:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,664,754
Активни 478
Страници 7,319
За един ден 1,302,066
Разследване

Фалшификатори слагат на 50 евро холограми от водка "Селект"

Как се прави печатница за ментета - с хартия от кварталната книжарница, машина втора употреба и добър занаятчия. Експертите от МВР твърдят, че България далеч не е най-големият производител неоригинални банкноти
Снимка: АРХИВ "СЕГА"
Необичайна и може би анти, но все пак реклама, при това безплатна, наскоро е популяризирала една от българските водки чак в Западна Европа. Там сигурно никога нямаше да чуят за водка "Селект", ако спецслужбите не бяха открили фалшиви 50 евро, направени с холограми от бутилките на нашето питие. Акцизният знак е квадратен, точно като този на въпросните банкноти. За този куриоз разказват експертите от МВР, които работят по разкриването на печатниците за фалшиви пари.

Напоследък, разбира се, модерно е еврото. Когато фалшификаторите започват преди години с долара - не само защото още я няма европейската валута, - им е доста по-лесно - по това време щатските банкноти от 1 до 100 са всички до една с еднакъв размер, при това еднакво зелени. Сега вече банкнотите са с различна големина, според увеличаването на на номинала. От тази година пък има нова защита в зеленото на 20-те долара - оранжев цвят.

Първият проблем, е, че никой не обръща внимание на елементарни знаци, по които може да се различат фалшификатите - размазан ли е образът, има ли воден знак, достатъчно твърда ли е банкнотата. Суперфалишификатът е такъв, когато дори на пипане е като истинските пари. Но много



малко хора знаят как шумоли истинската пара,



защото не се интересуват, казват специалистите.

Те предпочитат да не използват думата печатница, а производствена база. Защото невинаги фалшификатите се правят на печатарски машини, макар такава да е практиката. Някои, които разчитат на гениални компютърджии, използват модерни мастилено-струйни и цветни лазерни принтери. Има банкноти, произведени по този начин, които много трудно могат да бъдат различени от оригинала с просто око. Макар че по правило офсетовата печатна машина дава най-доброто качество.

Има случаи, в които направата на ментетата се извършва в съвсем легални печатници, които в нормалното работно време произвеждат календари, брошури, местни вестници. Но нощем или в почивните дни тези места са идеално място за печатане на фалшиви банкноти.

Повечето, разкрити у нас такива бази, са в празни помещения, пригодени за това, където е поставена малка печатарска машина втора употреба. По принцип цената на нова професионалната техника варира от 300 000 до 1 млн. евро. В България обаче се ползват машини, които струват от 200 до 10 000 лева. Зависи кой какви връзки има с този бизнес. Някои са работили в печатници и купуват евтино стара техника от шефовете си, които гледат да се отърват от нея, за да се снабдят с нова. В други случаи пък фирмата се разпада и служителите изкупуват на безценица машините, на други дори така са изплащани заплати - в машини. Винаги обаче има занаятчия печатар. Сам ген. Бойко Борисов преди време обясни успехите на българските фалшификатори с получаваното у нас солидно печатарско образование преди 1989 г.

Навремето всяка машина, дори пишещата машина "Марица", да не говорим за печатарските, се водеха на отчет, сега вече не е толкова лесно за полицията.

Така се започва. Следва снабдяване с материали. Хартията - естествено - е основният. Тази, на която се печатат оригиналните банкноти, подлежи на контрол. Произвежда се от строго определени фирми, които подписват договори само с емисионния институт на съответната държава и правят точно толкова, колкото им поръчат оттам.



Хартията за БНБ се прави от чужда фирма,



а не от наша. В САЩ например една от най-строго охраняваните тайни е как се произвежда хартията за долара. Тя се прави по специална технология от растителни влакна - памук, лен, коприна. Така се получават точно определена структура и състав, които при анализ винаги я различават от фалшификата. При отпечатването в нея се вгражда уникален воден знак, който се вижда само на прозир - когато банкнотата се насочи към светлина. Той не може да бъде 100-процентово подправен никога. Но това се открива само със специализирана техника и това урежда фалшификаторите.

Изобщо трудно е да се снабдиш с истинската хартия за пари. Освен в случай като този в Италия преди няколко години, когато при голямо наводнение във вода потъват складовете за хартията, на която се печатат италианските лирети. В суматохата някъде изчезва доста голямо количество. Никой не знае за какво е използвано, но е твърде вероятно да се е превърнала във фалшиви банкноти.

Такива чудеса се случват твърде рядко, затова фалшификаторите всъщност използват съвсем обикновена хартия, която се продава дори в кварталната книжарница. Майсторлъкът е да бъде обработена така, че да не личи за обикновеното око. Истинската хартия има точно определена дебелина и тежина, която е различна за различните банкноти. Един експерт



знае колко тежи една пачка от 100 евро



например. Затова добрите фалшификаторите се стремят да докарат ментетата поне долу-горе до верния грамаж. Понякога им се налага да слепват два по-леки листа, за да получат желаната тежина. Затова се използват специални лепила, които са по-леки от останалите. След това със специални техники листовете се притискат и изсушават, така се прави и гланцът. Мастилата, които се използват, също се продават свободно на пазара и вършат доста добра работа, макар че при химически анализ веднага може да се установи, че са различни от тези в държавните печатници.

Споменатите вече холограми са може би най-трудните за производство, тъй като също се правят само от лицензирани фирми, знае се колко метра са произведени и се използват с абсолютна точност. Освен това веднъж залепен върху банкнотата холограм, не може да се използва пак, защото при разлепянето се разпада. Заради това много български фалшификати са направени просто с алуминиева нишка от фолио, върху която се поставя найлон, върху който пък са изрисувани съответните надписи.

Дори и това обаче не се налага в случаите, когато не се правят фалшификати, а се подправят истински банкноти - от по-нисък към по-висок номинал, като се променя цифрата.

Последната част от схемата е особено важна. Пласирането. То става по класическия начин -



парите се изнасят или в тайници в автомобили



като наркотици, или чрез пътници, които носят в себе си позволената сума за изнасяне. Там също има няколко начина да се вкарат в употреба. Крайната цел е парите да се "изперат". Единият начин е да се продадат фалшиви за истински. Това става чрез измами, но има и случаи, когато се прави по поръчка. Тарифата върви от 20 до 50% - за 100 фалшиво евро - се дават от 20 до 50 истински, в зависимост от качеството. Другият вариант е купува се скъпа техника или коли, за които не е нужно да се дават лични данни, след което стоката бързо се връща в България. Третият начин е чрез подставено лице да се подменят парите от инкасото на голям магазин или фирма.

Никой не може да каже колко пари са изпрали българските фалшификатори, но от юли вече има добра новина - за първи път у нас има осъдени за това. Пловдивският окръжен съд постанови рекордните 64 г. затвор за 6-има фалшификатори за т. нар. "първа печатница" в Пловдив от 2001 г. Тогава в база, действала на последния етаж на Военния съд в града, бяха открити фалшиви 859 600 долара, 96 000 марки, 15 450 000 драхми. Пловдивчанинът Иван Богоев бе осъден на 17 г. лишаване от свобода, брат му Николай - на 8 г., а съучастниците им съответно на 16, 12, 5 и 3,5 г. Засега. Присъдата може да бъде обжалвана.





СТАТИСТИКА



В годишния си доклад Европол съобщи, че през първата половина на годината са разбити 10 високотехнологично оборудвани печатници за фалшиви евро и две работилници за евромонети. Задържани са 58 души.

Най-често фалшифицираната банкнота е от 50 евро, почти половината от общия брой. Следват банкнотите от 20 и 100 евро. Качеството на фалшификатите става все по-добро. Мнозинството от тях идват от Източна Европа, пише в доклада. От обращение са били изтеглени 307 223 фалшиви евро, което е намаление в сравнение със същия период на 2003 г. - 312 000.

каре



Европа сменя защитите заради нас?



34 печатници и организирани престъпни групи за производство на фалшиви пари са разкрити от МВР през последните 18 месеца. Спецслужбите са по следите на още 7, обяви преди десетина дни във Варна ген. Бойко Борисов. Заради тези големи успехи според някои анализатори вече не сме на първо място по производство на евро менте.

Откакто според европейските финансови експерти България се превърна в център за най-ловкото фалшифициране на банкноти, Европейската централна банка търси допълнителни защити за парите си срещу подправяне, съобщи обаче неотдавна радио Би Би Си.

Твърди се, че банката има план до 2009 г. да бъде пусната в обращение нова серия евробанкноти с подобрени защитни белези, като не само досегашните бъдат преработени, но и въведени изцяло нови. Само скъпата хартия ще струва на Бундесбанк, която печата еврото за всички страни, 6 млрд. евро. Въпреки това вече никой от финансовите експерти не гарантира, че те ще бъдат абсолютно сигурни.

Според експерти от нашето МВР обаче това е задължение на Европейската банка през няколко години и службите на всички държави дори са длъжни периодично да я уведомяват кои защити на банкнотите се преодоляват най-лесно. Затова обаче съвсем нямат вина само българските фалшификати, защото в Западна Европа се печатат също толкова и също така добри ментета. От над 50 класа фалшификати, както се изразяват специалистите, които се свързват с България, се броят на пръстите на едната ръка - два типа 50 евро, два - 200, и един 500, при това последният не е пласиран извън страната.
 
Най-фалшифицираната евробанкнота е с номинал 50 евро.
2
5335
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
05 Август 2004 11:42
ЯСНООООО.... ВЕЧЕ ЩЕ СИ СЕЛЕКТВАМ ПО 50 ЕВРО КИНТА...
И ТОГАВА ПРЕДВИЖДАМ ТАКЪВ ЖИВОТ, ЧЕ САМО СИ ВИКАМ ДАНО...!!!
))
05 Август 2004 20:02
Българската оригиналност блеснала с неоригинални банкноти.

Редактирано от - bodrum на 05/8/2004 г/ 20:04:09

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД