:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,295,373
Активни 515
Страници 2,941
За един ден 1,302,066
Челен опит

Европеецът не пести парите за здраве

Все още ролята на доброволното осигуряване на Стария континент е слаба
Снимка: Ройтерс
В Европа има по-добри и по-лоши примери за устройство на здравните системи, но няма държава без проблеми в тази област. И макар че решенията на всяка страна от Стария континент са индивидуални, проблемите са сходни.
Най-големият от тях е, че здравните системи в Европа стават все по-непосилно скъпи. В много страни системата позволява хиперизползване на болнична и специализирана помощ, здравните фондове трупат огромни дългове, доброволното здравно осигуряване е слабо разпространено, на места има недостиг на лекари и сестри. Пациентите пък чакат с месеци за преглед при специалист или за планова операция. Очаква се в бъдеще постепенното интегриране на здравните системи в Европейския съюз да направи слабостите на националните системи още по-видими.
Добра здравна система е тази, която осигурява равен достъп до максимално широк спектър от медицински услуги на всички граждани, но на приемлива за страната цена, т.е. към 8-10 на сто от БВП, обяснява доц. Евгения Делчева. Тя ръководи дирекция в здравната каса и преподава "Икономика на здравеопазването" в УНСС. Като добри примери доц. Делчева посочва Скандинавските страни, Австрия, Испания, Белгия и др. Повече проблеми все още имат източноевропейските страни, където над 50 на сто от разходите за здраве се вземат от джоба на хората, при това по нерегламентиран път. Според специалисти източноевропейските системи все още страдат от наследството на централизираното здравеопазване - ненужно много болници, раздут персонал, ниски заплати на лекарите, некомпетентен мениджмънт, слаб контрол на разходите.
Въпреки че европейските здравни системи са различни, те могат да се разделят на две големи групи - държави със здравно осигуряване както е у нас, в другите бивши соцстрани, в Германия, Франция, Австрия, Бенелюкс и държави, в които здравеопазването се финансира направо от данъците - Скандинавските страни, Великобритания, Испания, Португалия, Гърция.
В момента в ЕС се регистрира лек превес на системите със здравно осигуряване заради приетите през май т.г. 10 нови членки. На практика обаче почти никъде системата не е в напълно чист вид и включва както финансиране от бюджета, така и от здравните фондове.
Бюджетното финансиране дава възможност за по-строг публичен контрол над здравните разходи, за свободен достъп до медицинска помощ, но пък пациентите нямат право на избор и често, поради недостиг на средства, има листи на чакащи, казва доц. Евгения Делчева. При задължителното здравното осигуряване пациентите имат достъп както до публични, така и до частни болници, но пък често има свръхразходи заради свободното договаряне на цените на услугите.
В повечето страни в Европа има и доброволно здравно осигуряване, но то не е добре развито, обяснява още доц. Делчева. За последните 10 години неговият дял от здравните разходи е нараснал с едва 2% и в момента средно за Европа е около 8%. Доплащанията пряко от джоба на пациента като цяло за ЕС пък покриват към 15% от разходите за здраве.

Унгария

По устройството на здравната си система България най-много се доближава до Унгария, обяснява доц. Делчева. Там здравната каса е една, но има много регионални подразделения. Първоначално обаче там вноската за здраве е изключително висока - 19,5%. Едва преди около 5 г., за да се стимулира бизнесът, тя бе понижена на 14,5%. Тъй като доходите на унгарците са далеч по-високи от нашите, здравната им каса разполага с голям бюджет и може да финансира абсолютно всичко, включително част от трансплантациите, казва още доц. Делчева. Държавният бюджет покрива около 30% от разходите за здраве, като парите се внасят в здравната каса, а не както у нас - направо в болниците.
Въпреки всичко и в Унгария има дефицити, които водят до нерегламентирано плащане на ръка. Има също и укриване на доходи с цел да се избегне тежкото данъчно бреме, което намалява парите за здраве.
Унгарците имат право на достъп до педиатър, очен лекар и още няколко вида специалисти, без да носят направление от личния лекар. Това увеличава посещенията при специалисти. В резултат на плащането за всеки преминал случай и за всяка услуга в болниците силно нарасна броят на преминалите пациенти. Това е най-големият проблем на унгарците и е доказателство за слабите механизми на контрол, коментира доц. Делчева.

Чехия

Особеността на реформата в Чехия е, че тя тръгна с много здравни каси в рамките на задължителното осигуряване. В началото те бяха 27, но в рамките на няколко години 2/3 от тях фалираха. Сега здравните фондове в страната са 6-7. Те покриват почти всички медицински услуги. Размерът на здравната вноска е 13,5% върху доходите.
Когато в задължителното здравно осигуряване има по няколко фонда, те трябва да разпределят риска помежду си, обяснява доц. Делчева. Иначе някои фондове ще си подберат само здравите, младите и богатите, а в други няма да идват почти никакви приходи, допълва тя. За да не стане това, в Чехия специална институция се занимава с преразпределянето на средствата.
Полицията и армията в Чехия финансират свои болници и свои здравни фондове, но постепенно в тях се привличат и цивилни граждани. Голяма част от самонаетите граждани, подобно на унгарците, не декларират приходи и плащат само минималната здравна вноска. Правят се опити за намаляване на броя на болниците и заместване на болничното лечение с по-евтини алтернативи, например домашно лечение под наблюдение.

Германия

Характерни за Германия са множеството здравни каси. В края на 19-и век те са 22 000. Сега са под 400, като се обединени в няколко групи - местни каси, каси на големите предприятия и др. Но това не означава, че пациентът може да избира, отбелязва Евгения Делчева. След 120-годишно съществуване, едва преди 3 години, се въведе правото на свободен избор, допълва тя.
В Германия, както и във Франция, не е необходимо да се посети джипито преди да се отиде при специалист. Тя е сред малкото страни, в които на общопрактикуващите лекари се плаща за извършена дейност. Но в момента тече реформа, с която най-вероятно и там ще се въведе плащане на база на записан пациент, казва още доц. Делчева. Немците имат навика да ходят при няколко джипита за второ мнение, но вече трябва да плащат такса от 10 евро за посещение при лекар. Реформата цели намаляване на непосилните разходи на държавата за здраве и се очаква да доведе до намаляване на здравната вноска до 12,5% през 2006 г. От 2005 г. пък се предвижда немците да започнат да плащат част от медицинските услуги, които сега се плащат от здравните каси.

Скандинавски страни

Те са изградили едни от най-успешните здравни системи на континента. Във Финландия вместо здравни вноски се събира целеви здравен данък. Натрупаните средства се разпределят от общините, които са много силни и осигуряват много добра здравна помощ, казва доц. Евгения Делчева. За разлика от вноската, здравният данък не тежи върху инфлацията, върху цените на стоките и услугите.
Има и доброволни здравни фондове, но те нямат значителна роля. Делът на частните практики на джипитата и специалистите е около 5%, за разлика от Германия, където той е почти 100%.

Испания

Докато тенденцията в страните в Източна Европа е преминаването от бюджетно финансиране към здравно осигуряване, то за Испания, Гърция, Италия важи обратното. След дългогодишно функциониране на осигурителната система Испания натрупа тотални дефицити - 60 на сто от разходите за здраве трябваше да се дотират от бюджета, казва доц. Делчева. Затова в началото на 90-те години се реши връщане към система подобна на английската - с данъчно финансиране.
Испания е доказателство, че и този подход може да работи добре, коментира Делчева. Финансирането е пак чрез общи бюджети, но, както и във Финландия, те се определят от общините и включват показатели за качеството на болничната помощ. Стоматологията почти изцяло е изключена от публичното заплащане. За лечение на зъби пациентите плащат или кеш, или чрез доброволни фондове.

Швейцария

Страната е изключение в Европа заради доминиращата роля на доброволното осигуряване в нейната здравна система. Но там то работи, защото швейцарците имат много високи доходи, подчертава доц. Евгения Делчева. Швейцарците се осигуряват задължително единствено за трудова злополука и някои други рискове.
Швейцарската система е критикувана, че не работи достатъчно ефективно, защото харчи прекалено много пари, а удовлетвореността на пациентите пак не е достатъчно висока. Швейцария е сред страните, които чрез местни референдуми често се допитват до населението по редица въпроси, свързани с организацията на здравеопазването.
Според Световната здравна организация най-добрата здравна система в света е канадската, която се базира на национално задължително здравно осигуряване.

ТАБЛИЦА
Общи разходи за здравеопазване

Държава% от БВП% от дохода

Австрия8,07,9
България4,86,0
Великобритания 7,6няма
Германия10,813,66
Испания7,5няма
Полша6,19,0
Румъния6,514,0
Словения8,412,8
Унгария6,814,5
Финландия7,0няма
Франция9,613,55
Чехия7,413,50
Швеция8,7няма
10
954
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
14 Септември 2004 23:13
Моите уважения към доц.Делчева, но не съм съгласен с тезата, че ще изпъкнат слабостите на здравното осигуряване в ЕС в резултат на евроинтеграцията. Европейското законодателство е в своя зародишен
стадий по отношение на наднационални механизми за сближаване и
достигане в крайна сметка на цялостно интегрирана система за здравно
осигуряване. Вече не е актуално според моето лично мнение да се
правят такива обзори - къде какво било и т.н. Трябват свежи идеи. А те не
могат да бъдат генерирани, ако едновременно си във власта на здравното
осигуряване и университетската мисъл. Само с кабинетни обзори нищо
няма да се получи. Доц.Делчева въобще не може да се докосне до истинския дневен ред на болничните заведения, защото където и да отиде на нея
ще гледат ту като на ръководител от здравната каса, ту като университетски
преподавател. Виж съвсем друго е да имаш близък човек, който да се нуждае
от някаква здравна услуга, или да видиш непосредствено как "скърца" механизма на взаимодействие между здравно осигуряване и здравни услуги,
платими от НЗОК. Животът е далеч по-жив и разнообразен от всеки опит
да се преповтаря всичко и единствено в макроикономически мащаб.
Та ако си дойда на думата на социална Европа и е необходима наднационална структура, която условно наричам Европейска осигурителна
камара. Нейното място е сред основните европейски институции. Защото една такава институция е от съществено значение за Европа на гражданите от
Европейския съюз. А в микроикономически разрез са необходимо толкова
много неща, които и досега ги няма в нито един учебник или авторизиран
превод по здравно осигураване или здравен икономикс в България.
Какво да се прави, ако всички станат доценти и професори няма да има
кой да предложи нещо ново. Поне така е в България.
14 Септември 2004 23:51
В Германия, ресторант.
Влиза дедо на 70г.Закача си кофчега на закачалката
и си говори на другите дедовци какъв мерцедес ще си купи.
Как ще си поживее.След 2 бири облича кофчега и си тръгва.
Искам да се осигурявам сам.Да решавам каде да се лекувам.
Искам свобода а не демокрация.
ЖИВОТА СИ Е МОЙ.
15 Септември 2004 03:41
niamam vreme no ne moga da se sdurja za edin komentar
za nai dobrata sistema Canadskta. Imam kolega ot Canada (vancouver)
ta ot nego sum chuval che ne e losho ama dokatato chakash moje da hvurlish topa. Razbira se nai-loshata zdravna systema v sveta e amerikanskata. 45 miliona
ne usigureni nito dobrovolno nito inak. Ne vi pojelavam da se vuzhistavate ot
US health system mess. I dvamata kandidatie se cherviat kato nepodgotveni uchenizi na izpit kato stane vupros za "the health system".
15 Септември 2004 08:42
Cavron, в Канада, особено в Торонто, е трудно да намериш вече семеен лекар, а той може да те изпрати на специалист и...т.н. Само рекламата им е голяма на канадците, а иначе да не дава Господ да се разболееш!Докато си назначиш т.нар. appointment, бременна ще роди, болен ще си загине!Сега им подготвят закон на докторите на всеки 5 години да се явяват на проверовъчни изпити.Тогава, мисля си, съвсем без мекари ще си останем тук.А шанс на емигрантите с дипломи и практика много, ама мнооооого трудно се дава и струва пари.

Djina_S
15 Септември 2004 10:16
И българите са като европейците - не пестят пари за здраве , разлеката е че доста от тях нямат спестени пари и за хляб дори !
15 Септември 2004 11:22
То и при нас зъболечението е изключено от здравното осигуряване щом в поликлиниката ми взимат по 10 лв. за обикновена и 20 лв. за фотополимерна пломби. Друг е въпросът къде и как се разходват парите ни за здравни осигуровки, след като и в болниците вече ни карат да си плащаме.
15 Септември 2004 14:53
България 4, 8 6, 0
Няма по жалък процент на участие на държавата в здравеопазването !!! Няма и Български журналист, или политик, които да се размисли по въпроса, да постави въпроси... към правителство, или към МВФ, например! Защо МВФ се стреми да "изтреби" населението на задлъжнелите страни???

Редактирано от - Белчо фон Прасецки на 15/9/2004 г/ 14:58:52

15 Септември 2004 14:56

Не знам откъде Стефанова си взема инфото, но в частта за Германия има много неточности
В Германия, както и във Франция, не е необходимо да се посети джипито преди да се отиде при специалист.
От 2004 се въведе такса от 10 евро на тримесечие, която се плаща най-често при джипито и с негово направление се ходи при специалист, иначе се шарят допълнителни 10 евро за всеки спец. Това беше направено, за да спрат немските бабки и дедовци да използват чакалните на кабинетите за социални контакти, да пият разводнено praxis-но кафе и да си измислят болежки само защото им е скучно. В резултат от тази реформа - огромни икономии от страна на здравните каси , което довете до намаляване на здравните вноски за някои от тях
От 2005 г. пък се предвижда немците да започнат да плащат част от медицинските услуги, които сега се плащат от здравните каси.
Невярно - и сега определена част от медицинските услуги, както и процент от цената на лекарството, се плаща от пациента. Да не говорим за стоматологичните услуги, където дрането на кожи просто те кара да хванеш най-скъпия самолет и да отидеш примерно в Намибия, за да ти оправят зъбите по-качествено.
От 2005 г. правителството планира нова задължителна застраховка "Зъбни протези", независимо дали ще си ги слагаш или не

И заглавието на статията е популистко - по-вярно е, че българите са тези, които не жалят пари за здравеопазване, а не другите европейци. Принуждава ги ужасната корупция, която пълни двойно джоба на лекаря - веднъж от здравната каса и веднъж от пациента. Но това го знаят всички, да не влизам в подробности
15 Септември 2004 19:39
RTF, така е , най много ме ужаси в България ужасна корупция в здравеопазването при лекарите ... и пълно мълчание от другаря Щерев .
Не само при вас в Германия е така- същто е в Скандинавието , тук се въведе 11 евро тримесечна такса при джипитата, явно е обща политика на ЕС. Въпросът е , че има наличието на социален минимум и с него , за хората с ниски доходи , се компенсира от държавата 100% здравните разходи
15 Септември 2004 23:45
Не бива да се говори без да познаваш Деиствителността. Аз зживея в Западна Европа и от две (2) години не сум ходил на зуболекар защото нямас НАЛЕЖАЩА Нужда и е много скъпо!... На лекар съм ходил 4 пути за дребни работи... Здравеопазването в Западна Европа е СТРАШНО скъпо и хората не ходят без ИСТИНСКИ Оплаквания на лекар. А сега -
Един виц за БЕЗПЛАТНОТО СОЦ.Здравеопазване. в България ... Един Соц.гражданин отишъл в Поликлиниката с оплаквания, че СМЯТА че има ТРИ (3) тестикули (Тъшаци) - за да ПОЛЗУВА БЕЗПЛАТНОТО Здравеопазване и липосата на ЛИЧНА ЗАСТРАХОВКА. Бил естественно прегледан от Интернист, Хирург и Психятър...(които през Социялизма получаваха по 240 лева на месец.) наи - накрая бил насичен към 4-ти километър- Психоклиника)... На излизане от поликлиниката приятелите му, с които се хванал на БАС, че ще размотава лекарите му дали уговорените пари и отишли заедно с него да ги ИЗПИЯТ...
За Информация: Заплата на ОБИКНОВЕН Лекар в Евросъюза: 55 000 Евро Годишно... Заплата на ОБИКНОВЕН лекар в Америка: 220 000 Долара годишно...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД