България ще е страната с най-голям демографски спад до 2050 г., като населението й ще се стопи от 8 на 5 милиона - това са най-новите данни на ООН, цитирани неотдавна от Американското бюро за демографски проучвания на държавите и регионите в света. Страната ни решително се изкачи на челото на световната класация с очакван спад на населението с 38-40 процента.
Българските изследователи потвърждават подобна прогноза. Причините са две - отрицателният прираст в размер на 6 на 1000 души и емиграцията. Учените обаче правят уточнението, че демографските прогнози са сравнително обективни 15-20 години напред. След половин век промените в живота ще са толкова големи, че трудно могат да бъдат предвидени. Според данните на ООН през 2025 г. България ще има население от 6 милиона, а през 2050 г. - 4 530 000 души. В същия период ще намалеят темповете на нарастване на населението в света, предвижда световната организация. По цялото земно кълбо тенденцията е хората да имат по-малко деца.
Главната прогноза на ООН се отнася до нарастващата разлика в нивото на раждаемост в развитите и развиващите се държави. С всяка изминала година тя става все по-голяма. Вече има и лозунг: "Капитализмът е най-добрият контрацептив". Докато промилът за раждаемост в развитите страни е само 1.5, в развиващите се страни той е 3.5. В момента делът на Третия свят в нарастването на световното население е 97 %. С най-голям прираст - 4 пъти собственото му население ще бъде Нигер, който се очаква да стигне 53 милиона през 2050 г. Страната с най-голямо население ще стане Индия, която ще изпревари Китай. Така 50 г. човечеството ще се увеличи с близо 50 % - от 6,4 млрд. днес до 9 млрд. души.
Старият континент ще се обезлюдява и остарява. Само в Северна Европа се очаква нарастване на населението, но едва с 6 на сто. В момента от 100 работещи на Стария континент 30 са в пенсионна възраст. През 2040 г. те ще са 70 на 100. (Изчислено е, че ако иска механично да запази съотношението между работещи и пенсионери, Европа трябва да си внесе 700 млн. имигранти до 2050 г.).
Решаващо влияние оказва явлението "недостиг на младост" - нещо характерно за Европа от доста време. Това означава, че младите хора са толкова малко, че не могат да се осигурят достатъчно раждания, с които броят на населението да се запази или да нарасне. Средната раждаемост в европейското семейство е 1,4 деца.
В България освен, че младите са кът, а смъртността - висока, има и много висока смъртност в ранна детска възраст - почти 14 процента. В Европа средната смъртност на бебетата е 4%. Само Румъния и Молдова с 18 и 16 процента са по-зле от нас.
"Никога в последните 650 г. от времето на Голямата чума нивата на раждаемост не са падали толкова много, бързо, за толкова дълго време и на толкова много места", пише социологът Бен Уотънбърг. Заедно с България в челните редици на топящите се нации са Румъния (която се очаква да намалее с 27 % до 2050 г.) и Естония с 25 %. Има и забележими изключения от тенденциите в Европа. Жителите на Албания и Косово се възпроизвеждат енергично.
Специалистите не са предвидили фактораздравна реформа. С него до няколко години ще свършим.
Страна, в която населението толкова главоломно се топи, да се грижи не за здравето на хората, а за приходите на здравната каса, е обречена.