Въпреки политическия лупинг на Новото време, останалите четири опозиционни парламентарни сили декларираха, че продължават да подкрепят вота на недоверие. Дебатите ще бъдат в четвъртък, а гласуването - в петък.
Коалиция за България, ОДС, СДС и Народен съюз не бяха изненадани от промяната в позицията на нововремци. Зад криволиченето на доскорошните си съюзници те съзряха чисто търговски интереси. Румен Овчаров припомни етикета: "Новото време - cash & carry". "Още Христос се е опитвал да гони търговците от храма. Не знам ние по какъв начин ще ги изгоним от политиката", коментира Овчаров. От БСП са имали сигнали още през уикенда, че Новото време готви "покупко-продажба". Овчаров обаче не пожела да разкрие стойността на сделката, защото рискувал "да вдигне много високо мизата".
Николай Младенов от СДС прогнозира, че провалът на вота ще е знак за сключена сделка, а това ще коства на НДСВ, ДПС и нововремци загубата на следващите избори. "Промяната в позициите на Новото време показва безпринципността както на управляващите, така и на техните нови-стари съюзници", беше коментарът на синия говорител.
"Мнозинство на алъш-вериша", нарече земеделецът Борислав Китов новата парламентарна коалиция. Той не изключи вероятността Новото време да оттегли номинацията на Анастасия Мозер за нов председател на парламента.
"Новото време затвърди впечатлението, че държавата ни се управлява като фирма", заключиха от ДСБ. Оттам обвиниха СДС за разпада на обединената опозиция, защото с отказа си да подкрепи експертно правителство формално дал повод на нововремци да се отметнат от поетия ангажимент. За да се избегнат спекулациите, че опозицията застрашава присъединяването на България в Евросъюза, от опозицията ще поискат извънредно заседание на комисията за промени в Конституцията, която да обсъди измененията в основния закон. Целта е още в сряда те да бъдат първа точка в седмичната парламентарна програма.
|
|