-------------------
Вероятно на всеки парламентарен избор 2-3 мандата се разпределят в резултат на нередности. Все пак не е както на изборите за ВНС през 1990, когато лъжите бяха за 40 мандата, твърди заместник-председателят на Централната избирателна комисия Михаил Константинов в разговор с интернет-форума на "Сега".
-------------------
Калки:
Мишо, (позволявам си да се обърна така, защото се познаваме, но искам да запазя анонимност във форума)
Идеята за гласуване по Интернет повдига ред въпроси, по които вероятно си готов да отговориш:
1) Гласуване от чуждо име - сега е невъзможно, но с предложената от вас система не е проблем
2) Насилствено гласуване - имаше случаи, когато даваха първо левия цървул, а десния - след излизане от стаята за гласуване. Какво ще гарантира, че мафията няма да купи електронните гласове на цигани и други - било с пари, било с принуда ?
3) Ти си специалист по фантомите. Какво, според теб, ще попречи на хора, знаещи кой системно не гласува (не е проблем да се извади такава справка, нали?!) да се регистрира от негово име (разбира се, с "малко помощ" от която институция трябва), и после да гласува вместо него?
4) Предполагате, че ще привлечете около 500 000 гласа на емигранти. Убеден ли си, че емигрантите имат право да определят кой да управлява държава, където те НЕ ЖИВЕЯТ ? Вносителят на проекта - Ив. Костов - вече нееднократно се обявява публично против подобен "вот отвън", когато става дума за турците. Толкова ли сте убедени, че емигрантите ще гласуват за "правилната" партия ?
5) Последно и малко встрани. Въобще, какво мислиш, не е ли малко неморално един човек, който не живее в България, който няма да понесе върху себе си и децата си резултата от управлението на следващото правителство, да има право да избира това правителство ?
За да гласува някой електронно, трябва да има личен код. Кодът се получава лично (след легитимация на избирателя). В чужбина кодът се получава по пощата "до поискване". Разбира се, системата не е 100 на сто сигурна - няма такива системи. От 110 години по света гласуват по пощата - проблемите с идентификацията са сходни.
В момента електронно гласуват в Холандия, Англия, Ирландия, Швейцария , Испания. А даже и в Мексико, Бразилия, Индия.
Е-гласуването е три вида: с машини за гласуване в секциите, с Интернет терминали и с цифрови телефони. Гласуват даже с банкомати.
Може, разбира се, при е-гласуване да се купуват гласове и даже да се принуждават хора да гласуват под натиск (има си и термин, Family Voting). Като че ли при хартиеното гласуване не се купуват гласове? Вижте последния скандал със Свиленград.
Няма система, която да не може да бъде хакната. Но това не е причина да се откажем от електронно банкиране, резервиране, купуване. Защо да се отказваме от е-гласуване?
Българските емигранти годишно внасят в страната около 1 милиард евро. Е, поне това им дава право на някакъв глас. Трябва да гласуват младите, а не бъдещето на страната да се определя от хора с твърде къс личен хоризонт.
Slave:
Г-н Коснстантинов, обяснете накратко кои политически сили и с какви мотиви пречат на приемането на Избирателния кодекс?
На първо четене Избирателният кодекс го подкрепиха 160 депутати (или поне толкова карти). Сега ги е страх. От всички групи ги е страх. А то си е и страшно да се явиш на мажоритарен избор в пряко състезание и пред очите на всички.
Николай Скаличански:
Как смятате, електронен тип гласуване ще повиши ли избирателната активност?
Е-гласуването очевидно ще повиши избирателната активност. С колко - не знам.
Rafaela:
Цитат: "Може, разбира се, при е-гласуване да се купуват гласове и даже да се принуждават хора да гласуват под натиск (има си и термин, Family Voting). Като че ли при хартиеното гласуване не се купуват гласове? Вижте последния скандал със Свиленград."
Ако това се случи на избиратели в чужбина, Вие сам много добре знаете, че няма механизъм да се повтори изборът или да се касира. Тогава?
На Rafaela (хубав псевдоним!): Практически немислимо е да се касират парламентарни или президентски избори (където именно ще се гласува електронно засега). Всички касирания, за които чувате, са на местни избори.
Михаил Константинов:
Към всички:
Междувременно се сетих за нещо важно. На 30-и септември С. Паси, или някой негов заместник, ще подпише в Страсбург документ, включващ стандарти за електронно гласуване за страните от Съвета на Европа. Така е-гласуването постепенно ще стане европейска норма и въпросът вече не е дали, а кога ще го въведем. Внесеният в НС законопроект от Иван Костов и Асен Агов за е-гласуване е изцяло съобразен с този документ. Който иска, може да намери проектозакона в сайта на НС.
Rafaela:
Моите опасения от електронното гласуване са, че при наличието на толкова много виртуозни хакери в Интернет пространството, някой би могъл да се възползва от моето ЕГН или номер, или както там го измислите, да се регистрират гласоподавателите. След като някой гласува от мое име и да се оплаквам някъде, че са ми нарушени правата, и да не се оплаквам - все тая, ще съм си загубила възможността да изразя гласа си, а в същото време някой друг ще е ползвал това право и едва ли неговият вот ще съвпадне с моя.
И сега има механизми българите в чужбина да могат да гласуват. Лично аз съм го правила. Не е ли по-реално да се помисли за разкриване на избирателни секции в чужбина на повече места?
Опасности при е-гласуването има, но именно тук е предизвикателството - да ги преодолеем. Ще наемем хакери да ни пазят системата (това е полушега). Винаги е по-добре да правим нещо (дори с риск да сгрешим), отколкото просто да чакаме нещата да се случват без нас. Аз поне предпочитам да действам така.
По въпроса за фалшификациите - вероятно 2-3 мандата на всеки парламентарен избор се разпределят в резултат на нередности. Все пак не е както на изборите за ВНС през 1990, когато лъжите бяха за 40 мандата.
Тутанкамон:
Господин Константинов, според вас, възможен ли е следният сценарий:
- Костов предлага системата за гласуване
- Вие като негов ревностен почитател я подкрепяте
- По някакъв начин минава и през Народното събрание
- Костов приканва всички тъмносини да гласуват по Интернет
- Към края на изборния ден кадърен хакер си свършва работата
- Костов обвинява БСП и всички неудобни
- Изборите се касират
- А оттам нататък .... кой не скача е ........
- Костов на бял кон с тъмносиня лента на челото предвожда лумпените по жълтите павета???
Тутанкамон, аз съм за въвеждане на е-гласуване не заради г-н Костов, а защото там е бъдещето. Искате ли да се обзаложим? А иначе сценарият ви няма шанс да се реализира, за щастие.
Rafaela:
В момента в Испания се гласува електронно или по пощата само на местни избори. Никой не си позволява подобно нещо на парламентарни избори.
Знам, че засега в Испания гласуват електронно на ниво провинции (там обаче има тотална децентрализация и местните избори са страшно важни), но вече имат и проект за е-гласуване на парламентарни избори. Кога, как и дали ще се реализира, е друг въпрос. Впрочем, след 5 години масово в Европа ще се гласува електронно, все едно дали ни харесва или не.
А сега за всички: мислили ли сте за хората с физически увреждания (само не ми казвайте, че те нямат компютри у дома - някои имат)? Някои от тях никога досега не са гласували! А азбучна истина е, че степента на цивилизованост на едно общество се измерва с грижата, която то полага за своите, изпаднали в беда, членове.
Калки:
Мишо,
1) Не съм съгласен с постановката ти, че внасянето в България на 1 млрд. евро легитимира правото на задграничните българи да гласуват. Получава се нещо като "плащам си музиката", което, според мен, е несъвместимо с основните принципи на демокрацията.
2) По принцип е вярно, че младите, които ще живеят още 50-на години, би трябвало да определят насоките на развитие на страната. Но, за съжаление, у нас твърде голям процент от младите не мислят за България, а за емиграция. Все пак, гласуването е преди всичко акт на гражданска отговорност.
Колко отговорна може да бъде една група хора, която (както самата тя се определя) "гласува с краката си" - не може да не си чувал тази дефиниция на емиграция. Аз предпочитам онези, които гласуват с главата си.
А ти ?
Личното ми мнение е, че в чужбина трябва да се гласува само за президент - институцията, която символизира единството на нацията. Но докато Законът предвижда и гласуване в чужбина за парламентарни избори, аз съм длъжен да се съобразявам с това. А иначе въпросът с моралното право дали да се гласува или не, е много разтеглив. Аз предпочитам да говоря не за морални, а за законови норми. По-ясно е, а и май е единственото възможно.
Ехидната зелка:
Здравейте г-н Константинов,
Съществува ли някъде техническо описание на системата за електронно гласуване, в което да са описани подробно методите за контрол? Вие лично публикували ли сте подобен документ?
И още нещо в кръга на шегата. Успявате ли да намерите приложение на числените методи, които са вашата сила, в това, с което се занимавате в момента?
С голямо уважение!
Съществува описание на системата и мога да ви запозная с него, но след 10-на дни (утре постъпвам в болница, надявам се за малко). Не знам дали точно числените методи ми помагат в изборните занимания, но това, че съм математик - със сигурност. Всеки процесуален закон, не само изборен, е (или поне трябва да бъде) като математически алгоритъм, с ясна логика. И винаги да води до резултат. За съжаление някои закони зациклят, защото съставителите им не знаят математика (това е 2/3 шега).
А сега един анекдот. Когато Питагор доказал Великата си теорема, той от благодарност принесъл в жертва на боговете 100 бика. Оттогава говедата не обичат математиката (оттук, разбира се, не следва, че, който не обича математиката, е непременно говедо).
Fractal:
Защо при нисък процент на гласуване парламентът се пълни със 100 процента депутати?
Няма как да стане тая работа с броя на депутатите. Конституцията ги фиксира на 240, а те тази норма няма да я пипнат. Според мен стигат и 120.
pisnami
Г-н Константинов, колко ще струва да се въведе е-гласуването. И защо една бедна страна като България, трябва да го въведа преди богатите страни?
Въвеждането на е-гласуване у нас ще струва около 3 милиона лева, но след това ще се поддържа с много по-малко средства. Сега един глас ни струва 3-4 лева (при гласуване с хартийки), а някои гласове от чужбина ни излизат по 100 лева. Да не говорим, че за по една седмица посолствата и консулствата блокират и не могат да си гледат работата (не твърдя, че иначе я гледат, разбира се).
Апропо, искате ли догодина на изборите пак да участват 150 партии? И да попаднете в тъмната стаичка на 150 купчинки с шарени хартийки? Или пък да Ви връчат една интегралана бюлетина със 150 графи, дълга 2 метра?
Sando Astroff:
Г-н Константинов, как така става че от години не съм Бг-поданик, а на всеки избор съм в списъците - кой гласува, как гласува - ми е през крачола, но явно има някаква далавера щом и на доста други хора се случват такива неща.
Вие сте списъчен фантом, защото в Главна дирекция ГРАО нямат сведения, че вече не сте български гражданин. Очевидно сме свидетели на традиционно лошата координация между институциите. За сведение, сега списъчните фантоми са 1 милион. С някои от тях се фалшифицират избори, главно в т.нар. смесени райони. Ако се интересувате, мога да ви светна как.
Rafaela:
Господин Константинов, моля, светнете ни всички тук, а предполагам и читателите на съботния СЕГА, как се фалшифицират избори! Нека това светване да не е само за Sando Astroff. След като механизмите на фалшифициране на изборите са така добре известни, какво се прави конкретно по въпроса в БГ?
Ето как се фалшифицират избори с помощта на списъчни фантоми - и това всичко го знаят. Село в смесен район, останали 3 баби, не им се ходи в Турция. По списък се водят 300 избиратели, има ги вътре с имената и ЕГН-тата. Пращаме ние централно списъка с 300 избиратели, и на комисията й остава да им тури по една чавка за подпис, и да пусне 300 бюлетини в урната. Познайте за коя партия. Ако обаче не им пратим така услужливо списъка с фантоми (дето някои от тях може и да са умрели вече по чужбината), няма как да ми произведат протокол с 297 фалшиви гласа (приемам, че трите баби наистина са гласували).
"Не пей ми се":
Според мен по-важният въпрос е "Как се разпределят гласовете от чужбина". Това е основният политически (както обичат да казват политиците), въпрос. Щото виждаме, как Доган като скръцне със зъби и извади "Етническият модел" тутакси, гласовете от Турция отиват в Кърджали, Търговище, Шумен и други градове, посочени от него (разбира се, облечено в законна форма със съответните закони, постановления, решения и други такива).
Та въпроса ми е, защо (виждам, че сте радетел на компютрите) гласовете от чужбина не се разпределят на случаен признак, чрез тъй наречената "лотария". Няма система която да не допуска случайното разпределение на гласове.
Фактически няма значение къде отиват гласовете от чужбина, защото мандатите се разпределят на национално ниво. Има значение само за местните апаратчици - дали ще влезе апаратчик от район А, или апаратчик от район Б. Така през 2001 година гласовете от Турция ги лепнахме на Добрич (не очаквахме толкова много!) и стратегът Лилов за голяма негова изненада остана извън парламента. Иначе БСП си получи полагащите се мандати, но от други райони.
Ина Тодорова:
Електронният вот е възможен в БОГАТИ държави, ползващи високо развити технологии, имащи развита демократична система!
Уважаема Ина Тодорова, ще ви припомня, че електронно гласуват в Индия и Мексико, при това масово. Тези страни едва ли могат да бъдат причислени към богатите държави, особено по отношение на доход на глава от населението. Иначе и в Мексико, и особено в Индия, има развити високотехнологични отрасли, но те не са определящи. Поне засега.
don Kihot
След като всичко е по електронен път, то тогава ще може ли всеки желаещ да направи проверка за кого е гласувал - с цел да не пусна бюлетина за една партия, а да се окаже, че гласът ми е мутирал в електронното пространство. Предвидена ли е възможност за такава проверка ???
Системата за е-гласуване допуска проверки и одит. Това го има записано и в законопроекта за е-гласуване.
Rafaela
Добре, господин Константинов, след като вие така перфектно знаете механизмите на фалшифициране, вероятно и други хора на съответните отговорни длъжности ги знаят не по-зле. И вместо така охотно да ни ги разказвате, което е направо скандално, кажете, моля, какво точно се прави по въпроса това да бъде избегнато! Или има нечии интереси, които са по-важни от честността на изборите? Ако има такива, и те дърпат конците, кой ще се осмели да ги посочи кои са? Държа да ми отговорите на всички въпроси!
Тези неща за фантомните измами аз ги говоря и пиша от години. Говорил съм и лично с когото трябва. На никого обаче не му пука. В интерес на истината, измами съм констатирал и от други политически сили. Обикновено така се фалшифицират не повече от 10-12 хиляди гласа и това се пренебрегва. Обаче за измамите не е виновна само изборната машина, а и самите измамени партии. В България има 12 200 секции. Защо не пратят наблюдатели навсякъде? Тогава няма да се произвеждат фалшиви секционни протоколи. Като има 3 баби, само 3 гласа ще дойдат от съответната секция. Само че партиите пращат наблюдатели в градските секции, където не се лъже (или почти не се лъже). А в 200 секции на Кърджали не пращат, щото там се стигало само с катър. Ами тогава да ги лъжат, като не им се вози на катър! Или да оправят списъците, за което също съм предложил начин. Е, и това не щат.
Благодаря на всички и бъдете здрави!
|
|