Капитан Иван Милов оглави Легия "Раковски" през 2001 г. Завършил е ВВВУ "Георги Бенковски" през 1997 г. 32-годишен. Женен, с две деца.
- Капитан Милов, защо младшите офицери негодуват срещу идеята отново да бъдат вдигнати годините за пенсия за старшите? Къде е проблемът?
- Не може да се каже, че младите офицери негодуват. По-точно е да се каже, че са на мнение, че не може за толкова кратък период от време отново да се правят промени в пенсионната възраст. Това няма да доведе до необходимия ефект, който се търсеше преди 2 години, когато възрастта беше намалена. На първо място може да се каже, че ще бъде страшно неетично за хората, които тогава напуснаха въоръжените сили заради намаляването на пенсионната възраст. На второ място-за толкова кратък период няма да се види ефектът от провеждането на идеята. Този процес трябва да продължи най-малко 5-6 години, за да има възможност да се види дали наистина е било необходимо да се направят тези промени. Ефектът, който ние очакваме, е подмладяване на целия команден състав. На трето място, ако се увеличи възрастта на пенсиониране, ще се забави реформата във въоръжените сили. Няма да има никакво вертикално движение на кадри.
- Ще се стопира кариерата на младите ...
- Да. Освен това някакъв брой колеги ще бъдат помолени да напуснат въоръжените сили поради това, че за тях няма да има път за развитие нагоре.
- Може ли да се конкретизира бройката?
- Става дума за 200 полковници и до 10 генерали, които евентуално ще бъдат облагодетелствани от вдигането на пенсионната възраст. Ако се запуши реформата, която вече е в ход, и виждате, че е ефективна, процесите ще спрат.
Това са основните три причини, заради които легия "Раковски" се обявява против промените на възрастта за пенсиониране и не подкрепя идеята на депутата Цонко Киров. Ние с него работихме преди 2 години, когато той предложи намаляването на възрастта.
- Бихте ли припомнили, каква беше целта на Цонко Киров преди 2 години за намаляване на възрастта?
- Тогава трябваше да се установи вертикалното движение на кадри по йерархичната стълба на армията, за да може да се освободят определени постове, които са на отговорни нива от хора, които тогава са ги заемали. Намалявайки възрастта, тези хора бяха помолени да напуснат армията. Тогава идеята беше приета "на нож" от хората, до които тя се отнасяше. Но ние се обявихме за това в Българската армия да успеем да съхраним максимален брой млади кадрови военнослужещи. Нашето мнение е, че младите са тези, които ще носят тежестта и на преминаването към професионална армия, и на превеждане на резултатите от Стратегическия преглед на отбраната, по съвместното участие в международни мисии... Това са хората, които имат добра езикова, компютърна култура, запознати са с начините на работата на нашите европейски партньори.
- Според вас нормално ли е началникът на ГЩ да бъде на 45 години?
- Ако той наистина е доказал, че има тези качества, е напълно нормално да бъде предложен и да бъде избран. Аз съм на 32 години, капитан съм и съм председател на Легия "Раковски".
Можещият и знаещият трябва да върви напред. Не трябва да се залага на възрастта на един човек, за да получи развитие. Възрастта не е порок, за да не може ние да направим един 45-годишен офицер четиризвезден генерал.
- Как ще коментирате думите на началника на Генщаба ген. Никола Колев, че когато човек се разболее, отива да се лекува при професора, а не при обикновения лекар?
- Не е коректно да прехвърляме едното върху другото. Това сравнение е, меко казано, некоректно. На тези момчета трябва да им бъде даден шанс и нашето мнение е, че този шанс трябва да им бъде даден сега, когато има възможност те да станат професори. Капацитетът и възможностите, които притежават, са много повече от тези на някои, които в момента заемат доста високи постове.
----------
Дори в медицината начините на лечение се променят. С лазер, например, новите професори могат да оперират много по-добре, отколкото старите.
------------
- Армията трябва да стане 39 000 души. Как се отнасяте към този лимит?
- Има много неясноти и неточности по числото 39 000. Не е ясно дали в нея са включени цивилните. Още по-важно е да се знае това 39 000 щика ли са, 39 000 пагона ли, или 39 000 фуражки. Трябва да бъде ясно казано и то най-вече на обществото. Преди година и президентът, и началникът на ГЩ, и легия "Раковски" застанахме твърдо зад лимита 45 000 души. Ние, като офицери и хора с чест, трудно променяме нашето мнение. Ако е възможно, бихме помолили МО да ни предоставят Стратегическия преглед на отбраната. Началникът на Генщаба е по-наясно дали тази бройка удовлетворява нуждите на армията, но трябва да се знае, че тепърва БА ще участва във все повече международни мисии, за които ще трябват доста обучени хора.
- Оправи ли се вече "офицерската пирамида" по стандартите на НАТО? Какво е съотношението между младши и старши?
- По неофициалните данни, които имаме, пирамидата вече е в нормални граници - сега е 42% към 58% в полза на младшите. Но ако се повдигне отново възрастта за пенсиониране, офицерите от средното ниво ще се окажат ненужни и ще трябва да бъдат освободени. Най-много ще пострадат те.
- Какво става със социалния пакет, за който толкова много говори правителството? Вас питали ли са ви за мнение, какво трябва да влиза в него?
- Това е тема, която може да се коментира много дълго време. -----------
Социалната работа трябва да бъде насочена към всички военнослужещи, а не само към хората, които са били в мисии.
------------
Нямаме право да правим изкуствено делене на хора. А за "мисионерите" нека да си има специален пакет, който да ги обслужва.
- Защо според вас не върви професионализацията на армията?
- Според нас проблемът е, че обществото първо трябва да свикне, че ние ще имаме професионална армия. И, като такава, хората, които влизат в нея трябва да изпълняват определени критерии. За съжаление голяма част от кандидатите не отговарят на тези изисквания. Армията не може да си позволи лукса да се превърне в социално звено и да прибере при себе си неграмотни или социално слаби. Трябва хората да са високо мотивирани, за да бъде и армията ни на висота.
|
|