:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,663,516
Активни 413
Страници 6,081
За един ден 1,302,066
ДИАЛОЗИ

Алекси Стратиев: Задължително уволняваме корумпираните пътни полицаи

Скоро законът ще позволява униформените на пътя да бъдат дисциплинарно наказвани за бездушно отношение към гражданите, казва във форума на "Сега" шефът на КАТ
Снимка: Велислав Николов
sasoss:

Г-н Стратиев,

1. Какви конкретни мерки вие лично сте предприели за ограничаване на корупцията в КАТ? Няма да ви питам за резултатите, защото повечето от нас ги знаят по-добре, но ми е интересно да знам с какво отчитате дейност.

2. За поставянето на камери на основните кръстовища се говори отдавна, но досега не съм видял нито една. Да считам ли, че в близко бъдеще пак няма да има, за да "не изядат хляба на катаджиите"? Има ли конкретни оферти за поставянето им и ако има, защо КАТ гузно мълчи по въпроса?

3. Кое нарушение е по-опасно - карането с 20 км/ч повече или преминаването на червено? Ако е второто, защо не съм забелязал катаджии по кръстовищата, а в повечето случаи, когато не гонят мухите от кафето, са в храстите с радар. Ако са равнопоставени защо и контролът не е равнопоставен?

4. Знаете ли как се назначават хора във вашето ведомство? Всъщност знаете ли за конкретни суми? На вас също ли се "отчитат" за "тази дейност"?

5. Имате ли статистика колко акта са били оспорени и анулирани от съда? Знаете ли причините за това?

И ето оценката за вашата работа:

"18 души са убити на пътя само за събота, неделя и понеделник, а други 73-ма са ранени. Това обяви вчера пред БНР зам.-министърът на вътрешните работи Румен Стоилов. За съжаление въпреки полаганите усилия както от МВР, така и от други органи обстановката по пътищата е тревожна и ние сме изключително обезпокоени от това, добави той."



По първия въпрос - проблемът с корупцията е сериозен и мерките, които МВР предприема, са твърде разнообразни. Те обхващат широк диапазон - от пряко наблюдение на работата на полицаите през анализ на цялостната дейност до психологическо изследване за лоялност и склонност към корупционни прояви. Всеки конкретен сигнал, които за съжаление са твърде малко на фона на подобни на вашия коментар, се проверява най-задълбочено и задължително при потвърждаване води до отстраняване от работа на служителя и предаването му на правораздавателните органи.

По втория въпрос - коментарът ви и по този въпрос е доста некоректен и преднамерен. Пътната полиция е институцията, която най-силно желае и настоява за използване на технически средства за контрол. За съжаление обаче това не зависи от нас и се надяваме до края на годината подобна техника да бъде доставена.

По третия въпрос - загиналите при катастрофи по причина на скоростта са около 53% от общия брой.

По четвъртия въпрос - вашите познания по тази тема вероятно са доста богати и ако имате конкретна информация, би било добре да я споделите. В противен случай твърденията ви ще останат, грубо казано, измислица и клюка, а и в немалка степен опират до текстове от Наказателния кодекс.

По петия въпрос - не съществува статистика за актове, които са анулирани от съда, тъй като вероятно не знаете, че актовете не подлежат на съдебен контрол, а само наказателните постановления, които се издават въз основа на тях. За 2003 година са обжалвани пред съда 2,08% (9345 броя) от всички наказателни постановления, като от тях са отменени 1529.

По отношение на намека ви за оценката на нашата работа тази оценка касае обстановката по пътищата, която се формира основно от поведението на участниците в движението, какъвто вероятно сте и вие.



muk:

Г-н Стратиев, София е залята от автомобили гробници, които пречат на паркирането и движението на пешеходци, а паяците не ги вдигат, защото ще се заринат с тях. Кога съвместно с "Паркинги и гаражи" ще организирате обща кампания за разчистването им или поне да санкционирате собствениците и да ги задължите да ги махнат?



Проблемът със старите автомобили "гробници" е твърде сложен, тъй като касае собствеността - ние нямаме право да се разпореждаме с нея. Предвидили сме обаче в предстоящите промени в закона глоба за собствениците, които са паркирали старите си коли на пътя, без да са платили данъци. Освен това в наредбата за регистрация на автомобилите е предвидено от 1 януари 2007 година служебно да бъде прекратена регистрацията на всички превозни средства, които са със стари табели. Така те ще бъдат считани за отпадъци по смисъла на закона и тогава вече ще могат да бъдат вдигнати безпроблемно от улиците.



shake

Един принципен въпрос. Когато вашите служители виждат явно нарушение на правилника, защо не реагират? Типичен пример:

на бул. "Н. Вапцаров" при Семинарията в София, в посока от кв. "Хладилника" към бул. "Цариградско шосе", отскоро е подновена маркировката. Но и винаги я е имало. Върху най-лявата лента стрелката сочи недвусмислено наляво. Всеки ден много коли оттам продължават направо и засичат движещите се в лентата за направо. Както и да е, това се среща непрекъснато. Но 10 м след кръстовището има катаджии. Защо, като виждат това, не санкционират нарушителите?



Конкретния проблем, който сочите действително, го има на много места в София. Не е възможно категоричното му решаване в кракът срок, но две са нещата, които ще повлияят - до края на септември ще влязат в сила измененията на Закона за движение по пътищата (ЗДП), според едно от които всеки гражданин ще има право да потърси отговорност за бездушното отношение на контролните органи. Предвидено е полицай, който не взема мерки спрямо извършено пред него нарушение, да носи административна и дисциплинарна отговорност. Другото решение е на такива възлови места да се постави техника за фиксиране на нарушенията, която със своята обективност ще повлияе на процеса.



shake:

Благодаря ви за бързия отговор, досега рядко някой от поканените във форума са отговаряли навреме. Не ми трябват новите изменения и възможността да търся отговорност на катаджиите. Искам да ги накарате да си изпълняват задълженията. Ако не, тогава да мога да търся вашата отговорност, а не на отделните служители.

Аз съм шофьор от 35 години, немски възпитаник - там съм си взел книжката. Досега нямам нито едно нарушение. За мен правилникът е нещо свято, колкото и да е тъп в някои случаи. Винаги отстъпвам, когато някой се помоли с мигач или с усмивка, но мразя арогантните шофьори и тези, които не познават правилника. Ще ви задам един конкретен въпрос, но той е принципен. Представете си, че излизам от ул. "Седмочисленици" на ул. "Т. Търновски" при резиденцията и правя десен завой на Т-образното кръстовище. Нито на едната, нито на другата улица има знак за предимство. Аз твърдя, че имам предимство пред засилилия се отляво по нанагорнището. Блъскаме се. КАТ ще признае ли, че той е виновен?



Радва ме вашето отношение и се надявам все повече да възприемат и спазват правилата за движение като вас. Относно правилата за предимство, те са посочени в членове 47-50 от ЗДП, като принципно, където няма сигнализация за предимство, важи правилото за предимство на автомобила отдясно.



Фидел Беев:

Уважаеми г-н Стратиев,

Според чл. 181., т. 6 от ЗДП водач, който управлява моторно превозно средство с емисии на вредни вещества над установените норми или с неизправно шумозаглушително устройство, се наказва с глоба до 50 лв. Трябва ли да бъде глобяван всеки път нашият иначе толкова симпатичен външен министър, когато управлява своето МПС, марка "Трабант"? Благодаря предварително!



Вероятно най-известният "Трабант" в страната е този на министър Соломон Паси, но може би не знаете, че са регистрирани общо 59 312 автомобила от тази марка. Всички те заедно с другите двутактовите машини (мотоциклети и мотопеди) отговарят на изискванията към този тип двигатели.



partner:

Г-н Стратиев, докога служителите на КАТ и МВР ще следят за превишение на скоростта по входни отсечки, които са прави, с хубава видимост, безопасни и на които ограничения от 40 км/ч или 50 км/ч е неоправдано и напълно излишно. Примери много.



Ограничението на скоростта по входните отсечки има за цел да успокои движението при навлизане в града. В последния месец тези ограничения бяха коригирани от 40 на 60 км/ч, което се надяваме да е приемливо за участниците в движението.



Гошо:

Г-н Стратиев,

1. Докога ще бъдем свидетели на системното погазване на ЗДП от служители на КАТ и МВР? Смея да твърдя, че в повечето случаи когато видя полицейска кола, тя е управлявана или паркирана в нарушение. Имате ли статистика за такива наказани служители?

2. От кое действие според вас има по-голяма обществена полза:

- следенето за превишение на скоростта по бул. "България", в отсечката Околовръстен път-Бояна;

- поставянето на регулировчик на кръстовището на тв кулата, когато не работи светофарът;

- поставянето на служители на КАТ, които да следят за минаване на червен светофар.

3. Предвид трафика в София смятате ли за редно светофарът на Орлов мост да се изключва нощно време?

4. Кой отговаря за наличието на пътна маркировка (и констатирането на липсата й) и защо такава има само около един месец в годината?

5. Какво стана с акцията за глобяване на неправилно пресичащи пешеходци? Имате ли статистика?



По първия въпрос - вече отговорих на shake, че предстоят да бъдат приети изменения на ЗДП, чрез които гражданите могат да търсят отговорност към контролните органи, но паралелно с това от около два месеца се реализира изключително активен контрол по отношение изпълнението служебните задължения на служителите на полицията като цяло, не само тези на КАТ, което включва и спазването на правилата за движение.

По втория въпрос - посочените примери са в силна зависимост от различното време на денонощието и всеки от тях в даден момент може да бъде с по-голяма обществена полза. Много разчитаме на техническите средства, които и в трите случая биха присъствали постоянно.

По третия и четвъртия въпрос - всичко това изцяло зависи от общината, като в интерес на истината КАТ е сигнализирал нееднократно за липсата на маркировка, неработещи светофари и други проблеми в организацията на движението.

По петия въпрос - проведената акция за спазване на правилата за движение от пешеходците на първия етап не даде добри резултати, особено за София, поради което беше извършена повторно и имаме намерение да продължим да работим по този проблем. Към момента са санкционирани 3075 пешеходци в цялата страна, като за същия период на миналата година бройката е била 752.



slartibartfast

Стар принцип при катаджиите е, че може да си пил, но щом си подкарал колата, значи си в перфектно състояние, или поне така ще решат всичките ти колеги...



Действително говорите за "стар принцип" и явно не сте запознат с проблема. В момента служебният контрол по употребата на алкохол от всички водачи на автомобили в полицията е многократно по-строг и задълбочен, отколкото към останалите участници в движението. Има заповед на министър Георги Петканов, която регламентира строг контрол по отношението на употребата на алкохол от служителите на МВР и в резултат на което немалко хора бяха уволнени.



Калки:

Наясно ли сте, че принципът, прилаган от вашите служители по отношение паркирането в центъра на София - "понеже няма място за паркиране, няма да санкционираме нарушителите", - е беззаконие?



По отношение на паркирането в населените места съгласно ЗДП, чл. 167, ал. 2, кметовете на общините контролират спазването на тези правила. Надяваме се проблемът да бъде решен от контролните органи на общините и вероятно вече сте разбрали за мерките, които взема Столична община - налагат се глоби на неправилно паркирани автомобили.



Mc iavelli:

Г-н Стратиев, искам да ви попитам за светофарите:

1. Кой определя на кои кръстовища ще има светофари?

2. Какви са критериите за поставяне на светофар: брой коли, преминаващи на ден, брой пешеходци пресичащи на ден, или брой катастрофи на ден, или пък може би брой загинали?

3. Защо на стотици места в столицата, като примерно пред хотел "Дева", където стават поне по 2 катастрофи на ден, все още няма светофар? Благодаря ви.



За поставянето на светофарите ангажимент имат стопаните на пътя, като в София това е общината. Критериите за поставянето им се определят съобразно натовареността на движението в района. Не бива да се възприема, че светофарът е най-доброто решение за обезопасяване на кръстовищата, тъй като тяхното необективно поставяне затруднява трафика на движение.



Хиршфелд:

Здравейте, г-н Стратиев!

Първо, аз не искам да се нахвърлям върху вас, защото имам наблюдения за работата на КАТ и извън София. Смея да твърдя, че корупцията се шири главно тук (в София) и в някои от по-големите места. Както и да е. В Германия за контролиране на скоростта, както и минаването на червено масово се използват т. нар. "блицове", по нашенски - фотороботи. Те имат 2 главни предимства - полицията не си губи времето да клечи с радар в храстите (и това го правят, но по-скоро по изключение) и се премахва съществен извор на корупция.

1. Колко подобни фоторобота има инсталирани в България?

2. Каква е единичната цена на подобно устройство?

3. Защо по най-натоварените кръстовища няма полицаи да контролират движението или когато са там, се правят на 2 и 1/2? Говоря за кръстовища като това на хотел "Хемус" или на стадион "В. Левски", където е масова практика да не се спазва предимството и да се получават допълнителни колони отляво или върху трамвайната линия от най-различни тарикати. Благодаря!



Съвършено точен е коментарът ви по отношение на техническите средства. Вече има заявени за закупуване 20 устройства за заснемане на нарушения, като в момента работят 5 мобилни, монтирани на автомобили. Цената в зависимост от конфигурацията варира от 5000 до 15 000 евро и е от значение, тъй като събраните от глоби пари за всички нарушения отиват в републиканския бюджет, а не за МВР.

Надяваме се с въвеждането на такива технически средства да решим проблема с осъществяване на по-ефективен контрол на натоварени кръстовища, тъй като в момента не разполагаме с толкова хора.



СветлоПиво:

Г-не, аз съм с убеждението, че катаджиите са нещо като статисти във филма, наречен "Движение по пътищата". Кога полицаите ще започнат да вършат работа? Бях свидетел на поредица катастрофи (доста отдавна) в София на мокър път, при което "служителите" само брояха потърпевшите, без да се занимават с обезопасяване на участъка от пътя, който беше хлъзгав поради дъжд.



Не споделям виждането ви, че служителите на КАТ са статисти, а за конкретния пример едва ли те биха могли да подобрят сцеплението на пътя при дъжд. Съгласно чл. 20 от ЗДП участниците в пътното движение са длъжни да се съобразяват с атмосферните условия и състоянието на пътя.



PRA4A*bg:

Г-н Стратиев, факт е, че необявената война по пътищата ни взема огромен брой жертви. Разбира се, вината е най-вече у нас, човеците - както живеем, така и шофираме. И все пак:

какви мерки смятате да вземете, за да бъдем респектирани ние, шофьорите, от униформените служители на КАТ и да им оказваме съдействие, а не при всяка среща с тях у нас да се поражда безпокойство от това, че ще ни бръкнат в джоба, дори и без уважителна причина. С пожелания за успешна работа,

Е. Атанасов.



Уважаеми г-н Атанасов, споделям вашите виждания и от няколко месеца полицията в страната като цяло е предприела мерки и работи усилено за това полицаят винаги да бъде в близост до гражданите, за съдействие и помощ при решаване на всеки проблем. Целта е хората да възприемат полицая, където и да е, като добронамерен партньор. Разбираме, че проблемът е твърде сериозен и изисква твърде много време, но сме решени и убедени, че това ще се реализира. По повод безпокойството ви едно от решенията е да се спазват правилата за движение по пътищата, както и едно достойно поведение, без да се предлагат пари на служителите като подкуп.



Зую:

Господин Стратиев,

кога ще въведете скрита камера за наблюдение работата на пътя на вашите полицаи? Два екипажа, които обикалят България и заснемат негласно работата на отделни ваши служители, са достатъчни, за да държите всички в респект от закона. Когато започнете да уволнявате, останалите ще се стреснат. Предполагам, че няма да ви съдят, както Иван Славков BBC. Вашите служители работят на пътя. Отстрани веднага се вижда какво правят. Просто ги заснемайте. Може да предложите тази идея и на началниците на служби "Полиция". При тях нощните, а и дневни наряди вършат същите зулуми, които гражданите преписват после на КАТ. Те все се плашат да снимат, че да не сложат петно на службите.



Благодаря ви за отношението. Разсъжденията ви са абсолютно точни и ги споделяме напълно. От три седмици се реализира контрол по работата на полицаите на пътя. На този етап се задоволяваме само с визуален контрол, който извършват други служители, което според нас е достатъчно засега да внесе респект. Добро решение е и самата апаратура, с която работят полицаите на пътя - тя позволява последващ контрол върху техните действия - всяко нарушение се фиксира от уредите и не може служителят да не вземе законосъобразно отношение по него.



Fafo:

Ако въобще го прочетете, господин Стратиев!

Всички афиширани напоследък мерки са обикновен ПР, най вече на господин Кесяков (бившия шеф на КАТ - б. р.). Или си следете трафика, или поне вземете да отмените половината от правилника. Можете ли да ми поясните какъв е смисълът да повишавате наказанията, като не сте в състояние да санкционирате и една пета от нарушенията?. Най-меко казано - това е невиждан тормоз, граничещ с психологически геноцид срещу собствената ви нация. То не е минаване на червено, то не са мобилни телефони, то не е скорост под 120 км/ч по София. Не искам да коментирам факта, че като спра на пешеходна пътека, за да дам предимство на пешеходци, те като правило се отдръпват смутени назад към тротоара. И купища полицаи и катаджии гледат небето и чоплят семки. Нали не забравяте, че получавате заплати от парите, които ни се взимат като данъци?



Афишираните мерки и завишените наказания не на последно място имат за цел да сигнализират хората за проблемите на движението и опасностите на пътя. Самите наказания, без да бъдат налагани, носят превантивен характер, тъй като е нормално всеки човек да спазва правилата и за да не бъде санкциониран. Статистиката показва, че на пътя се извършва сериозен контрол - само за първите 7 месеца на тази година са установени 505 527 нарушения, като за същия период на 2003 г. - са били 478 970.



anonim4o

Г-н Стратиев, защо вашите служители не смеят (не желаят/не могат) да спрат "добре облечени млади бизнесмени", возещи се в мерцедеси, но си умират да спират ученици и бабички в москвичи, предимно с цел да изкарат за едно кафенце?



Вашето становище подлежи на дискусия, тъй като в повечето случаи, когато полицията осъществява засилен контрол по движението, се обръща внимание на скъпи автомобили и се проверяват най-вече те.
 
В работна обстановка, с униформа, още преди да стане шеф-началник на КАТ. Очаква да чуе имената на наградените в поредния конкурс "Полицай на годината".
 
Една от страстите на полк. Стратиев са автомобилите. Тук се е снимал във фоайето на германски хотел, където за атракция е поставен стар "Шевролет", пълен със слама.
 
В Охрид с двамата си синове - Иван, на 25 г., който е икономист и се занимава с търговия, и Димитър, на 22 г. - студент по информатика в Нов български университет.
5
2294
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
14 Август 2004 01:01
Кучето си лае, керванът си върви! Г-н Алекси Стратиев отговаря на въпросите на форумци с хладно служебно отношение, без да навлиза в същината на въпросите.


Истината е че фактически КАТ има три функции:


- регистрация на МПС

- регистрация на ПТП

- смело разтягане на буквата на Закона и Правилника


За последното имам в предвид, че очевидно служителите на КАТ изпълняват лична програма за индивидуално финансиране, а не си вършат преките служебни задължения по осигуряване на безопастността на движението. Факт е, че превишената скорост не е най-голямата опастност за движението (справка -- липсата на ограничение на магистралите в Германия), а други фактори.

Ще повярвам в усилията (и резултатите от тях) на г-н Стратиев когато полицаите активно управляват трафика (например, като спират циганите с каруци по централни софийски кръстовища, или спряла напряко полицейска АСТРА пред опасна дупка на платното) и забравят за изрази от вида на "ся кво ша праим?"

14 Август 2004 15:50
ТОЯ СЯКАШ ПАДА ОТ МАРС! ЧУЙТЕ ГО САМО: всяко нарушение се фиксира от уредите и не може служителят да не вземе законосъобразно отношение по него
ЩО НИ ВЗЕМА ЗА КАНАРЧЕТА? САМО ЗА ПОСЛЕДНАТА ГОДИНА СА МЕ СПИРАЛИ НАД 20 ПЪТИ ЗА ПРЕВИШЕНА СКОРОСТ - В ПОВЕЧЕТО СЛУЧАИ ПРЕВИШЕНИЕТО Е БИЛО НАД 50км/ч. ЗАЩОТО ОБИЧАМ ВИСОКИТЕ СКОРОСТИ. И НЯМАМ НИТО ЕДНА ОТНЕТА ТОЧКА, НИТО ЕДИН АКТ, НИТО ЕДИН ФИШ. ПЛАЩАМ И СИ ПРОДЪЛЖАВАМ НАПРЕД. ДАЖЕ МИ КАЗВАТ И КЪДЕ СА СЛЕДВАЩИТЕ ПОЛИЦАИ. НЕ ЗНАМ ЗА КАКВИ УРЕДИ ГОВОРИ ТОЯ, НО В ПОВЕЧЕТО СЛУЧАИ ПОЛИЦАИТЕ САМИ ПИТАТ КАКВО ЩЕ ПРАВИМ! СЪЩИНСКИ ПРОСЯЦИ!!!
14 Август 2004 17:17
Мдаааа, от начина на отговаряне става ясно че полковника си го е преместил от левия в десния. И най-вече много се е стреснал от зададените въпроси! И сега ще се втурне да взима бързи мерки и като ще закипи в КАТ една работа та пушек ще се вдига, чак до Брюксел! Блазе ни!
14 Август 2004 19:23
za da niama korumpirani policai da se vavedat pos terminali v vsiaka kola na KAT i globite da se sabirat ot debitnite karti na shofiorite i postapleniata da vlizat v biudgeta na smetkata na KAT za zaplati i tehnika na katadjii.
togava shte vidim kolko sa v deistvitelnost narusheniata i dali ako shofiorite spazvat pravilnika vinagi KAT niama da falira
15 Август 2004 04:52
ЛАИНОПЕДАЛИ НЕ ЧЕТЕМЕ!...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД