За членовете на Българския олимпийски комитет (БОК) 10 ноември 1989 г. ще настъпи след два дни. На 11 ноември, петък, те за първи път ще имат право на избор - свободен и вероятно независим. Този избор обаче няма да е лек, както беше през последните 60 г. След повече половин век неоспоримо управление на ген. Владимир Стойчев и Иван Славков смятаната за най-авторитетна спорта организация у нас е всичко друго, но не и авторитетна.
Скандалите около изключването на Батето от олимпийското движение и последвалите битки за временната власт поставят на карта не само престижа и бъдещето на БОК, но и честта на спортната общественост. Защото изборът е сведен до два варианта - спортна легенда или политически бизнесмен. Човек, който е посветил живота си на спорта, или друг, който направи име покрай политическото си назначение в спорта. Стефка Костадинова, чието име е изписано на входа на олимпийския музей в Лозана, или Васил Иванов-Лучано, обявен за "министър на прехода" от КНСБ. В крайна сметка това ще е изборът, въпреки че номинациите на олимпийските федерации са три - Стефка, Светла Оцетова (гребане) и Валентин Йорданов (борба). Дали обаче гласуването наистина ще бъде по съвест? И дали ще е свободно? Ожесточената битка за временното управление между двата лагера показва, че борбата за властта в БОК няма да е особено коректна. Ударите в съда и по финансова линия нажежиха страстите до червено.
Защо някои толкова харесват Лучано, а други толкова го мразят?
Според бившата лекоатлетка и създател на Съюза по аеробика Йорданка Благоева такъв политически и финансов натиск, какъвто е оказван на спорта през последните 4 г., не е имало "дори и в най-лошите времена на управление на Цвятко Барчовски". И ако тогава в основата бе политическата кауза за разправа с "червената номенклатура", сега важни са доста по-тривиални удоволствия - пари, влияние, имидж.
Когато Лучано назначи своето протеже Ирена Кръстева за шеф на спортния тотализатор (БСТ), спортът не спечели кой знае какво. Сладкарят, заради когото бе променен Законът за администрацията, обаче получи икономически ресурс от около 50 млн. лева годишно, който разпределяше лично, по одобрена от самия него схема. За 4 г. това прави не по-малко от 200 милиона, с които спортът не просто се финансира, той се контролира. Неслучайно сега, когато Лучано е просто депутат, се опитва чрез поправка в Закона за спорта да спаси мандата на Ирена Кръстева до февруари 2007 г. А пък Държавната агенция за младежта и спорта (ДАМС) прави всичко възможно да я смени.
За последните 4 г. Министерството на младежта и спорта (ММС) се превърна в голям строителен инвеститор посредством своята "Национална спортна база (НСБ)" ЕАД.
И по правило изпълнителят е все един - "Проект строй груп".
Искаш зала - няма проблеми, но изпълнителят се знае. Това е фирмата, която държи 50% от зала "Универсиада", а наскоро и от земята под и около нея. Тази фирма ремонтира базите "Белмекен" и "Спортпалас" (Вн), залите за вдигане на тежести (в София), за борба (в София) и за фехтовка (в Пловдив), а отскоро и басейн "Диана". За тези, които не си спомнят - "Проект строй груп" беше регистрирана на адреса на младежкото НДСВ, чийто шеф по това време бе Делян Пеевски, син на Ирена Кръстева.
За 4-те си години на управление Лучано фаворизира някои федерации, които получаваха лъвския пай на финансиране. Чудите се защо беше толкова яростна съпротивата от страна ММС за смяната на шефа на федерацията по вдигане на тежести Антон Коджабашев? Има защо. И ние се чудим как се харчат 3 млн. лева за 1-годишната подготовка на 20-ина щангисти в една мизерна зала в Асеновград.
Благодарение на назначения в бордовете на министерските фирми и на по-доброто финансиране през последните 4 г. в при изборите в БОК Лучано ще разполага с група непоклатими привърженици сред шефовете на федерации (олимпийските такива са 40). Не е ли странно, че при 2 олимпийски шампионки в Бюрото на БОК (Светла Оцетова и Здравка Йорданова) федерацията по гребане издига кандидатурата за председател на Лучано? Може би. Но когато се сетиш, че бившият министър е отпуснал средства за ремонта на гребния канал в Пловдив, нещата се изясняват. Федерацията по водна топка вече се прочу с това, че взе 3,2 млн. лева от 14-те милиона за олимпийска подготовка, които правителството на Симеон Сакскобургготски отпусна на последното си заседание. Парите се оказаха за ремонт на басейн "Диана", а изпълнителят - "Проект строй груп". Президент на водната топка е Ирен Витанов. Той - по случайност - е и в управата на дружеството "Олимпика спортс хотелс", което притежава зала "Универсиада".
Голям привърженик на Лучано е и Марио Примджанов. Той е шеф на федерацията по бейзбол, но също така от няколко години и на притежаваното от министерството НСБ. Въпреки че за "Сега" той обяви "все още не сме решили кого да подкрепим", още преди месец е информирал УС на БФБейзбол, че ще гласува за Лучано. Оня ден на сбирката на олимпийските федерации Примджанов бе един от петимата против номинирането на олимпийските шампиони за шеф на БОК.
Стилът "Лучано" върши работа и с индивидуалните членове на БОК
Белчо Иванов, дясната ръка на Батето от години, мина на другия бряг. Той е в борда на директорите на НСБ, а сега и в Лучановия Комитет по кандидатурата на София за домакинство на зимните олимпийски игри през 2014 г..
От другата страна са шампионите и известните спортни имена. За тях няма значение дали БОК ще се води от Стефка, Светла или Вальо. Те имат една цел - човекът наистина да се е събличал по спортен екип през живота си, да има успехи и да не е опетнен от финансовите машинации във властта. За мнозина обединителната фигура е Костадинова въпреки ограничения й управленски опит и някои спорни моменти в биографията като приятелството с убития бос на "ВАИ холдинг" Георги Илиев. Тя получи индиректна подкрепа от приятеля си Сергей Бубка при посещението му в София. Рекордьорът в овчарския скок заяви, че в МОК на мода са жените спортистки.
Че вероятно зад трите спортни кандидатури стои настоящото ръководство на държавната спортна агенция или пък част от бизнесмените, които финансират отделни спортове, също е ясно. Вероятно в употреба ще влязат и обещания за бъдещо финансиране, ремонти, зали и т. н. Както довери един президент на малка, но олимпийска федерация: "Аз вече съм се изтъргувал." За кого и за колко - ще разберем в петък.
Лагерът анти-Лучано направи силна показна акция в понеделник, когато на сбирката на олимпийските федерации името на бившия спортен министър не фигурираше в номинациите. Това трябваше да послужи за пример на индивидуалните членове как стоят нещата. 30 на 10 гласа при явен вот са много. Но какво ще стане при 90 членове на БОК и таен вот, вече е друг въпрос. Въпрос на пари и влияние, но и за бъдещата чест на тази организация.
Стилът "Лучано"
Йорданка Благоева, председател на Съюза по аеробика: Как се получават пари за спорта
"През февруари ни информираха, че трябва да напуснем зала "Универсиада", където 16 г. градим нашия спорт парче по парче. Причината е предстоящ ремонт. Попитах дали след това ще се върнем, но ни отговориха, че не ги интересува къде ще отидем. Спряхме се на една зала на ОСК "Левски", която се държи от Александър Томов (б. р. - бивш борец, сега член на УС на тотото), но имаше нужда от ремонт. Оттогава почти всекидневно звъняхме на Лучано да ни отпусне средства. Трябваха ни 250 000 лв., той обеща 150 000. От февруари започна ходене по мъките, Лучано всеки път ни лъжеше, че парите са преведени. И така до 17 юли. Обадиха ми се и ми казаха да отида при счетоводителката на министерството, където парите ме чакат. Там щяло да има и още един човек - оказа се Делян Пеевски (б. р. - синът на Ирена Кръстева). Условията да получа парите бяха две - накараха ме да подпиша промяна в дневния ред на заседанието на БОК на 19 юли. Установих, че това вече са направили 10 души, и не видях нищо нередно. Другото условие бе да отворя спешно сметка в Корпоративна търговска банка. След като на 19 юли променихме дневния ред и избрахме Ирена Кръстева за и. д. председател на БОК, ми преведоха парите.
Разбрах за какво става въпрос и смених позицията си, защото искам съвестта ми да е чиста. Изведнъж, когато бях в отпуск, Сашо Томов изгонил строителите от залата, а на мен ми каза повече да не стъпвам там. Останаха така нещата докъм 13-16 септември. Тогава Томов ми се обади да се видим. Срещнахме се. Първите му думи бяха: "Аз няма да отстъпя." След като е така, реших да си тръгна. И в този момент се появи "добрата фея" Ирена Кръстева с думите: "Данче, какво става, проблем ли имаш. Дай, ще отпуснем още пари за ремонт и едно пано на тотализатора ще ти сложим." Викам си: добре, чудесно, решихме въпроса. Когато на 19 септември моят глас се оказа решаващ за свалянето й от БОК, запалиха телефоните, имаше и заплахи. Така и до ден-днешен не мога да почна ремонта в залата, стопанисвана от Сашо Томов, въпреки че съм я получила с договор с "Левски".