:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,763,297
Активни 525
Страници 19,764
За един ден 1,302,066
Пазар

Евтините самолетни билети - мираж поне до 2007 г.

Докато не се либерализира авиопазарът у нас, българинът ще е обречен да плаща скъпо за разлика от западноевропейците
снимка: АЛЕКСАНДЪР МИХАЙЛОВ
Един красив, спретнат и подреден щанд до централния вход, през който се влиза в международното летище в Мюнхен, привлича вниманието със забелязващия се отдалеч надпис "In last minute" (в последната минута). Стелажите му са отрупани с разноцветни брошури, подканващи да се направи избор измежду над 100 атрактивни курорта по целия свят.

Цените са посочени с едри цифри и от тях излиза, че за средния германец със заплата от 3000-4000 евро месечно едноседмичен престой в четиризвезден хотел на Карибските острови, с полупансион и със самолетния билет до там и обратно, струва към 400 евро.

За екзотична едноседмична отмора в Коста Рика, т.е. в Южна Америка, с включена храна, германецът трябва да се бръкне с не повече от 700 евро.

Това, което обаче може направо да стъписа българина, са цените, които германските туроператори взимат на съгражданите си за българските курорти. Най-скъпата почивка у нас - едноседмичен престой с пълен пансион в четиризвезден хотел на "Златни пясъци", е 189 евро, пак заедно със самолетния билет от Мюнхен до Варна и обратно. Почивка при същите условия на остров Крит струва пак толкова.

За друг тризвезден хотел на Черноморското крайбрежие германецът трябва да плати само 120 евро и това е най-ниската възможна цена, както показва бърз преглед на офертите. Тя също включва цената на самолетния билет.

Явно българските хотели не подслоняват и не хранят чужденците безплатно, а и немският туроператор, който организира почивката, също трябва да печели нещо. Тогава излиза, че едночасовият полет на германеца до нашата родина струва почти или направо нищо.

За сравнение, най-ниската цена на двупосочен билет с редовен полет от София до Мюнхен е 195 евро, ако се пътува с "България ер", и 225 евро ако се пътува с "Луфтханза".

Ако българин реши до отиде примерно от София до Варна със самолет и да се върне със самолет, това ще му струва 85 евро, независимо коя е авиокомпанията.

Ясно е, че каквито и намаления да се ползват за групово пътуване, каквито и отстъпки да прави една чартърна авиокомпания на туроператора и колкото и разтегателни да са самолетните тарифи, разликите в цените са фрапиращи. Те илюстрират само едно - че



в Германия има либерализиран

авиационен пазар, а в България няма



Либерализацията на пазара и допускането до него на т.нар. нискобюджетни или "low cost" авиокомпании започна още в средата на 90-те години, но след 11 септември 2001 г. и последвалия внезапен срив на авиационния пазар, походът им изглежда неудържим. Полетите без допълнителни екстри, често дори без чаша кафе на борда, до и от второстепенни и отдалечени от градовете летища, все повече превземат авиацията. Оферти от рода на "за 19 евро от Лондон до Берлин" заливат Западна Европа, а на големите летища като мюнхенското има десетина ръкава - разбира се, най-отдалечените, отделени само за нискобюджетни авиокомпании.

В обявите за цената често се използват чисто рекламни трикове. Немският туроператор "Bexx Air" например съобщи в началото на март, че ще продава билети от Варна и Бургас до Германия само за 69 евро, но цената се отнася всъщност само за първите 20 закупени билета. Следващите 20 струват малко повече и т.н. Докато се окаже, че билетите, купени в последния момент, струват пак толкова, колкото и за големите авиокомпании. "Bexx Air" обаче за съжаление остана първата и единствена лястовичка у нас.

"Low cost" авиокомпаниите или чартърните полети, при които се продават билети за свободните места, са двете страни на

една и съща монета. Но и едните, и другите



трудно се налагат на изток от Белград,



защото това, което ги допуска до западноевропейския пазар - демонополизацията, на Балканите все още е на етап добри пожелания. Напълно либерализиран авиационен пазар в България ще има чак през 2007 г. Дотогава той ще се урежда по класическия начин - чрез подписване на двустранни спогодби, в които всяка държава изрично посочва коя нейна авиокомпания ще лети, от кой град до кой град и колко пъти седмично. Всяка промяна в разписанието се ратифицира пак на държавно ниво, което естествено е доста антипазарно и на практика позволява на държавата да пази и отглежда своя национален авиопревозвач чрез недопускане на конкуренция.

Затова още през 1999 г. Евросъюзът подготви меморандум за споразумението "Общоевропейско небе", което предвиждаше да не се подписват двустранни спогодби с десетте асоциирани членки на ЕС от дата, предхождаща влизането им в общността. За България това трябваше да е факт от 2005 г. Преговорите обаче се проточиха. Междувременно повечето държави от Централна Европа получиха дата за реално членство в Евросъюза през май 2004 г. и стана безсмислено да подписват споразумението, защото и без това трябва да либерализират авиопазара си. То остана да се крепи и да очаква единствено нашата страна и нашите съседи на Балканите. Но



за зла участ тогава фалира авиокомпания "Балкан"



С пари от фискалния резерв бе създадена новата държавна "България ер" и транспортното министерство благоразумно реши да не й разваля пазарния хатър, поне докато не мине приватизацията й.

В стратегията за раздържавяване на "България ер", приета още миналата година от правителството и отлежаваща до ден днешен в парламента, в прав текст се казваше, че основната ценност на авиокомпанията е гарантираният й с помощта на междуправителствени спогодби пазар. Активи самата авиокомпания почти няма, така че се очакваше именно този подпомаган от държавата пазар да привлече интереса на кандидатите.

Това обаче в същото време означава, че държавата е склонна винаги или поне до някаква определена дата да стои зад авиокомпанията и да я назначава за редовен въздушен превозвач по най-добрите линии, които могат да се договорят или вече са били договорени.

В новата стратегия, която трябва да се приеме тези дни от Министерския съвет, най-вероятно това не е променено, тъй като с нея по думите на зам.-министър Красимира Мартинова ще се търси стратегически инвеститор, т.е. голяма и мощна чужда авиокомпания. Така отново най-голямата ценност на "България ер" ще бъде защитата на държавата, тъй като без нея е немислимо да се привлече стратегически инвеститор.

Това означава, че българинът едва ли скоро ще види ниски цени на самолетни билети, независимо че покупателната му способност е далеч под тази на средностатистическия западноевропейски гражданин, който има такъв избор.

Наскоро държавата или по-точно транспортното министерство демонстрира, че отделно и независимо от приватизацията на националния авиопревозвач



се изкушава да посяга и към други лостове

за ограничаване на конкуренцията



на авиопазара. Споменатата германска "Bexx Air" например се опита да намери вратичка в законите. Тъй като при съществуващото законодателство нямаше как да вземе разрешение да прави редовни полети до и от български летища, тя се самообяви за чартърен превозвач. При това положение има възможност относително по-свободно да се договори с летищата за условията им и да почне да продава свободно билети на желаещите.

Да, но след кратко колебание от Министерството на транспорта и съобщенията обявиха, че подготвят промени в Наредба 22 за извършване на полети във въздушното пространство от и до летищата на Република България. По същество те предвиждаха затягане на реда при чартърните полети и



пълна забрана за тях да се продават

билети за свободните седалки



извън онези, които е продала туристическата агенция, наела самолета. Мотивът е, че практиката чартърите да качват и индивидуални пътници отнема пътнически трафик от авиокомпаниите, летящи по редовни линии и противоречи на понятието "туристически чартър", при който целият самолет се предоставя на организирана група туристи.

Причината тези изменения все още да не са приети е решителният отпор на българските авиокомпании. От Асоциацията на българските авиокомпании и от Българския авиационен форум възразиха остро срещу предложените им за съгласуване промени, тъй като се боят, че от тази мярка ще пострадат предимно българските авиокомпании. Сега над 80% от пазара на редовните международни въздушни превози от България се държи от чуждите авиокомпании, а за останалите двайсетина процента се борят "България ер", "Хемус ер" и донякъде "Виаджо ер". За сметка на това те разчитат на чартърните полети, които са далеч по-печеливши и от които българските авиопревозвачи все още държат около 50%. Практиката да продават оставащите им свободни места на ниски цени е масова. Ако се забрани да правят това, ще пострадат техните интереси, а ще спечелят чуждите авиокомпании, смятат те и са напълно прави.

Така тази вратичка за намаляване поне донякъде на цените на самолетните билети засега остава отворена. Докато някой чиновник не измисли нещо друго, разбира се.

Интересното в тази ситуация е, че при продължаващата рецесия на авиопазара и големите, и малките авиокомпании имат интерес от намаляване на цените на билетите, за да оцелеят. Затова режат разходи, без които може да се мине. От месеци насам например ръководството на "България ер" обмисля да премахне храненето на борда на самолета, поне за най-късите дестинации, тъй като стойността му е около 10-15 евро на пътник. Ако това стане, ще се окаже, че разликите в обслужването между една редовна авиокомпания и една нискобюджетна намаляват. Но въпреки това цените на билетите пак ще останат несравними, защото евтините авиокомпании спестяват от още куп други разходи. И това положение логично ще налива вода в техните мелници.

От друга страна гражданската ни авиация така или иначе трябва да се либерализира. Вместо това да става шоково през 2007 г., можеше да се помисли за поетапното освобождаване на този пазар.

Защото сега положението е горе-долу следното - пазим и защитаваме държавния превозвач, от чиято продажба бюджетът ще спечели малко и за кратко време, с мотива, че иначе няма да имаме национален авиопревозвач. Но май не се замисляме, че по този начин караме средния българин да забрави откога не се е качвал на самолет. И да го караме да пътува дни наред с автобус до другия край на Европа, при положение че разстоянието може да се вземе за час и половина.
 
Пътниците на българските авиокомпании чакат на столичното летище. Алтернативата на скъпите самолетни билети за тях е да се возят с автобус до другия край на Европа.
16
1412
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
07 Юли 2004 21:18
Някой пътувал ли е с тия ?
07 Юли 2004 22:05
"Цените са посочени с едри цифри и от тях излиза, че за средния германец със заплата от 3000-4000 евро месечно едноседмичен престой в четиризвезден хотел на Карибските острови, с полупансион и със самолетния билет до там и обратно, струва към 400 евро.
За екзотична едноседмична отмора в Коста Рика, т.е. в Южна Америка, с включена храна, германецът трябва да се бръкне с не повече от 700 евро. "

Ama nemoite molim! Ako niakoi e bival na tova letishte da kazhe az obache mnogo chesto bivam na Frankfurt i Amsterdam i shte vi kazha, che cenite tam sa takiva che niakoi s mesechna zaplata 3000-4000 evro edva li vaobshte si misli za Karibite. Shto se otnasiya do posochenite ceni za ednosedmichen opisani po-gore tova e po-skoro niakakv dil s neprodadeni pochivki, otkolkoto pravilo. To zatova go i narichat "In the last minute". Koito iska da riskuva - mozhe. Ako neshto ne vi haresva - sardete se na sebe si. Tolkova ste platili - tova poluchavate. Ne kazvam che nepremenno shte se nasadite na pachi yaica, no i shansa tova da stane e dosta goliam. Ot druga strana - mozhe da otidete v Kuba, naprimer. Shte imate udobstva, na kakvito v BG-to ne ste sviknali, no tova e do chertata na ogradata, sled tova vi poglashta realnostta - a tiya ne e rozova. Priyatno prekarvane, osven ako ne vi puka kakvo stava okolo vas...
07 Юли 2004 23:54
Др. Николов,
да знаеш, че др. Шрьодер ще те черпи денонощно с каквото си поискаш
за това ти твърдение, че заплатата на средния германец е 3-4000 евро!

а за еФтинките билети мое да посетиш сайта на
http://www.bexxair.com

да си купиш билет и след това пиши колкото си искаш глупости!
Аре със здраве..

Рот Фронт!
ЗКПЧ-др.Радул

Редактирано от - Др. Радул на 08/7/2004 г/ 00:03:37

08 Юли 2004 00:47
Господинът явно не знае, че върху заплатата от около 4000 ?(Мойта е малко повече)се плаща данък общ доход(категоризиран) един куп застраховки(пенсионна, медицинска и други) и още един куп отчисления, така че реалната средна работна заплата в Германия в момента е около 1100 ?.Цени на почивка в БГ от порядъка на 180? на седмица с полета са във сферата на фантастиката, цените са най-малко 3 пъти по-високи.За bехх мога само да кажа, че цената на билета зависи от това, колко рано е закупен той и в кой сезон(летният е с около 50% по скъп) и въпреки това отиване и връщане до София от Лиеж(основното летище на bехх, дотам се пътува с автобус, много комфортен) излиза минимум със 150? по-евтино отколкото с България ер.А иначе не би било лошо aвиопазарът да бъде либерализиран, но как тогава ще могат търтеите да лапат??А??
08 Юли 2004 01:13
В синхрон с казаното мааааааалко по-горе, само ще нюансирам, че именно тези безобразно "евтини" почивки са по силиците главно на "блаженстващите" немски пенсионери на възраст около 80...... Това е ключовата възраст в Германия, на която човек може да си купи най-сетне скъпо кабрио и да хвърчи по магистралата с 220 - колкото и нелепо да изглежда, с каскет връз белите коси, или да попътува по белия свят като за последно - понеже и без това 1 месец живот в Германия му излиза още по-скъпо....... Също така, може да си позволи да похайлазува по кафенета и ресторантите или да си купи абонамент за театър или опера - заедно с групата "сениори", които споделят безпросветната си самота в залеза на живота, когато наистина никой вече няма какво да доизцеди от тях...... Това, разбира се, не ни пречи пак да си им завиждаме!
08 Юли 2004 08:54
Е това е хубавото на форума, че журналистиката не може да ни пробутва бозите си. Радул от кухнята го разби тоя самозванец. Ама в Ню Йорк Таймс хвърчат глави за такива публикации. Къде е в.Сега, къде е върхът?
Др. Радул
Wie gehts Junge?
08 Юли 2004 09:18
Не се ли изкефихте как автора прави генерални изводи за авиопазара от ... офертите last minute?
Малееее, какво ли ще напише за българския туризъм ако автора научи, че германските рентнери плащат 2 седмици почивка на Черноморието и стоят три?
08 Юли 2004 09:50
Napisanoto ot avtora sa palni gluposti!!!
Evtinite ceni na samoletnite bileti ne vkliucvat letishtni taxi /za otivane i vrashtane/ ili pak sa samo v ednata posoka. Osven tova obiknoveno se kaca ne na centralni letishta, zashtoto "low cost" aviokompaniite niamat licenz za tam, a na niakakvi izmisleni na 50 km ot grada, ot koito se pridvijvash s vlak, avtobus ili taxi /oshte pone 50-100 EURO/, taka ce "evtinite" bileti izlizat pone 4-5 pati povece.
Za srednata zaplata ot 3000-4000 EURO v Germania prosto ne mi se komentira - totalna glupost, srednata cista zaplata tam ne e povece ot 1500 EURO.

I kakvo oznacava "nemski turopetatori predlagat na sagrajdanite si ...". Vseki edin, nezavisimo kakav e - ispanec, portugalec, italianec ili balgarin moje da se zapishe za pocivka na BG Cernomorieto crez nemski turoperator! Kakvo, da ne bi da mu otkajat?!
08 Юли 2004 10:22
Привет др. Дявол!
Радвам се да ви видя, тук положението е под контрол, подготвям се психически за море един вид


Рот Фронт!
ЗКПЧ-др.Радул
08 Юли 2004 10:27
Както по-горе поясниха, това са почивки за пенсионери (или както казваме във Варна - за "групи Хитлерюгенд". Те са валидни до 30 май или след 30 септември
08 Юли 2004 12:42
Това което автора е пропуснал, че на-печеливши за евтините авиокомпании са туристическите и силните бизнес дестинации( Лондон...), където полетите са почти винаги запълнени.
Ако България освободи небето си, това ще даде мощен тласък на туризма - не само по Черноморието а и в София или Пловдив. Идете някоя събота до Прага за да видите колко немци, англичани и прочие идват. И не заради архитехтурата, а поради евтините кръчми и проститутки. Обикновена сметка показва че им е по евтино да прекарат почивните си дни там, отколкото в собствената им държава. Поради отдалечеността на България единствения шанс да развиее weekend туризма е евтини самолетни билети. Незнам защо нашите авиокомпании само се оплакват, а не се захванат с този все още свободен сегмент. Дори Swiss си смени концепцията в тази посока. А в БГ дори за Bulgarian Air не можеш да си купиш билет по интернет или с кредитна карта, а в същото време имат високи разходи за служители и наеми на офиси.
08 Юли 2004 13:50
Билетът от Лондон до Берлин може да е 19 евро, ама летищните такси са минумум 60 евро. Така че билет от 19 евро всъщност е поне 80. Обикновено повече.
08 Юли 2004 16:32
Dobre 4e ne gi i dopuskat na iztok ot Belgrad, zachtoto nali se sechtate 4e minalia juli katastrofira edin samolet nad Egipet (flash airline), to4no edin ot taka nare4enite "low cost", umriaha 130 frantsuzi i ve4e tuk vav Frantsia vsi4ki tezi evtini kompanii samo gi plujat. Samoletite im sa grobnitzi, samo i samo da im struvat evtino, a obslujvaneto da ne vi govoria. Viarno 4e e hubavo pazara da se demonopolizira, ama tova ne zna4i 4e triabva da se saglasiavame s vsi4ko, i niakoi den da ni padne edin "law cost" na glavite.
08 Юли 2004 16:39
"Докато не се либерализира авиопазарът у нас, българинът ще е обречен да плаща скъпо за разлика от западноевропейците"

И к, во сега? Само това изречение ли е вярно от материалчето, или...


08 Юли 2004 20:43
Li4noto mi mnenie e 4e statiata e mnogo hubava. Ne moga da kometiram dali poso4enite zeni sa verni, no istinata e che vinagi plashtat nai-skapo. I v evropeiskia saiuz i v NATO bednite strani shte plashtat mnogo pove4e ot bogatite kato prozent ot vatreshia si bruten produkt. Oshte vednaz mnogo polezna statia.
08 Юли 2004 20:43
В ГЕРМАНИЯ СА ОТ ЗЛАТНИЯ МИЛИАРД, ПЪК НИЕ СМЕ ОТ ОСТАНАЛАТА 5-МИЛИАРДНА СГАН - РОБИТЕ, ОБСЛУЖВАЩ ПЕРСОНАЛ, АЪ.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД