:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,706,399
Активни 485
Страници 17,329
За един ден 1,302,066
Анализ

Буш или Кери - кое е по-малкото зло за Балканите

Републиканецът е по-безопасен за сърбите, албанците залагат на демократа
СНИМКИ: REUTERS
От Виетнамската война насам американската външна политика не е поляризирала толкова силно американския електорат. На "Избори 2004" външнополитическата проблематика заема достойно място в предизборната реторика на кандидат-президентите наред с "обичайните заподозрени" - данъци, здравеопазване, хомосексуални бракове и т.н.

Съвсем разбираемо, проблемите на борбата с тероризма и американската авантюра в Ирак се превърнаха в основни теми в речите на републиканеца Джордж Буш и демократа Джон Кери. Така поставената, рамка на политическия дебат обаче заблуждава и без това не особено грамотния в областта на външната политика американски гласоподавател, че проблемите на неговата страна се изчерпват с иракските пустини и пещерите на Афганистан.

За разлика от изборите през 2000 г., сега



проблемите на Балканите напълно отсъстват



от репортажите на световните медии. Преди 4 години Кондолиза Райс (съветник на Буш по националната сигурност) сигнализира, че републиканците ще променят политиката си към Балканите. Буш, въпреки заканите си, така и не изтегли военни си части, но значително намали техния брой. През 2004 г. обаче правителството е изправено пред сериозни проблеми в Близкия Изток и като че ли американският политически елит не проявява никакъв интерес към региона, който само преди 5 години бе външнополитически проблем номер едно. Означава ли това, че сегашните избори, които са обявявани за най-важните президентски избори в американската история, няма да имат отражение върху Балканите? Едва ли! Един от най-ясните показатели за това е



мобилизирането на различните

балкански лобита в Америка



Най-активни на тези избори са сърбите с американски паспорт. Те наброяват малко над един милион души и в миналото са били нехомогенен блок, гласуващ както за републиканците, така и за демократите. Този път обаче те обявиха подкрепата си за Буш. На пръв поглед, странно изглежда това единодушие на представителите на народа, който отпразнува терористичните атаки от 11 септември срещу ръководената от Буш Америка по-шумно, отколкото спечелената само дни преди това европейска титла в техния "национален" спорт - баскетболът. Още повече - те осъзнават, че политиката на Буш спрямо Сърбия до момента не е била особено позитивна и обещаваща.

Причината за безрезервната подкрепа е проста и е ясно синтезирана в един просръбски Интернет форум - "Съветвам всички ви да гласувате за Буш, той е по-малкото зло...".



За сърбите сенаторът

Кери е заплаха



и причините за това са много. В Конгреса той гласува за войната срещу Югославия, той е демократ като Клинтън, който бомбардира Сърбия и най-вече - Кери "наследи" външнополитическите съветници на Клинтън. Един от най-спряганите кандидати за държавен секретар е Ричард Холбрук. Претендентът за най-влиятелния дипломатически пост в САЩ обаче не се слави с просръбски-сръбски сантименти. В интервю от 1995 г. той заяви, че сърбите са "задници" ("murderous assholes"), а в своя книга ги нарече "зло". Друга "стара муцуна" е печално известният за сърбите ген. Уесли Кларк, който ръководеше бомбардировките над страната им. Той нееднократно демонстрира симпатиите си към Кери и бе сред спряганите варианти за вицепрезидент. Кларк е и вероятен кандидат за министър на отбраната в една евентуална администрация на Кери.

Въпреки че предизборната динамика тази година не предполага особено дълбоко навлизане в обърканата балканска проблематика, щабът на Кери се е постарал да разработи документ, който най-общо представя позициите му за Балканите. В текстa, озаглавен "Джон Кери по проблемите, които стоят пред Балканите", основното послание е, че



Кери ще възстанови

US лидерството в региона



Демократите смятат Дейтънското споразумение (чийто архитект е Холбрук), сложило край на войната в Босна, и свалянето на Милошевич, за внушителни американски външнополитически успехи. Документът е де факто критика към Буш, че със своята политика на "дезангажиране" е обърнал гръб на вече постигнатото и така изпуска историческа възможност за стабилизиране на региона. Текстът предвижда план от седем действия, с които администрацията на Кери незабавно ще се заеме. Членството на всички балкански държави в НАТО и Европейския съюз се описва като необходимо условие за постигане на дълготраен мир в региона. Кери освен това обещава да помогне за намаляването на безработицата, привличането на инвестиции, борбата с корупцията и т.н. Целта на тези очевидно доста популистки цели, както и на целия програмен документ, е да осигури на Кери подкрепата на американците с балкански произход. След като демократите загубиха предходните избори заради неколкостотин гласа във Флорида, сега те се борят за всеки глас и особено за тези на обособените етнически групи.

В програмата си Кери също така настоява за енергично преследване на обвинените във военни престъпления. Тук прозира друга критика към Буш - че не е успял да залови двама от най-търсените военнопрестъпници - сърбите Радован Караджич и ген. Радко Младич. В съзвучие с политиката на клинтъновата администрация Кери декларира и подкрепата си за етническата реинтеграция на Босна. Сръбската общност реагира подозрително, коментирайки че "реинтеграцията" е сигнал за анулиране на Дейтънския мир и елиминиране на босненската Република Сръбска. Най-сериозни са обаче техните



притеснения от многократното

споменаване на Косово



в предизборната програма. Опасенията са, че ако Кери стане президент, той ще се усети затънал в Ирак и ще поиска да постигне някакъв "бърз" и "лесен" външнополитически успех. Имайки предвид опита на съветниците му, участвали активно в операциите на Балканите, може да се предположи, че американската дипломация ще обърне отново поглед към размирния регион. "Ветераните" могат да потърсят "окончателното" решение на някои останали за разрешаване въпроси от времето на предишното правителство на демократите.

Несъмнено най-острият "отложен" проблем е статутът на Косово. Външнополитическата платформа на Кери дава достатъчно ясна заявка в тази насока. В текста се казва, че статутът на Косово (независимост или част от Сърбия) трябва да бъде разрешен възможно най-скоро. Тук обаче намерението на Кери за незабавно разрешаване на проблема противоречи с политиката, формулирана от международната общност и Буш - "първо стандарти, после статут", т.е. Косово първо трябва да демонстрира, че е действаща демокрация (което ще отнеме много години), и едва след това да получи статут на независима държава.

Кери определя исканията на албанското мнозинство за "легитимни" и изключва промяна на територията на Косово. Тук отново има различие, администрацията на Буш подчертава, че ще приеме всяко споразумение, постигнато между сърбите и косовските албанци.

Проблемът с промяна на територията на Косово е свързан най-вече с град Митровица, разположен в северната част на провинцията. Градът е вторият по големина в Косово и е силно индустриализиран. Там са около 70% от минните залежи на бивша Югославия и най-големите в Европа оловни и цинкови мини. Митровица е разделена на две части от река Ибар, като в северната живеят по-голямата част от сърбите останали в Косово. За тях градът е последната преграда пред албанския контрол и в Северно Косово. Засега единствено респектиращото присъствие на френския контингент на КФОР на моста удържа многократните опити на албанците да "обединят" града, т.е. да получат пълен контрол над него. Поради своята географска позиция и природни залежи контролът върху Митровица ще бъде много важен както за Сърбия, така и за косовските албанци, когато се стигне до отделяне на Косово. Предполага се, че просръбски-проалбанските позиции на Кери се дължат на традиционно



добрите контакти между

демократите и силното

албанско лоби в САЩ -



контакти, които бяха особено активни около подготовката на войната в Косово.

Сръбското лоби обрисува най-лошия възможен сценарий за Балканите в случай, че Кери спечели изборите - разпадане на Сърбия, независимост за Косово, насърчаване на отделянето на Черна гора, разрушаване на Република Сръбска и т.н.. Посланието е, че ако Кери стане президент, той ще отвори кутията на Пандора и ще последва катастрофична верижна реакция. Според тях ако Косово получи независимост на базата на това, че географско обособено малцинство има право на отделяне, то албанците в Македония, унгарците в Румъния, та дори и руснаците в Украйна, Естония и Казахстан ще ги последват...

Тази апокалиптична прогноза особено силно контрастира с изключително ниския интерес към Балканите отвъд океана. Размахът на верижния ефект противоречи и на здравия разум, особено като се има предвид предсказания ефект върху Казахстан и Естония. Факт е обаче, че следващите няколко години са решителни за бъдещето на Балканите, много "незавършени работи" - остатъчни процеси от разпадането на Югославия, ще търсят своето окончателно развитие. Косово ще получи "окончателния" си статут, изтича договорът, задържащ Черна гора във федерация със Сърбия, а албанците в Македония вероятно ще потърсят отделяне от Скопие. Всяко едно от тези "отделяния" може от своя страна да провокира етнически сътресения в нестабилната тринационална Босна. Също така през следващите години Сърбия трябва да консолидира своята демокрация и икономика и да остави зад себе си мрачните спомени от изминалото десетилетие, а Хърватска е на път да напусне компанията на "Западните Балкани" (където са Албания, Македония и Сърбия) и да последва "отличника" Словения в проспериращото европейско семейство. Всички тези процеси са изключително важни за бъдещето на полуострова и силно и адекватно международно лидерство, което има капацитет да се справи с "барутния погреб", наречен Балкани, е необходимо. Друг е въпросът дали някой от двамата претенденти за президентския пост е способен да го предложи. Избирането на "по-малкото зло" от двете едва ли е точно това, от което Балканите имат нужда.



-----

* Ангел Анеглов е политолог, специализиращ в областта на Балканите. Преподавател в СУ.
 
Кандидатът на демократите Кери разчита на албанските гласове
167
1484
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
167
 Видими 
23 Октомври 2004 02:15
От цялата тази каша става ясно, че за нас най-изгоден е Буш. Долу Кери.
23 Октомври 2004 02:22
Чакайте че тука нещо се обърках. Кога сръбските интереси станаха балкански, кога балканските - сръбски?
Освен това останах с впечатлението че обявяването на независимост на Косово или оставането му в рамките на Сърбия се решават едва ли не еднолично от президента на САЩ. Откъде-накъде? В Косово преобладават войски на европейски държави (авторът някак си деликатно го споменава), парите за подържането на относителен мир в Косово (както и в Босна) също са европейски.
Ако Кери спечели изборите в САЩ той разбира се няма да прехвърля войници от Ирак и Афганистан в Косово. Както не се очаква това да стори и Буш. Следващият президент, който и да е той, просто няма да може да си позволи този лукс. Бивша Югославия, включително Косово, остава проблем на Европа и ЕС, а ролята на САЩ ще бъде все по-ограничена.
-
А независимостта на Косово е очевидно неизбежна, косоварите де факто са я получили и е само въпрос на време (може би десетки години) и уточение на детайли тя да бъде призната и международно, включително от Сърбия. И това ще стане не заради таен кроеж на нови държави, а просто защото Косово демографски отдавна е албанско. Отделно простотията на сръбската социалистическа партия и лично на др. Слобо необратимо катализира албанския сепаратизъм.
Е, сигурно беше възможно Прищина и до днес да се управява от Белград. Но вероятно с цената на една нова балканска война, по-мащабна от тези в Хърватска и Босна.
23 Октомври 2004 02:32
буш е кретен но поне не се занимава с балканите докато кери е по-добър избор за света но по-лош за нас.

23 Октомври 2004 02:56
Който и да е , нали е американец ?!?!?

Редактирано от - nesnaecht на 23/10/2004 г/ 02:58:36

23 Октомври 2004 03:13
Щом Кери ще се занимава по-специално с Балканите - лошо.

Никакво специално отношение на Свръхвелика сила не ни трябва.
Кога не са дошли, тогаз не са ги натровили работите по Балканите.

Да си правят там войните по-далеч от нас, а най-хубаво да си гледат работата у дома си - пълни са с проблеми.
23 Октомври 2004 03:40
ГОСПОДИ, ЕЛА СИ ПРИБЕРИ 17-ТАТА ВЕРЕСИЯ! КЕРИ БИЛ ПО-ДОБЪР ЗА СВЕТА, НО ПО-ЛОШ ЗА НАС. ВИЕ КОИ СТЕ БЕ , ДА НЕ СТЕ ОТ МАРС?
23 Октомври 2004 03:47
Оракъла е прав - доста странно е решението да се разглеждат "балканските" интереси от провинциалната камбанария на сръбските националисти. Сърбия е и ще бъде страна-парий дори на Балканите. Гърция и Словения са в ЕС и НАТО, България и Румъния с в НАТО и скоро ще са в ЕС, Хърватска също.
*
Най-доброто за Сърбия всъщност е да се реши по-бързо независимостта на Черна гора и Косово (най-вероятно в "реални граници", както стана с всички съставни републики на бившите СФРЮ, ЧССР и СССР), да се реши и статута на Босна (по-вероятно чрез разделянето й) и най-сетне и Сърбия, излекувана от "пиемонтските" илюзии, да се заеме с преустройството си в нормална европейска страна. Но само ако тя иска.
*
Каквато и да е, нейната по-нататъшна участ за нас е абсолютно ирелевантна на избора "Буш или Кери". Не особено релевантен е дори въпросът за Ирак, защото и там логиката на нещата не може да е коренно различна дори и при Кери (срв. темите ми за Хауърд Дийн и Ирак и за What Went Wrong in Iraq в старата Политика).
23 Октомври 2004 04:32
БАЛКАНИТЕ......ГНЕЗДО НА ВАРВАРСКИ НАРОДИ! .
23 Октомври 2004 04:50
Добре де, защо обаче говорим само за политика? А икономиката? В днешните времена на глобализация, поне според мен по-важно за Европа и в частност за България е състоянието на щатската икономика. Под вещото ръководство на сегашния кабинет ще се повтори отложената криза от 2001 година. Какво, нова война ли ще почнат за да поотложат проблема? След така наречените избори в Ирак, какъв ще е курса на петрола и какво ще стане с долара на пролет? Не съм сигурен че Кери ще направи нещо по-умно, но че Буш нищо свястно няма да измисли бече знам.
23 Октомври 2004 04:58
Автора, с идиотското си заглавие, иска да каже че Америка, кога повече кога по малко, е "зло" за Балканите!
Толкоз тъп комунизъм отдавна не съм чувал!
23 Октомври 2004 06:01
"Политологът" Ангел Анеглов, специализиращ в областта на Балканите и преподаващ в СУ, да си върне дипломата там от където я е получил. Такива глупости не бях чела отдавна.
*
1. Не смятам, че Буш или Кери ще обърнат голямо внимание на бивша Югославия в следващите 4 години. Каквото трябваше да се направи там се направи. Слобо е на съд, държавите от някогашна Югославия имат що-годе стабилни граници. Косово ще се отдели. Хърватска получи извинения за варварските стрелби по паметници на културата в Дубровник от страна на армията на Слабо и пари от Юнеско да ги възстанови. Монтенегро скланя към автономия и сигурно ще я има. Сърбия е това, което трябваше да е в началото на двете световни войни войни в 20 век. Зае своето реално място в Европа и толкоз. Сега ще драпа за членство в ЕС, но няма да го получи скоро.

*
2. Смешно е да се твърди :
Най-активни на тези избори са сърбите с американски паспорт.

А защо не руснаците с американски паспорт? - само в Ню Йорк те са милион и половина и не по-малко активни от сърбите за които даже не съм чувала тук. Имат си десетки вестници и телевизионни програми. А защо не поляците за които се знае, че са около 10 милиона? А мексиканците, пуерториканците, китайците, които в десетки пъти надминават по брой т.нар. сърби.
*
3. Некоректно е да се говори за сърби с американски паспорт по простата причина, че те са просто жители на бивша Югославия. Те може да са косовари, хървати, от Монтенегро, македонци, но не се припознават в никакъв случай за сърби. И като такива те имат коренно различно отношение към демократите от описаното от Ангелов. Авторът вероятно не е запознат с факта, че на сърбите от република Сърбия по негласно споразумение не им се даваха визи за Америка, консулството и мисията им към ООН от 10 години се пазят от американска полиция заради всекидневните, до 2000 г., протести на косовари, босненци и т.н. срещу масовите убийства в тази държава. Авторът вероятно е забравил, че Сърбия беше под ембарго заради политиката си на геноцид срещу собствения си народ. В тази ситуация малко бяха сърбите, които получаваха каквато и да е виза за тук. Визи получаваха главно бежанците, изгонените, преследваните от бивша Югославия, онези които не се разпознаваха като етнически сърби.
*
4. По мои лични наблюдения най-много бежанци от бивша Югославия тук има от Косово. Като хора патриархални, те живеят накуп, помагат си, завладяха част доорменския и перачания бизнес в Манхатън, живеят главно в Бронкс, на север, в. т.нар. италинаска махала (мнозина от тях назнайват италиански). Някой от тях, обаче, живеят и в Манхатън, имат по 4-5-6 деца. Главните източноевропейски деца в училището на 82 улица, между 1-во и 2-ро авеню, са косоварчетата. Имат си братчета/ сестричета и братовчедчета във всички класове - от детската градина до 6 клас. Само в класа на моята щерка те бяха 4 (по 30 деца). В класа на сина ми - 5.
.
Никой не може да ме убеди, че косоварите ще гласуват срещу демократически кандидат за президент щото помнели с лошо Клинтън. Напротив, те помнят само добри неща за него.
*
По мои наблюдения, ако даден емигрант от Източна Европа, например, няма някаква изградена политическа система от възгледи, която обикновено стои неизменна (и не се влияе от понижаване или повишавне на доходите), то той би могъл да еволюира от демократ в началото към републиканец по-нататък. На хората със сини якички веднага им става много горчиво от големите данъци, които трябва да плащат (и които са основата на социалния, етнически и расов мир тук, защото предполагат много социални програми за по-бедните). Те също са по-склонни да проявяват расистки чувства, да са по-консервативни към религиони и сексуални ориентации. Сред тази група търсете резерва за републиканската партия.
*
И накрая - много неподходящо е заглавието на статията. Американският президент може да е "зло" само за милошевци, но той е добро за всички останали. Всеки българин, който не е червено-кафяв по душа, разбира се, би трябвало да приеме американската намеса на Балканите като добро. Ако не беше Клинтън жертвите в Югославия нямаше да са само 200 000 убити от армията и паратруперите на Милошевич, а изгонените нямаше да само милион и нещо. Ако не беш той, Македония нямаше сега да е самостоятелна държава и македонците сега нямаше да се редят на опашка пред българските консулства за получаване на българско гражданство. Как лесно се решавал въпроса с идентитета, а? - паспорт за свободно пътуване в ЕС и хората извадиха веднага от прашните сандъци българските свидетелства за раждане на родителите си и на бабите и дядовците си.

Редактирано от - Нели на 23/10/2004 г/ 06:09:30

23 Октомври 2004 08:20
Уважаема, а твоята душа какъв цвят има - демократичен?!? Какво казват Кантовите нагледи по въпроса цвета на душата
23 Октомври 2004 08:55
Автора е червена пръдня в кутишка клеймосана със сърп и чук.
Сърбия беше поставена точно там където и е мястото след около век нахален и зле толериран експанзионистичен национализъм от великите сили и най вече Москва. България беше неколкократно наказвана заради тез ( и за тяхна радост) мръсници и зложелатели на българите, а тоз идиот и "балкански специалист" заронил сълзи по заповед на азиятския департамент на милата ни Русия.
Предстои делването на Македония между Албания и България.
Ако се опъват така наречените южни сърби, да дъвчат албански уй и толкоз
23 Октомври 2004 09:21
извинете какво е това кантовите
23 Октомври 2004 09:21
Нели, когато в класа на сина ти (или на внуците ти later), албанците станат 90%, ще запееш друга песен, но тогава ще е късно. Сама признаваш, че албанските общности са затворени и интеграцията им, където и да е (Сърбия, Македония, Италия, а дори и при теб в САЩ) е никаква. Ако познаваш някой полицай в Ню Йорк, поговори с него, ще разбереш, че албанците са в основата на много от престъпните дейности в града - точно под прикритието на бизнесите, които ти спомена.
23 Октомври 2004 10:24
Баси тъпата статия
23 Октомври 2004 10:40
"В четвъртък бе произнесена присъдата над американски офицер в затвора Абу Граид. Офицерът бе осъден на 8 години затвор за мъчение на иракски затворници. Много са критиците, които набеждават Штатите че самите те са виновни за същите престъпления като Саддам Хуссеин.
Обаче разликата е голяма. Американски войници които измъчват затворници бъдат съдени и осъдени. В Саддам Хусеиновия Ирак мъчителите получаваха награди.
Това е разликата между демократичната справедливост и диктаторската."
от водещата статия на най-големия ежедневен вестник в Швеция
DAGENS NYHETER , 23 OKTOBER 2004
23 Октомври 2004 10:54
Има още една съществена разлика.
Садамовата диктатура измъчвал в собствен дом.
Амеиканската експанзия – по цял свят
И още една:
Първото е кратковременно и преходно.
Второто е за много векове.


23 Октомври 2004 11:27
Добра статия!
ДЕМО версията на демокрацията - НЕЛИ пак се проявила, но този път доста се е пообъркала около избора си Кери - Буш. И тя явно не се е откъснала от балканският си манталитет - Не знае горката, кой ще и е следващия работодател.
НЕЛИ
Кой от двамата подкрепяш? Буш или Кери?
23 Октомври 2004 11:45
Авторът без съмнение е комунист и анти-американец, но поне признава, че сърбите "единодушно" се радвали на 9/11. Такава гадост говори ясно, че сърбите също са комуняги и анти-американци. Спомням си, че Буш заяви, че ще изтегли войските от бивша Югославия преди изборите през 2000. Това ужаси ЕС, който трябваше дъъълбоко да се бръкне в джоба. Но 9/11 промени всичко. Факто, е обаче, че при Клинтън беше разсечен ужасния гордиев възел на босненската война - ЕС и ООН най-мизерно се провалиха, та се наложи отново Америка да пере лай---ното бельо на Европа. Да си спомним мрачните прокоби на комунягите тогава за Босна - мюсюлманска държава в сърцето на Европа, ще има тежки последици, религиозни войни и пр. Е, и какво се случи? Нищо, освен демокрация, законни избори и т.н. Абсолютно същото ще се случи и в нвезависимо Косово - ето днес там има демокр избори.
JТова ще стане, който и да е на власт в Америка.

THE BENIGN EMPIRE RULES!
23 Октомври 2004 14:28
Тулл, разбира се че всички мрачни прокоби за бъдещия "провал" на демокрацията и за "мрачното" бъдеще на всички държави "попаднали" под "ботуша" на демократично управление, произлизат само от речника на комунистите. Това всъщност не е прокоба, а чисто желание демокрацията като форма на политическо управление да се провали. Един комунист или фашист, когато чуе думата "демокрация" се хваща за пистолета. На това се и дължи огромната комунистическа умраза към Американските Щати. По абсолютно същия начин фашистите мразеха Америка - и по същите причини. Хитлер наричаше демокрацията "генерирана форма на управление". Обаче демокрацията съществува от 300 години, комунизма просъществува като най много 72, а фашизма 13 години. Америка продължава да се развива и нищо не показва че има застой или разруха. Напротив. Все повече и повече държави стават демократични.
А комунистите просто умират от яд. Нека да ги оставим да умрат. И да се пръскат от злоба, то е пак същото. Никой не може да спре развитието - и то най малко с празни приказки.
23 Октомври 2004 14:41
никаква разлика - и двамата кръвожадни евреи.
23 Октомври 2004 15:25
Някои форумни другари все още не желаят да приемат простичкия факт, че в Америка "работодателя" (защо не работополучателя) на Нели, а и на всеки друг работещ човек тук, не е Буш или Кери. Което прави американската икономика действително работеща. Деполитиазцията на работните места тук е реалност, за разлика от написаната на книга, но никога не изпълнявана в България.
*
TULL , комунист=антиамериканист, което пък е = на тоталитарист. Доказателствата за тази проста истина ни се давт всекидневно във форума.
*
Salman Rushdie, . Разликата между демократичната държава и тоталитарната е най-малко в това, че в престъпленията в демократичната се наказват ( в случая за по-малко от година виновните бяха осъдени) и за тях се пише открито по вестниците. Сравнете с това какво какво пише Кастро в Куба за своите лагери (неговите дипломати в ООН отричат веднага всеки процедил се факт за подобно нещо), а какво пишеше Садам? В атмосферата на пълно затъмнение за жестокостите към милиони хора там, светът трябва се "развлича" главно....с операцията на капачката на коляното на Кастро последвала след неговото падане (уви, не политическо) - единствената реална информация, която дойде в тези дни от "острова на свободата".








Редактирано от - Нели на 23/10/2004 г/ 15:28:09

23 Октомври 2004 15:52
Предполагам, че Ангелов просто е заимствал малко от някоя статия в "левия" сръбски печат, може би вестник "Добар дан, туго"
23 Октомври 2004 16:18
Султан Бг, ами нали и това аз казвам каквото и ти . Демокрацията е дошла за много, много дълго време - всички диктатури вече си отиват една по една.
Ти без да искаш потвърди тезата - всички диктатури са обречени на загиване. Само това което е добро и може да се развива остава. Нежизненоспособното умира. Това е диалектиката на Дарвин - и на еволюцията. И никък да не ти харесва, така е.

Нели здравей ! Разбира се че е така както пишеш. Обаче трябва да се нотират всички симптоми на черните диктаторски режими - комунистически ли, Саддамовски ли, Кастровски ли. Те всички имат едни и същи белези.
Поздрави Salma
23 Октомври 2004 17:15
По-добър за нас от двамата е Арни Шварценегер...
У Щатите се готви промяна на законодателството, която ще му позволи на мистър Терминатор да се кандидатира за президент след 4 години...
23 Октомври 2004 17:47
Нела, бъркаш някои неща:
1. Няма такава нация "косовари". В Косово - автономна единица в Сърбия - която живеят албанци, сърби, турци, цигани и малко българи.
2. Македония (ФИРОМ) получи независимосттаси и беше призната като самостоятелна държава по време на мандата на Буш баща, а не по време на Клинтън.
3. (Хайде да не ставаме дребнави)...
***
Критикуваш разни хора и ги призоваваш да си върнат дипломата, а ти самата се изказваш неподготвена
23 Октомври 2004 17:53
Нели
След, като си деполитизирана ЗАЩО НЕ ОТГОВОРИ!
Колкото до радостта на сърбите...... и моята къща ако е съборена от американските войски и аз бих се радвал!
Всяко зло ражда още повече ненавист и омраза!
Аман от демагогия.
23 Октомври 2004 17:53
Не знам кое е по малкото зло за България, но знам кое е най–голямото зло за България. То се нарича БСП и е плъзнало навсякъде директно или със своите клонинги – стари и новосъздадени в Говорилнята, през МС, министерства, агенции, управи, общини, кметства, партии.
23 Октомври 2004 17:55
Нели
Не се увричай!
"Защото прекаления светец и богу не е драг!"
23 Октомври 2004 18:01
Иване..Иване....

Кой финансира и създаде СДС - САЩ, Кой разтури СДС - пак същите, Кой създаде НДСВ - пак същите. От кога България е съсипана -от как Горбачов се продаде - пак на същите...... е кой съсипа България? - комунистите защото се продадоха.
И друг път се е случвало - със сребърници. И кой го уби - пак те.
23 Октомври 2004 18:08
Бай Иване, много страдаш. Ти си една многострадална Геновева. Пий една ракия ама без мезе и се отпусни.
23 Октомври 2004 19:07
Кери боклук смотан мишкааааааа....
23 Октомври 2004 19:14
А бих му ударил една бананова ракия, ама много е рано, поне икендия да стане.
23 Октомври 2004 19:34
Да бе
Днес по вестниците казаха кои са за Буш, а кои са за Кери. Тук, в България
Левите са ..за Буш, а десните - за Кери. Я построете се и си изравните редиците. Нещо сте се смесили Или ще се наложи както Петър Велики командва парада - сено, солома, сено, солома, шагом марш

Редактирано от - Минавам от тук на 23/10/2004 г/ 19:38:31

23 Октомври 2004 20:02
Я ааа българоубийците пак се разшетали - добре, че са само трима -четирима... Та приличат на клоуни на градски площад.
Всеки който критикува американската политика на насаждане на ценности с изкористена цел е комунист, а?....
Алооооо и аз ли съм комунист, бе миризливчета...
Що не направите извода какво става, когато друг ти решава съдбата, от примера Югославия. Създадоха я тези, които я разрушиха, създадоха я когато
им беше удобна, бомбардираза я когато им стана трън в очите за интересите.
И в нейната политика Москва най-малко се е намесвала. Щом го твърдите ми е ясно колко сте запознати и "ерудити"...
Да ви успокоя с нещо - тези, които са от платеното лоби на САЩ няма да бъдат допуснати до власт. Ясно ли ви е? Нещата по този въпрос бяха доведени до тази точка от самите САЩ. И не само в България. Във всички страни с изключение на такива като Австралия, където промиването на мозъците е 100% американски тип...
Първият знак, че си блюдолизец на Вашингтон - и вече си в задния двор на политиката. Не виждате ли, че това става като физически закон.
Само си дават парите, а вие само си изхабявате езиците да лижете напразно...
23 Октомври 2004 20:18
Марко, правилото за звателният падеж в българския език при името Нели препоръчва И накрая, т.е. НелИ, а не НелА. Обръщения като Нела или Нело са не само неграмотни, но издават желание за принизяване на събеседника. В реалния живот само един човек си е позволявал да ме нарича Нело или Нела - една едра и мустаката леля от пловдивските села, с редки зъби и също толкова рядък ум. Работата й като детска учителка в града (Пловдив) дотолкова я беше зашеметила, че си позволяваше своеобразни педагогически експерименти като биене със закачалка по голите крака на 4-5 годишни деца, които не успяват да се включат във войнишката програма за бързо заспиване между 2 и 4 следобед. Педагогическото упражнение беше всекидневно, а не изключение, и беше част от бита на децата от тази детска градина. Соцреализмът дотолкова бе влязъл под детските ни кожи тогава, че дори не съм се оплакала на родителите си. Тези побробности от ранното ми детство те научиха наскоро.
*
Надявам се да си разбрал добре горното.
23 Октомври 2004 20:20
Ееее, голямо плюмчене, голямо нещо...тръгнали сме да оправяме братята американци-кой щял да е по -добре.
Абе вие мислете за Българийката- кой ще е по-добре да вземе изборите, оставете ги хамериканците...
Ама такива сме си ние..дай ни да опъваме моабети като в Ганковото и да гледаме колко манги надиплил чорбаджията..
Никакво значение няма кой ще спечели изборите в Щатите-нито за външната политика, нито за вътрешната. Още по-малко за Балканите. На тоя смешник Кери, предизборният щаб отлично съзнава, че не може да показва разлики, които американеца ще забележи, ако случайно спечели-ни във външен, ни във вътрешен план-затуй може да опъва локуми и обещания за Туземиадата-да не би някой американец сетне да се сети и да го пита, що не изпълнил плановете си за Балканите после?
Те са си направили държавата така, че да не може един човек, ако се окаже случайно лабав, да я обърка.
Няма що да се хабите-Буш ще спечели и който иска, може да се обзаложи с мен по едно бръснене на чутурата а-ла Слави.
И в Ирак нищо различно няма да стане-просто терорисите ще бъдат навряни в кучи дирник.
Антибиотик:
Бог да пази Америка! И тя нас!
Майната й на властта. Не щеме ний богатство!
23 Октомври 2004 20:29
Зе Мария - съгласен съм, има рацио..Което много уважавам!
Лъчо няма ли най-после повишение за отблъскващите бе човек? Напрмер - "умопомрачени..."
23 Октомври 2004 20:36
МОЛЯ, моля! МНОГО МОЛЯ !!...
ДА НЕ СЕ СМЕСВА ИЛИ БЪРКА "АНТИАМЕРИКАНИЗЪМ" С "АНТИСАЩИЗЪМ" !!!
ЕДНО Е ДА МРАЗИШ "ЖИВЕЕЩИТЕ В ДЪРЖАВАТА САЩ", А СЪВСЕМ ДРУГО Е ДА МРАЗИШ "УПРАВЛЯВАЩИТЕ ДЪРЖАВАТА САЩ" !!!
АЗ НЕ МРАЗЯ "ЖИВЕЕЩИТЕ В ДЪРЖАВАТА САЩ" !!! АЗ НЕ СЪМ "АНТИАМЕРИКАНИСТ" ! АЗ СЪМ "АНТИСАЩИСТ" !!! КАЗАХ

Редактирано от - paragraph39 на 23/10/2004 г/ 20:38:16

23 Октомври 2004 20:55
Антибиотик, едно време Нели каза, че комунистите у нас се делят на два вида – комунисти и антикомунисти. Ти може да си от вторите
*
Марко, косоварите се отличават от албанците от Албания по много неща, говорят и сръбски, имат сръбски паспорти и повечето са по-образовани, и най вече албанците в Ню Йорк от по-новата вълна са повечето косовари, от Албания са по-стари имигранти, много – католици, и в провинцията. Косово е и люлката на албанския национализъм, там се създала Призренската лига (187. До косоварите са много близки и македонските албанци, които повечето са по произход от Косово. Втората по численост югогрупа в Ню Йорк по мои наблюдения са босанците (както сами се наричат), които говорят “босненски” (за който хървати и сърби спорят дали е с. или х.) и имат мюсюлмански фамилии, Реджепагич, Калайджисалихович (най-дългите фамилни имена, заедно с етиопските, които съм срещал).
*
Третата са хърватите – градски народ, цивилизовани, приличат по външен облик повече на чехите – канили са ни на 24 май, който е и техен празник, в катедралата си “Св. Кирил и Методий” на 11 аве. и 40-та ул. в Ню Йорк. Имаше стотици, може и хиляди хора, голяма трапеза в клуба в подземието й, италианизирани гозби, вина, народни носии. Православните сърби са много по-слабо видими в Америка. Предполагам, че емиграцията от православна Сърбия в САЩ от 1989 г. насам е десетки пъти по-малочислена от косоварската и босанската. Така че всеки разумен кадидат за президент, дори ако се съобразява с балканските етнополитики, ще мисли най-първо за косоварите и босанците.
*
Заслугата на Клинтън за оцеляването на БЮРМ не е за пренебрегване – май-малко ако не беше НАТО 1999, Слоба щеше да прати завинаги в БЮРМ поне 800 хил. косовари (до юни 1999 вече 400 хил. бяха там, барабар в отредите на АОК). Такава бе целта, провъзгласена официално от вицепремиера на Сърбия В. Шешелй през 1995. Освен това ако не беше и ударът на НАТО - ООН през 1995, не се знаеше дали Слоба нямаше да се ориентира след време и към Скопие, ако свършеше работата на западния фронт и преместеше границата до линията Карлобаг – Карловац – Вировитица. Да не забравяме, че референдума за независимост на БЮРМ бе формулирана: "дали сте за независимост на СРМ, която да може да встъпи в ново федерално обединение (по памет).
23 Октомври 2004 21:04
Параграфе, но понеже “управляващите държавата САЩ” - това са гражданите на САЩ, която федерална република е работеща демокрация, “антисащист” е тъждестевено с “антиамериканист”, още повече, че ти отричаш съществуването на американската нация и твърдиш, че “американец” значело само “гражданин на САЩ”, а не някаква етническа и културна характеристика. Антиамериканизмът е вирулентна форма на ксенофобия, която се осъжда от ООН и от българските закони и проповядването й се наказва с лишаване от свобода.
23 Октомври 2004 21:32
ЧИЧО ФИЧО,
Могат да се МРАЗЯТ съседите /ако има причини!/, но НЕ и НЕпознати хора на другия край на Света!!!
Т.нар. от теб "американци"-всъщност, американските ГРАЖДАНИ, нито са ми изяли десерта, нито са ощипали жена ми- твърде далеча са и НЕ са ми комшии!
Но могат да бъдат мразени Управляващите САЩ- защото, за съжаление, много от нещата по Света зависят от тях и външната им политика! Например, че НЕ подписват "Протокола от Киото", че нарушават Устава на ООН, че корумпират управляващите в много държави по Света- включително и в България, че с Агресията и Окупацията на Ирак вдигнаха цената на бензина за колата ми, че отровиха почвата в Северозападна България, че слагат защитни мита срещу внос на стомана от Европа, че наказват цели народи с икономическо Ембарго...!!! И т.н. и т.н....
Пълни глупости са това, че т.нар. "антиамериканизъм" е равнозначно на КСЕНОФОБИЯ- американските ГРАЖДАНИ никой НЕ ги мрази по Света! Хората по Света мразят американските РЕЙНДЖЪРИ и американските УПРАВЛЯВАЩИ- когато правят за мразене!!!
Това, , че мразейки Управляващите САЩ значи, че мразя американските ГРАЖДАНИ- това е втората поред ГЛУПОСТ !!! Значи ли, че като мразя СЕГА управляващите България , то аз мразя ВСИЧКИ български ГРАЖДАНИ !!! Не, НЕ значи- защото НЕ е така!!! Освен това, на предишните избори в САЩ почти половината/а според някои и повече!/ гласуваха против Буш- това НЕ значи, че тези/ а и аз!/ мразят другата половина от американските ГРАЖДАНИ !!!
"АнтиСАЩИЗЪМ"- да!- ЩОМ ИМА ПРИЧИНИ!!!"
"АнтиАМЕРИКАНИЗЪМ"- НЕ!-защото НИКОГА НЯМА ПРИЧИНИ !!!
23 Октомври 2004 21:45
Статията е слаба, авторът е объркан човечец. Балканите са нужни на ционистите в USrael само като постоянен източник на проблеми за ЕС и Русия. Тактиката на Вашингтон е добре известна: създавай проблеми, после привиквай помагачи да ги разрешават за своя сметка, но под Шатско ръководство в Щатска полза. Тази тактика е в рамките на стратегията за постоянната война по света извън Щатска територия за унищожаване на всяка форма за съпротива на налагания от ционистите повсеместен грабеж и напредващ геноцид. Ционистки Вашингтон много скоро ще формира отделни ядра на съпротива срещу политиката си с последващо тяхно обединяване за отпор на човеконенавистническата си политика. После ще започне ядрен шантаж в смисъл или се подчинявайте, или ще унищожим планетата. Никакво значение няма за света, за Ксово или Уагадуго как ще се казва ционисткият назначенец в Белия дом. Илюзиите се разсейват, лъжите се обезсилват пред очевидните факти. Скоро и последните наивници ще прозрат, че ционизмът е най-голямото и опасно ЗЛО на планетата. Той неминуемо ще породи адекватна съпротива и в самите САЩ, знаят го и затова бързат като бесни. Личи по много белези, включително и по максималната мобилизация на форумните гъзомийници и моше-ници.
23 Октомври 2004 21:50
МЪЧЕНИЯТА СА НОВИНА, НО НЕ СА НИЩО НОВО
-Джон Пилджър
.......................
ИЗТОЧНИК: <http://radr.net/ZBG/adisp.php?aid=31>
За автора:
----------------------------------------- ---------------------------------------Ав стралийският репортер Джон Пилджър, носител на десетки международни награди за журналистика, работи като акредитиран военен кореспондент във Виетнам, Камбоджа, Египет, Индия, Бангладеш, Биафра. Като независим репортер отразява кръвопролитията в Палестина, Източен Тимор, Афганистан.

*Публикувано в Z Net на 7 май 2004: Torture Is News But It's Not New и във в. Дейли Мирър: TORTURE'S NOT NEW, BUT NOW IT'S NEWS.
----------------------------------------- ---------------------------------------

Джон Пилджър напомня във в. Дейли Мирър отразяването на войната във Виетнам и как тогава издевателствата на американските войници не са били считани за новина. Същото важи и за жестокостите на британските колониални походи. “В Ирак – пише той, - нищо не се променило.”

Когато за пръв път заминах да пиша репортажи за войната на Америка срещу Виетнам през шейсетте години, посетих сайгонските бюра на великите американски вестници и телевизионни компании, както и на международните новинарски агенции.

Бях впечатлен от почти еднаквите снимки, висящи по стенните им табла. “Тук закачаме съвестта си,” подхвърли фотограф на една от агенциите.

Имаше снимки на разчленени тела, на войници, размахващи отрязани уши и тестикули и на самите мигове на мъченията. Имаше пребити до смърт мъже и жени, давени и унижавани по начини, които ти преобръщаха стомаха. Върху една от снимките над главата на мъчителя беше написано: “Ще те науча да говориш с журналисти.”

Винаги, когато посетителите зърваха тези снимки, изникваше въпросът: защо не ги публикуват? Стандартният отговор беше, че вестниците не ги публикуват, защото читателите нямало да ги приемат. А да ги публикуваш без задълбочено обяснение на обстоятелствата във войната означавало да “правиш сензации”.

Отначало приемах очевидната логика на това обяснение: издевателствата и мъченията, извършвани от “нас”, със сигурност бяха отклонения по определение. Но очите ми се отвориха бързо: тази обосновка не обясняваше нарастващите доказателства за целенасочено осакатяване и избиване на цивилни, за неоправданото им лишаване от покрив, за подлудяването им с масирани бомбардировки на села, училища и болници.

Тя не обясняваше децата, превърнати в горяща клокочеща каша от нещо, наречено напалм, нито “отстрелването” на селяни като дивеч от хеликоптери, нито влаченето на изтезаван до смърт “заподозрян” с въже на врата с джип, пълен с дрогирани и превиващи се от смях американски войници.

Тя не обясняваше защо толкова много войници държаха човешки части в портфейлите си, а офицери от специалните части държаха в бараките си човешки черепи с надписи: “Един по-малко, един милион остават.”

Филип Джоунс Грифитс, големият уелски фотограф на свободна практика, с когото работих във Виетнам, се опита да попречи на един американски офицер да пръсне на парчета група притиснати един в друг жени и деца.

“Те са цивилни!” – изкрещя той.

“Какви цивилни?” – дойде отговорът.

Джоунс Грифитс и други се опитаха да заинтересуват новинарските агенции да публикуват снимки, разкриващи истината за тази чудовищна война. Често отговорът беше: “Нещо ново?”

Разликата днес е, че истината за не по-малко чудовищното англо-американско нашествие в Ирак е новина. Нещо повече, от достигнали до обществеността документи на Пентагона става ясно, че мъченията в Ирак са широко разпространени. Амнести Интернешънъл ги нарича “систематични”.

И все пак, ние едва започваме да разпознаваме неописуемия елемент, който свързва агресията срещу Виетнам с тази срещу Ирак. Този елемент поставя под общ знаменател голяма част от всички колониални окупации, без значение кога и къде са станали. Той демонстрира същността на империализма – една дума, отскоро възстановена в речника ни. Расизъм.

Данните сочат, че в Кения през 50-те години британците избиват 10 000 кенийци и създават концентрационни лагери с такива жестоки условия на живот, че само за месец в тях измират 402 концлагеристи. Изтезанията, боят с камшик и издевателствата над жени и деца са ежедневие. “Специалните затвори – пише историкът В. Дж. Киърнън – вероятно не бяха по-добри от който и да е нацистки или японски концлагер.”

Нищо от това не беше новина тогава. “Терорът на Мау Мау” беше съобщаван и възприеман само по един начин: като черни “демони” срещу белите. Расисткото послание беше ясно, но “нашият” расизъм никога не беше споменаван.

В Кения, както и в проваления американски опит за колонизиране на Виетнам, както в Ирак, расизмът подклажда и безразборните нападения над цивилни граждани, и мъченията. Когато пристигат във Виетнам, американците смятат виетнамците за човекоподобни въшки. Наричат ги с всевъзможни презрителни имена и ги избиват в промишлени количества, също както бяха избили навремето американските индианци и наистина, за Виетнам се говореше като за “индианска страна”.

В Ирак нищо не се промени.

Хвалейки се открито как избиват “плъхове в дупките им”, снайперистите на морските пехотинци на Съединените щати, които застрелваха жени, деца и старци във Фалуджа, също като навремето немските снайперисти във Варшавското гето, изразяваха расизма на своите ръководители.

Пол Волфовиц, заместник-министърът на отбраната на САЩ, считан за архитект на агресията срещу Ирак, говореше за “змии” и “пресушаване на блатата” в “нецивилизованите части на света”.

Голяма част от този съвременен имперски расизъм е изобретен във Великобритания. Вслушайте се в нюансираните изрази, когато британските говорители се усукват по килифарски и отказват да потвърдят броя на иракчаните избити от техните касетъчни бомби, чието фактическо въздействие не е много по-различно от това на самоубийствените атентати: те са оръжие на тероризма. Слушайте Адам Инграм, военния министър, който мърмори под носа си в парламента и отказва да каже колко невинни хора са станали жертва на неговото правителство.

“Нюзуик” нарече разстрела на жени и техните бебета във виетнамското селце Май Лей “американска трагедия”. Подгответе се за още изрази от сорта “нашата трагедия”, които внушават съчувствие към агресорите.

Американците оставиха три милиона трупа във Виетнам, опустошиха и изтровиха една някога цветуща земя с химическите си оръжия. Но докато американските политици и Холивуд кършеха ръце за изчезналите американски бойци, на кого му пукаше за виетнамците?

В Ирак нищо не се промени.

По най-сдържани преценки, американците и британците са избили досега 11 000 цивилни. Прибавете загиналите иракски военни и тази цифра се учетворява.

“Ние броим всяка отверка, но не броим мъртвите иракчани” – отбелязва американски офицер по време на клането в Ирак през 1991 г. Адам Инграм може и да не умее да се изразява така добре, но позорното отношение към човешкия живот е същото.

Да, зверствата и мъченията сега са новина. Но как така – пита писателят Адаф Суейф? Новинар от BBC описва снимките на мъченията като “просто спомени”. Да, разбира се: такива бяха и частите от човешки тела в портфейлите във Виетнам.

Коментаторите на BBC – както винаги най-добрата мярка за чевръстата мисъл на британските властници – ни напомнят, че мъченията и униженията на войниците, “не могат да се сравнят със систематичните мъчения и екзекуции на Садам Хюсеин”. “Садам – отбелязва Адаф Суейф – сега е моралният компас на Запада.”

Не можем да върнем живота на иракчаните, отнет или съсипан от онези, които действат от наше име. Най-малкото, което все още можем да направим, е да изискаме всички, отговорни за това епохално престъпление, да напуснат Ирак веднага и да ни се даде възможност да ги обвиним и съдим и да се опитаме да обезщетим иракския народ.

Ако приемем нещо по-малко от това, “ние” се дисквалифицираме като цивилизовани хора.

Превод: Благовеста Дончева

26.5.2004 г.

София

23 Октомври 2004 22:35
Сега е момента да изразим по най-цивилизован начин мнението си по въпроса. Нека тези, който харесват повече Кери да изразят подкрепата си като запалят светлините на колите си утре през деня. Тези, на които политиката на Буш е по-присърце, нека изгасят фаровете на колите си утре през нощта
23 Октомври 2004 22:43
Абе КОКОТКЕ, ти пак ли се дотътри, където не ти е мястото? Барабар Петко с мъжете.
Сетих се да те питам, ти да не си хермафродит, та си си избрал/а/ такъв псевдоним? Или си от транссексуалните? А да не си участвал/а/ в шайките на проф. Цанков през 23-та - 25-та, дето видяли сметката на Гео Милев, Хербс и Ясенов? Ще да си бил/а якичка, защото за примките се е искало доста сила. Или джелатите са те имали под ръка, за да се нахъсват за по-сетнешните си благородни действия? Ще трябва да ми разкажеш спомени за Цанков - тази светла ренесансова личност.
А през 40-те сигурно си посредничил/а/ на проф. Филов в далаверите му с нацистите. Търкаляше ли се често в будоарите на немските фрицове и черноборсаджии? Казват, че сексът с момчетата на Хитлер бил много здравословен. Изглежда, по тази причина си се застоял/а/ толкова дълго на този свят. Или пък поглъщаш огромни количества хумана и подяждаш българските бебета? А Симеончо се чуди защо демографската картина е толкова тревожна.
Пак се сетих, ти ходил/а/ ли си на училище? Да си чувал/а/ нещо за точки, за запетаи, за тиренца, за пълни и кратки членове? Или ти си по само по твърдите членове? А може през Балканската война да не са наблягали толкова на точките и запетаите. Само до запетаи им е било! Ще ти пратя моите чираци да те научат на правопис, макар че не съм забелязал да са геронтофили…
А Елин Пелин е академик!
23 Октомври 2004 23:10
Хахахаххахаа
Подземник, ама ти мене ли визираш, ве!!!
Ама ще ме умориш от смех!
Кво съм ти виновен, че не си се интересувал от спорт, а си чел Ленина, та не знаеш кой какъв е. Ами то е показателно за културата ти ве, другарю.
А тоя, пълният член знаш къде може да си го завреш? И после си затъкни някоя запетая, че да не ти излиза.
Къв Цанков, кви пред лева, товарищ?
Лелееее, голям купон! Абе нищо друго не ми остава, освен да те поздравя с тая мелодия, първата Натиснете тук
Ха-ха-ха-ха
Рущи се, руши се...
23 Октомври 2004 23:37
Зе Мария, всуе си харчиш патроните. Дори не подозирах за твоето съществуване. С лицето, за което става дума, си имаме приказка от време оно. То, както подозирам, е с единия крак в отвъдното, а ти, както мога да допусна, си млада като фиданка. Та това лице, което явно принадлежи към линейната геометрия, се опитва да спори с една толкова пространствена, толкова сложна и противоречива личност като мен, която в едно и също време може да реди мадригали или сонети и да псува като каруцар от Сточна гара. Ако продължиш да се задяваш с мен, ще мобилизирам целият си запас от цинизми и моята дума ще бъде последна.
Имай го НАпредвид!
24 Октомври 2004 01:37
Шановни пане Пiдпольньiй, Зе Мария е името на доста известен бразилски футболист от "близкото минало", мъжко име, а зад него се крие високоуважаван (от всички страни, не само от мене) стар форумец.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД