:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,221
Активни 749
Страници 23,786
За един ден 1,302,066
Интервю

Момчил Андреев: Намаляването на кредитите е нож с две остриета

Трябва време, за да могат финансовите институции да подготвят клиентите си за промените, а и фирмите да се адаптират, смята председателят на УС на Райфайзенбанк
Снимка: Александър Михайлов
Момчил Андреев е роден през 1964 г. Завършил е Московския държавен институт за международни отношения. Специализирал е в Германия, Австрия, САЩ, Чехия и др. В Райфайзенбанк е от 1997 г. като член на управителния съвет и изпълнителен директор с ресор корпоративно банкиране, кредитиране и клонова мрежа, а от 2003 г. е и председател на управителния съвет.



- Г-н Андреев, опасен ли е бурният растеж на банковото кредитиране, който се наблюдава у нас и който притеснява Международния валутен фонд и правителството?

- Притеснително е не състоянието на банковата система, а дефицитът по текущата сметка, който според експертите би могъл, ако не се вземат мерки, да застраши при определени условия валутния борд.

Банковото кредитиране е един от факторите, които оказват влияние, но далеч не единственият. Затова пък не е особено трудно да се сложат спирачки на банките - те са прозрачни за БНБ и "Банков надзор", които имат достатъчно лостове за въздействие.

Между другото поведението на банките в момента е абсолютно пазарно и логично - от една страна, имаме макроикономическа стабилност и положителна перспектива, ниски лихви, работещ частен сектор, а от друга - над 30 банки в сектор, доминиран от дъщерни дружества на международни банкови гиганти. Кредитирането е най-доходоносно и е сред най-мощните средства за разширяване на пазарните позиции, така че е естествено оборотите да са високи.

Макроикономическата стабилност е жизнено необходима за банките и доколкото рестрикциите са балансирани и разумно разположени във времето, те са добре дошли. В рамките на шегата какво по-хубаво да ни задължат да работим по-малко и да поемаме по-малко рискове.

- Значи мерките, които се прилагат като своеобразна спирачка пред ръста на кредитирането, са наистина нужни в настоящата икономическа ситуация?

- И не само те. По-важно е да се предприемат мерки и в други направления, а и свиването на кредитирането е нож с две остриета - и двете еднакво остри, пък и банките не са плод-зеленчуци, а сложни трансмисии към реалния сектор. Трябва време и на самите банки, за да обяснят и подготвят клиентите си за предстоящите промени, а и на фирмите - да се адаптират. Тогава процесите ще са контролируеми и интересите на всички ще са защитени.

- Дават ли вече ефект мерките, които БНБ предприема?

- Разбира се, макар и не толкова осезаем за момента. Ефектът е и пряк - в посока оскъпяване на ресурса, и психологически, тъй като пазарът има очаквания за засилване на рестрикциите.

- Какво ще е реалното отражение на мерките върху дейността на банките и оттам върху пазара?

- Разнопосочно. Ограничаването на ликвидността ще се отрази в различна степен на отделните банки и те ще се препозиционират спрямо пазара. След като се ограничава екстензивното развитие, нормално е банките да пренасочат ресурса в проекти с оптимално съотношение риск-доходност. Печеливши ще са дългогодишните лоялни клиенти на банките с добра кредитна история.

- Може ли да се каже, че мерките ще доведат до оскъпяване на кредитите за гражданите и за фирмите?

- Рестрикциите имат цена. Каква част от нея ще бъде поета от банките и пряко ще намали печалбите им и каква част ще бъде поета от клиентите ще покаже пазарът.

- В момента наблюдава ли се тенденция на промяна на лихвените равнища?

- За момента маржовете продължават да ерозират, общата тенденция е надолу, но пазарите са много динамични. Ако се прекали с рестрикциите, може да се очакват колебания.

- Ще падне ли до края на годината ръстът на кредитите от сегашните 50% до очакваните 35%?

- Не мога да прогнозирам, пък и подобни ограничения са малко учебникарски. В системата през последните месеци се работи по редица големи единични кредитни сделки - в телекомуникациите, енергетиката. Банките кредитират със стотици милиони изкупвателните кампании в селското стопанство, които ще изкривят ръста на кредита.

- Започна работа кредитният регистър за граждани. Какъв ще е ефектът от него?

- Още не е заработил ефективно, но когато заработи и можем да черпим информация, ще бъде коректив на политиката на банките.

- Може ли да се очаква затягане на кредитите, когато заработи?

- Всяка банка ще съпостави наличните данни в регистъра със собствените си файлове и ще си направи изводи. Може да се окаже, че не е необходимо да има затягане и некоректните или нередовни длъжници са ограничен брой, а може и да има "черни дупки", в които са изтекли пари.

- Някои банкери коментират, че вече има хора, които изпитват затруднения да си връщат заемите.

- Ние не наблюдаваме нещо необичайно, а и банковата статистика не показва подобна тенденция. Винаги някой има проблеми да си връща кредитите и не само в България - това са обичайни неща.

- Какви ще са предизвикателствата пред сектора в близко бъдеще?

- Конкуренцията в привличането на клиенти ще се увеличава. Ще нарастват разходите за издръжка на банките, а това предполага по-висока ефективност и добро управление.

- Вярно ли е, че клоновете на чужди банки в България предпочитат да кредитират чужди фирми за техни проекти в страните им и в България, а не български компании?

- Не е вярно. Ресурс има достатъчно. Много от чуждите фирми са субсидиари на първокласни международни компании, които имат глобални и регионални споразумения с обслужващите ги банки - техният достъп до кредит при първокласни условия е факт, защото централите им стоят зад тях. Това предполага различно ниво на риск.
8
914
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
21 Юли 2004 02:31
Момчил Андреев е роден през 1964 г. Завършил е Московския държавен институт за международни отношения.

Какво има да се коментира повече? Колкото руските инженери и учени бяха добри, толкова тия от "МО" бяха тъпи връзкари всичките без изключение. Добре, че нямам пари в Райфайзенбанк...
21 Юли 2004 06:18
И аз нема да коментирам. Като произведе 5 кила домати и забогатее от тях, тогава да стане началник. Иначе е най-обикновенна тиква с вратовръзка......
21 Юли 2004 08:04
Най-обикновени тикви (и то без вратовръзки) сте вие, горните двама малоумници. М.Андреев има толкова сиво вещество в главата си, колкото вие двамата заедно не можете да сберете, барабар с родовете си до девето коляно...
21 Юли 2004 10:02
Mitnicharъ,
може и да си прав, но хората пишат за (не)равния старт в живота.
Преди 1989 г. МО в Москва завършваха бъдещите кадри на главно на Външно министерство. Там те завършваха с поне 3 езика - един западен, научен още в България (езикова гимназия), руски, още един западен, научен в Москва и завършват МО. Връщат се в България, хоп във Външно министерство, отиват в чъжбина, там още един език на страната, в която са изпратени и ето ти ги младоци с 4 езика и образование за Външно. Проблема беше, че бяха много богоизбрани - тези дето следваха МО в Москва, както стана и с МИО и МО в икономическия в София.
21 Юли 2004 10:09
Не, песимисте, поантата им бе - а. той е некадърен, защото е завършил в москва, и б. той е тиква с вратовръзка, защото не е забогатял от отгледани от него самия 5 кг домати. А моята поанта е, че М.Андреев е единственият неавстриец - изпълнителен директор и председател на УС на банка от системата на групата Райфайзен в Източна Европа, и е ръководител на банка, две поредни години определяна за най-добра банка в страната ни. Разбираш ли сега? Аз взех отношение, просто защото познавам професионалните му качества, и защото той определено няма възможност сам да вземе отношение, понеже едва ли има време да кибичи както нас в този форум.



А класово-партийния подход, който прилагаш...той е тема на друг разговор...
21 Юли 2004 17:07
Митничарю,
21 Юли 2004 17:55
МО в Москва в никакъв случай не е комплимент за който и да е. Ни съм го чувал тоз Момчил, ни виждал преди, ама от интервюто личи че има пипе и то не малко.
21 Юли 2004 18:28
Шако,
прав сте, че завършването на един или друг институт още нищо не значи - и министър Бойко Ноев (несравним с М. Андреев) и преди него Станислав Даскалов и Атанас Папаризов завършиха същия ВУЗ - май официалното име е МГИМО, да не се бърка с ИМЭМО, което е академичен институт.
Май няма значение какво си завършил, а какво си научил и как работиш, примери много, мога да ги кажа - за илюстрация давам само Чавдар Кънчев - за мен най-добрия български банкер-патриот от по-младите (около 50 +-)
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД