:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,762,586
Активни 262
Страници 19,053
За един ден 1,302,066
Спор

Златина Карова: Общините губят собствени приходи

Законът не е съобразен с темповете на работа на местната власт, твърди юристът на Националното сдружение на общините
Снимка: Борислав Николов
- Г-жо Карова, защо общините не спазват закона за ограничаване на административното регулиране?

- Не можем да търсим вина в общинските съвети. Срокът, даден от закона за промяна на нормативната база, е информативен. За неговото изпълнение следваше да има редица подзаконови актове на съответните министерства. Общините са затруднени как да уредят заварени положения с търговските обекти, как да прилагат принципи, свързани с наличието на регистри, за които ангажимент пое Министерството на икономиката. Как общинският съвет да прилага принципи и тарифи, които са свързани и с държавна политика? Този закон въведе още едно финансово бреме за общините. Приемането му доведе до загуба на собствени приходи, с които общините издържаха голяма част от дейностите си. Най-честият въпрос е с какви средства да покрият пощенските разходи, кой ще възстанови загубите от това, че не прилагат лицензионни режими и прекратяват вече съществуващи. Не е толкова страшно, че наредбите на общините не са променени, защото законът дава възможност те да бъдат атакувани в съдилищата от всеки заинтересован субект. От тази гледна точка донякъде самият закон демотивира общините да бъдат активни в тези промени. Остана въпросът за кои субекти се отнася стопанската дейност като понятие при широкото тълкуване на закона. Често общински служители ни питат дали се отнася за джипитата, които са търговци по смисъла на търговския закон и извършват стопанска дейност. Би трябвало да се отнася. Това означава, че се обхваща още една материя, свързана със здравното обслужване.

Законът е голямо постижение на България по пътя към европейска интеграция, но средата на най-ниските нива, на които той ще се прилага, не беше подготвена добре. Общинските съветници се оплакват, че самите закони си противоречат. Изпадаме в правен вакуум в голяма част от казусите. Отменяме даден вид регулация, а не я заменяме с режим, нямаме и указания кой и как го върши. Събраната информация до момента къде отива, на кого се предава?

- Т.е. когато е приеман този закон, не са взети предвид проблемите, които ще срещнат общините при прилагането му?

- Сроковете, заложени в него, биха могли да бъдат актуални за министерствата, за повечето големи общини, които са 3-4. За останалите 260 общини този закон наистина поражда редица трудности. Принципът за служебното начало изисква една сериозна кореспонденция - заявката на един стопански субект, че вече има нужните регистрации, означава, че администрацията трябва да направи проверка на фактите. А това е свързано с консумативи - пощенски, телефонни.

- Според вносителите на закона общините не желаят да го прилагат, защото ще се лишат от приходи.

- Общините не са опоненти на този закон, напротив, те приветстваха приемането му. Загубите от него за общинските бюджети обаче не бяха планирани. В последно време има тенденция да се приемат добри закони, но за тях винаги плащат общините. Финансовата тежест започна да става твърде голяма.

- Как кметовете оттук нататък ще събират информация каква търговска дейност се развива в общината?

- Кметовете могат да събират тази информация само чрез браншовите организации или да се опират на наредбите за обществения ред и да търсят информация от фирмите. Ако това е лесно за заведения, дискотеките, които имат ограничаване за времетраенето, то не засяга голяма част от останалите стопански субекти.
1624
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД