:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,763,353
Активни 494
Страници 19,820
За един ден 1,302,066
Миналото днес

Тази досадна дума независимост

Предчувстваме празнична тръпка. Утре е Денят на независимостта. Компенсираме неудобството от оскъдното наличие на такава дума в хилядолетната ни история със спасителните пулсации на онази неунищожима духовна общност, която е замествала държавата и е съхранила нейната обединителна идея. Но ако скриваме комплекс спрямо продължителността на нашата историческа независимост, идват добрите новини за утехи или поне обяснения. Днес независимостта несъмнено придобива друго значение и приема други измерения. Трябва да се откажем доброволно от нея, за да защитим или възстановим свободата на далечни поробени народи. Не можем да преценим как и кога ще свърши тази зараждаща се тенденция, но тя боде в очите не само българския съвременник.

Кой определя



състоянието и степените на демокрация



в отделните страни и може ли тя да се присади със сила? В тези случаи националният суверенитет, поставен на сериозно изпитание от предизвикателствата на глобализацията на съвременния ни свят, отстъпва пред властната зависимост от международни организации, междудържавни институции и от хармонизиращото се законодателство. Границите между "външни" и "вътрешни" работи се размиват. Това размиване, разбира се, далеч не се отнася, и то поравно, за всички. Но принципът за този отказ споделят всички. Жан Пол Сартър твърди, че Бог ограничава нашите представи за свобода.

А къде е правото на различие? То е стойностно тогава, когато не противопоставя, а облагородява. Думата независимост изглежда днес старомоден израстък от миналото. Дори навява отегчителна досада, която някои от "новите млади" с насмешка обявяват за ретроградност! Къде по-завладяващо звучи гръмовното съобщение, че тази или онази партия, начинание, реформа, личности са подкрепяни в чужбина.

Този вкоренен рефлекс от минала зависимост и от търсене на реноме в чужбина днес само е по-изискано гримиран. Нали маркираме началото на нашата държава с подписването на договор с Византия!

Непривлекателната представа, че балканските кризи са непредсказуеми, неуправляеми и съпроводени с варварства, е една от малкото константни величини в камуфлажната панорама за Балканите. Нашумялата книга на Робърт Каплан за Балканите - учебник за новопокръстените американофили и балканоексперти, има подзаглавие "Пътуване през историята". Само тук можело според автора автентично да се пътува през историческите глъбини. Президентът Клинтън открил тази книга в книжарница на жп гара, зачел се в нея и после



обявил Каплан за вселенски балкански експерт



Излиза, че само по нашите меридиани балкански единствено в Европа могат да се видят изчезналите в цивилизования свят вируси на размразен национализъм, патриархална леност, архаична изолация, племенни вражди и допотопни жестокости. Почти наравно с Ирак и Чечения. Но Европа също има балкански синдром.

Ако убийствата на президента Макинли, на премиера Карно или на канцлера Долфус се възприемаха като Шекспирова трагика, несъвместима с традициите на лоялните политически разпри, застрелването на сръбски или гръцки крал, български и румънски министър-председатели или хърватски парламентаристи бе посрещано като рутинно потвърждение за неунищожимите дивашки нрави в район, разположен в Европа, поради милостта на географията! Политическите кризи тук се наричаха балкански, а не източни поради опасението да не се обидят японците, персите или арабите. Тези предрешени детерминанти мотивират злонамерените съмнения относно националния ресурс на българите, определяни като най-неподготвените балканци за самостоятелен държавен живот.

Цивилизована българска акция от 22 септември 1908 г. сложи траен край на отрицание на тези клишета. Тя бе проведена



по всичките правила на модерната политика,



която най-сетне бе тогавашното отрицание на тези предразсъдъци. Анексията на Босна и Херцеговина от Австро-Унгария през есента на 1908 г. има и перфидната цел да насочи Сърбия към българските земи в Македония, за да се изострят балканските противоречия в източната част на полуострова. Русия изоставя Белград поради устното споразумение в Бухлау през септември 1908 г. между граф Изволски и барон Ерентал. Виена дава съгласие за преминаването на руски бойни кораби през Проливите. Но барон Ерентал съвсем не по аристократическата етика ловко излъгва граф Изволски. Изпълнена е само онази част от уговорката, според която в замяна Русия приема окончателната анексия на Босна и Херцеговина. Това отново изостря нервното подозрение на Русия към немския свят, утвърдило се по време на Кримската война (1853-1856).



Но тези драми смущават българите



Пред тях се изправя внезапна възможност. Те доказват за втори път след Съединението от 1885 г., че само подготвеното дело може да се възползва от шансове. В този дипломатически ребус, пълeн с коварства и заплахи, българите запазват спокойствие и дочакват своя час. Техните водачи бяха родени в робство, но не трепереха пред силните и умееха да строят пътища към независимост.

Опасните предизвикателства пред нашите предци като че ли са ги правили повече самостоятелни! Те намериха дързост, мъдрост и средства, за да отхвърлят тежка предопределеност. Така гневно премахвахме приписания ни "срам по челото"! Защото независимостта като порив и цел никога не умира, дори и за зависимите! Тя става вечна само ако е удобно обяснение за робска леност или битово удобство! Някога Д. Благоев установи, че три четвърти от промените у нас идват отвън. Ако и сега е така, с упование очакваме все пак поне проявите и резултатите от едната четвърт! Това е ведрата ни надежда в тревогите около Деня на независимостта!
41
759
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
41
 Видими 
20 Септември 2004 21:10
...

Редактирано от - Vox_Dei на 18/7/2007 г/ 22:44:30

20 Септември 2004 21:14
обаче нема нов благоев. сичко е малинов и сие
20 Септември 2004 21:22
Фердинанд и Велико Търново.
20 Септември 2004 21:25
а, и уйчовци
20 Септември 2004 22:21
В света има само една държава, която празнува Денът на независимостта.
Всички останали са длъжни да се радват на всички останали Дни на зависимостта.

20 Септември 2004 22:47
И Априлското Въстание и другите борби за независимост са били възможни, когато Българските ЧОРБАДЖИИ преди 1878/Българаскта Новородена Буржуазия след 1878 е имала ПАРИ да купи оружия, топове, да поддържа Армия и т.н. БЕЗ ПАРИ -Празни приказки и Глупости (хонорарът от статияста за Автора - оделно!)... ПЪРВО Богата, Капиталистическа България на 2 000 - 3 000 МИЛИОНЕРИ - после НЕЗАВИСИМОСТ, бе стига с тия "безплатни " Комунистически реклами!
20 Септември 2004 23:00
На Жан Пол Сартър бих отговорил с мисли от един по велик философ - Кант: Християнският морал не само че не е ограничаващ, ами ни освобождава от първосигналните подтици на телата ни, и така ни прави истински свободни.

Ето сега някои размисли, които показват, че може би българите сме били прави да не се напъваме много за независимост през вековете на зависимост.
Първо, като си зависим - друг ти е виновен (това в кръга на шегата).
Второ, САЩ се биха за независимост от короната и я спечелиха. Независимостта и свободата, не отричам са нещо хубаво - но дали трябва да се трепим за тях. Я да видим сега какво стана с другите държави, които са все още под Английската кралица - Англия, Канада, Австралия, Нова Зеландия. Те май са също толкова свободни и демократични днес.
Сега да бръкнем по-надълбоко: Исус Христос отказа да поведе собствените си хора евреите да се освободят от римляните (и от най-жестокия тиранин по него време - Римският Император). В други времена, Евреите са получили свободата си от Египет и Вавилон също така без бой, когато са били готови за това.
И сега идва въпросът - дали пък свободата не идва естествено, когато дораснеш за нея? Дали не я губиш когато не я заслужаваш повече? Дали проливането на кръв не влошава само нещата? Дали идеалите за свобода, равенство и независимост не са само добър повод за управляващите да мотивират народите да отиват на война?
И аз не съм сигурен, но си заслужава да се замисли човек.
20 Септември 2004 23:32
21 Септември 2004 03:55
Професоре! Мъдрецо! Ще ти изплета лавров венец!
21 Септември 2004 08:35
Ерудицията и писмовната техника като средство за блестящ слалом между байряците на проблемите. Как беше - "..."на баба ми на хурката..."
21 Септември 2004 09:10
Този форум не заслужава статиите на блестящия ерудит и сладкодумен разказвач Пантев. На този форум му дай бълвоча на Дайнов и суроватката на фичовите епигони. Добре, че е хартиеното издание, а там хората го четат.
Пишете, професоре! Тия, тукашните, не ги бройте. И за семкаджии не стават.
21 Септември 2004 09:23
МОжете ли да ме светнете каква независимост празнуваме? От кого? 22 септември - Ден на независимостта, ама от кого?
21 Септември 2004 09:51
По почитателите ще ги познаете.
.
НЕМ
21 Септември 2004 09:54
Това отново изостря нервното подозрение на Русия към немския свят, утвърдило се по време на Кримската война (1853-1856).
Бих бил благодарен на всеки, който внятно ми разясни, какво аджеба има предвид вълшебника-ерудит. Останалото е познато красиво изящно нищо.
21 Септември 2004 09:56
Анонимен!-до 22 септ.1908 г. Фирдинанд е бил княз-васал на султана, а след туй -цар, на независима държава!Хваща ме яд, като чета историята-как политиците са "менкали"цели народи-колко съдби са осакатили и променили!И сега е така-пак ни "менкат"-насам-натам, а ние си въобразяваме, че сме свободен и независим народ!
21 Септември 2004 10:18
Та викам, че точно този ден би трябвало действително да ни обединява в най-голяма степен.
21 Септември 2004 10:30
(снимка: натиснете тук)
21 Септември 2004 11:16
/:/ "В този дипломатически ребус, пълeн с коварства и заплахи, българите запазват спокойствие и дочакват своя час. Техните водачи бяха родени в робство, но не трепереха пред силните и умееха да строят пътища към независимост".
..................
СПОКО, Читателю!
НЕ СТАВА ВЪПРОС ЗА 1989 Г. И СЛЕДВАЩИТЕ!
НИТО ЗА 2001 Г. И СЛЕДВАЩИТЕ!
СТАВА ВЪПРОС САМО ЗА 1908 Г. ! ЗА НАЙ-ГОЛЯМО СЪЖАЛЕНИЕ НА БЪЛГАРИТЕ ДНЕС!!!
...................
БРАВО, ПРОФЕСОР ПАНТЕВ !
21 Септември 2004 11:20
Керп, привет.
Махни шпациите от името на файла. Във Фотоалбума има бъг и той се пощурва при такива имена
21 Септември 2004 11:40
Статията е добра като стил, но леки недоразувения проникват измежду редовете!
Едното е твърдението на автора, че през 1908г. българското правителство едва ли не се е качило в движение на влака и е обявило независимостта ни в тарапаната! А всъщност акцията с едновременното анексиране на Босна и обявяване на българската независимост е била координирана и разчетена между София и Виена.
Второто е сполучливо отбелязано от Каруцаря - неприязън към немските страни не би могла да се зароди в Русия вследствие от Кримското мурабе, поради простата причина, че в това мурабе срещу русия са се сражавали англичани и французи най-вече!
.................
Изтъкването на тези опущения пантеви не е издребняване, защото такива грешки са допустими, ако пишущия е журнале някое, но не и ако е професионален историк!
21 Септември 2004 12:01
Трудна задача си е поставил Пантев - да пише за 22 септември. Дали е успял? Красиви фрази дал господ, а как минава от една фраза в друга, ум да ти зайде. И какво смесване на "Всяко нещо с времето си" с търпи и слушай "Има господ". Даже и за демокрацията, че насила не става се е сетил, но пък 3/4 от промените у нас идвали отвън, чакала се едната четвърт - коя, всеки да си обяви независмост от другия или от държавата или да изпълни своята четвърт от решеното от трите четвърти и да напусне България.....
21 Септември 2004 12:28
Пантев - добре казано, както обикновено. Браво
21 Септември 2004 13:00
20 мая (2 июня) 1854 г. Австрия, обезопасив себя со стороны Пруссии (австро-прусский договор 8 (20) апреля) и сосредоточив значительные силы в Трансильвании, предъявила России ультиматум о выводе ее войск из Молдавии и Валахии. 2 (14) июня она заключила с султаном конвенцию о совместной оккупации Дунайских княжеств на время войны. Русским не удалось разбить турок под Калафатом. Предприняв шесть неудачных штурмов, И.Ф.Паскевич 10 (22) июня снял осаду Силистрии. В конце июля русская армия покинула Молдавию и Валахию, куда вошли австрийски и турецкие войска.
21 Септември 2004 13:18
А по твоята логика Султане, какво е дирила Русия в Съглашението 1914-март 1918? А при коварна Германия 1939-41? А сред Съюзниците 1941-1945? Нима тези субекти не са причинявали вреди и не са се съюзявали коварно на неин гръб?
Политиката най-често се определя от ситуация към момента, интерес към момента и въобще от конюнктура. Определя се от разпределение на сили и ресурси към конкретен момент и рядко робува на наложени сред научните или обществени среди предразсъдъци по оста "този е коварен, а този не е". Постигането на стратегическите интереси (например излаз на "топло" външно море и проливи) не се вълнува от названието на актуалния съюзник и винаги отчита нивото на припокриване на конюнктурни и стратегически интереси както на съюзниците, така и на противника. В зависимост от баланса се избира съюзник. Е, верно некои държави не винаги могат да преценят правилно, но това е друг въпрос. Няма вечни съюзници ...

Редактирано от - каруцаря на 21/9/2004 г/ 13:23:01

21 Септември 2004 13:25
Пантата си трае като насрано дете и не назовава водачите на българската независимост , може би защото това няма значение според мирогледа му. Единствено важен е според него е "актът на целокупният народ" като че ли някога е имала сила народната воля освен при избори. Решенията се взимат от личности и се одобряват след това от обществото - така сочи истинската история. Славата или падението пак би било правилно да са тяхни а не размити в колективното лице на нацията.
21 Септември 2004 13:37
Много шавки, а Слонът - един!
Талантът на Андрей Пантев – достоен за величайше национално възхищение и поклон!


Редактирано от - SultanBg на 21/9/2004 г/ 14:15:21

21 Септември 2004 13:45
Султане,
да ти имам идолите...
21 Септември 2004 14:19
Дума да не става, Пантев не току-така израстна в условията на реалния социализъм. Да спретнеш толкова изречения в "сладкодумна" форма и съвсем не лишени от съдържание и да не споменеш изобщо кой обявява с Манифест Независимостта на Царство България - това си е постижение! Напълно сравнимо с репортажите от посещението на Йоан-Павел II в Полша, където сръчни оператори се изхитряха да скрият милиони поклонници. Или онзи шедьовър - Гагарин рапортува за успешно изпълнения полет, ама не е ясно кому (Никита Сергеевич вече не е на мода...)
Венсеремос, дебри и балкани! (цитат от глИна)
21 Септември 2004 14:30
Ти пък, дъ фул, как не те е срам да търсиш обективната историческа истина. Не знаеш ли кой я прогласи тази сладка независимост - Народът с въодушевен плам напук на всичките си душмани и князът от немай къде с половин уста формално се подчини на суверена.
Басирам се, че на 21 септември 1908 г (ден преди Манифеста) 98% от българските поданници изобщо не са знаели, че формално сме васали на османския падишах, ама нейсе, нема предшественици на Мира Янова за да ме опровергаят...
21 Септември 2004 14:36
Да си зависим от САЩ днес звучи гордо и въобще не е "срам на челото"
21 Септември 2004 14:49
АМИ то, май, и ПРОСТИТУТКА да си днес, включително ПОЛИТИЧЕСКА ПРОСТИТУТКА днес НЕ Е СРАМНО ДА СИ ?!?
АБЕ, БЕЗСРАМНИ ВРЕМЕНА СА ДНЕС , ТИ КАЗВАМ !!!

Редактирано от - paragraph39 на 21/9/2004 г/ 14:51:21

21 Септември 2004 14:53
Ех, Параграфе, днес безсрамни, вчера срамни! Какво да правиш - диалектика! А вчера как цъфтяха ни налъмите, а? Не като днес, спаружено и смарцафляцано
21 Септември 2004 14:55
Блеки,
маани го тоа бастун, уважаемия параграф22, ми да земем да пийнем тая вечер...
21 Септември 2004 14:57
Каруцар, не си прав. Князът не само че не я прогласил с половин уста, ами даже сам подготвя почти цялата дипломатическа подкрепа. Много хора питат "Какво е направил Фердинанд за България?" Отоговрът е: доста неща, сред които и Независимостта.
21 Септември 2004 14:59
Пак ли 62 кафета?
21 Септември 2004 14:59
севастократоре,
молим още веднъж прочети повествованието ми. Бавно, ако може.
21 Септември 2004 15:01
Каруцарю, друг път да не си спестяваш емотиконите, когато иронизираш, че виж как можеш да заблудиш почтените люде като Севастократора.
21 Септември 2004 15:11
каруцарю, винаги, когато изпозлваш такива словесни еквилибристки, има опасност хората да не те разберат какво точно искаш да кажеш. А някои могат да останат и с впечатлението, че ти самият не си сигурен.
21 Септември 2004 15:14
севастократоре,
откъде да знам, че точно ти ще се пръкнеш под този мой толкоз прозрачен постинг и че точно днес ще си забравил чувството си за хумор в трамвая. Кажи как искаш да го формулирам за да изтъкна заслугата на Фердинанд, да го напиша и да мирясаш.
Блеки,
че ти звъннем...

Редактирано от - каруцаря на 21/9/2004 г/ 15:19:20

21 Септември 2004 15:56
Професора Пантев днес е позабравил любимия си Бисмарк, ама и как иначе да бъде, когато Бисмарк е един от виновните за пост-освободителните проблеми на България навремето. ; )
Ама другия вторник вероятно пак ще слушаме възхвали за Бисмарк де.
Другарю Пантев четете моля Ви, четете повече!
21 Септември 2004 21:07
Абе Пантев, абе чадо, откъде се пръкнаха толкова сладкодумни платени писачи като тебе. Защо не идеш да защитиш тезата си пред Евреите, пред Американците или Англичаните, пък ако щеш и пред Гърците и пред когото и да е, ще те оплюят и ще те прогонят с камъни . "Родина или смърт", това не е лозунга само на кубинците, а и на много други. Независимостта е благото да се разпореждаш сам със собствените си дела, за да извоюваш пред света собствената си персона " като народ" Това, че ние сме превили гръб до земи, това, че Щатите и МВФ решават вместо нас колко да получава и колко да яде средния Българин, това че двама-трима съсипват всичко под фалшивия напев на "сирените" че България отивала на добре, не значи обаче, че ние сме независима страна, напротив тази независимост засега е чиста измама.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД