България има най-сериозен проблем от страните-кандидатки за ЕС и от вече присъединилите се 10 нови - силна организирана престъпност и слабо правосъдие. Европейската комисия ще ни го каже след около месец и ще ни препоръча да побързаме с усилията да се справим.
Европа се страхува от нашите бандити. Досега остро са ни предупреждавали страни като Испания и Холандия. Австрия пък редовно изкарва пред обществото си на показ престъпления, извършени там от български граждани.
Към съседна Румъния, чиято организирана престъпност е
лидер в трафика на хора,
еврочиновниците не отправят остри забележки в тази насока. Проблемът на Букурещ е, че страната не е призната за действаща пазарна икономика. Уж отличнички, вече приети в ЕС, Чехия и Унгария имаха проблем със селското си стопанство. Полша също бе упреквана, че селскостопанският й сектор е огромен и неефективен. Към тях нямаше упреци за техните мафии. Въпреки че Европа много добре знае от наблюдения, че Чехия е своеобразен диспечерски пункт, където се преразпределя трафикът на човешка плът и по нейните пътища минават канали за наркотици. Унгарската мафия пък е известна с уменията си за финансови измами и пране на пари.
За да фиксира Европа огромния ни проблем с мафията, причините са в системната недостатъчност на воля у българската политическа класа, на правоохранителната и правораздавателната система да ограничат силата на организираната престъпност. Причината пък за това е само една. И тя е във връзките и срастването помежду им.
Как иначе да си обясним, че
публично осветени "силови бизнесмени"
и финансови шмекери са анонимни акционери в банки и застрахователни компании, че техни фирми доминират в развлекателния, хазартния, модния, туристическия, алкохолния бизнес и търговията с храни.
Видя се през годините, че колкото и "комари" да ги жилят, колкото и да ги притискат с еднодневни нощувки в полицейските арести, не са в състояние с нищо особено да им навредят. Богатствата им са налице у нас, част от капиталите им са на сигурно в чужбина. При това в страни като Франция, Англия, Швейцария, Белгия, Лихтенщайн, Австралия, САЩ и в още няколко офшорни териториии.
Показните поръчкови убийства, само от юни до началото на септември, в България са 12, изброи световната агенция Ройтерс. Всяка от тях е отчетена от Брюксел, колкото и управляващите тук да твърдят, че се избиват мафиоти и това не засяга мирното гражданство. Да, обаче може и много да го засегне, като отдалечи очакванията, че най-сетне ще живне с парите от ЕС.
Като отидат там, в Брюксел, нашите държавници обещават много спешно да се поправим. Като се върнат, нищо не следва,
освен дебелокожо доволство,
че са преметнали онези в Белгия. Поредното доказателство бе само преди дни. Министрите Станков и Петканов обещаха пред ЕС да се приемат спешни поправки в НПК, като едновременно се работи екстремно за нови наказателни закони. На родна почва излезе, че такива няма да има в следващите 2 години, защото било непосилен труд, равен на това да се напише нова конституция. Ето заради това се роди поредната най-прекрасна Национална концепция за реформа в наказателните закони. С доброто пожелание тя да се увенчае с успех след 2 години. А за да заработят новите наказателни закони, с нашите темпове сигурно ще им трябва поне още толкова.
Така че
мафията може да е доволна.
Има още почти петилетка да се избива, да богатее, въобще да прави каквото си иска.
Властта, която и да е, ще продължава да е в ролята на регистратор на своеволията й, защото в немалка степен ще зависи от благоразположението й. Ако не беше така, сегашните управляващи, вече 3 години на власт, нямаше да чакат да ни размахат пръст от ЕС, за да се размърдат и поне да маркират желание за промени.
Те, както се разбра, няма да станат, защото мнозинството в парламента няма желание да ги направи. ДПС и производната й партия "Новото време" не биха подкрепили 95 % от досъдебното производство да мине към МВР, като се ограничи функцията на националното следствие само до разследване на най-сложните дела. Впрочем, идея още от 1997 г., описана в един от първите броеве на "Сега".
Търпеливата Европа ще ни погледа още доста от балканските иширети, които правим, за да угодим на мафията си.
Сегашните управляващи може да се разбързат и преди изборите да приемат, примерно,
мъртвородения закон за конфискациите
на незаконно придобито имущество. С единствената цел да залъжат избирателите, че са загрижени за ограничаване на организираната престъпност. Законът е мъртвороден, защото престъпността отдавна направи така, че повечето от богатството й е законно. И ще продължава да застрашава устоите на държавата и националната сигурност като цяло.
Има един изход. Той е малко причудлив, както го определи преди дни в радиопредаване на БНР червеният депутат Младен Червеняков. Казва се "Борд Сигурност". Очевидно с тези хора, които са в управлението и политиката, няма да стане преборването на мафията. Затова да поканим експерти от ЕС, към където сме се запътили. Нека те да са куратори на всяко действие на главния секретар на МВР генерал-лейтенант Бойко Борисов. Или на главния прокурор Никола Филчев. Нека да изнервят до припадък подчинените им, както и чиновниците и оперативните началници в МВР, правосъдното министерство, МО и всички други с ангажименти в системата за сигурност.
Нека научат тайните на държавата ни, ако въобще има такива, но и да научат българите, какво и как се иска от тях, за да не са "черната овца" на Европа.
|
|