Дори и управляващите не премълчаха, че здравеопазването ни е в окаяно състояние. В третото си за мандата обръщение към народа премиерът отчете, че здравеопазването и образованието са най-слабите страни в управлението и следва да се превърнат в приоритет в следващите години.
Прав е. Но едно трябва да се признае на НДСВ - здравната тематика отдавна им е приоритет, макар и погледнато под друг ъгъл. За 3 години управляващите успяха да извадят тези сфера на обществения живот от периферията на публичния интерес и да я застопорят неотклонно в центъра на вниманието на електорат, медии и политици. Задълбочаващият се батак в здравеопазването, съпроводен с разпределението на немалко пари, предостави идеална перманентна популистка дъвка на вътрешна и външна опозиция и широко поле за действие на анализатори и съветници. Достатъчен е фактът, че здравеопазването беше в основата на два вота на недоверие към кабинета. Е, електоратът си остава недоволен, но пък колкото по-зле са нещата, толкова повече може да му се обещава.
НАСЛЕДСТВОТО
Здравната реформа не е запазена марка на НДСВ.
Тя започна при управлението на СДС, тогава сплотените още сини очертаха схемите както на промените, така и на комерсиализация и евентуални облаги. СДС създаде здравната каса, личните лекари, заплащането за извършена дейност, клиничните пътеки в болниците, задължителното членство на медиците в една съсловна организация. Сините положиха и темелите на модела за плащане на лекарства - основно от здравната каса. Въпреки обещанията НДСВ не промени нищо от така завареното наследство.
През 2001 г., когато дойде на власт, царското движение завари следната ситуация: недоволство от трудния достъп до специализирана помощ и изследвания, опашки пред кабинетите на личните лекари, едва започваща реформа в болниците. Хората даваха по-малко пари за лекарства, но за сметка на това механизмът, по който ги плащаше касата, беше абсолютно непрозрачен.
-----------------
Какво обеща НДСВ през 2001?
- повече пари за здраве;
- възстановяване на училищното здравеопазване;
- по-високи заплати в държавните болници, старт на приватизацията там, но без да се пипат лечебниците от национално значение;
- свободен достъп на пациентите до всички лечебни заведения
и до повече безплатни лекарства;
- намаляване на разходите за администрацията на здравната каса и разбиването на монопола на НЗОК и съсловните организации на лекари и стоматолози. Идеята беше да се създадат няколко каси, които да се конкурират;
- увеличаване на здравната вноска на 8%. Хората без осигуровки трябваше да бъдат поименно издирени, да нямат право да се лекуват с парите от чужди вноски. За тяхното лечение нямаше да плаща касата, а държавният бюджет.
------------------
През лятото на 2004 г. от всичко това единственото изпълнено обещание е свободният достъп до болница - вече всеки може да се лекува, където пожелае. Хората без осигуровки също бяха поименно издирени, но все още имат право да се лекуват без пари. Ще го загубят едва в края на тази година, ако не са си внесли дължимото в НОИ. Въпреки че в Закона за здравното осигуряване пише, че който дължи повече от 3 вноски, няма право на безплатно лечение, управляващите не посмяха да го спазят - вероятно защото броят на хората, които никога не са плащали осигуровки, е около 300 000.
"Постигнатите неща в никакъв случай не са малко, но те не могат да бъдат забелязани ясно и да бъдат конкретизирани от хората", смята Атанас Щерев днес.
Като цяло народът е все по-болен и дава все повече пари за лечение.
Славчо Богоев, вторият здравен министър в този кабинет, даде оценка 3.50 на здравето на нацията, сравнено с ЕС. Българите живеят по-малко от европейците, качеството на живота им е по-ниско, детската смъртност е с пъти по-висока от ЕС, постоянно расте броят на преминалите за лечение през болниците. Разбира се, за здравния статус на нацията не може да се вини само НДСВ, той е резултат от общите усилия на властта през последните 15 г.
На лечебната система министър Богоев писа 5.
--------------------
В България средният разход на държавата за здравето на един човек е 154 долара годишно. Германия дава за гражданите си 2800 долара, Полша - 557, Македония - 229. Процентът от БВП за здраве расте с по 0.1% годишно, което е крайно недостатъчно. Според цитирани от Атанас Щерев данни, ако през миналата година у нас държавата и здравната каса са давали 1.4 млрд. лв. за здраве, то от джоба си гражданите са вадили допълнително над 1 млрд. лв. за лекарства, прегледи, лечение в болница. Премиерът Сакскобургготски наскоро обаче обясни, че на здравеопазването му трябват не толкова пари, колкото ред.
-----------------------
Здравната каса, през която минават почти 1 млрд. лв. годишно, вече 4 години няма информационна система. И така ще е още 3 години - по пресмятания на НЗОК.
ДОБОЛНИЧНА ПОМОЩ
За някакъв ред може да се говори единствено в доболничната помощ. Хората продължават да недоволстват от опашките при личните лекари и ограничения достъп до специалисти и изследвания. НДСВ не промени почти нищо в тази сфера - вероятно защото в нея влизат горе-долу достатъчно пари и тя работи реално. Естествено ползват я основно бедни и възрастни хора, защото за безплатен преглед и изследване трябва да се почака. Младите и работещите предпочитат да си платят в частен медицински център. А на такива собственици са дори депутати.
БОЛНИЦИ
В болниците кризата става все по-дълбока с всяка изминала година. Управляващите официално признават, че системата е недофинансирана, но каквито и мерки да предприемат,
Лечебниците се финансират основно за извършена дейност, но по сложен механизъм - част от парите за част от лечението са от здравната каса, друга част - от здравното министерство, но в общия случай са недостатъчни. Според Атанас Щерев годишно на болниците са нужни поне 800 млн. лв., а получават по-малко от 600 млн. лв. Освен това, ако НЗОК дава 500 лв. за дадено лечение, в общинска болница даже излизат на печалба, а в университетската не стигат. За друга болест пък цената на касата за която и да е болница не покрива повече от 70% от стойността на лечението.
След като се плаща за дейност, би трябвало болниците, които не се търсят от пациентите, да се закрият или поне преструктурират, е логиката на управляващите. В крайна сметка обаче това не става. За да компенсират липсата на достатъчно пари - и за издръжка и лечение, и за заплати, - болниците искат пари от пациентите - за консумативи, лекарства, рушвети.
Освен това отчитат неизвършени дейности, за да вземат пари от здравната каса или приемат хора, без да е особено наложително и без да ги лекуват особено. В резултат на което се очаква дефицит в НЗОК.
Оттук и ужасът, в който се превръща престоят в държавна болница, беляза управлението на НДСВ и с естествен бум на частните лечебници.
Очерта се и още една тенденция - изключително нисък контрол на дейността, независимо дали става дума за частни или държавни лечебни заведения. Макар и субективни, пациентите постоянно се оплакват от лошо отношение, немарливост, лекарски грешки.
ЛЕКАРСТВАТА
Сферата, в която НДСВ се оказаха виртуози, несъмнено са лекарствата. Подозрения в корупция се чуват ежедневно и на висок глас, натискът на фармацевтичната индустрия върху управниците е изключително силен. Цените на медикаментите у нас се оказаха по-високи, отколкото в Европа, защото производителят може да регистрира каквато си иска цена. А тя, или част от нея, се плаща от здравната каса. През 2001-2003 г. разходите на здравната каса за лекарства нараснаха двойно и станаха 240 млн. лв., а частта, която тя поема вместо пациентите за най-масовите медикаменти, намаля. Сега НЗОК плаща лекарствата по цени, договорени преди 2 години и не може да ги промени. Някои от тези медикаменти могат да се намерят на двойно по-ниски цени в аптеките.
Управляващите обещават порочната практика да се промени. В началото на 2005 г. трябва да влезе в сила нов лекарствен списък на НЗОК, договорен по нови условия, при които да се сравняват цените на лекарствата с тези в 8 европейски страни. Същото би трябвало да се иска и при регистрация на цените. Всичко това би трябвало да намали цените. Но според зам. здравния министър Олег Хинков не много, тъй като България е малък пазар с ниски обороти и ако цените са твърде занижени, производителите могат да избягат от страната.
НОВАТА РЕФОРМА
Вероятно заради всичко това в откритото си писмо премиерът размаха пръст на подчинените си и обяви, че трябва
здравната система да се реформира основно.
И това трябва да стане с изготвяне на кодекс за здравното осигуряване. Идеята беше представена преди това и от здравния министър Богоев и вицепремиера Лидия Шулева.
Според здравните управници кодексът ще промени доста неща. НЗОК и НОИ може да станат една обща институция, която да събира по-добре здравните вноски. В него би трябвало да се реши и проблемът с неосигурените, т.е. държавата да поеме вноските на хора, за които е доказано, че не могат да се осигуряват и които в момента са извън системата. Дори се очаква догодина за тях да се отпуснат 25 млн. лв. В кодекса ще се запише пакетът здравни услуги, който държавата гарантира на гражданите. В момента държавата им гарантира на книга почти всичко, а на практика хората доплащат за повечето неща. За в бъдеще може да се очаква, че гарантираното от държавата, най-вече в болниците, ще намалее, но пък ще е действително гарантирано. Услугите извън държавния пакет би трябвало да се плащат кеш или хората да се осигуряват за тях в доброволни фондове, чиято работа също ще се опише в новия кодекс. Документът ще регламентира и поредната промяна във финансирането на болниците - заплащане на базата на т. нар. диагностично свързани групи, при които контролът върху разходите и отчитането е по-добър. Според Щерев това ще въведе дисциплина в болниците и ще прекрати кешовите плащания.
Всъщност тези идеи звучат не по-зле от неизпълнените обещания отпреди 3 години. Но както и самите управляващи признават, здравният кодекс едва ли ще успее да влезе в сила до края на този мандат. Така че няма гаранция, че този път са искрени в желанието си да сложат ред в здравеопазването и да разбият добре работещите схеми за лични облаги.
|
|