната професия изобщо. При същата скала от 1 до 3 изразилите отношение (три четвърти от анкетираните) поставят военната професия в същия диапазон - "среден" (1,87). Все пак трябва да се отчете съществуващият спад в оценката, предизвикан от това, че понятието "военна професия" включва и неофицерски длъжности (сержанти и войници), на които се присвоява по-нисък социален статус.
Повечето от анкетираните са оптимисти относно общественото значение на военната професия през следващите десет години. Най-много са тези, които приемат, че влиянието й ще се увеличава - 43,1%, ще остане непроменено според 15,6%, а за 13,5% общественото значение на професията ще намалява. Не могат да дадат своята оценка около една четвърт от анкетираните.
Трудно е да се дадат някакви определени параметри на военната професия, които да се открояват като особено привлекателни за зрелостниците. На първите две места са два коренно противоположни показателя - материален под формата на "заплащане" и морален, изразен като "значение на военната професия за националната сигурност". Най-слабо притегателни са опциите "естеството на военната професия" и "възможността за творчество и инициатива".
Спецификата на предмета и незаинтересоваността на част от зрелостниците не са позволили на близо половината от изследваните лица (48,0%) да вземат отношение по въпроса за увеличаването на военните разходи за отбрана. Одобряващите прилагането на такава политика надвишават над два пъти противниците - 36,3% срещу 15,7%.
По-категорично е формираното мнение по въпроса относно
навлизането на жени в армията
Такова действие се одобрява от две трети (66,5%) от респондентите. Против е един на всеки седем анкетирани - 14,6%.
Отговорите на учениците по цялата съвкупност от въпроси относно мотивите за избор на военната професия отново потвърждава трайната тенденция за прагматично мислене сред младите хора. Анкетираните са отговорили съвсем рационално и честно на въпроса защо предпочитат обучението в Националния военен университет. Основните предимства според тях са: възможностите за безплатно висше образование, едновременното отбиване на военната служба и получаването на образование, както и условията за спортуване и физическо укрепване. По същество това е нагласа и потенциална готовност за бъдеща служба в армията.
Според анкетираните най-съществените придобивки, които биха ги подтикнали към военната професия, са -
гарантираното работно място, заплащането
и възможността за пенсиониране след прослужване на 25 години в армията. Ползването на военнопочивната база, безплатното медицинско обслужване и закупуването на жилище към настоящия момент не са сред водещите мотиви за избора на професията "военнослужещ от БА".
Повече от 40% от зрелостниците са склонни, ако военното ведомство им поеме разходите за обучение във ВУЗ (граждански или военен), да станат професионални войници.
Основното, което търсят младите хора в бъдещата си работа, е "работата да е добре платена" и "да дава възможност за професионално развитие". Далеч назад по важност се нареждат "разнообразието в работата" и "възможностите за прилагане на собствени идеи".
Това най-добре се вижда и в конкретните мотиви, заради които анкетираните са посочили, че искат да станат кадрови войници. На първите две места се подреждат "материалната осигуреност" - 35,3%, и "безработицата" - 24,1%. Всички останали аспекти на кадровата служба като "съществуващите специалности", "реализацията на способностите" и "работата в интерес на отбраната на страната" почти не влияят на избора. Около една пета не могат да дадат определен отговор на този въпрос.
Момчета, ако само заради парите сте за професионалната военна служба, помислете за това:
всеки чужденец има право да се запише в US Army Forces, т.е. армията на САЩ. Само след няколко годинки служба в Ирак, Афганистан или някъде другаде, ако оживеете, получавате американско гражданство.
Помислете добре!