:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,664,492
Активни 436
Страници 7,057
За един ден 1,302,066
Репортаж

Май иде краят на емигрантската вълна

Български студенти в чужбина се опитват да направят централизирана трудова борса, която да им предлага работа тук
Снимка: Борислав Николов
Едва ли има по-оборотен синоним на благополучие в нашия език от формулата "чужбина". По време на Възраждането народните работи са се движили от хора, живели или учили в чужбина. За разлика от тогава днешните емигранти рядко тръгват с едничката цел някой ден отново да се върнат в родината.

Но тази мрачна тенденция има шансове да намали бясната скорост, с която се движеше в последните 15 години.

За първи път от началото на прехода миналата година върналите се у нас са повече, отколкото напусналите, съобщи председателят на Агенцията за българите в чужбина Антон Пиралков. По данни на Гранична полиция емиграционният баланс за нашата страна (разликата между броя на влезлите български граждани и броя на излезлите) е отрицатален през 2001 и 2002 г. - съответно минус 58 755 души и минус 33 778 души. Но миналата година е плюс 179 души. "Разликата е малка, но това означава, че сме достигнали дъното на тенденцията за емигриране и



сега отскачаме обратно нагоре



Очаквам тази тенденция да се запази и да се засили", допълни той. Според Пиралков българските емигранти са преминали през един технологичен период от време, през който са получили образованието си, работили са известно време по професията си и вече започват да се завръщат обратно в страната. Никой обаче не може да каже каква част от тях са онези младежи, които биха могли да вкарат "сиво вещество" в България. Но примери има.

Първият предразсъдък, който най-често подхващат и емоционално започват да развенчават нашите студенти зад граница, когато се върнат, е "митът чужбина". Именно това несъответствие между очакванията и реалността се нарежда сред аргументите им в полза на завръщането. "За един български студент, който учи навън, е много по-лесно да се реализира в собствената си страна, отколкото в чужбина. Там трябва да се доказваш многократно повече", обяснява Слави Василев, председател на Международната асоциация на българските студенти. Освен това, в някои сектори като финансовия, например, местата вече са заети дори в страна като Англия, допълва Милко Павлов, който учи финанси в Нотингам.

"За разлика от чужбина, ако имаш добра квалификация,



у нас ти си този, който избира в коя компания да работи",



убеден е Петър Панайотов, който скоро е завършил бизнесадминистрация в Холандия и се е върнал да работи у нас. Според него финансовите причини не са единствените, които могат да мотивират един студент в чужбина да остане там или да се върне, след като завърши. Важна е и социо-културната интеграция, т.е. дали е готов отново да приеме балканския манталитет на мислене и работа. Експерти го наричат "война на манталитетите". Пребиваването в чужбина променя нравите и когато се върнеш, се появява страхът от пороците на нашето общество - назначаването на работа с връзки, шефовете, които те спират и блокират творческия ти потенциал, споделят наши студенти зад граница. "Младите българи в чужбина трябва да виждат, че младите в България се реализират и успяват в страната си. За това ние черпим информация от мненията на роднини и приятели и от интернет-издания на пресата. А



те ни подлагат на непрекъсната атака от негативизъм



и ни разколебават да се върнем", подчертава още Панайотов. "Единствено мои приятели холандци, които са били на почивка в България, ме убеждаваха в обратното", отбелязва с нотка на сарказъм младежът. Завърнал се у нас обаче и сравнявайки с холандския опит, Панайотов е изненадан от работата и стила на някои български фирми и тяхната отвореност към назначаването на наши студенти, завършили в чужбина.

Бизнес администрацията, която е завършил Панайотов, навярно е добър избор на специалност, с която може да си намери работа у нас, ако се съди по наблюденията на експерти от работодателски организации. Те показват, че в момента



бизнесът у нас търси мениджъри на средно равнище



Освен тях на пазара на труда се търсят също и финансисти, сочат пък базите данни на електронни трудови борси. Специалистите са единодушни, че фирмите имат нужда и от технически специалисти във всякакви области - строителството, газификацията, металургията, машиностроенето, фармацията. Досега обаче няма база данни, която да покаже дали има съвпадение между областите, в които се обучават нашите студенти зад граница и специалистите, които се търсят у нас.

"Никой не очаква опашка от завръщащи се български студенти, но поне двете страни - работодателите и учещите зад граница, трябва да са максимално информирани за своите потребности", смята Светла Стоева, която работи по съвместната програма на Агенцията за българите в чужбина и частна електронна трудова борса "Завръщане у дома". Досега обаче само 5 фирми са се регистрирали в базата данни като работодатели, търсещи наши млади специалисти именно от чужди вузове. "Това може да се обясни с



известна инертност на българския висш мениджмънт



просто е необходимо време", отбелязва Стоева. А по официални данни всяка година на пазара на труда у нас въпреки безработицата остават незаети по няколко хиляди свободни места за високо квалифицирани специалисти.

Васил Василев, председател на Съюза на работодателите, пък е установил, че бизнесът има интерес към висококвалифицираните специалисти, но този интерес не е централизиран. Затова съюзът е подписал споразумение за създаване на трудова борса в Интернет с Международната асоциация на българските студенти, която обединява младежи, учещи във вузове по целия свят.



Базата данни в момента включва



цялата информация, която е необходима на работодателите, за 150 все още незавършили студенти от Франция, Германия, Англия, Португалия, Австрия и др. "Целта ни е да направим по-лек пътя обратно към родината на студентите, които учат зад граница. Те трябва да имат интерес да се върнат, а аз съм убеден, че над 90 % биха се върнали при определени условия", обяснява Слави Василев, който е председател на асоциацията и учи право в Сорбоната. Той обаче подчертава, че ще е необходима още поне година, за да се съберат достътъчно хора и борсата да проработи. "Трудно се убеждава един студент само по Интернет, още повече, че младите ни сънародници по света са доста индивидуализирани", споделя Василев. Той не се е обърнал за помощ към нито една държавна институция. "Моят личен опит сочи, че от българската държава човек не може да очаква много. Идеята на асоциацията е да заобиколим държавата. Не да я накажем, но да покажем, че можем да се справим и без нея", обяснява Слави Василев.

"Идеята може да има реални резултати, но основно по отношение на големия бизнес. Средните и малки фирми вероятно биха проявили по-слаб интерес", смята Дикран Тебеян, зам. председател на Българската стопанска камара. От Асоциацията на българските студенти във Франция пък коментираха, че трудовата борса би могла да намери работа у нас предимно на младежи, чиито специалности са в областта на бизнеса, публичната администрация, технологиите, но не и на тези, които са избрали хуманитарни науки, изкуства или високи технологии.

Не само студентите зад граница са потенциал за страната ни. "Нашите учени, които работят и живеят извън страната, са едно готово лоби и трябва да създадем нишките от българска страна към него.



Плачем за лоби



а когато се появи, никой не прави усилия да се свърже с него", недоволства социологът Георги Василев от Агенцията за българите в чужбина. Затова в сайта на Съюза на учените е направен "именник на българските учени в чужбина". Мнозина от тях работят в сериозни корпорации и институции и могат да съдействат за реални научно-промишлени връзки за България, допълва Василев. Той обаче е категоричен, че българските учени по света не биха поели обратно пътя към родината както заради ниското заплащане, така и заради консервативността на кадрите и практиките у нас.

По-различно мисли Милен Марков, който учи икономика във Виена. Според него глобализацията кара хората по целия свят да пътуват и да учат в чужди страни. В много университети по света е практика, студентите да изкарат поне семестър във ВУЗ извън съответната държава. "Няма тотално скъсване с родината. Животът е динамичен - хората заминават и се връщат", казва младежът.



ДЪРЖАВАТА

В момента има няколко програми, осигуряващи стажове у нас на български младежи, учещи както в страната, така и зад граница. По програмата "Българската мечта" на транспортното министерство за 3 години са кандидатствали 900 студенти, на стаж са приети 100 от тях, а 40 се очаква да бъдат назначени на постоянна работа. Социалното министерство пък т.г. е осигурило 6-месечна заетост в публичната администрация на 800 млади българи. Месечното им възнаграждение е по 220 лв. По тази програма се търсят главно икономисти, юристи и компютърни специалисти. Агенцията за българите в чужбина пък за 3 години е осигурила летни стажове на около 70 младежи, които учат у нас или в чужбина. "Стажовете се състоят основно в четене на лекции", разказаха стажанти.
 
Антон Пиралков съобщи добрата вест - че през 2003 г. завръщащите се са повече от заминаващите в чужбина.
44
1238
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
44
 Видими 
04 Август 2004 22:33
Какво са стотина-двеста млади българи пред десетки хиляди, които емигрираха. Статията иска да внуши някакви очаквания, които са в по-голяма степен нереални и в далеч по-малка значими. Все още България не е предпочитана държава от младите български граждани от гледна точка на
перспектива за развитие и стандарт на живота. Образованите българи много
добре знаят, че България по индекса на човешкото развитие е на 56-о място
в света. Затова вероятността да продължават да предпочитат други държави
пред България ще продължава да бъде висока. Пък и за какво да се връщат
в България? Безработицата намалява, а в същото време заетостта не се
увеличава чувствително. Стъкмистика, в която най-малко вярват и ще вярват
младите българия, които са се установили да учат, работят и живеят в чужбина. Тяхната ценностна система не може така лесно да се вмести в
остарялите представи за емиграция и имиграция. Те са все повече граждани на света и все по-малко граждани на България. А това е твърде силен фактор,
който явно не е взет под внимание в статията.
04 Август 2004 22:38
Урокът на плодотворните години

Както вече бе казано по-горе, човек, преди да достигне четиридесетгодишна възраст, рядко приближава пика на творческите си възможности. Обикновено хората създават най-доброто в живота си във възрастта примерно от четиридесет до шестдесет години, когато достигат периода на разцвет на своите способности (тук не става дума за извънредно надарените хора, гениите и пророците). Тези твърдения са основани на щателни изследвания на дейността на хиляди хора. Нека се въодушевят тези, които се боят от приближаването на "старостта" след прага на четиридесетте години. Най-плодотворни по правило са годините между 40 и 50.

Ако са ви нужни още доказателства за това, че най-хубавото време за човека започва след 40, прочетете биографиите на най-успелите хора в Америка. Там ще намерите всички доказателства. Хенри Форд е спечелил най-много в годините много след четиридесетте. Ендрю Карнеги е бил още по-стар, когато е започнал да жъне плодовете на труда си. Джеймс Хил още е седял зад телеграфа, когато е наближавал 40. Неговият потресаващ възход е започнал по-късно. С други думи биографиите на американските богаташи просто са препълнени с доказателства, че най-хубавото и продуктивно време е между 40 и 60.

Наполеон Хил
04 Август 2004 23:12
Кайто е читав българин, ще се върне при първа възможност. Който си е отпадък и вОбела да го вържеш, все си е емигрант. Тоя Пиралков нищо не разбира от задачите, които стоят пред такова ведомство. Затова и са турили там заедно с няколко еврея да блокират работата с българите зад граница.
04 Август 2004 23:14
Shteshe da e hubavo, ako beshe malko po-viarno! Da go pitam gusin Piralkov, kak taka ot 179 zavarnali se studenti ocherta cial trend v razvitieto na stranata? Dali si e napravil smetka, che ogranicheniyata za emigraciya narastvat, ikonomicheskite problemi na Zapada sashto, che sashtestvuva poniatie kato ciklichnost, che socialniat sastav na vrashtashtite se mozhe da e razlichen, che mnogo ot tezi vrashtashti se mogat spokoino da izchakat viza v BG naprimer i sled tova da zaminat (falshivi vrashtashti se) i t.n., i t.n. A be kakvo da diskutiram, vsichko e sazvuchno s golemite uspehi ot parva stranica i prosto napomnia che NDSV zapochva svoiata predizborna kampaniya.

Blazheni sa VERVASHTITE!
04 Август 2004 23:36
Завръщането на имигрантите от Източна Европа е нормален и очакван процес и той ще се засилва все повече, независимо че много от форумците не вярват в това. То важи най-вече за онези, които са имигрирали в Северна Америка, защото техният икономически стандарт непрекъснато пада дори спрямо страни като Българя, заради еврото.
Единсвенят начин да бъде спрян този процес е ако американците инсинират отново етнически проблеми на балканите, което в предвид моралът им не е невъзможно!
05 Август 2004 00:07
idvaskoro za ikonomicheskiya standart na USA i evroto ne si prav. Tova mi napomni za vica che shte gi stignem amerikancite samo ako biagat nazad. Gore-dolu sashtoto se otnasiya i za Evropa. Ela v USA, kupi si tova-onova, pak posle idi v Evropa i se opitai da go napravish sas sashtoto kolichestvo, mozhe i v v Euro. EU e mizer, brato, vervai mi!
05 Август 2004 01:20
СТАР ЕМИГРАНТ

Вероятно забравяш, че европейскят стандарт е социален (т.е. на базата на обшественният продукт) и постоянен а американският е имперски (т.е. на базата на ограбването на другите общества), който е временен.
Аз познавам не по лошо от тебе Америка и те съветвам да не оставяш децата си там! Това благоденствие е изкуствено, защото се крепи не на работа а на кражби в световен мащаб.
Ако съдиш по работоспособността на американците от твоето неизбежно имигранрантство и това на мексиканците ти не си обективен.
Америка хрантути 40 милиона (от 70) безработни негри, и 80 милиона финансови играчи, на базата на имперските си тарикатлъци. В момент на една световна криза (коята не е далече) какво си мислиш че ше правят тези 120 милиона. Нима ще ти пазят високят стандарт. Схте те свалят на соцялното дъно както например през 1929 - 1934 год.
Америка става все по озлобена, че не може да задържа високят си стандарт а ако ти измерваш благосъстоянието по пълнят хладилник то ти си вече по зле и от българите в България, които макар че традиционно мърморят и се оплакват живеят вече добре, не забравйяки да ходят всяка година на море и планина а не като на мои прятели в Канада да им гнят кокалите от wлага и да плащат луди такси, за кущи, коли, застраховки и кредити.
От България по хубаво няма!
05 Август 2004 01:28
Как точно пада стандарта на българите в Северна Америка, като всяка година взимаме увеличение повече от годишната заплата на успял в България, а цените на европейските стоки от първа необходимост (BMW, Porsche) не са се качили независимо от курса долар/евро.
05 Август 2004 01:33
Господин Пиралков е идиот или обикновен луд. Или просто лъже... най-вероятно. Все пак мисля, че е идиот. Да, така е.
Надявам се, че това е пределно ясно на всички?
05 Август 2004 01:37
idvaskoro edinstvenoto, koeto osporih beshe mitat za zapadashtata US ikonomika. Strahuvam se che se zabluzhdavash. Zhiviah v Canada koiato si e mnogo po-socialna darzhava i ne ya osazhdam za tova, no triabva da ti kazha che po-goliama bezrabotica ot tazi tam ne biah vizhdal, a zaplatite sa mizerni. Sravnenieto s Evropa obache ne e v polza na poslednata. Za drugoto ne sporiya.
05 Август 2004 01:53
Komuniagite useshtat ve4e vkusa na vlastta i zapo4naha da podgriavat publikata!!!
Bednite neshtastnici ne razbirat 4e niama bivsh emigrant!!!!Izmislete neshto drugo-tova e dosta tupo i mnogo lesno shte se oburne protiv vas!!!
05 Август 2004 02:02
Samo si zadaite edin vupros-"Koe beshe nai-goliamoto prestuplenie po vremeto na komunizma"-otgovorut e -"Izmiana na Rodinata"!!!!Tova gi boli komuniagite 4 e ne ostanaha baluci koito da im se loviat na vudicite i taka do kraia na sveta!!!!
05 Август 2004 02:25
Туй ти ли си, Васуки, hi! F-k you to fly!
05 Август 2004 02:32
samo ne znam koi i kak gi e izbiral tiq 30 iunaci.. .fakt e 4e po golqmat 4ast ot studentite zad granica mislqt za realizqciq i syotvetno zavry6tane v bylgariq, pone moite nabliudeniq nad priqteli i systudenti sa takiva tyi kato i az samiq sledvam v 4ujbina.syglasen sym napylno 4e za edin student sledval v 4ujbina e po lesno da se realizira v bg i 4e v 4ujbina trqbva da se dokazva6 mnogo pove4e..no vinagi ima6 6ansa i vyzmojnostta da si opita6 kysmeta i zad granica, v kraina smetka v bylgariq vinagi moje6 da se vyrne6..za men li4no edno napylno i okon4atelno skysvane sys rodinata ne e vyzmojno..no za syjalenie ima takiva hora koito prosto zabravqt otkyde sa do6li i takiva koito gi e sram da se narekat bylgari..jalko..
05 Август 2004 03:29
>>>>>>>>>>>>>>>><<<<<<<<<<<<<<<<<<>>>>>>>> >>>>>>>>>>>>>
Радио "Такоко"съобщи, че около 37 младежи назначени на северния полюс за да смазват земната ос, та да не скърца(тази тема беше във форума) са решили да яхнат белите си мечки и да се придвижат на юг откъдето да се завърнат с фелюсюпеди до България. Други около 53, от групата която смазва южния полюс преразглезгдат оставането си там. Има няколко молби и от вишистите в иракския ни контингент.
слънчо по (такоко)
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>><<<<<<<<<<<<>>>>>>>>> >>>>>>>><<<<<<<<
05 Август 2004 03:49
Iskam samo da vi obarna vnimanie na tova, 4e stava vapros za BG Studenti, a vie vsi4ki-koito do tuk davate mneniata si, se vijda po mneniata vi 4e ste prosto obiknovenni "gurbet4ii"(za po-kratak ili po-dalag period)!!!Komentarat vi e izlishen, zashtoto ste nekompetenti po vaprosite na BG Studenta zad granica!!!!
05 Август 2004 04:15
Izklu4enie pravi samo J.F.K !!!
05 Август 2004 04:25
Razbira se che edin student zad granitsa koito uchi i raboti i sam plashta taksata za obuchenieto si shte iska saotvetna vazvrashtaemost sled vreme na tova, koeto e vlozhil-pari i trud!Za sazhalenie balgarinat ne e nauchen ili pone ne mu e bila dadena vazmozhnostta da se nauci che vremeto na vseki e tsenno i struva pari -zatova v zapadnite darzhavi poluchavash zaplatata si izchislena pochasovo polozhen trud!Na vsekimu kasmeta e razlichen-poniakoga se ustroivash po dobre v chuzhdata strana-e za sazhalenie chesto se sluchva taka che prorok v sobstvenoto si selo ne mozhesh da badesh!Za kakvo me vikat da se vrashtam kato bukvalno me izgoniha, che i semeistvoto mi ostanalo v Balgaria se opitaha da iztriat ot zemiata!Zashto me vikat-zashtoto vidiaha che uspiavame v chuzhbina i ne sme chernite ovtse za koito ni predstaviaha pred ostanalite samo zashtoto ne sme saglasni s paklenite im planove i da sluzhim kato ovtse!Kraglite masi otdavna ne sa mi po vkusa!Kakvoto postigna -tova shte e!Moe si e i na detsata mi!Da sa zhivi i zdravi roditelite mi i semeistvoto mi!Te mi ostanaha-drugi ne sa mi nuzhni!
05 Август 2004 05:46
Май иде краят на емигрантската вълна


И какво идва след като отмине вълната? Ноооова вълна.
05 Август 2004 06:51
Статията е обърната наопаки. С хастара навън......
Студентите се завръщат защото не могат да останат със студентски визи в която и да е страна след завършване и ако нямат някакъв договор за работа. Просто ги гонят. Емиграционния процес е труден. Статус на бежанец не е най-приятното изживяване. Нелегалните емигранти не са на почит. Така, че "няма нищо подобно". Препоръчвам на автора да прочете нещо по емигрантски въпроси за отделните държави и тогава да пише "дълбоко научни" глупости.
05 Август 2004 07:07
Туй йЕмигрантето голем чиляк, ей... усобино ако й избегало у Чикаго, у Чикаго ил Торонто, шъ знаиш... Много ги чепкат делата...

Ами, като сте толкоз щастливи, що постоянно висите у този форум, бре, нещастни колеги. Нали и Яху! има форуми и пр. Като ви гледам, някои от няколко години ден и нощ се чекнат у Форумо ...

05 Август 2004 07:14

Пак Дезинформеишан...
Всички студенти
които следват изван България
са с т.н. студентски визи
и НЕ са Емигранти!!!
След завършването си
на тях им изтича правото на пребиваване в съответнвта страна
и те трябва да я напуснат или да си продалжат пребиваването си други категориис визи .
При непрекаснато затягащия се режим на издаване на Визи,
голяма част от Следващите в чужбина Български студенти
Не могат да си продалжат легалното пребиваване в съответната страна и ЕСТЕСТВЕНО е завръшането им в България.
Но е твърде Некоректно
да се СПЕКОЛИРА с това
и се твърди
че те са Емигранти завръщащи се в Българско!

Бога ми,
Спрете с тези Глупости!

Нормално е от нат милион Български емигранти
да се завърнат в Българско
по най различни поводи стотина,
но да се прават от това изводи
че емигрантите се връшат
е твърде наивно и несериозно.


05 Август 2004 07:56
Aide stiga s tia gluposti! Da vi kaja li koi se vrushtat? - tova po-gore otnosno izteklite vizi e verno, obache ima i druga kategoria - takiva deto ne mogat da se adaptirat shtoto triabva da si skusvat g..a ot bachkane, za da si platiat naema i smetkite. Za mantalitet da ne govorim...
05 Август 2004 08:50
До всички "философи" по-горе:

По данни на Гранична полиция емиграционният баланс за нашата страна (разликата между броя на влезлите български граждани и броя на излезлите) е отрицатален през 2001 и 2002 г. - съответно минус 58 755 души и минус 33 778 души. Но миналата година е плюс 179 души.


Нека приемем теорията за изтичащите визи за вярна. Да речем, всяка година се връщат определено количество хора поради изтекли визи, демек увеличават количеството завърнали се. Какво се случва? Те взимат визи, и в най-оптимистичния за горните философи случай, заминават следващата година навън (затова балансът бил положителен).

ДА, но това се случва всяка година, т.е. дори тази година да са се върнали такива с изтекли визи, през същата тази година би трябвало да са заминали тези с подновени миналогодишни визи, т.е. завръщането поради изтекли визи НЕ ВЛИЯЕ на годишния баланс.

Също така, можете да забележите и тенденцията:
---------------------
2001 - (-58 775)
2002 - (-33 778 )
2003 - (+179)
---------------------
Както може да се забележи, балансът нараства в последните на 3 години. И това е много по-важно от факта, че за последната година е положителен.





Редактирано от - гошо на 05/8/2004 г/ 08:51:22

05 Август 2004 09:23
Кат ги гледам латинопедалите във форума се питам кво ли аджеба ще спечели България от такива възвращенци...Че гурбетчийството не е за всеки-не е, но е смешно такива като drug да ни обясняват колко е убаво да си Old Emigrant...
05 Август 2004 09:27
В БГ не е толкова лошо, особенно след като се поизбият още малко мутрите, съдиите поизчистат корумпираните измежду тях и политиците ни забогатеят достатъчно за да не гледат само за себе си, а и малко за народа - точно като Костов. Това го виждам след 2-3 години, дотогава и аз ще сам навънка след това може да си дойда стига да не ме пресладват още полицаите за писане против властта и еврейската диаспора.
05 Август 2004 10:03
А в същото време, на един друг български сайт:
Автор: news.bg / дата: 04.08.2004 17:06

1/3 от българите издържат цялото население на страната
Една трета от хората в България издържат цялото население, показват изчисленията на експертите от Института за пазарна икономика.

Според тях, ако не се предприемат мерки за сериозно намаляване на данъците върху печалбата, доходите и осигуровките, може да се стигне до разпадане на българската икономика.

Младите хора в работоспособна възраст търсят начин да напуснат страната, защото срещу данъците, които плащат, те реално не получават нищо, коментират специалистите.

Икономистите предлагат въвеждането на единен 10-процентен данък върху доходите, печалбата и осигуровките.

http://www.news.bg/article.php ?cid=7&pid=0&aid=145064" Target=_Blank id=url>Натиснете тук
05 Август 2004 10:30
показват изчисленията на експертите от Института за пазарна икономика


Те пък са едни експерти....
05 Август 2004 10:35
начи щом намалява тая емигрантска вълна , няма да може жената да ми изплете пуловера ! Заеби незнам как че изкарам зимъска !
05 Август 2004 10:52
nesnaecht
05 Август 2004 11:08
много са готини заглавия , дето започват с "Май.."-сътворено от дебил за немуподобни!
05 Август 2004 12:49
Май или иде?
05 Август 2004 14:01
Май иде. След него - юни, юли и август.
Трудно е, но ще ги преживеем.
В другите вестници е даже по-зле.
05 Август 2004 15:36
Подозирам, че господин Антон ни съобщава добрата новина, за да ни подготви, че ще са му необходими поне 2 нови млади секретарки, за да се справят с нарасналата му вълна...
05 Август 2004 15:58
da pove4eto studenti veroqtno se vry6tat poradi pri4inata 4e nqmat pove4e pravo na prebivavane sled zavyr6vane na sledvaneto.no samo za uto4nenie v germaniq naprimer v momenta pred priemane,(nai posle)makar i v malko poizmenen ot pyrvona4alniq vid, e nov zakon za 4ujdencite, spored koito bylgarskite studenti naprimer sled zavyr6vane na sledvaneto 6te imat vyzmojnostta za legalno prebivavane okolo edna godina v ramkite na koqto da potyrsqt profesionalna realizaciq t.e. rabota i sled izti4ane na tozi srok ako ne sa namerili vse o6te takava togava 6te trqbva da napusnat..
05 Август 2004 17:27
Що си мисля , че ще се върна!!!

takvor onik
达 可 沃 尔 奥 尼 克 保 多 利 昂
05 Август 2004 18:58
J.F.K., . tukmo tova misleh da spodelq i az. ma te ne go li bqha prieli btw?
05 Август 2004 19:03
ha, J.F.K, dali ucelih to4niq moment. predi6niqt mi posting e to4no 3:00:00 4asa sled tvoq
05 Август 2004 19:28
ami da mina prez bundestag-a i bundesrat-a predi lqtnata pauza, zaedno s Hartz IV ako se ne lyja, pardon ..
05 Август 2004 20:06
Абе, ЛАТИНОПЕДАЛИТЕ, пишете се големи патриоти, па се срамувате от Кирилицата. Това от неуважение към останалите ли е, или не ви стига акъла да натиснете един бутон?....педали...латино...
05 Август 2004 20:15
Gluposti!

05 Август 2004 20:16
Глупости!

05 Август 2004 23:21
Bay Gasan-e, neshto mnogo te e podgonila zlobata, arkadash. Shto taka mi pripisvash dumi deto ne samo ne sam kazal, ami ne sam i pomislil? Pak i ako sam kazal neshto to ne e adresirano do turci. Opit v Turkestan niamam i ne zhelaya da imam. Ako si kaharen da obiasnish neshto za turskite studenti - tvoya volia. Foruma e chel kade kade po-golemi divotii ot teb i ostanaloto manaf, shte iztarpi i tova.

Shte si pozvoliya da otbelezha, "Че гурбетчийството не е за всеки", kakto i ti spomenavash. Da si emigrant obache e tvarde razlichno ot tova da si gurbetchiya. Gurbetchii sa tezi, koito napuskat stranata za da pripecheliayt neshto, koeto sled tova da izharchat v sobstvenata si strana. Shte otida malko po-dalech. Vsichki razviti, che i mnogo nedotam razviti darzhavi sa sazdali dostatachno prechki za gurbetchiyata. Ot edna strana te sa zainteresovani ot evtin trud, ot druga obache ne zhelayat pripechelenoto da se harchi navan (taka stimulirat ekonomikata si). Dneshnite BG gurbetchii sa dve golemi kategorii - hora, koito ne mogat da nameriayt prepitanie v rodinata si (vkl. goliam broi moshenici i avantiuristi) - te sa nelegalni ili polulegalni, i hora, koito sa s nebalgarski etnos i mogat legalno da se ustanoviat v saotvetnata strana, napr. Garciya ili Turciya. Poslednite hem poluchavat edno-drugo ot BG - koi pensiika, koi shte doide zabkite da si opravi, koi obezshteteniice shte poiska, koi pak shte donese neshtichko da prodade - vartiat alash-verisha, zhivurkat tuk i tam i v svobodnoto si vreme drapat na Old Emigrant drug-iya tashak i se praviat na veliki po foruma. I taka dokato edin den i v BG-to se usetiyat, che sireneto e s pari i che karucata se e preobarnala. Ta emigrant, suliyo, e savsem druga kategoriya. Emigrant-a e napusnal stranata si s cel da se ustanovi na postoianno mestozhitelstvo drugade. Tuk shte dopalniya "Emigrantstvoto ne e za vseki - osobeno za hora bez pari." Na nikogo ne pozhelavam da mine po patiya mi. Nikak ne e lesno, nito pak leko -osobeno za balgari, kato se znaem che se iziazhdame edin drug i po-skoro bihme pomognali na turchin, no ne i na balgarin. Emigrant, koito si pravi smetka da se vrashta ili ne e nikakav emigrant, ili e prosto looser. Vie obache, t.n. "BG"- turci ste unikat - hem ste emigranti, hem se darzhite, kato nai-dolni gurbetchii - Bay Ganiu pone e gledal edinstveno kelepira si, vie ne samo grabite, vie iskate da unishtozhite BG. Koito ne viarva, da se zapishe v DPS.

Az lichno niamam namerenie da se vrashtam, dostatachno sam prezhivial v BG, na men mi stiga. Bih pomognal dokolkoto moga na RODINATA SI, no edva li shte se varna.

Forumci, ako niakoi vi kazhe, che student mozhe da raboti legalno v North America - priemete go skeptichno, ako obache vi kazhe che e raboril i s izrabotenoto si e plashtal obrazovanieto - mu kazhete che ne e sluchil na naivnici. Moga da vi uveriya, che goliamoto bolshinstvo BG studenti v chuzhbina ne sa deca na bedni roditeli.
05 Август 2004 23:29
spored publikata i azbukata shope-n! Na shop na kakvato i azbuka da mu pishesh toi vse tolkova shte te razbere. To um niama, pak sednalo da govori za uvazhenie...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД