- Г-н Йорданов, важна ли е наистина дясната конференция на 10 ноември, или е изкуствено натоварена със значение?
- Срещата на 10 ноември е много важна, защото целта й е десните партии да разговарят за програмите си, и по този начин да очертаем възможността за едно бъдещо дясно управление. В този смисъл тя е важна, защото ще постави началото на този процес, който е насочен към осъществяване на дясно управление в България.
- Но рискът да се повтори негативният резултат от срещата в Будапеща е реален? Вместо обединение имаше ново разединение...
- Не мисля, че в Будапеща се е стигнало до разединение. По-скоро имаше една политическа сила, която заяви желанието си да се разграничи от всички останали. Но все пак трябва да припомним, че вдясно има доста партии с различна тежест в обществото и с различно присъствие в политическия живот. Така че разговорите са важни дори и тогава, когато една или друга партия не желае да участва, или проявява някакво желание да осуети постигането на успех.
- Ще поканите ли Иван Костов на 10-и?
- Ще поканим партия Демократи за силна България. Кого ще изпратят те, и дали въобще ще участват, е тяхна грижа.
- Преди десетина дни Иван Костов категорично заяви, че партията му няма да участва. Какъв е според вас истинският мотив за отказа?
- Желание за монопол вдясно.
- Т.е. изземане на инициативата за процесите, които се случват в дясното пространство?
- Не, тук не става въпрос за изземане на иницатива, а по-скоро за желание да се постави някаква изкуствена разделителна линия между десните партии. Но все пак всяка политическа сила и всеки политик определя сам поведението си. И от това поведение зависи къде те ще намерят своето място в бъдеще.
- Какво пречи на дясното обединение в момента?
- На първо място пречат множество натрупани лични противоречия в последните години. Всички си спомнят как отделни хора напуснаха СДС, създадоха свои партии. Причините за напускането при всеки един от тях са били различни. В крайна сметка това, което обединява нещата, е, че в СДС преди нямаше много простор за различни мнения. Докато сега това не е така.
- А какво би подпомогнало дясното обединение?
- На първо място трябва да се случат парламентарните избори. Те ще покажат кои политически сили какво влияние действително имат в обществото и с какво доверие на избирателите се ползват. Оттам нататък пред нас ще бъде открита възможността да работим заедно именно в името на това, което са поискали избирателите от нас.
- Минава ли дясното обединение през трупа на Народен съюз?
- Дясното обединение не минава през трупове на политически сили. По-скоро дясното обединение може да мине през трупа на личните амбиции на някои хора.
- На кои?
- На тези, които не го искат.
- Стефан Софиянски препъникамък ли е на дясното обединение?
- Не бих казал. Вижда се, че Стефан Софиянски полага усилията да създаде една коалиция от три партии. Това е нещо много позитивно, което ние неведнъж сме подкрепяли. Аз винаги съм смятал, че ако участваме с две листи, ще съберем повече гласове, отколкото ако има една-единствена листа. Въпросът е в технологията на осъществяване на участие в изборите.
- Колко десни коалиции ще участват според вас на парламентарните избори догодина?
- Две или три. Най-вероятно е да има една коалиция около СДС, в която да се включат бивши присъдружни организации. Една коалиция трябва да има около Стефан Софиянски. Става дума за съюза, който се готви с БЗНС-НС и ВМРО, и който би бил нещо много добро. И по всяка вероятност партията на Иван Костов ще се яви на изборите или сама, или с Демократическата партия.
- Каква е прогнозата ви за резултата от срещата на 10 ноември?
- За мен е странно, че много хора мислят, че на тази дата едва ли не всичко ще свърши. Според мен тя по-скоро трябва да постави началото на един прагматичен разговор между десните партии. Това трябва да е един разговор, насочен към бъдещето и към едно дясно управление на България.
- А за резултата от изборите?
- Много е рано да се правят прогнози за това. Моето желание е СДС да бъде първата политическа сила вдясно и тази сила, която ще успее заедно с другите десни партии в следващия парламент да състави едно добро правителство.
- Тоест прогнозата ви е, че следващото правителство ще е десноцентристко?
- Работим за това.
Бе идиоти, кой ви бръсне за дясното управление, та се не скриете.
Светът си има по-важни проблеми, да ви имам чувството за собствена важност.